"Letnenie" rýb vo vonkajšom prostredí



Všetko okolo akvarijných rýb

Re: "Letnenie" rýb vo vonkajšom prostredí

Odoslaťod johny350 » 10 Jan 2021 02:02 am

Ahojte, dlho som tu nebol, kardinálky sa mi vtedy nerozmnožili v sude, ale potom keď som ich presunul dovnútra do mäkkej vody z reverznej osmózy, začali sa množiť do pár dní. Preto by som pri letnení s cieľom množenia kardinálok odporučil pridať dažďovú vodu/vodu z RO, ja som dal 50:50, v takom pomere sa rozmnožili mne. Každopádne po kardinálkach som letnil gupky a pancierničky, prechodne som do vonkajšej nádrže viacmenej na skúšku na pár týždňov presúval aj rôzne druhy tetier, pamätám si, že som tam takto mal neonky červené, tetry diamantové a tetry kráľovské, všetky to zvládli absolutne bez problémov, rovnako tak skaláre a bojovnice. Raz keď som tam mal bojovnice, v nádrži klesla teplota na 16 stupňov, bojovnica si tam spokojne plávala akoby sa nič nedialo. Ono je náročné porovnávať akvárium s vonkajšou nádržou, najmä preto že v takom sude je v rôznej hĺbke rôzna teplota, taktiež keď svieti slnko tak tesne pri hladine je voda veľmi teplá a ryby si vyberú teplotu ktorá im vyhovuje. Samozrejme ak by dlhšiu dobu bolo škaredé počasie, tetry ani skaláre by som neriskoval. Pancierniky prežili vonku celú sezónu od mája do polky septembra bez problémov, poriadne vykŕmené z patentiek, ktoré sa hojne vyskytovali na dne. Boli to c.aeneus. Po sezóne v polke septembra som tam umiestnil rajovce, ktoré som dal dnu až keď začali prvé mrazy, aj to nie kvôli zime ale kvôli tomu, aby sa mi nezadusili pod hladinou keďže sú to labyrintky. Vraj krevetky prežijú aj pod ľadom, ale to som neskúšal. Teda plánoval som letniť krevetky ale nenašiel som si na letnenie vôbec čas minulý rok, snáď tento rok sa podarí. Držím palce všetkým :)
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Reklama

Re: "Letnenie" rýb vo vonkajšom prostredí

Odoslaťod johny350 » 10 Jan 2021 02:24 am

Obrázok
takto vyzerali tetry keď som ich vybral po cca 2-3 týždňoch z nádrže ( nepamätám si to presne, ale viem že bolo teplé počasie a potom sa začalo kaziť tak som ich vybral, btw keď som dával tieto ryby do vonkajšej nádrže, boli veľké teplá, človek od ktorého som ich mal, mi ich dal zadarmo lebo sa mu prehrievali akváriá a tieto ryby zomierali od tepla, plávali na bok, hore bruchami, mal veľa akvárii a nestíhal ich chladiť tak som dostal nápad dať ich do tej nádrže vonku, voda bola zelená, ryby som tam vylial a viac som ich nevidel, až keď som ich vylovoval a na moje prekvapenie to všetky prežili
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

Re: "Letnenie" rýb vo vonkajšom prostredí

Odoslaťod snajprik » 10 Jan 2021 10:57 am

Ryby čo zvládnu 20°C kludne môžu ísť na letnenie od mája do septembra keď sa otepli. Takto leníme už 3 roky gupky a mečune, do jazierka 8m3 v máji dáme cca 40ks a v auguste ich tam plave cca 1000ks kopec sa toho porozdáva, niečo za krmivo ide do akvaristiky a to čo sa nevyloví v jeseni ostáva ako potrava pre karasy. Ine druhy ako tetry som neuvažoval nad letnenim tie sa dosť ťažko chytajú, do jazierka ani náhodou o prisanvikovy tiež neuvažujem, toho neviem chytiť ani v akváriu.
Mam kúpený ibc kubíkový kontajner, a tento rok uvažujem žeby som v ňom letnil zopár tetrovitych rybičiek.
Mam to vymyslene tak že do jednej strany vyrežem dieru cca 80cmx80cm a pripevním tam číry polikarbonat aby bolo doň vidieť.
Viac sa mi páčila ta kubiková hasičská nádoba, ale ťažko sa shaňa a je dosť dráha.
Obrázok
Obrázok
http://www.izsbazar.cz/hasici/ostatni_2 ... -nova_i905
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: "Letnenie" rýb vo vonkajšom prostredí

Odoslaťod M!Sk » 24 Apr 2021 19:03 pm

Pomaly chystám už aj ja nádrž na letnenie, cca 750l, pribudne ešte jedno lekno na zatienenie hladiny
Prílohy
IMG_20210424_190118.jpg
M!Sk
 
Príspevky: 54
Založený: 24 Jan 2015 19:59 pm

Re: "Letnenie" rýb vo vonkajšom prostredí

Odoslaťod milop » 25 Apr 2021 14:00 pm

Viac fotiek nemáš? veľmi pekne urobená nádrž a vyzerá,že ich tam je niekoľko. Aj tam pôjdu rybky ?
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: "Letnenie" rýb vo vonkajšom prostredí

Odoslaťod M!Sk » 25 Apr 2021 14:23 pm

milop napísal:Viac fotiek nemáš? veľmi pekne urobená nádrž a vyzerá,že ich tam je niekoľko. Aj tam pôjdu rybky ?


