molitanovy filter



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

molitanovy filter

Odoslaťod dwayne » 07 Júl 2005 20:50 pm

TU vo vasich clankoch je pisane ze molitanovy filter sa ma davat do akvarka tak aby vytok bol 1 cm nad hladinou..........inde som cital pravy opak a to ze ma byt pod hladinou a to nie o 1cm ale aj o 5 cm ,tak ja osobne ho mam pod hladinou ---tak ako to teda je???,
tiez je tu napisane ze rastliny sa maju sadit mesiac po zalozeni akvarka............kazdy to tak robi lebo ja som rastlinky hned sadil ...........????
Obrázok používateľa
dwayne
 
Príspevky: 30
Založený: 04 Júl 2005 22:04 pm
Bydlisko: Liptovsky Mikulas

Reklama

Re: Problemy

Odoslaťod amos » 08 Júl 2005 07:09 am

S tym filtrom to odporucaju preto aby sa co najmenej hybala hladina a nevyhanal sa tym z vody CO2, preto odporucaju mat vytok filtra cca 5cm pod hladinou ak sa jedna o filter s cerpadlom, v pripadne filtra pohananeho vzduchovacim motorcekom sa odporuca mat vytok na hladine presne z toho isteho dovodu, kedze tu pohanaju fiter vzduchove bubliny. Ale podla mna je toto dolezite hlavne ak pridavas do vody CO2.

Pri tych rastlinach je dolezite ci si dal do strku nejake hnojivo pripadne upravil nejako napustanu vodu, vtedy ich mozes daj aj skor, ja som daval rastliny cca po tyzdni. Ale hlavne si daj na zaciatok nejake rychlo rastuce nenarocne rastliny, neskor ked sa stabilizuje prostredie mozes pridat aj narocnejsie druhy.

PS: skus nabuduce zadat presnejsi nazov temy, najlepsie aby bolo hned jasne o aky problem sa jedna.
amos
 
Príspevky: 48
Obrázky: 28
Založený: 17 Jún 2005 11:48 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Problemy

Odoslaťod dwayne » 08 Júl 2005 11:29 am

Ja mam ako teda molitanovy filter a mam ho pod hladinou asi zo 4-5cm moze to teda nejako uskodit????A ako je to s tim co2 ked filter moc prekyslicuje vodu tak tim padom sa straca aj co2 z vody???.....diki
Obrázok používateľa
dwayne
 
Príspevky: 30
Založený: 04 Júl 2005 22:04 pm
Bydlisko: Liptovsky Mikulas

Re: Problemy

Odoslaťod amos » 08 Júl 2005 12:07 pm

A ten tvoj filter je pohanany vzduchovacim motorcekom cez hadicku alebo ma vlastne cerpadlo takze filter iba zapajas do zasuvky?
Idu ti z filtra bubliny?

A ak by si vodu ako vravis prekyslicoval tak potom moze kyslik vytlacit z vody CO2 a ostatne plyny, ale to by si musel mat uzatvorenu nadobu a vhanat tam cisty kyslik nie vzduch.
amos
 
Príspevky: 48
Obrázky: 28
Založený: 17 Jún 2005 11:48 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Problemy

Odoslaťod dwayne » 08 Júl 2005 12:58 pm

Ano je pohanany vzd.motrcekom cez hadicku........
Obrázok používateľa
dwayne
 
Príspevky: 30
Založený: 04 Júl 2005 22:04 pm
Bydlisko: Liptovsky Mikulas

Re: Problemy

Odoslaťod amos » 08 Júl 2005 13:53 pm

Tak v tom pripade si daj radsej vypust z filtra vo vyske hladiny, najlepsie aby bola hladina tak cez polovicu vystupnej trubky filtra.
amos
 
Príspevky: 48
Obrázky: 28
Založený: 17 Jún 2005 11:48 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Problemy

Odoslaťod dwayne » 08 Júl 2005 14:23 pm

amos napísal:Tak v tom pripade si daj radsej vypust z filtra vo vyske hladiny, najlepsie aby bola hladina tak cez polovicu vystupnej trubky filtra.

U rataja som cital ze by sa mali tie filtre davat pod hladinu lebo potom vsteky tie ziviny idu k rastlinkam............
Obrázok používateľa
dwayne
 
Príspevky: 30
Založený: 04 Júl 2005 22:04 pm
Bydlisko: Liptovsky Mikulas

Re: Problemy

Odoslaťod amos » 08 Júl 2005 14:31 pm

dwayne napísal:U rataja som cital ze by sa mali tie filtre davat pod hladinu lebo potom vsteky tie ziviny idu k rastlinkam............

