Začínajúca "akvaristka" :)



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Začínajúca "akvaristka" :)

Odoslaťod RenataCHv » 28 Jan 2021 16:57 pm

Dobrý deň prajem všetkým, ktorí podľahli tejto krásnej záľube.

Veľmi rada a veľmi často čítam príspevky na fórach o akvaristike, učím sa, a pomaly si robím ambície do blízkej budúcnosti. Do predmetu som slovo akvaristka dala do uvodzoviek, lebo ešte ani zďaleka sa nemôžem k tomuto označeniu ani priblížiť. Môj záujem o rybky vznikol po kúpe akéhosi čuda, zvaného Biorb Oase - keď som pred Vianocami zháňala akvárium pre 8 ročnú dcérku, ktorá túžila po domácich miláčikoch do detskej izby. Žiaľ, spravila som chybu, a kúpu som realizovala zbrklo, bez predošlom študovaní, čo rybky potrebujú, ako sa správajú - a teda som si hlúpo myslela, že keď je niečo prezentované a predávané ako vychytávka v obchode so zvieratami, tak to bude pre zvieratá to najlepšie. Veľmi skoro som však pochopila, že umelé rastliny a dekorácie sú zlo, ktoré do akvária, v ktorom sú živé tvory nepatrí, tak som akvárko podrobila prerábke, a teraz je tam relatívne bezpečne pre naše rybky. Ale určite im tam nie je pohodlne, a kedže čoraz viac túžim po tom, aby som dosiahla aspoň polovinu úspechu ako mnohí tu z vás, chcem sa vo februári pustiť do veľkého - 240 l akvárka a verím, že aj s vašou pomocou sa mi to podarí. Dúfam, že už koncom marca sa naše rybky budú môcť sťahovať, a celý super Biorb prenechám možno nejakým okrasným slimákom.

Snáď možno zopár fotiek tej vychytávky, aj keď sa nieje čím chváliť - ale rybky sú krásne :)
Prílohy
6.jpg
5.jpg
Biorb 30l.jpg
RenataCHv
 
Príspevky: 5
Založený: 27 Jan 2021 15:09 pm

Reklama

Re: Začínajúca "akvaristka" :)

Odoslaťod kiko98761 » 28 Jan 2021 17:17 pm

Máte to super :) páči sa mi to jednoduché účinne a očarujúce môj názor no a k novému akváriu poradí asi niekto skúsenejší :) rátajte s poriadnym externým filtrom to je základ výživný substrát a nejaký štvrk piesok kvalitný kopec rastlín určite .. umelé určite nie mne osobne sa to ani nepáči a živé je predsa živé ..ak by sa Vám dalo možno tomu už vymyslieť odtok a prívod vody .. keď si už budem robit take väčšie akvárko tak to je určite nutnosť , kyblovat už pri takom objeme je dosť, každopádne sa ním potom keď ho zabehnete pochváľte :)
kiko98761
 
Príspevky: 44
Založený: 23 Jan 2021 20:53 pm

Re: Začínajúca "akvaristka" :)

Odoslaťod snajprik » 28 Jan 2021 18:00 pm

Menej náročné ryby nie sú komplikovane, len treba dať pozor aby sa to veľmi neprerybnilo, trochu štrku na dno, veľký filter a raz týždenne si nájsť čas na výmenu cca 20L vody u 240. Teplotu vody držať na 23-26°C to je všetko na chov rýb.
S menej náročnými rastlinkami tiež nie je problém (rožkatec machy..), o nich sa nejak extra starať netreba trošku svetla a vystačia si aj s rybím trusom a výmenami vody.
V tvojom prípade s 240L akva, keď sa vyvaruješ náročným rybám a rastlinám, tak nemáš sa čoho báť.
Na náročne ryby a rastline akva máš čas, tam už by si musela riešiť parametre vody výživové substráty, hnojenie, silne svetlo, CO2... Postupne sa aj k tomu možno dopracuješ, ale na to ešte máš čas :pivo:
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Začínajúca "akvaristka" :)

Odoslaťod MartinPotocek » 28 Jan 2021 21:34 pm

Nezabudni že neonky je treba chovať v hejne od 10 ks
Ja sám som si ich kúpil 25 do môjho 180 litrového akvária a doteraz ešte žijú
Prajem veľa štastia s novým akvárkom
MartinPotocek
 
Príspevky: 260
Založený: 20 Jan 2021 19:49 pm

Re: Začínajúca "akvaristka" :)

