Prvé 250L akvárium



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Prvé 250L akvárium

Odoslaťod SKRRT » 15 Apr 2021 22:07 pm

Ahojte, som začiatočník niečo som už počítal o starostlivosti akvária no predsa sa chcem poradiť. To že nechať zabehnuť akvarium viem, čo by som teda potreboval poradiť je: aké rybky si tam zaobsarať, aké rasstliny sú nenáročné, a na čo všetko zabúdam

Moja predstava je teda 250L akvárium s INVITAL Japanese Soil, rastlinky si kľudne nechám poradiť, a rybičky by som si predstavoval 3 skalarov a 2terčovcov ( neviem veľmi odhadnúť či to je veľa alebo málo) plus k tomu Gupky (tiež neviem odhadnúť koľko)
Značku alebo typ filtra momentálne neviem kedže akvarium beriem od kamarátovho deda a filter mu ževraj v pohode stačil

Poprípade pokiaľ máte nejake odskúšané prípravky do vody, alebo pomocky čo by mohli pomocť začiatočnikovy by som bol vďačný

Bol by som rád za rady od Vás skúsenejších a lásakvých.

Ďakujem pekne za rady.
SKRRT
 
Príspevky: 6
Založený: 02 Apr 2021 19:22 pm

Reklama

Re: Prvé 250L akvárium

Odoslaťod melbymbo » 15 Apr 2021 22:36 pm

najprv si skus zistit aka voda ti tecie z vodovodu. kup si testy na vodu v akvaristike alebo na internete znacka JBL sa vseobecne odporuca ze maju dobre tie papierikove testy. potrebujes vediet na zaciatok, aspon orientacne, hlavne PH a tvrdost vody. podla toho si mozes napriklad tu v atlase najst ryby a rastliny vhodne do tvojej vody. ako zaciatocnikovy ti neodporucam upravovat vstupnu vodu. Skalar je drava a v dospelosti velka ryba a gupky by mu boli dobrou potravou, tercovce su ryba vyzadujuca velmi mäkku vodu aka zvycajne v domacnosti z kohutika netecie.

taktiez aby sa ti dalo dobre poradit bude treba aby si zistil aky silny filter a svetlo v tom akvariu mas.
Obrázok používateľa
melbymbo
 
Príspevky: 211
Obrázky: 7
Založený: 09 Jan 2011 11:26 am
Bydlisko: Čachtice

Re: Prvé 250L akvárium

Odoslaťod SKRRT » 15 Apr 2021 22:40 pm

melbymbo napísal:najprv si skus zistit aka voda ti tecie z vodovodu. kup si testy na vodu v akvaristike alebo na internete znacka JBL sa vseobecne odporuca ze maju dobre tie papierikove testy. potrebujes vediet na zaciatok, aspon orientacne, hlavne PH a tvrdost vody. podla toho si mozes napriklad tu v atlase najst ryby a rastliny vhodne do tvojej vody. ako zaciatocnikovy ti neodporucam upravovat vstupnu vodu. Skalar je drava a v dospelosti velka ryba a gupky by mu boli dobrou potravou, tercovce su ryba vyzadujuca velmi mäkku vodu aka zvycajne v domacnosti z kohutika netecie.

taktiez aby sa ti dalo dobre poradit bude treba aby si zistil aky silny filter a svetlo v tom akvariu mas.


Ďakujem za radu
SKRRT
 
Príspevky: 6
Založený: 02 Apr 2021 19:22 pm

Re: Prvé 250L akvárium

Odoslaťod MartinPotocek » 16 Apr 2021 07:17 am

Rastliny by som ti doporučil nenáročné:Echinodorusy,Anubiasy,Cryptocorine,rýchlorastúce stonkové...
Terčovce sú náročné ryby a vyžadujú teplotu vody až 30Stupňov.V tedy sa už niektoré rastliny rozpadávajú.
Skalárov bych dal 4
Odkiaľ si?Ak si z BA tak by som ti mohol darovať už zabehnutú vodu :D
Prajem veľa štastia a úspechov s novým akváriom
MartinPotocek
 
Príspevky: 260
Založený: 20 Jan 2021 19:49 pm

Re: Prvé 250L akvárium

Odoslaťod matte » 16 Apr 2021 08:44 am

daj si v atlase pokrocile hladanie, zadaj velkost nadrze chov nenarocny rastliny nenarocne a vyberaj
https://rybicky.net/atlasy/
cim lepsie naplanujes, tym lepsie akvarium budes mat a menej problemov
zisti aky tam je filter a svetlo
podla tvojho prvotneho planu na tercovce vidno, ze zatial si toho moc nestudoval :wink:
pripadne byt tebou tu pozriem prezentacie a inspirujem sa, daju sa tam najst krasne akvaria nenarocne
https://rybicky.net/nadrze/?kategorie=4&typ=0
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Prvé 250L akvárium

Odoslaťod SKRRT » 16 Apr 2021 10:16 am

MartinPotocek napísal:Rastliny by som ti doporučil nenáročné:Echinodorusy,Anubiasy,Cryptocorine,rýchlorastúce stonkové...
Terčovce sú náročné ryby a vyžadujú teplotu vody až 30Stupňov.V tedy sa už niektoré rastliny rozpadávajú.
Skalárov bych dal 4
Odkiaľ si?Ak si z BA tak by som ti mohol darovať už zabehnutú vodu :D
Prajem veľa štastia a úspechov s novým akváriom

