projekt 1000L akva do obyvacky, POMOC



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Re: projekt 1000L akva do obyvacky, POMOC

Odoslaťod snajprik » 19 Apr 2021 11:56 am

Pseudotropheusy= Čo pri popise agresívna neznášanlivá teritoriálna ryba ti nie je jasne?
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Reklama

Re: projekt 1000L akva do obyvacky, POMOC

Odoslaťod vilo » 19 Apr 2021 14:55 pm

Melbymbo: práve že aj tie Pseudotropheusy budú podľa mňa zdrojom konfliktov. Nečakaj, že sa uspokoja s vyhradenou časťou nádrže. Celkovo ideš na vec trochu zle, keď chceš v jednom akváriu, hoci aj 1000- litrovom, založiť taký "guláš" druhov. Tetry 2 druhov ? ... fajn... k nim môžeš dať pancierníčky, nejaké menšie al. stredne veľké "L-sumce"... stále ok... nejaké väčšie dominantné cichlidy ? ... ok, skús tú modrú akaru. Ale nezháňaj "1+2", ale daj tam rovno skupinu mladých rýb a počkaj, kým sa nevyberie pár... zvyšné niekomu predaj, daruj... alebo aj nechaj, možno sa vytvorí ďalší pár a budeš môcť sledovať interakcie medzi nimi. Ešte nejaké cichlidy ? no, skúsiť môžeš, ja odporúčam napr. Pelvicachromis pulcher. Potrebujú len nejaké skrýše z kameňov alebo kokosových škrupín, ukážu ti úžasnú rodičovskú starostlivosť (podobne ako pri akarách, odporúčam nasadiť väčšie množstvo jedincov a nechať samovoľne vzniknúť pár).
Okrem možnej agresivity Pseudotropheusov voči iným rybám môžeš čakať, hoci netvrdím,že to tak bude nastopro... ale dosť možné je asi toto: dominantný samec sa vytrie s jednou zo samíc. Tá bude mať papuľku "napakovanú" ikrami a materský pud ju bude viesť k tomu, aby sa držala bokom od ostatných rýb. Počas ochrany ikier samica nežerie. Trvá to aj 3 týždne, samica je zbedačená, ale v spoločenskom akváriu sa bude zdráhať pustiť mladé, takže možno ďalší týždeň o hlade... samice sa k sebe tiež nesprávajú veľmi tolerantne... ak matka príde o 4-5 /?/ týždňov o mladé, zoslabnutá klesne v spoločenskom rebríčku na posledné miesto a možno uhynie, lebo ju všetky zvyšné Pseudotropheusy budú tĺcť a šikanovať. Medzičasom sa samec vytrie s inou samicou, podobný scenár...
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: projekt 1000L akva do obyvacky, POMOC

Odoslaťod melbymbo » 19 Apr 2021 16:48 pm

vilo napísal:Vilo, snajprik

Práveže som čítal všeličo a hľadal som hlavne čo písali svoje skúsenosti ľudia čo ich mali v akváriu. A prevažne sa zhodovali na tom že ryba je miernejsej povahy až bezkonfliktna voči ostatným druhom. Boli mi atraktívne že je to tlamovec ale keď sa na to pozriem teraz triezvo aká zbedacena je samica na konci , už mi to až tak atraktívne nepripadá . Pozriem sa na večer na ten druh čo si spomenul a ešte prehodnotiť či nejaký pridám alebo len zrušíme psedotropheusov a pridám v počte niečo z toho čo už je spomenuté.
Obrázok používateľa
melbymbo
 