Odoslaťod RenataCHv » 28 Jan 2021 22:34 pm

Dik sa povzbudenie. Zajtra by mi mali dojst kamene, korene, substrat, hnojivo a bakterie , co som objednala z rataj akvaristiky. No a to najhlavnejsie budem objednavat zaciatkom februara - chcela by som Juwel rio 240 - je to asi taka klasika, co aj tu citam - vela akvaristov ho tu ma, tak to asi bude osvedcene , potrebujem k nemu aj original stolik, nejaky smejd z baumaxu, ktory sa moze zachvilu rozpadnut, a rybky budu plavat po obyvacke, to nebudem riskovat. (ked si predstavim, ze to cudo 30 litrove stalo tolko ako 240 litrove akvarko, len za to, ze sa daju prepinat svetla farebne - co sme mimochodom ani raz nepouzili :mrgreen: , dala by som si facku :), no nevadi uz). . Na pochybach som s rastlinkami, myslela som si, ze kupim v PET centre, ale citam, ze je bezna prax ich objednavat cez net - je aj vacsi vyber hlavne machov a travy - tak to asi aj ja tak spravim. Chcela by som vyskusat aj koren obalit machom, pozerala som to na youtube, a nevyzera to zlozito. Samozrejme, realita moze byt ina. V rybkach mam jasno - kedze tam na 100% planujem presunut tie rybky, co mame, tak budem dokupovat len take iste druhy , s tym ze gubky dokupim samcekov, a neonky tak, aby ich bolo minimalne 10 - teraz ich je 5, + mame dve platy, tak im asi este 2-3 kamosov dokupim + co asi neodolam a spestrim im to tam - je black molly a gold black molly - mali by sa znasat v pohode, a citala som, ze su aj vhodne pre zaciatocnikov. Prisavnikov mame troch, viac ich asi nebudem kupovat, nech tito rastu ako z vody :D .
Dcera strasne chce aj slimakov, tie farebne vselijake, ale tie asi dam do Biorbu a mozno tam nakoniec dame Bettu - len jej to tam este predtym vylepsim, nech sa tam citi dobre.

No uz sa neviem dockat - skoda, ze takyto velky projekt sa nestane do jednej vyplaty :D - uz by som to najradsej zajtra zacala vsetko robit :D
RenataCHv
 
Príspevky: 5
Založený: 27 Jan 2021 15:09 pm

Re: Začínajúca "akvaristka" :)

Odoslaťod snajprik » 29 Jan 2021 01:31 am

Nechcem provokovať, ale mňa 600L akva stalo menej ako stoji ten tvoj lacný Juwel 240 :)
Kamene- Na štrkopieskoch som kúpil filtračný piesok 1,6-4mm prepratý sušený 25kg vrece za 4€
Korene- na prechacke kolo vody som si našiel pekný náplavový koreň, tvar a rozmer podľa mojich predstav.
Substrat? To ti je na čo? To plánuješ pestovať náročne rastliny, že hurá na náročnú akvaristiku bez potrebných vedomosti?
Hnojivo? To si niekde čítala, že hurá na hightech?
Baktérie? Toto je ti zase na čo?
Toto sú hlavne chyby začiatočnícke, len teraz sa naučili chodiť, ešte nevedia bicyklovať a už si kupujú YAMAHU 1200 :twisted:
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Začínajúca "akvaristka" :)

Odoslaťod matte » 29 Jan 2021 10:35 am

ved tusim nepisala ze vyzivny substrat...
neoniek v takom objeme aj 50 :)
a si si vedoma ze zivorodky viac spinia vodu a mozu sa ti premnozit?
prisavnici ancitrusy takisto
dobre si rozmysli aky set, pripadne ci si to nevyskladat
https://www.invitalshop.sk/akvarium-set ... FMQAvD_BwE
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Začínajúca "akvaristka" :)

Odoslaťod snajprik » 29 Jan 2021 15:55 pm

Zhrnul by som to takto.
Sú tri typy rastlinných akvárií, ja som si vyskúšal všetky na podobnom akva aké plánuješ kúpiť.
1 je klasika čistý štrk, o filtráciu sa stará filter a výmeny vody. Par nenáročných rastlín na spestrenie ako to maš aj teraz. Svetlo som mal 11W čo bohaté stačilo voda bola krištáľovo čista žiadna riasa ryby spokojne.

2 je výživný substrát prekrytý štrkom, to už je viac zelene. Chce to už silnejšie svetlo 24W som mal, stačí už slabší filter, časť prace odvedú rastliny. Stále bez rias.

3. je komplet výživný substrát, to už je rastlinne akvárium zo všetkým. Tu už som použil silne svetlo 35W, Filter tu už je na okrasu, bez problémov to odfiltrujú rastliny.

1 je najjednoduchšia, 2 to už si o tom treba niečo precitať, a 3 je už komplikovanejšia akvaristika. 3 odporúčam každému, ale bez vedomosti to môže dopadnúť nepekne. Preto je lepšie si to prv naštudovať niečo o výživových substrátoch, hnojení svetle, CO2.
Prílohy
P1100653.JPG
platinum
P1070938.jpg
pod štrkom vyživovy substrat
P1060195.JPG
čisty štrk
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Začínajúca "akvaristka" :)

Odoslaťod matte » 29 Jan 2021 17:36 pm

tak snad sa na cistom strku da aj krajsie rastlinne akva s nenarocnymi rastlinami dosiahnut
teda ako samozrejme vsetky su super, len to vyzera z tych troch na prvy pohlad tak "horsie"
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Začínajúca "akvaristka" :)

