Schovávanie sa rýb



Všetko okolo akvarijných rýb

Schovávanie sa rýb

Odoslaťod matte » 10 Máj 2021 11:20 am

Ahojte dovolim si zalozit novu temu, bo takuto som nenasiel.
Moje ryby v 60l akvariu su pri zasvietenom akvariu schovane medzi rastlinami, prakticky ich vidim len pri krmeni. Pri zhasnutom svetle sa mi zda, ze viac plavu, aj niekedy poslednu hodinu, kedy mam sumrak tak sa trochu rozplavu. Ale 3 roky som takyto problem nemal, ryby krasne plavali popri prednom skle, hlavne tetry ohnive, neskor aj spolu s modrymi neonkami, pygmejovia po celom akvariu, a parik mrenky duhovej sa cely den nahanal. Jedine co vzdy sa schovavali boli razbory skvrnochvostove. A nie je tam moc svetla, lebo uz dost tienia rastliny. Poslednych par mesiacov vsak vyzera moje akvarium ako bez ryb :x , vidno len krevetky a slimaky, kedysi sa ani nebali ludi, navstevy pravidlne pozorovali moje rybycky, teraz aj ked krmim, tak musim ist prec aby vobec vysli. Teraz ked sa niekto pozera na akvarium aj 10 minut, tak neuvidi ziadnu rybu. Zmeny co sa udiali: skapal bojovnik, ktory tam robieval vietor, akvarium je uz znacne zarastene a zacal som tyzdenne davat 1ml seachem excel a 1ml seachem flourish, inak vsetko po starom..este som zacal mozno viac krmit oproti minulosti a do filtra som dal trochu matrixu a seachem purigen vrecko mam zavesene na bocnej stene.
Fakt ma to totalne stve, rozmyslam, ci nespravit 10cm prednu cast uplne bez rastlin, zeby tam bol priestor a/alebo kupit opat bojovnicu, tentokrat asi samicu, pripadne skusit tyzdnovu dietu, ci sa neosmelia, ked budu hladne, lebo niekde som cital, ze prezrane ryby moc neplavu.
Inak ryby vyzeraju OK, zeru v pohode, maju pekne farby, neregistrujem straty ziadne, akvarko fachci jedna radost, prosim o nazor a pomoc, cital som viacero diskusii, ale nie som z toho mudrejsi, mam v akvariu 25-30 ryb, ale kazda fotka v poslednom case vyzera takto :cry:
Prílohy
IMG_20210430_224917.jpg
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Reklama

Re: Schovávanie sa rýb

Odoslaťod barky » 10 Máj 2021 14:35 pm

Zaujimava tema - aj ked na nu nemam odpoved. Jedine skusit zanalyzovat casovy bod od kedy sa udiala zmena spravania ryb a skusit nastolit podmienky ktore panovali predtym. Mozno by stalo za uvahu kupit aj nejake vyslovene nebojacne ryby - u mna takto velmi dobre posluzili obycajne dania.

Podobny ale kratkodoby problem - cca hodinku az dve pozorujem aj ja v mojich akvariach. Mam 4 akvaria vedla seba a v dvoch akvariach kde su len gupky sa mi relativne casto stava ze pridem k akvariu a komplet vsetky ryby su zalezene a maju stresove sfarbenie. Po dvoch hodinach to vzdy zmizne a ryby plavu v akvariu ako predtym.
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Schovávanie sa rýb

Odoslaťod snajprik » 10 Máj 2021 16:18 pm

Keď si mal bojovníka tak báli sa bojovníka, niečo čo sa dialo za sklom ich netrápilo, teraz keď bojovník nie je, tak sa boja niečoho za sklom. Sú dve možnosti, znovu tam dať nejakého predátora, alebo väčší počet rýb.
Ja mam vo svojom akva cca 150 rýb a majú ma úplne na háku, keď príde 4 ročne krsniatko a začne mlátiť s rukami po skle, tak milimeter cuknu, mrknú sa čo sa deje, či náhodou im nechce dať papať a ďalej si plavú akoby nič.
To iste majú aj ľudia, keď idu do lesa boja sa či nestretnú vlka alebo medveďa, aj keď 95% ľudí nikdy nevidelo ani neuvidí v prírode takú šelmu, ale samozrejme boji sa. Tiež pri väčšom počte ludi tento strach pominie, alebo hoď po ňom petardu a strach s lesných zvery razom pominie a bude sa báť šialenca čo po ňom tu petardu hodil :D Väčšia šanca je že vyhraješ v športke, ako by si mal problém s nejakým lesným zverom, ale tak to je, ak nie je čoho, tak aj bubáka za sklom :mrgreen:
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Schovávanie sa rýb