Príspevky: 211
Obrázky: 7
Založený: 09 Jan 2011 11:26 am
Bydlisko: Čachtice

Re: projekt 1000L akva do obyvacky, POMOC

Odoslaťod vilo » 20 Apr 2021 09:03 am

V podstate môžeš pridať nejaký menší kľudnejší druh stredoamerických cichlíd (vyhovuje im tvrdá voda), len treba pamätať, že väčšinou viac alebo menej prerývajú dno. Možno narazíš pri hľadaní na cichlidu mnohoostnú (Herotilapia multispinosa). Povahou je kľudná, ale z vlastnej skúsenosti upozorňujem, že jej dosť chutia rastliny... u mňa v priebehu pár dní spásli menšiu Valisneria spiralis, prežila len tvrdšia V. "gigantea". Ale ináč je to fajn cichlida, pri nerese krásne žltá s čiernou kresbou...

ešte k tomu druhu Pelvicachromis pulcher (ostriežik purpurový), čo som spomínal vyššie - je to západoafrická cichlida z mäkších vôd, ale dlhodobo chovaná v akváriách si privykla aj na tvrdšiu vodu. Ja ich mám v trnavskej, ktorá má zdroj tiež v krasovej oblasti pri Dobrej Vode a ikry sa vyvinuli úspešne
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: projekt 1000L akva do obyvacky, POMOC

Odoslaťod melbymbo » 26 Apr 2021 23:47 pm

je nejaky substrat vhodny pre rastliny ktory nemusim po uplynuti niekolkych rokov menit? predsalen menit substrat v akvariu ktoreho layout sa mi paci mi pride ako otrava. a miestami narazim na prispevky kde ludia napisu zo vobec neodkaluju. je treba pre to nieco specialne robit aby clovek nemusel odkalovat? alebo jednoducho na to staci kaslat? keby nemusim odkalovat by som sa hodne potesil :D
Obrázok používateľa
melbymbo
 
Príspevky: 211
Obrázky: 7
Založený: 09 Jan 2011 11:26 am
Bydlisko: Čachtice

Re: projekt 1000L akva do obyvacky, POMOC

Odoslaťod snajprik » 27 Apr 2021 06:29 am

Na to zabudni, to by si musel mať na dne koberček výživový substrát a nehrabavé ryby a ani jedno s toho nemáš :)
V tvojom prípade sa to robí tak, že zadnú časť máš o cca 5-10 cm vyššiu a bodrel sa prúdením vody dostáva do prednej časti a usadzuje. Odkaľovacím zvonom si ten bodrel s prednej časti pozberáš, a je to. Ak do predu použiješ piesok, tak len 1-2mm lebo v ňom sa bude ryť a robiť sa s neho duny.
Niektorý akvaristi používajú jemný štrk 2-5mm a ten prekryjú hrubším štrkom 20-30mm prevencia proti vŕtaniu do dna. Možnosti je veľa.
Naposledy upravil snajprik dňa 27 Apr 2021 06:40 am, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: projekt 1000L akva do obyvacky, POMOC

Odoslaťod j » 27 Apr 2021 06:33 am

Nevidím dôvod prečo by si musel meniť napríklad taký štrk. Neviem čo by sa na ňom malo pokaziť.
Ohladom odkalovania - tak či tak treba pravidelne meniť nejakú časť vody, neviem prečo to nespojiť s občasným "povysávaním" povrchu dna?
Pri cichlidách trváš na velkých? Lebo napríklad taká cichlidka vysokoplutvá ( https://rybicky.net/atlasryb/cichlidka_vysokoploutva ) je vyslovene kludná, nevidel som ju bagrovať ani ničiť rastliny. V takom objeme ich môžeš mať kopu. Len je pod 10 cm. A hlavne sa ťažko zháňa. Ak by si chcel aj niečo väčšie, tak by som k nej kludne tú akaru hnedú. Mal som ju už vela krát a tak isto som sa nestretol s nejakým negatívnym konaním. Skôr som občas mal vyslovene plaché jedince. Dosť ma prekvapilo že tu niekto spomínal opak.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: projekt 1000L akva do obyvacky, POMOC