Odoslaťod RenataCHv » 29 Jan 2021 22:46 pm

matte napísal:ved tusim nepisala ze vyzivny substrat...
neoniek v takom objeme aj 50 :)
a si si vedoma ze zivorodky viac spinia vodu a mozu sa ti premnozit?
prisavnici ancitrusy takisto
dobre si rozmysli aky set, pripadne ci si to nevyskladat
https://www.invitalshop.sk/akvarium-set ... FMQAvD_BwE



Jasné, k tým živorodkám - viem, že viac kadia :D , aj že sa môžu premnožiť, len keď už ich máme - tak hovorím si, že dochováme túto generáciu, a časom uvidíme, snáď sa aj ja časom čo to naučím a trúfnem si viac ...
Pozerala som aj iné sety, ten, čo si poslal, je super, len ten od Juwelu so stolíkom je lacnejší - stojí dokopy 440, tento až 550 - či lepšie si priplatiť? Hovadina - ten Juwel?
RenataCHv
 
Príspevky: 5
Založený: 27 Jan 2021 15:09 pm

Re: Začínajúca "akvaristka" :)

Odoslaťod RenataCHv » 29 Jan 2021 22:48 pm

snajprik napísal:Zhrnul by som to takto.
Sú tri typy rastlinných akvárií, ja som si vyskúšal všetky na podobnom akva aké plánuješ kúpiť.
1 je klasika čistý štrk, o filtráciu sa stará filter a výmeny vody. Par nenáročných rastlín na spestrenie ako to maš aj teraz. Svetlo som mal 11W čo bohaté stačilo voda bola krištáľovo čista žiadna riasa ryby spokojne.

2 je výživný substrát prekrytý štrkom, to už je viac zelene. Chce to už silnejšie svetlo 24W som mal, stačí už slabší filter, časť prace odvedú rastliny. Stále bez rias.

3. je komplet výživný substrát, to už je rastlinne akvárium zo všetkým. Tu už som použil silne svetlo 35W, Filter tu už je na okrasu, bez problémov to odfiltrujú rastliny.

1 je najjednoduchšia, 2 to už si o tom treba niečo precitať, a 3 je už komplikovanejšia akvaristika. 3 odporúčam každému, ale bez vedomosti to môže dopadnúť nepekne. Preto je lepšie si to prv naštudovať niečo o výživových substrátoch, hnojení svetle, CO2.




Vyzerajú úžasne . Chcela by som sa pokúsiť o niečo na spôsob tej dvojky - snáď sa mi to podarí
RenataCHv
 
Príspevky: 5
Založený: 27 Jan 2021 15:09 pm

Re: Začínajúca "akvaristka" :)

Odoslaťod snajprik » 30 Jan 2021 05:47 am

Ja by som to riešil takto
Akvárium http://www.akvaria-teraria.sk/kategoria ... -8mm-sklo/ 81€ aj s dovozom za 9€ by si daného pána ukecala, aby ti urobil aj krycie skla na to cca 90€
Stolík IKEA https://nabytok.bazos.sk/inzerat/120178 ... -biely.php cca 40€
Svetlo https://www.cbelektro.sk/eshop/linearne ... 9003.xhtml 20€ + kábel 1,2€ časovač 4€ to je dokopy 25€
Filter ala hamburger špongia 50x50x5 11€ čerpadlo 12€ spolu 23€
Dno substrát pre vodne rastliny 4€, filtračný piesok 1,6-4mm 9€ spolu 13€
Asi takto to vyzerá hamburger a výživové dno download/file.php?id=22567&mode=view potom ešte piesok na to treba nasypať.
Keď to tak počítam cele akva sa da urobiť svojpomocne za cca 200€
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Začínajúca "akvaristka" :)

Odoslaťod nnn22 » 22 Mar 2021 15:26 pm

Ahojte. Chcela by som poprosiť o radu. Moja gupka porodila a o malé sa už mesiac starám oddelene. V akváriu mám molly, gupky, skaláre a nejaké tetry a pancierničky. Chcela by som vedieť kedy ich možem dať k nim aby mi ich nepopapali...dakujem za každú radu.
nnn22
 
Príspevky: 3
Založený: 20 Feb 2021 00:03 am

Re: Začínajúca "akvaristka" :)

Odoslaťod matte » 22 Mar 2021 15:37 pm

a uz mas rio 240? pochval sa fotkou..
a k tym gubkam, casom budes rada, ze ich ma kto redukovat
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Začínajúca "akvaristka" :)

Odoslaťod snajprik » 22 Mar 2021 15:44 pm

Skalare... keď budú mať gupky cez 1,5 cm. Potom poriadne nakŕm ryby, aby boli prežrete a môžeš pustiť malé gupky, ideálne treba držať prekŕmene ryby cca 3 dni potom si zvyknú na pridane ryby a nebudú ich považovať za korisť. Je to osvedčený spôsob, takto som mal aj mikrorazborky pri sklároch či neónky modré, dokonca mam takto i korytnačku už 3 roky pri rybkách a bez problémov.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Začínajúca "akvaristka" :)

Odoslaťod nnn22 » 22 Mar 2021 15:51 pm

Ďakujem veľmi pekne za radu. Tak ešte počkám kým trošku podrastú.
nnn22
 
Príspevky: 3
Založený: 20 Feb 2021 00:03 am


Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.