Odoslaťod matte » 10 Máj 2021 16:42 pm

ale aj ked sedim daleko od akvaria, resp. vecer kukam tv a v obyvke je tma, tak aj tak ich nevidim, oni su jak blbe furt na 2 miestach zalezene, este pygmejovia semtam idu dopredu, fakt na slak trafenie, kedysi prave naopak, ked som sedel pred akvariom tak sa krasne prehanali po celom akva, pozerali na mna, no radost to bola sledovat, teraz tak krevetky mozem pozorovat
ryb mam dost na tak male akvaium praveze, aj ked teda presne ani neviem kolko, kedze ich nevidim :mrgreen:
cize novy hejnovity druh nemozem doniest, max tak tu bojovnicku, ked niekde uvidim peknu mladu, tak skusim
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Schovávanie sa rýb

Odoslaťod MartinPotocek » 10 Máj 2021 18:51 pm

Ja som mal podobný problém s tetrami červenohlavími.Po nejakom čase ich začala vyhánať teritoriálna ryba.Pomohlo mi aj pretrhanie rastlín.Pretrhávať by som totebe nedoporučoval,lebo vidím že pestuješ Cryptocoriny.Rastliny Cryptocorine majú velmi veľký koreňový systém.Ja som v mojom akváriu vytrhol jednu maličkú slabo vyzerajúcu Cryptocorinu s 3 lístkami a korene mali prekvapivo až 20 cm :shock:
Na tvojom mieste by som to skúsil s tou bojovnicou,alebo inou teriroriálnou rybičkou.
MartinPotocek
 
Príspevky: 260
Založený: 20 Jan 2021 19:49 pm

Re: Schovávanie sa rýb

Odoslaťod MartinPotocek » 10 Máj 2021 18:53 pm

Po priblížení fotky som si všimol neonku modrú.Tie sa schovávajú keď ich je málo.koľko ich tam máš?
MartinPotocek
 
Príspevky: 260
Založený: 20 Jan 2021 19:49 pm

Re: Schovávanie sa rýb

Odoslaťod j » 11 Máj 2021 06:44 am

Mne sa toto stalo v 200 litrovom. Po celkovej prerábke sa začali dosť schovávať tetry červenoškvrnné. Predtým dominovali celej prednej časti. Pritom zariadenie akvária sa takmer nezmenilo. Čo je zaujímavé, tak menej plaché ostali pancierničky - tie som pred tým naozaj videl iba pri kŕmení a aj to hneď zmizli keď sa v izbe niečo pohlo. Chcelo by to asi nejakého rybieho psychológa. :) Viac krát som mal aj akaru hnedú a v jednom prípade boli tiež takmer stále schované.
V menších akváriách som takéto problémy nepozoroval.
Uvidím či sa niečo nezmení keď doplním stavy rýb - ostali mi už iba 3 neónky, 3 t. priesvitné, 1 t. čierna, 1 - 2 otíci, 2 pancierničky a 5 t. červenoškvrnných. U nich mi bohužial asi pred týždňom uhynul najväčší samec. Chcem dokúpiť neónky a tie priesvitné a chcel by som aj nejaký zaujímavejší druh pancierničkov. Teda ak niekde natrafím na nejaký zaplatitelný druh - páčil by sa mi napríklad arcuatus. Len mám pocit že v akvaristikách majú dokola 2-3 najbežnejšie druhy + občas dosť drahé sterbai.
Každopádne dám vedieť po dokúpení rýb, či sa niečo zmenilo v správaní tých t. červenoškvrnných.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Schovávanie sa rýb

Odoslaťod SoRex » 11 Máj 2021 08:22 am

V zásadě jsou tři možnosti:
1/ málo ryb, které si nedokáží jako skupina pohlídat celé prostředí.
2/ velmi hustý porost v akváriu - platí tedy totéž, co u 1 - bojí se.
3/ zvýšená koncentrace dusičnanů
Podle fotky bych se osobně přikláněl k bodu 2.
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: Schovávanie sa rýb

Odoslaťod matte » 11 Máj 2021 08:55 am

neoniek modrych bolo 10 a tetier ohnivych bolo 8, ked sa este dali pocitat, razboriek asi 5, tie uz nebudem dokupovat, pygmejov 5 a parik tetry duhovej
skusim to tak postupne pretrhat/prestrihat, aby som mal 5-7cm siroky volny pas od predneho skla a ked nepomoze pride betta :twisted:
este ma napadlo, ze kusok asi 3cm3 sepiovej kosti som nechal na dne, lebo sa mi nepozdavali ulity velkych slimakov, mam tvrdu vodu, mam tam aj Benibachi Mironekuton
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Schovávanie sa rýb

Odoslaťod matus.galan » 11 Máj 2021 09:41 am

V malom akva je to normalne spravanie, to iste bolo u mna tetra ohniva 20x tetra neonova 15x a aj tak sa schovavali akonahle som dosiel k akva. Jedine co pomohlo je dat do akva ryby ktore sa tak neboja. Dal som zopar kusov kardinalky cinskej zivej ryby a hned sa to zmenilo.


