Slimáky - populačný problém



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Slimáky - populačný problém

Odoslaťod Doublebouble » 26 Apr 2021 10:54 am

Dobrý deň, vážení priatelia živej vody,

v januári som sa asi po XX rokoch rozhodol, že sa vrátim k chovu rybičiek. Počumoval som po internete, že čo nového vo svete pod hladinou a zostal som tak trochu šokovaný z toho, čo všetko sa zmenilo, resp. kam sa pobrala filozofia akvaristiky ako taká. Kde sú tie časy keď som si akvárko objednával v Železničných opravovniach a strojárňach, potom ho natieral acetónkou, dával do sklenárstva zaskliť a čakal nekonečne dlho kým uschne git. Ale on nechcel! Po vyprchaní trpezlivosti som priniesol štrk z nejakého bagroviska, ktorý som donekonečna premýval vo vani. Bolo že to doma radosti! Keďže v našom meste nebol vtedy žiadny obchod s rybičkami (najbližší v Blave) pobehal som aj s kamarátmi (keď zakladal akvárko jeden, tak jasné že všetci) na sídlisku po ľuďoch, o ktorých sme vedeli, že chovajú rybičky, či by nám nejaké nepredali, najlepšie aj rastlinky. Stabilný sortiment bol: rastlinky – Vallisneria, nejaký vodný „asparágus“, rybičky – všakovaké gupky, červené alebo zelené mečúne a sem tam aj nejaká plata. Pre živú potravu sme sa po úspešnom nákupe vybrali na potok – vtedy vlastne stoku za miestne mliekárne, kde sme si nachytali červíčkov. Po príchode domov sme zistili, že pre neskrývané potešenie rodičov voniame presne tak, ako náš červíčí úlovok.

Dnes som sa dozvedel, že podaktorí akvaristi povýšili na aquascapers, kameň nie je kameň ale hard scape atď. Nevadí, každá doba prináša svoje. A veru toho priniesla!
Po zhliadnutí asi tisícky videí z celého sveta, povzbudený manželkou a pocitom nadobudnutia kompletných vedomostí, som nabral odvahu a v januári som kúpil set Juwel Rio. Samozrejme som zistil, že sa mám ešte hodne čo učiť ale na druhej strane sa človek v bojoch zoceľuje. Takže dnes a práve v tejto chvíli mám len jeden problém: neviete prosím vysvetliť, prečo sa mi nechce namnožiť slimačia populácia? Doniesol som ich samozrejme spolu s rastlinkami a nie a nie sa dočkať nejakého slimačieho baby boomu.
Ak som Vás svojim písaním neunudil k smrti, a niekto sa dočítal až sem, budem vďačný za odhalenie záhady.
Ďakujem.
Doublebouble
 
Príspevky: 13
Založený: 10 Mar 2021 18:46 pm

Reklama

Re: Slimáky - populačný problém

Odoslaťod snajprik » 26 Apr 2021 11:19 am

Objem akvária , ake ryby tam máš. Niektore ryby radi papaju slimakov. :P
Tiež su slimaky jednopohlavne aj obojpohlavne, niektore sa množia len v slanej vode...
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Slimáky - populačný problém

Odoslaťod melbymbo » 26 Apr 2021 13:09 pm

Veru dosť by pomohlo keby napíšeš aké máš ryby a akých slimákov
Obrázok používateľa
melbymbo
 
Príspevky: 211
Obrázky: 7
Založený: 09 Jan 2011 11:26 am
Bydlisko: Čachtice

Re: Slimáky - populačný problém

Odoslaťod Doublebouble » 26 Apr 2021 16:50 pm

Jasné, teda ryby sú gurama zlatá, gara flaviatra, neónky, rasbora klinoškvrnná. Slimáky sú bežné, myslím úplne bežné, také aké sú v podstate všade a u každého, kto si nekupuje iba rastliny "in vitro." Určite to nie sú dvojpohlavníci. Naopak, slimáky mini ampulária špirálová sa mi rozmnožila, ale musel som celú populáciu odsťahovať, lebo sa mi pustila do rastlín. Akvárko je Juwel Rio - teda 80x35x50cm.
Doublebouble
 
Príspevky: 13
Založený: 10 Mar 2021 18:46 pm

Re: Slimáky - populačný problém

Odoslaťod I.P. Pavlov » 26 Apr 2021 17:49 pm

Slimák ja najlepší indikátor a pomocník. Napríklad tým, že sa premnožil ti indikuje, že ti hnije po akváriu neskonzumovaná potrava. to preto, lebo zbytočne prekrmuješ. Slimák ja rovnako výborný sanitár. Takže krmiť striedmo a ich počty poklesnú.
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Slimáky - populačný problém

