Chihiros vs twinstar



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Chihiros vs twinstar

Odoslaťod roman.r » 05 Jún 2021 08:05 am

Idem zakladať nové akvárium , neviem sa rozhodnúť pre svetlo , uvažujem nad Chihiros wrgb2 60cm , alebo nad Twinstar 3 600sa. Má niekto skúsenosti , odporúčania ktoré svetlo zvoliť?
roman.r
 
Príspevky: 16
Obrázky: 5
Založený: 20 Júl 2009 21:42 pm

Reklama

Re: Chihiros vs twinstar

Odoslaťod luko36 » 05 Jún 2021 08:26 am

u mna rozhodla cena :) mam chichiros a som zatial cca 3mesiace spokojny , ak nechces pestovatovat neaky specialny travniček a nemas akvarium na mieru s väčšou výškou vodneho stlpca, je určute chichiros dobra volba aj ked je to čina. už samotne telo z hliniku vypada super u twinstaru to je vraj z plastu co vo mne vzbudzuje pochybnosti, ale obe svetla su topky v tejto cenovej kategorii.
Obrázok používateľa
luko36
 
Príspevky: 721
Obrázky: 23
Založený: 06 Dec 2010 14:12 pm

Re: Chihiros vs twinstar

Odoslaťod roman.r » 05 Jún 2021 08:50 am

luko36 napísal:u mna rozhodla cena :) mam chichiros a som zatial cca 3mesiace spokojny , ak nechces pestovatovat neaky specialny travniček a nemas akvarium na mieru s väčšou výškou vodneho stlpca, je určute chichiros dobra volba aj ked je to čina. už samotne telo z hliniku vypada super u twinstaru to je vraj z plastu co vo mne vzbudzuje pochybnosti, ale obe svetla su topky v tejto cenovej kategorii.


Chcel by som tam elatine hydropiper , blyxa japonica , el. sp mini , rotala vietnam. Ako máš nastavenie farieb% , červená , modrá , zelená?
roman.r
 
Príspevky: 16
Obrázky: 5
Založený: 20 Júl 2009 21:42 pm

Re: Chihiros vs twinstar

Odoslaťod luko36 » 05 Jún 2021 09:04 am

no hlavne u twinstaru sa neda lubovolne si nastavovat spektra ja mam pomer prednastaveny zatial, len som si podla seba nastavil svitanie, den a stmievanie a poslednu hodinu len modre ledky. blixa mi rastie tak že je možem kosiť krovinorezom :D
cely den vidiet spokojne bublinkujuce rastlinky. jedina riasa sa tvori na skle trocha.
Obrázok používateľa
luko36
 
Príspevky: 721
Obrázky: 23
Založený: 06 Dec 2010 14:12 pm

Re: Chihiros vs twinstar

Odoslaťod roman.r » 24 Júl 2021 18:38 pm

Tak som nakoniec kúpil Chihiros wrgb2 , aj ľutujem. Zasadil som elatine hydropiper a to svetlo nestačí , 95% z nej vypadlo , dokúpil som a svetlo nastavil na 100% , sem tam po troch hodinách nejaká bublinka a rastliny skôr hynuli než rástli . Skúsil som k chihirosu pridať i fluval plant3 , Rastliny začali rásť a pekne bublať . Mohol som namiesto chihirosu dokúpiť druhú rampu fluval a bolo by to lepšie vypadalo . Pred tým som mal fluval a easy led a rastliny pekne rástli , len easy led začalo blikať , tak som myslel , že chihiros to utiahne . Na rastliny ako elatine , HC , utricularia treba 2 rampy , samotný chihiros to zrejme neutiahne , alebo máte iné skúsenosti? Rastú vám tieto náročné rastliny pod chihiros , alebo twinstar?
roman.r
 
Príspevky: 16
Obrázky: 5
Založený: 20 Júl 2009 21:42 pm

Re: Chihiros vs twinstar

Odoslaťod roman.r » 31 Júl 2021 16:15 pm

Našiel som nejaké dáta z testu PAR Chihiros wrgb2 a Twinstar 3 a obe svetlá majú vysoké hodnoty par .
Prílohy
20210731_075736.jpg
roman.r
 