Odoslané z môjho iPad cez Tapatalk
Obrázok používateľa
matus.galan
 
Príspevky: 2421
Obrázky: 0
Založený: 02 Feb 2015 19:59 pm
Bydlisko: KE

Re: Schovávanie sa rýb

Odoslaťod matte » 11 Máj 2021 09:59 am

diki za tip, aj ked ja radsej mensiu kardinalku vietnamsku mozno skusim
s tym schovavanim ale nechapem, ze 3 roky som ten problem nemal, fakt asi psycholga pre ryby by som potreboval
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Schovávanie sa rýb

Odoslaťod I.P. Pavlov » 11 Máj 2021 10:58 am

Ja sa prikláňam k názoru, že je tam zvýšená hodnota dusičnanov a je tam veľa techniky. Ak nieje potrebný skimer, treba ho dať von. Tie krúžky, kocky na hladine pripomínajú predátora
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Schovávanie sa rýb

Odoslaťod matte » 12 Máj 2021 10:40 am

hmm ale to tam mam dlhodobo a vsetko potrebujem, predtym s tym nemali problem
skimmer musim 2x tyzdenne zapnut, neznasam film na hladine, krmitko na pestovanie lemny minor tam musim mat, lebo inak sa jej nedari a podla nej vidim, ci je dostatok zivin, krmitko tiez preferujem, ked jedlo pada vpredu v strede, aby to neplavalo po celom akvariu a cistici dna mali lahsiu pracu, no a purigen skusam a zda sa mi krajsia voda, len neviem, kedy ho mam vycistit v save, uz je taky hnedasty, ale nie tmavohnedy
inak sa mi zda, ze ked som znizil davku krmenia, tak trochu viac ich vidim, ale stale malo
dusicnany odmeram, ale preco by mali byt zvysene? menim 20% vody tyzdenne a raz mesacne cistim filter, neprekrmujem, mam male ryby, najviac spini asi ampularia, ale celkovo nemam ziadny bordel na dne, v dne asi hej, ale neodkalujem, nepresadzam, iba male crypta vyhadzujem zpredu
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Schovávanie sa rýb

Odoslaťod I.P. Pavlov » 12 Máj 2021 11:23 am

To ťažko povedať z čoho. Bez testov to zistiť nepôjde. Píšeš, že preferuješ vnútorné filtre. Ak máš uzavretý, tak to môže byť práve z neho.Ak sa lemne minor darí, tak ti signalizuje, že máš nadbytok dusičnanov. Ak prežíva ltt, tak vieš, že je voda v poriadku. Z čoho máš mastnú hladinu? I ja mávam, ale raz dva krát do roka na 3-4 dni. Pri tom mám odkryté akvária. Nekvalitné krmivo? výpary z kuchyne?
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Schovávanie sa rýb

Odoslaťod snajprik » 12 Máj 2021 12:18 pm

Ešte je jeden trik ako ich osmeliť, pomocou hladu. Nie doslova hladovka, denne ich krmi 2-3x, ale len cca 1 minútu, aby nič nepadlo na dno po troškách. Proste ryba ktorá príde k hladine počas kŕmenia napapá sa, ktorá nie ma smolu. Do týždňa ak budú počuť kroky to bude znamenať žvanec a hneď budú na skle :D
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Schovávanie sa rýb

Odoslaťod matte » 12 Máj 2021 13:42 pm

uzavrety eheim biopower, cisteny pred 2 tyzdnami, lemne sa dari iba ltt ako pises, ked som neprihnojoval, tak odchadzala uplne
nemam uplne mastnu hladinu, kedysi to byvalo horsie, ale proste sa mi tam nejaky film po 3 dnoch spravi, ved sa to tu riesilo v samostatnej teme a nikto nevie 100% zistit z coho je povlak, mne sa trochu robi v kazdom akvarku, inak male formozky ten povlak zeru :)
ta hladovka ma jeden hacik a to pygmejov, kedze mrenky duhove chodia po dne ako vysavace + krevetky a slimaky, tak musim dat dostatok, aby padlo na dno a ostalo aj pygmejom
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Schovávanie sa rýb

Odoslaťod Barbara89 » 12 Máj 2021 18:41 pm

Mne sa takto schovávajú mrenky stvorpruhove. Keď sa zasvieti, hneď sa schovajú. Keď je tma tak si plávajú.

Keď krmim, tak vylezú. Ale potom hneď záležu.

Mreniek mám 7ks a potom gubky (počet neznámy cca.20-30ks).
Barbara89
 
Príspevky: 41
Založený: 16 Nov 2020 18:39 pm

Re: Schovávanie sa rýb

Odoslaťod j » 13 Máj 2021 07:29 am

S mrenkami som mal ten istý problém. Už som ich viac nekupoval, aj keď sa mi páčia.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Schovávanie sa rýb

Odoslaťod newsted » 13 Máj 2021 14:17 pm

Pridat viac ryb, ktore nie su take plache. Zvysok sa prisposobi. Bezne sme takto k novym plachym rybam z Qteny, primiesali starych harcovnikov a plachost zmizla. To je jedna z moznosti ak je vyluceny iny stresovy faktor.
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Re: Schovávanie sa rýb

Odoslaťod matte » 14 Máj 2021 09:06 am

nechcem to zakriknut, ale vcera bol celkom frmol podvecer v akvariu, vytrhol som 3 male crypta pri prednom skle a mierne znizil davku krmenia
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm


Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.