Ďakujem za rady, bohužial, som z KE.
SKRRT
 
Príspevky: 6
Založený: 02 Apr 2021 19:22 pm

Re: Prvé 250L akvárium

Odoslaťod SKRRT » 16 Apr 2021 10:19 am

matte napísal:daj si v atlase pokrocile hladanie, zadaj velkost nadrze chov nenarocny rastliny nenarocne a vyberaj
https://rybicky.net/atlasy/
cim lepsie naplanujes, tym lepsie akvarium budes mat a menej problemov
zisti aky tam je filter a svetlo
podla tvojho prvotneho planu na tercovce vidno, ze zatial si toho moc nestudoval :wink:
pripadne byt tebou tu pozriem prezentacie a inspirujem sa, daju sa tam najst krasne akvaria nenarocne
https://rybicky.net/nadrze/?kategorie=4&typ=0

Ďakujem, čím viac čítam o terčovcoch, tým viacej problémov zistujem, no popravde terčovec je ryba mojich snov, ale pravdepodobne si ich zaobstaram až keď budem akvaristicky "vyspelejší".
SKRRT
 
Príspevky: 6
Založený: 02 Apr 2021 19:22 pm

Re: Prvé 250L akvárium

Odoslaťod vilo » 16 Apr 2021 12:42 pm

čo viem, tak celkovo sa neodporúča chovať pospolu terčovce so skalármi, najmä kvôli možnému prenosu niektorých patogénov/parazitov z odolnejších skalárov na citlivejšie terčovce

Ku skalárom pridaj napr. bežnejšie druhy gurám, prípadne trebárs akary hnedé; a ak necháš pri osádzaní akvária časť dna voľnú, tak celkom by sa hodila skupina pancierníčkov (Corydoras sp.). Gupky poslúžia vzrastlejším skalárom ako krmivo, ale môžeš dať väčšie živorodky, ako napr. mečovky. Treba ale rátať s tým, že ich mlaď poslúži skalárom ako potrava...
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: Prvé 250L akvárium

Odoslaťod marko65 » 16 Apr 2021 12:50 pm

niektori skuseni akvaristi maju v jednom akva skalare a tercovce, ale je to narocne z dvodu rozdielnych potrieb co da tyka vody a jej teploty. Zacni obycajnymi skalarmi a potom ked sa do toho dostanes, mozes skusit tercovce. Ale 250 akva je pre nich malo. Ja som mal asi rok v 180 l tercovce, najprv boli male tak boli v pohode ale potom vyrastli a ten priestor nepostacoval, zacali byt agresivne , tak som ich predal do lepsich podmienok.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk
marko65
 
Príspevky: 230
Obrázky: 10
Založený: 13 Mar 2007 10:28 am
Bydlisko: Bernolákovo

Re: Prvé 250L akvárium

Odoslaťod SKRRT » 16 Apr 2021 16:08 pm

vilo napísal:čo viem, tak celkovo sa neodporúča chovať pospolu terčovce so skalármi, najmä kvôli možnému prenosu niektorých patogénov/parazitov z odolnejších skalárov na citlivejšie terčovce

Ku skalárom pridaj napr. bežnejšie druhy gurám, prípadne trebárs akary hnedé; a ak necháš pri osádzaní akvária časť dna voľnú, tak celkom by sa hodila skupina pancierníčkov (Corydoras sp.). Gupky poslúžia vzrastlejším skalárom ako krmivo, ale môžeš dať väčšie živorodky, ako napr. mečovky. Treba ale rátať s tým, že ich mlaď poslúži skalárom ako potrava...


Ďakujem pekne, tie gupky som skôr napísal ako nejaký "príklad nejakej malej farebnej spoločenskej rybky. Na nákup rybiek mam ešte veľmi veľa času, no predsa som sa odhodlal tu napísať aby som sa vedel usmerniť a nejak uceliť všetky moje nápady ešte pred tým ako bude neskoro. Najprv si chcem spraviť nejaký pekný aquascaping (kedže budem mať pomerne veľké "plátno") a vidieť ako sa darí rastlinkám (niektoré už mam vybraté dám postupne vedieť ako som sa rozhodol no určite to nechcem urýchliť ako pri mojom 20L akváriu kde som sa "ulakomil" prerybnil a pokazil takmer všetko čo sa dalo. Naštastie sa mu celkom nakoniec darí. Jediné čomu sa bránim v akváriu sú slimáci lebo dostal som už mnoho varovaní že sa veľmi množia.
SKRRT
 
Príspevky: 6
Založený: 02 Apr 2021 19:22 pm

Re: Prvé 250L akvárium

Odoslaťod SKRRT » 16 Apr 2021 16:10 pm

marko65 napísal:niektori skuseni akvaristi maju v jednom akva skalare a tercovce, ale je to narocne z dvodu rozdielnych potrieb co da tyka vody a jej teploty. Zacni obycajnymi skalarmi a potom ked sa do toho dostanes, mozes skusit tercovce. Ale 250 akva je pre nich malo. Ja som mal asi rok v 180 l tercovce, najprv boli male tak boli v pohode ale potom vyrastli a ten priestor nepostacoval, zacali byt agresivne , tak som ich predal do lepsich podmienok.

Sent from my SM-G998B using Tapatalk


Super, tým pádom na terčovce radšej zabúdam (aby sa nestala tragédia).
SKRRT
 
Príspevky: 6
Založený: 02 Apr 2021 19:22 pm


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.