Ano, ale to odporuca pre filtre s cerpadlom preto som sa pytal na typ, v tvom pripade (filter pohanani vzduchovacim motorcekom) odporuca konkretne Rataj toto: "Filtr instalujeme do rohu nádrže tak, aby výtok filtru byl v úrovni hladiny. Tím zabráníme nadměrnému prokysličení vody. Filtr se musí nejdříve „zaběhnout“. Asi 3 týdny trvá, než je osídlen bakteriemi. Teprve po této době je filtr plně funkční. 4. Do přívodní hadičky vsaďte bezpečnostní ventil, aby se v případě výpadku el. proudu zamezilo zpětnému toku do motorku. 5. Biologický filtr čistíme teprve tehdy, když ztratí podstatnou část svého výkonu. Nemělo by to být častěji než jednou za 2 měsíce. Čištění provádíme tak, že filtrační houbu promyjeme v nádobě s odpuštěnou akvarijní vodou /chlorovaná vodovodní voda by zabila bakterie/."
amos
 
Príspevky: 48
Obrázky: 28
Založený: 17 Jún 2005 11:48 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Problemy

Odoslaťod dwayne » 08 Júl 2005 14:45 pm

Ja tomu ratajovi teda nechapem pise ze ten obyc.filter treba dat v urovni hladiny aby voda nebola moc prekyslicovana u druheho typu pise zas ze ho mam dat pod hladinu aby voda nebola moc prekyslicovana tak teda nechapem ved oba filtre pracuju na tom istom principe????Ved aky je rozdiel ze u jedneho ide vzduch s kamienka a tam z nejakeho motorceka........
Obrázok používateľa
dwayne
 
Príspevky: 30
Založený: 04 Júl 2005 22:04 pm
Bydlisko: Liptovsky Mikulas

Re: Problemy

Odoslaťod skala » 08 Júl 2005 14:52 pm

filter nema okyslicovat. moze, ale to nie je jeho hlavna funkcia. to, ze vzduchovaci kamen robi funkciu vrtulky - cerpadla je len vedlajsie
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Problemy

Odoslaťod amos » 08 Júl 2005 16:29 pm

dwayne napísal:Ja tomu ratajovi teda nechapem pise ze ten obyc.filter treba dat v urovni hladiny aby voda nebola moc prekyslicovana u druheho typu pise zas ze ho mam dat pod hladinu aby voda nebola moc prekyslicovana tak teda nechapem ved oba filtre pracuju na tom istom principe????Ved aky je rozdiel ze u jedneho ide vzduch s kamienka a tam z nejakeho motorceka........

Rozdiel je v tom ze ten so vzduchovacim kamenom pracujem s tym ze vzduch stupa hore a zenie so sebou aj vodu, a ten s cerpadlom vobec nepracuje so vzduchom, to cerpadlo(vrtulka) zenie iba vodu. Je to uplne iny princip. Preto sa aj inak pouzivaju co sa tyka toho kde ma byt umiesteny vystup filtra.

Pozri si v akvaristike alebo niekde na nete filtre s cerpadlom aky je tam rozdiel oproti tomu co mas ty.

A tym prekyslicovanim sa zrejme mysli prevzdusnovanie, lebo neviem o tom ze by niekto vhanal cisty kyslik zvlast do filtra.
amos
 
Príspevky: 48
Obrázky: 28
Založený: 17 Jún 2005 11:48 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Problemy

Odoslaťod dwayne » 08 Júl 2005 17:40 pm

Ved jasne jasne uz chapem.............a teda je vyhodnejsi ten filter s tou vrtulkou????
Obrázok používateľa
dwayne
 
Príspevky: 30
Založený: 04 Júl 2005 22:04 pm
Bydlisko: Liptovsky Mikulas

Re: Problemy

Odoslaťod amos » 08 Júl 2005 17:56 pm

To sa neda povedat ze by bol vyhodnejsi, niekedy urcite ano, ale ked uz mas nejaky tak by bolo zbytocne kupovat novy.
amos
 
Príspevky: 48
Obrázky: 28
Založený: 17 Jún 2005 11:48 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Problemy

Odoslaťod dwayne » 08 Júl 2005 18:20 pm

amos napísal:To sa neda povedat ze by bol vyhodnejsi, niekedy urcite ano, ale ked uz mas nejaky tak by bolo zbytocne kupovat novy.

heh problem to nieje novy ma vynde na 100sk a to dam ak je lepsi teda lebo ja nejdem teraz menit iba filter ale cele akvarko tak vies potom to teda mozem........
Obrázok používateľa
dwayne
 
Príspevky: 30
Založený: 04 Júl 2005 22:04 pm
Bydlisko: Liptovsky Mikulas

Re: Problemy

Odoslaťod jim » 08 Júl 2005 18:42 pm

dwayne napísal:
amos napísal:To sa neda povedat ze by bol vyhodnejsi, niekedy urcite ano, ale ked uz mas nejaky tak by bolo zbytocne kupovat novy.
heh problem to nieje novy ma vynde na 100sk a to dam ak je lepsi teda lebo ja nejdem teraz menit iba filter ale cele akvarko tak vies potom to teda mozem........

