Ancistrus hlista?



Všetko okolo akvarijných rýb

Ancistrus hlista?

Odoslaťod blove » 10 Máj 2021 12:16 pm

Dobrý deň,

chovám prísavníkov už pomerne dlhšiu dobu, nikdy s nimi nebol problém, bez problémov sa mi vytierali ale teraz mi začali umierať jeden po druhom. Príznaky sú neni badateľné pri pohľade na prísavníka, nie je nafúknutý ani nemá prepadnuté bruško, len prestane byť aktívny a celé dni je najdnom mieste. Podarilo sa mi nahrať aj video jedného z nich keď bol pricucnutý na skle, tu je vidno akési črievko nad análnym otvorom. Príde mi ako keby bol upchatý alebo mal hlístu.

https://www.youtube.com/watch?v=uExy8iW2ALw&ab_channel=FilipZemla

Takto sa mi vždy jeden prísavník prestane hýbať, po týždni zomrie a o 2-3 týždne rovnaký proces začne u ďalšieho.
Vodu pravidelne každý týždeň až dva vymieňam (1/3), robil som si aj testy, mal som mierne zvýšené NO3 a málo oxidu uhličitého. Zatiaľ som nič nepridával do vody, iba som ju vymenil a prilial 10ml Biotopolu. Akvárium mám 125l s osadenstvom 5 prísavníkov, 2 panciernikov, 2 skalárov a 6 neńiek.

Vedeli by ste mi poradiť o čo sa jedná a ako to liečiť?
blove
 
Príspevky: 3
Založený: 16 Nov 2020 20:43 pm

Reklama

Re: Ancistrus hlista?

Odoslaťod I.P. Pavlov » 11 Máj 2021 11:01 am

Veci sa majú tak, že bez pohľadu na celé akvárium nezistíme nič. Treba k foto priložiť aj informácie o výmene vody, o filtri ako sa čistí ako často. No informácie o rybkách, počte, druhoch
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Ancistrus hlista?

Odoslaťod blove » 11 Máj 2021 16:44 pm

Akvárium je o objeme 125l, je to set JUWEL Rio 125, kde bol dodaný aj vnútorný filter Juwel EccoFlow s výkonom 600l/h. Filtračné média používam klasické filtračné špongie, Juwel Nitrax a Juwel BioCarb (aktívne uhlie). V akváriu je aj vzduchovanie, ktoré beží nonstop. Akvárium čistím každé 1-2 týždne s vytiahnutím 1/3 vody. Samotné akvárium je na foto:

https://ibb.co/2yyFx4g

V akváriu sa nachádzajú ryby:
2x skalár,
6x neónka,
2x panciernik trinidádsky,
4x ancistrus (aktuálne, predtým bolo 6 kusov)
2x Clea Helena
2x Neritina

Problém majú iba ancistrusy, ostatné rybičky sú zdravé. Ancistrusov mám viacero druhov, väčšinou závojové formy (L144 longfin, Gold sp. Longfin a L144SW). Prísavníky nijak nemenia farbu, nenafukujú sa, iba prestanú jesť, vyprázdnovať sa a po týždni zomrú.

Kŕmim iba uharkom a Tetra Wafer Mixom. Uharky dávam na noc a ráno ich vyberám.
blove
 
Príspevky: 3
Založený: 16 Nov 2020 20:43 pm

Re: Ancistrus hlista?

Odoslaťod I.P. Pavlov » 11 Máj 2021 20:25 pm

Tak ten bioCarb treba urýchlene vybrať a zahodiť. To sa nepoužíva iba pri zábehu a po liečbe rýb. On sa nasýti bordelom a potom to uvoľňuje do vody. Vzduchovanie netreba, naopak môže by v neprospech. Pancieník trinidatský je na to akvárium veľký a nevhodný. Skalár má poškodenú plutvu, zrejme vyrastal v malej nádrži. Teraz treba meniť tretinu vody častejšie. Neviem koľko litrov má akvárium, ale časom bude pre prisavníky rovnako tesne. Podľa môjho je vo vode nadbytok dusičnanov a dusitanov a práve to druhé môže byť príčinou
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Ancistrus hlista?

Odoslaťod matte » 12 Máj 2021 10:31 am

a dosadit aspon 10 nenarocnych rastlin, clea heleny by som okamzite vyhodil, lebo potom nemas male prospesne slimaky
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Ancistrus hlista?

Odoslaťod I.P. Pavlov » 12 Máj 2021 11:15 am

matte napísal:a dosadit aspon 10 nenarocnych rastlin, clea heleny by som okamzite vyhodil, lebo potom nemas male prospesne slimaky

:pivo: :pivo: :pivo:
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Ancistrus hlista?

Odoslaťod blove » 12 Máj 2021 16:15 pm

Ďakujem za rady, akvárium má 125l. Panciernikov dám teda preč aj s clea helenami (tie som kupoval hlavne kvôli tomu aby mi zriedili počet slimákov, nakoľko som ich mal jednej doby veľa).
Skalára som kupoval pred pol rokom a už vtedy mal takú plutvu ale tak im sa darí, nakoľko mi už dvojnásobne vyrástli za toto obdobie.
Rastliniek som mal pôvodne 5 druhov ale prísavnikom tak chutili, že mi z nich nič nezostalo :D (proste oni ignorovali krmivo a boli stále iba na rastlinkách).

Ešte by som sa spýtal, že ako často teda meniť vodu? Bude stačiť raz za týždeň?
Dnes som robil aj testy vody a NO2 a NO3 som mal v poriadku, ale CO2 mám vo vode nižšie (to bude asi tým vzduchovaním) a PH som mal 7,8 a alkality (KH) bolo taktiež dosť vysoké...mohli byť problémy s ancíkmi spôsobené aj týmto?

Ešte raz ďakujem za rady, teraz musím začať bojovať s týmito problémami a dúfam, že už bude lepšie lebo už sa mi nedá pozerať na ancíkov ako trpia.
blove
 
Príspevky: 3
Založený: 16 Nov 2020 20:43 pm


Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.