červené nafúknuté bruško - gurami zlatá



Akvarijné ryby - choroby, liečba

červené nafúknuté bruško - gurami zlatá

Odoslaťod MichalZ » 08 Mar 2021 19:01 pm

Ahojte, potrebujem nutne poradiť
Pred pár dňami som si kúpil nové rybičky neonka červená, otocinclus affinis a včera jednej záhadne z tých starších, gurami zlatá dosť silno začerveňalo bruško a má ho nafúknuté. Včera sa ešte správala normálne ale dnes sa už schováva. Potravu prijíma stále. Mám doma esha 2000 tak som to včera pridal do akvária.
Akvárium mám už viac rokov ale pred mesiacom som ho prerábal lebo som menil dno predtým piesok - teraz jbl manado dark. Po prerobení som mal stále tie isté rybky. Konkrétne gurami-3ks mám už 1 rok a doteraz nemali žiadny problém.

Mám 112 l akvárium, osadené rastlinami, kamene, 1 koreň
vnútorný filter - fluval U3
teplota izbová 22-24
tvrdosť KH 12
dusičnany 40-60 mg/l, bohužiaľ už v mestskej vode ktorú dávam do akvária - test papierový tetra
dusitany 0 mg/l
rybičky - tetra čierna, tetra neonová, neonka červená, diano pruhované, gurama zlatá
vodu používam stále rovnakú a doteraz im nevadila.
do vody pridávam stále seachem flourish, stability a asi mesiac seachem excel a seachem neutral regulator na nastavenie ph na 7.0, predtým som mal 7.5 až 8

Vedeli by ste mi poradiť čo by to bohlo byť a ako mám pokračovať v liečbe?
Zatial som teda pridal esha 2000 a ešte pred tým včera som vymenil 1/3 vody, ktorú som následne dal do záložného akvária plus pridal novú vodu, v ktorom ale mám nezabehnutý filter a pridal som seachem stability. Takže môžem dať rybku do toho akvária ale nieje zabehnuté a neviem či to nechytla od tých nových rybičiek.

Našiel som ešte jeden článok o bakteriálnych ochoreniach a podobá sa mi na to. Keďže má červené nafúknuté brucho ale tie vredy ešte nemá. Takisto oči nemá vypuknuté.
pridávam link
https://www.zahradnejazierka.sk/zahradn ... -ochorenia

Som ešte stále začiatočník a podobné choroby som ešte nemal v akváriu. Takže budem vďačný za každú radu, ak mi viete pomôcť budem vám naozaj vďačný.

Ospravedlňujem sa za kvalitu fotiek ale už sa dosť schováva takže sa ťažko odfotí ale môžem sa pokúsiť neskôr pridať ďalšie fotky
Prílohy
3.jpg
2.jpg
1.jpg
MichalZ
 
Príspevky: 6
Založený: 08 Mar 2021 16:04 pm

Reklama

Re: červené nafúknuté bruško - gurami zlatá

Odoslaťod MartinPotocek » 08 Mar 2021 19:48 pm

Dobrý večer
Je možné že chytla nejakú chorobu od nových rybiek
Nemohli sa guramy poraniť a JBL manado?
Vraj má ostré hrany :?
Odkiaľ si kupoval nové rybky?
Mne sa to najviac podobá na nejaký malý vred ale malo by to byť ok
Moje ryby to mali z Hornbachu a všetky nakazené sa vyliečili :D
V liečbe by si podľa mňa mohol pokračovať s dávkovaním preventívneho lieku aby si ochránil alebo obmedzil nakazenie iných rybičiek
Na tvojom mieste by som pridal viac rastliniek

Neviem či ti táto moja rada pomôže :D ja som tiež začiatočník hoci sa akvaristike venujem už 3 roky stále sa učím nové veci
Píšem to z vlastnej skúsenosti :pivo:
MartinPotocek
 
Príspevky: 260
Založený: 20 Jan 2021 19:49 pm

Re: červené nafúknuté bruško - gurami zlatá

Odoslaťod MartinPotocek » 08 Mar 2021 19:49 pm

Aká je tá šedá rybka na prvom obrázku vľavo dole?
Mohol by to byť agresívny ohrýzač ktorý mohol uhryznúť tú guramu
MartinPotocek
 