Je len jedna, medzi dvoma vyvýšený zahonmi na zeleninu, pojde tam moja skupina Limia perugiae a zopár mecunov čo mám v akváriu. Bude slúžiť čiastočne aj na zalievanie, tym sa tam bude aj voda pravidelne meniť
Prílohy
IMG_20210425_142320.jpg
M!Sk
 
Príspevky: 54
Založený: 24 Jan 2015 19:59 pm

Re: "Letnenie" rýb vo vonkajšom prostredí

Odoslaťod I.P. Pavlov » 26 Apr 2021 17:44 pm

Nad zemou sa zvykne prehrievať voda a následne rýchlo chladnúť. Neviem ako to budú znášať rybky. Ja som tak mal, potom som musel zakopať
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: "Letnenie" rýb vo vonkajšom prostredí

Odoslaťod barky » 26 Apr 2021 21:50 pm

V tomto pripade to prehrievanie myslim nebude problem, je tam izolacie drevom a z dvoch stran este vyvysenymi zahonmi a teda velkym mnozstvom zeminy.

Vyzera to paradne, drzim palce.
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: "Letnenie" rýb vo vonkajšom prostredí

Odoslaťod snajprik » 27 Apr 2021 06:38 am

Prehrievanie je problém u kaprovitých rýb tie znášajú max 26°C, ale keď tam da ryby s amazonky ako, gupky mečune tie znášajú kludne aj 34°C
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: "Letnenie" rýb vo vonkajšom prostredí

Odoslaťod vilo » 29 Apr 2021 15:15 pm

snajprik napísal:Prehrievanie je problém u kaprovitých rýb tie znášajú max 26°C, ale keď tam da ryby s amazonky ako, gupky mečune tie znášajú kludne aj 34°C


mečúne nie sú ani náhodou "z Amazonky" :) ... ak je nádrž hlboká aspoň 40 - 50 cm, tak pri dne predpokladám nižšiu teplotu než pri hladine. Tiež si myslím, ako barky, že obloženie zo strán bude fungovať ako dostatočná izolácia. Určite by som ale do nádrže dal druhy schopné zvládať aj vyššie výkyvy teplôt... gupky a mečúne sú ok, neschúlostivelé kmene mečúňov celkovo dokážu zvládať bez problémov aj krátkodobé (nočné) poklesy teploty na cca 12-14°C, pokiaľ sa cez deň teplota aspoň mierne zvýši (stačí pri hladine). nenáročná na teplotu je aj napr. živorodka trpasličia "formózka". Z iných druhov by som tam odporúčal napr. rajovce Macropodus opercularis, to je tiež ryba schopná odolávať silnejším teplotným výkyvom...
Ináč na jeseň by sa dalo rybám v nádrži pomôcť napr. prekrytím danej nádrže sklom, čím sa tiež zvýši teplota vody, resp. trochu sa tým zmiernia teplotné výkyvy...
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: "Letnenie" rýb vo vonkajšom prostredí

Odoslaťod snajprik » 07 Jún 2021 15:55 pm

Tak že niečo k tomu mojemu letneniu, zatiaľ žiadna sláva doteraz bola zima, v noci nadrž mala len 15°C a poobede 20°C nečudo keď ráno vonku bolo 8°C a poobede ledva cez 20°C Jedine čo som tam zatiaľ dal je korytnačka kanadska a rajovce dlho plutve že vraj znášaju v pohode 12°C. Toho roku letu sa nechce...
Trochu som mal problém zo zeleným zákalom vody, ale už sa to podarilo vyriešiť.
Problém sú tiež plávajúce rastliny na vrchu, rastu jak burina, stále vyhadzujem a po par dňoch je hladina zelena...
Prv som mal filter vnutorny cca 2L špongia čo nestačilo vobec, teraz vodu prečerpávam na vrch, samospádom pomaly steká do nádrže, cez 4x špongie a 6L pemzi. Celkom pekný výsledok, poriadne to očisti vodu a aj prekysličí, tak že zelený zákal je na ústupe.
Dal som na dno nádrže kvetináč s vodnými rastlinkami, pomaličky začínajú rastnuť, proste zima aj keď je Jún ...
Prílohy
IMG_20210606_143932.jpg
IMG_20210606_143800.jpg
IMG_20210606_143744.jpg
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: "Letnenie" rýb vo vonkajšom prostredí

