Cichlidky a Skaláre



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Cichlidky a Skaláre

Odoslaťod Brajsko » 03 Jún 2021 14:26 pm

Ahojte, chcel by som sa vás opýtať čo zmeniť resp čo vylepšiť.
Akvarko je:
objem cca 120L
Filter : Tetra ex 800
svetlo : osvetlenie Multilux LED 80, 2x14 W
rastliny : 2x Anubias 1x Vallisneria 3x Hygrophila 2x Bacopa monniera
A teraz prichádza moja otázka. Akvarko plánujem spaviť ako Amazóniu. Ako osadenstvo by som volil:
3x Skalar amazónsky
3x Cichlidka Ramirezova var. Electric blue
3xLorikária rineloricaria
10x Dánio pruhované zavojnaté a
3x Pangio kuhlii
Chcem sa opýtať či akvarko už nebude prerybnené. Podľa literatúry som sa dočítal že tieto rybky by spolu mohli nažívať bez veľkých problémov. V akvarku mam zatial 2 korene, ktoré trošku sfarbili vodu na hnedo (tak to aj plánujem nechať) a ešte pridať pár kameňov na úkryt pre Pĺže a lorikárie. Viem že nie všetky ryby pochádzaju z J. Ameriky, tak sa chcem poradiť ešte pred tým ako by som ich kúpil. (akvarko je zatiaľ v zábehu.)
Brajsko
 
Príspevky: 4
Založený: 02 Jún 2021 23:31 pm

Reklama

Re: Cichlidky a Skaláre

Odoslaťod matte » 03 Jún 2021 14:30 pm

nie je 120l malo pre skalare?
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Cichlidky a Skaláre

Odoslaťod Stando24 » 03 Jún 2021 18:36 pm

Tak môj názor je všetko čo si napísala okrem skalárov tie proste do 120L nepatria. Radšej daj k ramirezkam dáke trpasličie cichlidy ako Apistogramma cacadu atď. Skaláre tam netráp to je 120l tak na odchov a výter.
Stando24
 
Príspevky: 363
Založený: 29 Mar 2019 21:23 pm
Bydlisko: Detva

Re: Cichlidky a Skaláre

Odoslaťod Seraph » 03 Jún 2021 20:23 pm

Mna bude zaujimat ako bude po istom case Tetra 800ka stihat na toto 120litrove, nechcem byt zlym prorokom, ale bojim sa znizeneho prietoku coskoro po zalozeni...ale to je len moja subjektivna skusenost, pouzivam len Tetra filtre, ale skutocne ich treba naddimenzovat
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Cichlidky a Skaláre

Odoslaťod Brajsko » 03 Jún 2021 21:03 pm

Seraph napísal:Mna bude zaujimat ako bude po istom case Tetra 800ka stihat na toto 120litrove, nechcem byt zlym prorokom, ale bojim sa znizeneho prietoku coskoro po zalozeni...ale to je len moja subjektivna skusenost, pouzivam len Tetra filtre, ale skutocne ich treba naddimenzovat

Práve na to som myslel, no podla mna by už 1200ka bola priveľa na také akvárium. Takže pokial by nestihala 800ka tak je možná bud výmena alebo častejšia hygiena filtra. Ja som skor zneistený tými skalarmi. Či budú mať miesto + som dokúpil ešte k rastlinkám Eleocharis parvulus, Sagittaria subulata,Lilaeopsis mauritiana všetko po 1 košíku.Aby aj rastlinky pomohli s odstraňovaním živin z vody.
Brajsko
 
Príspevky: 4
Založený: 02 Jún 2021 23:31 pm

Re: Cichlidky a Skaláre

Odoslaťod Seraph » 03 Jún 2021 21:56 pm

mam ju (tetru 800) v maminom akva 84 litrov cca, lily pipes a prietok nie je bohvieco...preto som to napisal...ale ved uvidi sa...
co sa ryb tyka, tam neporadim, ale asi ozaj male akva na skalare...
nejaku fotecku hardscapu by to chcelo, tie mam najradsej :D
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Cichlidky a Skaláre