Príspevky: 260
Založený: 20 Jan 2021 19:49 pm

Re: červené nafúknuté bruško - gurami zlatá

Odoslaťod snajprik » 08 Mar 2021 19:59 pm

Ak si fakt hľadal po fórach tu nemoc, tak si sa určite dočítal ako tieto rybky končia. :dead:
Skúsený akvarista by ti asi poradil toto, „rýchlo utratiť a dúfať, že sa to viac nerozšíri“ :mrgreen:
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: červené nafúknuté bruško - gurami zlatá

Odoslaťod MichalZ » 08 Mar 2021 21:33 pm

Samozrejme za každú radu som vďačný. Možné je že sa bili gurami medzi sebou alebo niečo podobné ale ešte sa to nestalo že by mala niektorá z nich niečo takéto, ani som ešte nevidel že by po sebe išli. Ale vyzerá to byť zvnútra, nie ako vonkajšie poranenie a taktiež má nafúknuté brucho. Kupoval som ich z online shopu, ktorý má podľa heureky asi 99 percentne hodnotenie a prišli mi v termoboxe, dobre zabalené ale tak ktovie, aj tak sa môže asi stať že predajú choré rybky. Tá tmavá rybka dole je tetra čierna, tie sú práveže veľmi kľudné.
A možno je pravda že by som ju mal utratiť aj keď som dúfal že mi niekto poradí nejaký liek. Ale keďže mám náhradné akvárko tak ju asi dám tam pridám esha 2000 a uvidím čo bude ďalej.
MichalZ
 
Príspevky: 6
Založený: 08 Mar 2021 16:04 pm

Re: červené nafúknuté bruško - gurami zlatá

Odoslaťod snajprik » 08 Mar 2021 21:57 pm

Karanténne akva je ideál, 90% problémov s novými rybami to rieši.
Životnosť tej ryby je cca 7 dni, to že zdochne je 99,99% asi toľko trvá kým ju to zabije bežná nemoc ale netuším či sa dala nejak liečiť, mal som to na razborke klinovej, našťastie iné rybky nenakazila. Na rybičky.net je o tom cca 28 stranová diskusia aj na ďalších 6 fórach, dokonca aj tuná to ukázalo keď som to dal do google.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: červené nafúknuté bruško - gurami zlatá

Odoslaťod MartinPotocek » 09 Mar 2021 09:31 am

snajprik napísal:Ak si fakt hľadal po fórach tu nemoc, tak si sa určite dočítal ako tieto rybky končia. :dead:
Skúsený akvarista by ti asi poradil toto, „rýchlo utratiť a dúfať, že sa to viac nerozšíri“ :mrgreen:


Napíšeš tu prosím ako sa tá nemoc volá?
Ďakujem
MartinPotocek
 
Príspevky: 260
Založený: 20 Jan 2021 19:49 pm

Re: červené nafúknuté bruško - gurami zlatá

Odoslaťod matte » 09 Mar 2021 10:12 am

to som aj ja chcel napisat, ze snajprik pises akoby to bolo uplne jasne, tak napis o co ide...
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: červené nafúknuté bruško - gurami zlatá

Odoslaťod I.P. Pavlov » 09 Mar 2021 11:51 am

Chlapci, rybky sa takto nenapadajú a neobhryzajú. Bola výmena dna. Narušila sa rovnováha v akváriu, nahromadili sa plyny a tie okamžite otestujú imunitu rýb. Povedal by som, že pri výmene dna mohlo dôjsť ku kontaktu s niečím. Následne vznikla infekcia a toto je bežný absces. Rana zahnisala a praskla. Treba rybku sledovať. Ak jej nechýba apetít a správa sa normálne, zahojí sa to.
Zaujímalo by ma, aký test bol použitý. Pri výmene dna mať dusitany na 0 Nule sa mi nepzdáva
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: červené nafúknuté bruško - gurami zlatá

Odoslaťod MichalZ » 09 Mar 2021 15:48 pm

A to sa môže ukázať aj takto po mesiaci od výmeny dna? Pri výmene dna som dal rybky do iného akvária a asi po 4 dňoch som ich vrátil naspäť, čo bola asi chyba. Použil som testy aquar tekutý na amoniak a papierový test 6v1 od tetry obidva mi ukazovali že nemám žiadny amoniak ani žiadne dusitany. Teraz mám rybku v druhom akváriu v ktorom nemám zabehnutý filter a stále je schovaná v rohu akvária, asi je ešte v šoku že je zase v inom akváriu. Ale zatiaľ trochu pláva.
MichalZ
 