Odoslaťod matte » 08 Jún 2021 10:46 am

zverina! ale asi jazierko je jednoduchsie, resp. kada
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: "Letnenie" rýb vo vonkajšom prostredí

Odoslaťod Robo111 » 08 Jún 2021 19:19 pm

Zaujimave riesenie, hlavne vidno, co sa pod vodou deje
Robo111
 
Príspevky: 431
Obrázky: 16
Založený: 29 Sep 2009 14:54 pm
Bydlisko: Bratislava - DNV

Re: "Letnenie" rýb vo vonkajšom prostredí

Odoslaťod snajprik » 09 Jún 2021 06:44 am

Priehľadná stena ma výhodu, že je vidieť ako do akvária, trochu som doň babral tak voda nebola extra čista a vonku svietilo slnko a ta kaď je v tieni, fotka s mobilu nie je nič moc, ale voľným okom je doň vidno parádne. Z vrchu skoro nič nevidno, tu sa leskne odraz slnka, hladina sa vlní a zavadzajú plávajúce rastliny. Už komáre skúšajú šťastie, pomaly už kŕmiť nemusím :D
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: "Letnenie" rýb vo vonkajšom prostredí

Odoslaťod branom » 19 Jún 2021 22:21 pm

Snajprik ako a z čoho si spravil to okno? Vyzerá to dobre.
branom
 
Príspevky: 13
Založený: 20 Dec 2007 19:15 pm
Bydlisko: PD

Re: "Letnenie" rýb vo vonkajšom prostredí

Odoslaťod Zero » 20 Jún 2021 08:34 am

Zahradní akvária mohou mít různá řešení, ale na zimu by se musela vypustit.

https://youtu.be/QLUkmAmf93A

, https://youtu.be/cQwsOvVygRw ,


Na ryby koukám v zimě a přes léto mi k odchovu stačí klasická fóliová jezírka, viz foto.
Prílohy
708.jpg
Zero
 
Príspevky: 311
Obrázky: 0
Založený: 02 Sep 2011 09:19 am

Re: "Letnenie" rýb vo vonkajšom prostredí

Odoslaťod Hora » 23 Jún 2021 11:49 am

Snajprík fajne ,,akva,, :mrgreen: nepreteká voda popod plexisklo?
Prílohy
IMG_20210606_143932.jpg
IMG_20210606_143932.jpg (55.28 KiB) Zobrazená 14305 krát
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: "Letnenie" rýb vo vonkajšom prostredí

Odoslaťod snajprik » 23 Jún 2021 13:50 pm

Šanca pretiecť nehrozí, ta bečka je s relatívne s pevného plastu, to takzvane plexisklo je 5mm číry poly karbonát s obojstrannou UV ochranou lepidlo čo som použil je aj na poly karbonát 7€ 250ml drží jak pes a je UV odolne stále pružne, tie samo rezne skrutky s gumičkou sú tam len na okrasu. K pevnosti sa mi zvýšilo trochu poly karbonátu, tak som trochu testoval, to je niečo nezničiteľne, vraj je 200x pevnejšie ako sklo, fakt sa nemýlia a netárajú, strieľal som do testovacieho kúska aj so vzduchovkou skoro ani škrabanec. Ani nebolo extra drahé 1,5m2 5mm za 60€, ale použil som len polku. Možno na druhy rok urobím ďalšiu stenu priehľadnú.
Zatiaľ najväčší problém je slnko a zelena voda, inak to iste ako hocijaké interiérové akvárium. Rybičky aj korytnačka sú spokojne, komáre sa snažia o sto šesť ale ešte to papať stíhajú :D
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: "Letnenie" rýb vo vonkajšom prostredí

Odoslaťod I.P. Pavlov » 24 Jún 2021 12:28 pm

Ono ti to praskne. Nieje otázka či to praskne, ale kedy. Mal som tieto nádrže, oni majú životnosť vymedzenú
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: "Letnenie" rýb vo vonkajšom prostredí

Odoslaťod snajprik » 24 Jún 2021 13:22 pm

Pravé životnosť tej ipc kubíkovej béčky neviem aká je. Koľko rokov vydrží netuším. Ale keď to je na prepravu chemikálii tak by mala niečo vydržať. Škoda že nerobia nádrže s číreho poly karbonátu.
Ale je to len otázka času kedy sa to začne vyrábať vo veľkom je to fakt brutálny, skoro nezničiteľný materiál, už s neho začali robiť aj člny bez strachu žeby praskol alebo sa doň urobila diera
Obrázok
Test pevnosti poly karbonátu 3,5kg kladivo sekera a nič :)
https://www.youtube.com/watch?v=FSP-2VINGa4
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: "Letnenie" rýb vo vonkajšom prostredí