Odoslaťod j » 04 Jún 2021 06:35 am

Brajsko napísal:10x Dánio pruhované zavojnaté a 3x Pangio kuhlii

Tieto ryby nemajú predsa nič spoločného s Amazóniou. Ak by si chcel ten biotop, tak tam namiesto nich patria tetry (napr. neónky) a pancierničky. Ak by si trval na tých dvoch vyššie spomenutých druhoch, tak by si mohol skôr ísť cestou "Ázie". A k nim, ak by si chcel vôčšie ryby, tak nejaké kolizy (medová, krpatá). Ešte otázka - prečo chceš tie dániá závojnaté? Nevyzerá to ani trochu prirodzene. Možno by som v tomto prípade na miesto tých dánií volil nejaké razbory (napr. klinoškvrnná, espei).
A skaláre do 120l určite nepatria. Mal som ich v 200l a aj to mi prišlo že je im malé keď boli dospelé.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Cichlidky a Skaláre

Odoslaťod Brajsko » 04 Jún 2021 12:00 pm

To máš pravdu, s Amazoniou nemajú nič spoločné (mimochodom som to aj hore spomínal), no ide skor o to čo sa komu páči. Chcel som sa držať témy Amazónie ale poprave tetry sa mi veľmi nepáčia ani razborky. Tak som si našiel alternatívu ako Danio, ktoré síce nie je z oblasti J.Ameriky, no mne sa tá rybka veľmi páči. Opäť platí 100 ľudí 100 chutí. Jedina moja obava je že či by to Dánia zvládli s cichlidkami.
Brajsko
 
Príspevky: 4
Založený: 02 Jún 2021 23:31 pm

Re: Cichlidky a Skaláre

Odoslaťod j » 04 Jún 2021 12:10 pm

OK.
Dánia s ramirezkami (a opačne) by nemali mať žiadny problém.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Cichlidky a Skaláre

Odoslaťod newsted » 05 Jún 2021 12:22 pm

Skalare pravdepodobne zozeru dania. 120L je na skalare velmi malo. Ako niekto hore pisal, na ramirezky ideal.
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Re: Cichlidky a Skaláre

Odoslaťod Brajsko » 05 Jún 2021 23:16 pm

Stando24 napísal:Tak môj názor je všetko čo si napísala okrem skalárov tie proste do 120L nepatria. Radšej daj k ramirezkam dáke trpasličie cichlidy ako Apistogramma cacadu atď. Skaláre tam netráp to je 120l tak na odchov a výter.

Tie apistogramy vyzerajú super, niečo o nich naštudujem a pravdepodobne pojdu ako náhrada za skalarov.
Brajsko
 
Príspevky: 4
Založený: 02 Jún 2021 23:31 pm

Re: Cichlidky a Skaláre

Odoslaťod newsted » 06 Jún 2021 08:48 am

Svojho casu som mal Ap. macmasteri red mask a su to jedne z najkrajsich ryb. ALE tie ti neodpustia nic. NO3 trvale pod 20mg/L, lepsie este menej, dobre krmivo,,vyhovujuca voda. A su a agresivne.
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

Re: Cichlidky a Skaláre

Odoslaťod vilo » 11 Jún 2021 08:53 am

Ja si myslím, že miešať v 120 l akváriu ramirezky s ďalším druhom malých cichlíd nie je dobrý nápad. Apistogrammy zaberajú rovnaký priestor (dno), takže predpokladám, že si budú s ramirezkami konkurovať. Inak miesto ramireziek by som možno skúsil skôr Anomalochromis thomasi, ale to je len moje odporúčanie (viem, nepochádza z Amazónie, ale je ľahšie chovateľným druhom). Každopádne do 120 l akvária radím iba 1 druh cichlíd (!!)
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.