Príspevky: 16
Obrázky: 5
Založený: 20 Júl 2009 21:42 pm

Re: Chihiros vs twinstar

Odoslaťod snajprik » 02 Aug 2021 10:22 am

RGB čipy majú slabú účinnosť len do 60lm/w, preto majú vyššiu spotrebu pri rovnakej intenzite svetla. Inak obe splnia čo potrebuješ svietia obe :)
Sú dva typy, RGB čo svieti akoukoľvek farbou, alebo biele svetlo s červenými a modrými diódami, tu sa svetlo mení len trochu, nastavíš teplu bielu neutrálnu či studenu bielu pomocou vypínania či zapínania červených a modrých diód.
Ja osobne preferujem neutrálne svetlo okolo 4000K a s vysokou účinnosťou 160lm/w, napríklad 600L akvárium mi ťahá len 38W niečo cez 6000lm svetlo a v pohode. :pivo:
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Chihiros vs twinstar

Odoslaťod renatte616 » 02 Apr 2022 12:22 pm

Ahojte, pokúsim sa opäť otvoriť túto tému. Zakladám miničko 27l a zaujímal by ma váš názor na svetlo TWINSTAR (neviem ktoré konkrétne označenie, videla som viaceré pre dlzku 30cm) - aku mate skúsenosť, či sa oplatí investovať do tohto svetla. Momentalne mám osadené nenáročné rastliny anubias barteri, cryptocorynu lucens, sagittariu subulatu. V utorok pribudne vallisneria nana, anubias nana, v. dubyana Singapur. Momentalne svetlo mám Diversa LED intenso 7,2W 6500K a pravdepodobne 630lm (info z netu) a zdá sa mi malo dostačujúce, preto uvažujem čo ďalej. Akva je založené 4. deň - sklo aj technika je staršia, nekupovala som teraz.

Uvažovala som nad dokupenim Diversa LED intenso color 7,2W 6500K 425lm, čo je take budget friendly riešenie. No potom som objavila jednu recenziu práve na TWINSTAR 300cc, ktorá ma oslovila, zároveň aj dizajn a možnosť stmievania. Je síce dvojnásobne drahšie ako Diversa, ale investícia je to jednorazová a chcela by som teda vedieť, či sa oplatí za ten výsledok.

Plánujem do akva ešte osadiť (pravdepodobne, plány sa menia za pochodu) e. sp. mini, h. tripartita sp. japan, m. monte carlo, l. cardinalis mini a na skúšku možno aj rotalu vietnam - alebo teda nejaký vyber z týchto rastliniek.

Poprosim Vaše skúsenosti a rady. Ďakujem.
Obrázok používateľa
renatte616
 
Príspevky: 386
Obrázky: 3
Založený: 30 Okt 2009 00:34 am
Bydlisko: BA okolie

Re: Chihiros vs twinstar

Odoslaťod renatte616 » 03 Apr 2022 15:08 pm

renatte616 napísal:Plánujem do akva ešte osadiť (pravdepodobne, plány sa menia za pochodu) e. sp. mini, h. tripartita sp. japan, m. monte carlo, l. cardinalis mini a na skúšku možno aj rotalu vietnam - alebo teda nejaký vyber z týchto rastliniek.


Tak l. cardinalis mini po menšej úprave layoutu vypadáva úplne, nezostalo miesto a uvažujem medzi e. sp. mini, h. tripartita sp. japan a m. monte carlo - iba jeden z týchto druhov, tiež kvôli miestu... ostatne ostáva v plánoch...

Čo sa toho TWINSTARu týka, tak som si porovnávala parametre II CC a III EC... celkom sa mi tieto svetielka pozdavaju, no hodil by sa názor niekoho, kto ma skúsenosť... čo sa parametrov týka, sú takmer identické až na to, že II generácia ma 7050K a III 6500K. Je to veľký citeľný rozdiel medzi týmito teplotami? Či sú v celku porovnateľne? Je tam aj nejaký iný rozdiel, ktorého som si nevšimla?