Odoslaťod snajprik » 25 Jún 2021 08:16 am

matte napísal:zverina! ale asi jazierko je jednoduchsie, resp. kada

2 roky som si nad tým lámal hlavu. Pravé toto bol môj najväčší problém, ako to urobiť. Jazierko mame 8 kubikove, lenže je doň prd vidno, lekna plávajúce rastliny. Max zahliadneš chrbát červenej ryby ak je u hladiny... Korytnačku v tom jazierku zazrieš 3-4x do roka.
Druha vec Kaďa, len že tie niesu s priehľadnými stenami, plastove su extremne krechke a bez UV ochrany, tie pevnejšie sú ťažké, u kadi pozeráš cez vrch a tiež malý objem sa prehrieva.
Napríklad teraz čo boli tie šalene teploty 34°C tak max teplota vody bola 25°C objem robí svoje.
Tretia možnosť akvárium zo skla, ale akvárium 1000+L je ťažké krehké a v zime nie je odolne proti mrazu.
Veľa som špekuloval. Toto riešenie IBC kontajnera je zatial asi najjednoduchšie aj najlacnejšie cca 100€ dokopy.
Ma len 60kg, je odolne ľahko prenosne (dvaja ho prenesú jak nič, alebo jeden na furiku), cez zimu to vypustím prenesiem do pivnice nalejem vodu a rybičky zimu strávia pri cca 15°C.
Ma to ešte veľa múch, ale zatiaľ som spokojný :)
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: "Letnenie" rýb vo vonkajšom prostredí

Odoslaťod snajprik » 03 Júl 2021 06:39 am

Doplnenie rybičiek do toho vonkajšieho akvária či jazierka :) Rybičky sa tvária veľmi spokojne, živej potravy majú koľko im hrdlo ráči, komáre sa snažia. Korytnačka si tiež nesťažuje raz dva si na to zvykla. Na dne mi narástol 5cm koberec s machu, korytnačka sa v ňom rada prehrabáva, nasypal som doň cca 200 slimákov :D
Je to pekná podívaná cez deň, ale v noci je to ešte lepšie je to ako nočná lampa, osvieti pekne dvor :)
Použil som na to solárny LED reflektor nastaviteľný 50W 4300lm, zapína sa po zotmení a svieti podľa nastavenia 3,5,8 hodín + regulácia intenzity, ktorú som musel trochu stiahnuť lebo to svieti až príliš, ma to diaľkove ručný, alebo automaticky chod.
To svetlo je super, je tesne nad hladinou, mušky komáre idu za svetlom padajú do vody, mini vodopadik pod svetlom ich strháva pod hladinu a rybičky ich papaju, rajovce sa nevládzu ani hýbať, také sú prežrate :mrgreen:
Prílohy
IMG_20210702_220424.jpg
IMG_20210702_214626.jpg
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: "Letnenie" rýb vo vonkajšom prostredí

Odoslaťod M!Sk » 06 Júl 2021 21:11 pm

U mňa zatiaľ takto, v tých najväčších horúčavách bolo na hladine 29-30° a v strede stĺpca 26-27°, na začiatok som tam dal spolu asi 20 rýb, límie asi 8ks a ostane mecune a gupky, momentálne ich už nedokážem porátať, poteru je množstvo, som zvedavý koľko toho vylovím na konci leta
Prílohy
IMG_20210706_201806.jpg
M!Sk
 
Príspevky: 54
Založený: 24 Jan 2015 19:59 pm

Re: "Letnenie" rýb vo vonkajšom prostredí

Odoslaťod johny350 » 28 Máj 2023 14:09 pm

Obrázok
tak tento rok opäť letním, voda má aktuálne 19 stupňov. Tento raz moc neexperimentujem, dávam overené rastliny a overené ryby. Z rastlinstva som tam nasadil kryptokoriny wendti green a vallisneriu, z rýb macropodus ocellatus a corydoras aeneus. Keďže rajovci nie sú najrýchlejšie rybky a nadychujú sa pri hladine, z obavy pred dravým vtáctvom som sud prikryl tak provizorne pletivom a znížil som hladinu. Pominulé roky sa občas, najmä po búrkestalo, že som v sude našiel kúpať sa drozda alebo vevericu. S pletivom sa to už dúfam nestane. Som zvedavý ako sa ryby zabývajú a ako budú vyzerať na jeseň, keď sa celé leto budú vykrmovať patentkami a komármi.
Obrázok používateľa
johny350
 
Príspevky: 237
Založený: 07 Jún 2016 17:08 pm

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.