Odoslaťod matte » 27 Apr 2021 09:59 am

melbymbo napísal:je nejaky substrat vhodny pre rastliny ktory nemusim po uplynuti niekolkych rokov menit? predsalen menit substrat v akvariu ktoreho layout sa mi paci mi pride ako otrava. a miestami narazim na prispevky kde ludia napisu zo vobec neodkaluju. je treba pre to nieco specialne robit aby clovek nemusel odkalovat? alebo jednoducho na to staci kaslat? keby nemusim odkalovat by som sa hodne potesil :D

no podla mna menit nemusis strk a paleny il, paleny il by mal obsahovat aj nejake ziviny, napr. manado dark pisu aj zelezo a teda vyhoda toho ilu by mala byt jeho poreznost vhodna pre nitrifikacne bakterie a vzdusnost pre korienky rastlin
s tym odkalovanim by som si hlavu nelamal, ved, ked uvidis, ze sa ti niekde zbiera bordel, odsajes raz za cas a vybavene, ale vyslovene zvonom odkalovat substrat asi nie je nutne pri rastlinnom akvariu, ci?
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: projekt 1000L akva do obyvacky, POMOC

Odoslaťod melbymbo » 27 Apr 2021 21:31 pm

j napísal:tak či tak treba pravidelne meniť nejakú časť vody, neviem prečo to nespojiť s občasným "povysávaním" povrchu dna.

v plane mam vymenu spravit pomalym sustavnym pritokom a odtokom do prepadu v urovni hladiny, 45l/24h. ak odkalit tak si predstavujem skor len obcasne vysatie nahromadeneho bordelu niekde v ,,zavetri,,. no ak bude treba viac hold budem cistit viac nezblazim sa 8)

j napísal:Pri cichlidách trváš na velkých?

najmenej 15 najviac 17? 20 uz mi pride moc :D nikdy som nemal väcsiu rybku v akvariu tak si chcem dopriat. no kedze to ma byt dominanta musi byt aj pekna a tato bluea neon akara je proste top z toho co by prichadzalo v uvahu.

matte napísal:ale vyslovene zvonom odkalovat substrat asi nie je nutne pri rastlinnom akvariu, ci?

no to neviem to by som bol rad keby sa vyjadria rastlinkari.

oprava pre lepsiu citatelnost, usli mi tam zatvorky.
Obrázok používateľa
melbymbo
 
Príspevky: 211
Obrázky: 7
Založený: 09 Jan 2011 11:26 am
Bydlisko: Čachtice

Re: projekt 1000L akva do obyvacky, POMOC

Odoslaťod Hora » 28 Apr 2021 10:44 am

melbymbo napísal:je nejaky substrat vhodny pre rastliny ktory nemusim po uplynuti niekolkych rokov menit? predsalen menit substrat v akvariu ktoreho layout sa mi paci mi pride ako otrava. a miestami narazim na prispevky kde ludia napisu zo vobec neodkaluju. je treba pre to nieco specialne robit aby clovek nemusel odkalovat? alebo jednoducho na to staci kaslat? keby nemusim odkalovat by som sa hodne potesil :D