Príspevky: 6
Založený: 08 Mar 2021 16:04 pm

Re: červené nafúknuté bruško - gurami zlatá

Odoslaťod snajprik » 09 Mar 2021 16:46 pm

MartinPotocek napísal:
snajprik napísal:Ak si fakt hľadal po fórach tu nemoc, tak si sa určite dočítal ako tieto rybky končia. :dead:
Skúsený akvarista by ti asi poradil toto, „rýchlo utratiť a dúfať, že sa to viac nerozšíri“ :mrgreen:


Napíšeš tu prosím ako sa tá nemoc volá?
Ďakujem


Rovno ti postnem cely článok :D
Zvýšená koncentrace amoniaku se projeví zejména na žábrách a na kůži ryb, ale nemusí to být hned změny patrné pouhým okem. Dochází ke zvýšené sekreci kožního slizu. Ač to může znít jako něco pozitivního, slizová vrstva naopak může posloužit k uchycení baktérií nebo jiných nevítaných hostů na těle ryb. Obranyschopnost ryb je totiž narušená, protože amoniak u nich vyvolává stres. Zákaly kůže, bakteriální rozpad ploutví , krvavé skvrny na kůži nebo v útrobách – i tohle mohou být projevy nepříznivého působení amoniaku. Stejně postižené jsou i žábry ryb, které se proti amoniaku brání sekrecí. Díky tomu se rybě nedostává kyslíku, dochází k nezvratnému poškození mozku. Poškozené žábry znesnadňují i výměnu jiných látek mezi tělem ryby a okolím, nejen kyslíku. Dochází k poškození trávící soustavy, ledvin, nervového aparátu. Ryby často zrychleně dýchají nebo dokonce lapají po dechu, otírají se o různé předměty v akváriu, mohou se pohupovat nebo mít potíže s udržením rovnováhy (prohnutí těla, spirálovité plavání, polehávání na dně se staženými ploutvemi a „vystřelování“ k hladině). Bohužel se tento obrázek často objeví v nádržích začátečníků a ryby umírají, aniž by měly příznaky nějaké choroby. Průběh je samozřejmě rychlý, amoniak je velmi toxický a dokáže rybu usmrtit za několik hodin – ale při mírně zvýšené koncentraci mohou ryby žít několik týdnů s občasnými nenápadnými projevy problémů s kůží a ploutvemi nebo s obtížným dýcháním. Nenechte se mýlit přesvědčením, že pokud by bylo něco v nepořádku s vodou, potom by přece reagovaly stejně všechny ryby. Různé druhy a věkové skupiny jsou více nebo méně citlivé. I na ojedinělé úmrtí, kterému předcházely výše popsané náznaky potíží, musí akvarista zareagovat kontrolou kvality vody a případným nápravným zásahem (částečná výměna vody, pozor na pH a teplotu!). Méně často se v akváriu setkáme s otravou dusitany. Příznaky jsou podobné jako u amoniaku – dusitany se váží na hemoglobin za vzniku methemoglobinu, čímž blokují příjem kyslíku a ryba se dusí. V pokročilém stádiu je patrné ztmavnutí žaberních plátků. Také toxicita dusitanů je vysoká. Může nás uklidnit, že pokud už dusík projde prvním krokem nitrifikace, tj. množství amoniaku je nepatrné, zpravidla velmi rychle projde i krokem druhým, tedy přeměnou z dusitanů na dusičnany. Prakticky narazíme na zvýšenou koncentraci dusitanů jen po založení akvária, nebo při velkých zásazích do jeho rovnováhy.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: červené nafúknuté bruško - gurami zlatá