Odoslaťod Doublebouble » 26 Apr 2021 18:12 pm

Pekne ďakujem za informáciu, ale to potom znamená, že keď chcem viac slimákov (kotúlky?), tak mám začať s vyššími dávkami krmiva a oni sa mi už o radosť z prírastkov postarajú. Len potom čo na to riasy. Lebo v dnešnej dobe CO2 a super hnojív je riasa vždy v očakávaní vhodnej príležitosti. Chápem, človek nemôže mať všetko...
Doublebouble
 
Príspevky: 13
Založený: 10 Mar 2021 18:46 pm

Re: Slimáky - populačný problém

Odoslaťod melbymbo » 26 Apr 2021 20:16 pm

S tou riasou je to tak , ani veľa ani malo živín riasy nespôsobuje. Ale ich vzájomná nerovnováha. A samozrejme za živiny treba rátať aj svetlo a CO2. Tým že sa podmienky v akváriu neustále menia je správny pomer vždy na pol cesty k riasam :mrgreen:
Obrázok používateľa
melbymbo
 
Príspevky: 211
Obrázky: 7
Založený: 09 Jan 2011 11:26 am
Bydlisko: Čachtice

Re: Slimáky - populačný problém

Odoslaťod snajprik » 26 Apr 2021 21:14 pm

Rajovec dlho plutvy a Gurama sú si podobne, mne rajovce kotúľky v počte cca 50 vytrieskali za večer, teraz sa mi povaľuje na dne cca 50 ulít :D
Tak že pri dospelých guramach asi malých slimákov nedochováš :mrgreen:
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Slimáky - populačný problém

Odoslaťod Doublebouble » 27 Apr 2021 09:21 am

Tak toto vysvetľuje všetko. Aj to, že prečo sú tie guramy také vypasené. Veľmi pekne ďakujem za info. Ale aj tak nechápem, prečo som na tento fakt nenatrafil na you tube. Tému slimáky premieľali Američania aj Nemci niekoľkokrát. Spomínali nejaké rybky, že milujú slimákov (názov sa mi nechce teraz hľadať,vyzerali ako dopoly nafúknuté balóniky), ale najviac doporučovali pasce. Asi preto, lebo tie videá robili predavači z akva obchodov.
Doublebouble
 
Príspevky: 13
Založený: 10 Mar 2021 18:46 pm

Re: Slimáky - populačný problém

Odoslaťod matte » 27 Apr 2021 09:49 am

Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Slimáky - populačný problém

Odoslaťod matte » 27 Apr 2021 09:53 am

si zozen piskorky, tie myslim tak lahko nic nezozere a makaju v dne o 100 6 aj sa vedia fajne namnozit
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Slimáky - populačný problém

Odoslaťod I.P. Pavlov » 27 Apr 2021 20:39 pm

Doublebouble napísal:Pekne ďakujem za informáciu, ale to potom znamená, že keď chcem viac slimákov (kotúlky?), tak mám začať s vyššími dávkami krmiva a oni sa mi už o radosť z prírastkov postarajú. Len potom čo na to riasy. Lebo v dnešnej dobe CO2 a super hnojív je riasa vždy v očakávaní vhodnej príležitosti. Chápem, človek nemôže mať všetko...

Tak ako to je teda? Chceš slimákov vyhubiť, alebo zvýšiť ich počty? Nerozumiem tvojej reakcií
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Slimáky - populačný problém

Odoslaťod Doublebouble » 27 Apr 2021 21:41 pm

Chcel som len vedieť, prečo sa mi slimáky nemnožia tak, ako sa na slimáky patrí, teda geometrickým radom. Zaujímalo ma hlavne, či to nemá alebo nemôže mať nejaký vzťah ku kvalite, resp. chemizmu vody. Snajprík mi moju záhadu ozrejmil tým, že mám v akvárku guramy a tie si vraj na slimákoch vedia pochutnať. Som náchylný mu to uveriť, lebo už som pár krát videl moje guramy dzobať do slimačích vajíčok. Takže asi vyriešené.

Ďakujem.
Doublebouble
 
Príspevky: 13
Založený: 10 Mar 2021 18:46 pm

Re: Slimáky - populačný problém

Odoslaťod I.P. Pavlov » 30 Apr 2021 15:50 pm

Ano, občas sa to stáva a aj u bettiek. No zase nedokážu konzumovať slimákov permanentne.
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Slimáky - populačný problém

Odoslaťod Doublebouble » 30 Apr 2021 18:50 pm

No čo už. Rybkám sa darí super, rastlinám tiež, tak to asi nejaký globálny, posádku akvária ohrozujúci problém nebude. Rozmýšľam, že nakúpim zopár kotúliek. A uvidí sa kam sa to pohne. Tí, čo sú tam teraz sú tiež nejakí takí jednoduchí, s rastlinkami dotiahnutí. Vežovky? Neviem.
Doublebouble
 
Príspevky: 13
Založený: 10 Mar 2021 18:46 pm


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.