Dwayne, tak v tom prípade by som si na tvojom mieste preštudoval čosik o filtrácii, lebo potom môžeš ľutovať! Máš na výber rôzne typy filtárcie: vonkajší, vnútorný filter, prekvapkávajúci, HMF,....

Takže najprv čítaj čítaj a čítaj, napr. toto, ale hľadaj ďalej, na nete je toho kopu:

clanky/filtracia.php
http://jacik.akva.sk/wiki/nahlad.php?clanok=hmffilter
viewtopic.php?t=104
viewtopic.php?t=133
http://www.aquaworld.szm.sk/filter/filter.htm
http://www.sozo.sk/akva/filtrovanie.php
http://planta.aquariana.cz/filtry.htm

atď...
Obrázok používateľa
jim
 
Príspevky: 207
Obrázky: 33
Založený: 15 Jan 2005 22:35 pm
Bydlisko: Martin (teraz UK)

Re: Problemy

Odoslaťod dwayne » 08 Júl 2005 19:03 pm

Co sa tyka tych filtrov tak ja som uz rozhodnuty pre tie molitanove len neviem ktory hm ci ten na motorcek alebo vzduch.........Lebo ja nemam moc velke akvarium a by sa mi neoplatilo kupit vonk.filter za neviem kolko sk..............
Obrázok používateľa
dwayne
 
Príspevky: 30
Založený: 04 Júl 2005 22:04 pm
Bydlisko: Liptovsky Mikulas

Re: Problemy

Odoslaťod amos » 08 Júl 2005 19:07 pm

ak ides kupovat novy tak potom urcite radsej s cerpadlom, podla velkosti akvaria velkost filtra a prietok cerpadla, ale urcite by ti pomohlo si nieco aj precitat
amos
 
Príspevky: 48
Obrázky: 28
Založený: 17 Jún 2005 11:48 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Problemy

Odoslaťod dwayne » 08 Júl 2005 19:10 pm

Jasne uz idem studovat stranky...............hm ale neviem na ktorej bude pisane o vyhodach toho molitanoveho filtra s motorcekom.........
Ma niekto nejake skusenosti s molitanovym filtrom pohananym motorcekom od rataja skusenosti????,
Obrázok používateľa
dwayne
 
Príspevky: 30
Založený: 04 Júl 2005 22:04 pm
Bydlisko: Liptovsky Mikulas

Re: Problemy

Odoslaťod jim » 08 Júl 2005 21:05 pm

dwayne napísal:Ma niekto nejake skusenosti s molitanovym filtrom pohananym motorcekom od rataja skusenosti????,

A koľko litrové akva ideš mať???

Ja by som tam dal určite buď vnútorný filter ktorý nie je poháňaný vzduchom, alebo vzhľadom na to že to bude asi menšie akva, tak aby ti nezaberalo drahocenné miesto vnútri akva tak radšej nejaký vonkajší závesný filter ktorý mám aj ja

Určite by som nedával filter typu vzduchovadlo+molitan, lebo ho musíš príliš často čistiť a narobí tiež veľa hluku (spať sa pri ňom nedá!).

Tak si vyber, ale napíš prosím objem toho akvárka :idea:
Obrázok používateľa
jim
 
Príspevky: 207
Obrázky: 33
Založený: 15 Jan 2005 22:35 pm
Bydlisko: Martin (teraz UK)

Re: Problemy

Odoslaťod dwayne » 08 Júl 2005 21:46 pm

Akoze ja nezakladam prve krat akvarko len teraz kusok "prerabam"............po tieto casy som mal obyc. molitanovy filter tipu kamienok ,trubica, molitan od rataja ale teraz som uvazoval o tom molitanovom filtry od rataja na motorcek......hm a neviem teda ako funguje a ake ma prednosti oproti mojmu starsiemu typu.......
Obrázok používateľa
dwayne
 
Príspevky: 30
Založený: 04 Júl 2005 22:04 pm
Bydlisko: Liptovsky Mikulas

Re: Problemy

Odoslaťod king » 09 Júl 2005 05:55 am

Dwayne, nie si ty nahodou naklonovany Slovanista?
king
 
Príspevky: 72
Obrázky: 4
Založený: 31 Júl 2004 21:09 pm


Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.