Hlbkovo odkalovat je podla môjho názoru horšia varianta ako len sťahovať bordel z povrchu.
Rýpaním v dne sa živiny,či už z výživného substrátu alebo nahromadené z výkalov rýb a odumretých časti rastlín,ktoré sa postupne rozkladajú a zanášajú medzery v štrku dostávajú do vody a je pravdepodobnejšie oživiť niektoré riasy.Taktiež dno udusujú korene rastlín a taká niekoľkoročná Valisnéria dokáže odnožami a koreňovým poplazom osídliť podstatnú časť dna.
Neodkaľovaný štrk znesie bezproblémový chod okolo dvoch rokov,ale potom môže nastať uzatvorenie nižších vrstiev substrátu,ku ktorým sa nedostane okysličená voda,vzniká anaeróbne prostredie a tvorenie dusíkatých látok,čo nasvedčuje bublinkovanie dna v niektorých miestach. Narušením týchto miest jemným popichaním napr. vidličkou sa dá fungovať ďalšiu dobu,kým sa to nestane opäť.
Je podstatná aj výška substrátu celkovo,pretože pri nejakých 5cm sa to môže prejavovať neskoršie alebo vôbec.
Ja som mal Hagen 1-3 mm na 10cm kvôli cibuľkám Aponogetonov a v takom vysokom substráte je potrebné raz za pár rokov narušiť usadený spodok mechanicky.Pri ešte hrubšej zrnitosti by sa mala doba takého stavu predlžiť,ale to len dedukujem,pretože pre rastliny je 1-3mm optimálna frakcia a väčšiu som nemal.
Ako prevencia sú dobré vežovky,ktoré prekyprujú dno a nemajú v akváriu predátora.
To všetko som myslel na akvárium s tetrami,mrenkami,razborami,pancierníkmi.....kľudnými,nehrabavými rybami,ale ty chceš rastlinné akvárium s chichlidami a budeš obmedzný na výbere odolných rastlinných druhov a o nejaké usadené miesta bez dlhotrvajúceho narušenia nemusíš mať obavy :mrgreen:
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: projekt 1000L akva do obyvacky, POMOC

Odoslaťod melbymbo » 29 Jan 2022 02:21 am

ahojte po dlhsom case,
k tej vymene vody sustavnym pritokom a odtokom sa mi viete vyjadrit? ci ok ci blbost? zaroven by to malo si myslim funkciu ako skimmer. ci je lepsie tyzdenna vymena 1/3 klasicky?
Obrázok používateľa
melbymbo
 
Príspevky: 211
Obrázky: 7
Založený: 09 Jan 2011 11:26 am
Bydlisko: Čachtice

Re: projekt 1000L akva do obyvacky, POMOC

Odoslaťod melbymbo » 29 Jan 2022 03:37 am

taketo nieco je moj ceil , co si o tom myslite? Druhov je vela ale nakoniec asi nie vsetky pouzijem, uvidim ako sa to bude vyvyjat az to zrealizujem, comu sa u mna bude darit a comu nie. ved akvarium je proces
1. chcem s väcsimi rastlinami vytvorit zatienenu hladinu ked sa listy vytiahnu a zacnu splyvat.
Cryptocoryne aponogetifolia / Egeria najas /
2. nechat plavat na hladine
Pogostemon quadrifolius a mozno aj ta egeria
3. do pozadia
Hygrophila difformis / bacopa_caroliniana /
4. pod to na kamenoch a korenoch anubiasy jednoho druhu a sem tam jeden/dva ine na ozvlastnenie
anubias_barteri_coffeefoli / anubias_barteri_var_caladiifolia / anubias_afzelii
5. taktiez v celom akva kde tu
Bucephalandra sp. color leaf / / Helanthium bolivianum 'Latifolius'/ Cryptocoryne affinis / Cryptocoryne wendtii /Echinodorus 'Harbich Rot' / Echinodorus cordifolius 'Ovalis' / Nymphaea lotus
6. tento mach na koreni?
barbula_sp
Obrázok používateľa
melbymbo
 
Príspevky: 211
Obrázky: 7
Založený: 09 Jan 2011 11:26 am
Bydlisko: Čachtice

Re: projekt 1000L akva do obyvacky, POMOC

Odoslaťod snajprik » 29 Jan 2022 08:26 am

Výmena vody sústavným prítokom je ideál, používajú ho veľký chovatelia, problém je realizácia, buď to budeš mať nejaký zmiešavač, ktorý ti prihreje vodu na cca 25°C, lebo v kohútiku je bežne 15°C problém je aj ten chlór v kohútiku a treba to prehnať cez pred filter. Nie je to lacná záležitosť. Ale ako da sa to.
Prepad, pred filter a v akvarku výkonný ohrievač čo bude udržiavať teplotu vody.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Predchádzajúca

Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.