Odoslaťod MartinPotocek » 09 Mar 2021 18:03 pm

Ďakujem Snajprik
Aj ja už viem že prečo mi zdochlo zopár rýb
MartinPotocek
 
Príspevky: 260
Založený: 20 Jan 2021 19:49 pm

Re: červené nafúknuté bruško - gurami zlatá

Odoslaťod MichalZ » 15 Mar 2021 16:08 pm

Takže po týždni rybičku stále liečim a vyzerá že sa jej to zlepšuje a je stále v inom akváriu.
Ale mám ďalší problém s tým že včera som ako vždy po týždni odkaloval dno a menil vodu, do teraz tam bolo aj to liečivo. Do rána mi padla jedna neónka a teraz dožíva ďalšia, mala hlavu ku dnu a zrýchlene dýchala a teraz už leží na dne a gurami sa akosi držia stále pri hladine. A tie neonky čo padli niesú z nových ale zo starších, ktoré mám asi 2 roky.
Viete mi poradiť čím by to mohlo byť a čo mám robiť? Mám zase meniť vodu keď som ju len včera menil? Že by to bolo tým odkaľovaním dna?
Čítal som aj ten príspevok od Snajpríka, čo môže spôsobiť amoniak a dusitany a možno som to odkalovaním rozvíril do akvária.
Mám použiť nejaký prípravok na úpravu vody? Tých som pozeral že je celkom dosť napr. Tetra aqua safe, Seachem prime, Easy life fluid filter, Easy life aqua maker... ale nemám s nimi skúsenosť. Maté niekto s niektorým skúsenosť?
Alebo čo mám robiť. Takto to vyzerá že budem pozerať ako mi ryby kapú jedna za druhou.
MichalZ
 
Príspevky: 6
Založený: 08 Mar 2021 16:04 pm

Re: červené nafúknuté bruško - gurami zlatá

Odoslaťod MartinPotocek » 15 Mar 2021 17:15 pm

U mňa sú tiež neonky červené „omámené” po väčšej výmene vody
Odkedy mi na to niektoré zomreli používam prípravok na odbúravanie nebezpečných kovov a chlóru z vody
Podľa mňa budú v poriadku len im treba dať čas :roll:
MartinPotocek
 
Príspevky: 260
Založený: 20 Jan 2021 19:49 pm

Re: červené nafúknuté bruško - gurami zlatá

Odoslaťod snajprik » 15 Mar 2021 17:28 pm

esha2000 ti viac ublížil ako pomohol, ten zabíja všetky baktérie. Si stále na začiatku máš ten istý problém amoniak. Aktívne uhlie, zeolit, purigen, baktérie na septik či ako sa im hovorí, či prosperujúce rýchlo rastúce rastliny, to už je na tebe ako sa zbavíš čpavku s dusitanmi.

PS: Martinpotoček naleštím si svoju vešteckú guľu a typnem si, že do akva leješ vodu zo spoločného vodovodu chlórovanú a vodu napúšťaš do akvária bez čerenia + krycie skla, alebo kryt čo bráni odvetraniu chlóru :)
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: červené nafúknuté bruško - gurami zlatá

Odoslaťod MartinPotocek » 15 Mar 2021 18:24 pm

Áno Snajprik typol si si správne
Keď dolievam vodu do akva tak ju nalievam na takú plastovú doštičku čo drží sklá akvária a voda sa trošku čerí(nalievam kýblami)
Prílohy
60F657B5-F289-4483-AF28-FA8F1F598248.jpeg
MartinPotocek
 
Príspevky: 260
Založený: 20 Jan 2021 19:49 pm

Re: červené nafúknuté bruško - gurami zlatá

Odoslaťod MichalZ » 15 Mar 2021 19:55 pm

Ďakujem pekne za odpovede. Pokúsim sa niečo vymyslieť.
MichalZ
 
Príspevky: 6
Založený: 08 Mar 2021 16:04 pm

Re: červené nafúknuté bruško - gurami zlatá

Odoslaťod I.P. Pavlov » 16 Mar 2021 11:23 am

MichalZ napísal:Ďakujem pekne za odpovede. Pokúsim sa niečo vymyslieť.

Dnes je taká čudná móda, za každú cenu liať chémiu a nepoznať problém. Prečítajte si tento článok a podľa neho konajte´:

https://sk.aqua-fish.net/clanky/akvaria ... y-dusitany
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: červené nafúknuté bruško - gurami zlatá

Odoslaťod MichalZ » 17 Mar 2021 14:45 pm

I.P. Pavlov napísal:
MichalZ napísal:Ďakujem pekne za odpovede. Pokúsim sa niečo vymyslieť.

Dnes je taká čudná móda, za každú cenu liať chémiu a nepoznať problém. Prečítajte si tento článok a podľa neho konajte´:

https://sk.aqua-fish.net/clanky/akvaria ... y-dusitany


Ďakujem :D
MichalZ
 
Príspevky: 6
Založený: 08 Mar 2021 16:04 pm


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.