Alebo by ste odporučili nejaké úplne iné? Jedna ta Diversa to určite neutiahne.
Vďaka
Obrázok používateľa
renatte616
 
Príspevky: 386
Obrázky: 3
Založený: 30 Okt 2009 00:34 am
Bydlisko: BA okolie

Re: Chihiros vs twinstar

Odoslaťod Seraph » 04 Apr 2022 20:30 pm

co sa eleocharis sp mini tyka...tak ta znesie aj menej narocne podmienky.....
mam vsak ale pocit, ze v strku takejto zrnitosti to nebude velmi ono.....ale to je moj dojem....nemam skusenost s takymto strkom a takouto frakciou kedze pouzivam vacsinou aktivne substraty ako platinum soil apod.
to vstelo co je na fotke je zrejme fakt slabe.....ak mozem za seba odporucit tak Chihiros WRGB II SLIM....myslim, ze sa robi aj v rozmere 30 cm....ja mam doma 6Otku a som nadmieru spokojny so svetlom...clovek si krasne nastavi cez apppku uplne vsetko....
ale na druhej strane nejde o uplne lacnu vec (cca 80+ eur) a mozno bude aj tak dobre svetlo na takyto typ akva zbytocne....kedze by sa dalo povedat, ze ide uz o trosku lepsie svetlo (nie vsak profi svetlo)......a ked tam dominuju anubiasy, tak to by zrejme chytalo hned nejaku zelenu riasu.......hnojit sa nebude vobec? lebo takto neviem ci by to ten eleocharis vobec zvladol.....
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Chihiros vs twinstar

Odoslaťod snajprik » 05 Apr 2022 06:57 am

Parádne fosforové svietidlo pre žiarovku, po zhasnutí fosfor svieti jemne ešte par hodín https://www.invitalshop.sk/hagen-exo-te ... mala-14-cm
alebo väčšia varianta 20cm https://www.invitalshop.sk/hagen-exo-te ... edna-21-cm
Parádna celospektralna žiarovka značková CRI95 simulujúca slnko stmieva teľná možnosť nastavenia farebného spektra ovláda sa cez apku v mobile wifi https://www.svet-svietidiel.sk/ledvance ... fi-cri-95/
Zaujímavá kombinácia svetlo sa nerozptyľuje a svieti rovno do akvária bez svetelného smogu ak to dáš rovno na krycie sklo. :pivo:
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Chihiros vs twinstar

Odoslaťod renatte616 » 05 Apr 2022 11:28 am

Ahojte, ďakujem za vaše odpovede.

Strk - no áno, je to taká klasika 2-4mm. Mala som v minulosti aj rôzne drte, aj piesok, no dajako mi to nesedelo... uvidíme, keď toto nepojde, skúsime čosi iné... no zatiaľ sa mi vizuálne pozdáva, možno ma časom omrzí... a čo sa koberceka týka, tiež len uvidíme, idem štýlom pokus omyl... :angel:

Chihiros - zatiaľ som sa po ňom neobzerala, zaujal ma ten TWINSTAR, ale keď vravíš, že nad Chihirosom sa tiež oplatí pouvažovať, tak ho teda skuknem. Čo sa ceny týka, rátam s tým. Rozdiel je tam len nejakých 10-20€, cize sú obe porovnateľne. Povodne som rozmýšľala, že to nebudem komplikovať a kúpim ešte jedno rovnaké 7,2W svetlo od Diversy akurát len tu color verziu, avšak nebudem to už hore dole zliepat, dve tie Diversy už aj tak vychádzajú na cenu jedného poriadneho svetla, ktoré bude spĺňať všetky požiadavky, tak nebudem zbytocne investovať do blbosti, ktoré časom aj tak budem vymieňať... (tuto diversu už mám nejaký ten rôčik, vytiahla som ju z povale).
Ešte otázka na ten Chihiros - myslíš, že je vhodnejšie pokiaľ ma teda svetlo možnosti nastavenia cez apku a robíš si s tým čo chceš (možno správne, možno nesprávne), alebo či je lepšie už prednastavené z výroby podľa požiadaviek rastlín a je to tzv. blbovzdorne - mierim na ten TWINSTAR, keďže naň objavujem len dobre recenzie (okrem konštrukcie nožičiek, tam som našla nejaké negatívne ohlasy). Tak ma zaujíma tvoj názor na to nastavenie. Vďaka.

Hnojenie - áno, je v plane. Nejaké tie tablety aj vodička mi už boli doporučene. Práve riešim aj nejaký ten fľaškový setik CO2, čo si najskôr musím poriadne naštudovať a pochopiť cely systém, komponenty atd. V minulosti som hnojenie riešila biokvasom, cize toto bude pre mna novinka. Keď vravím v minulosti, tak aj dobrých 15-20 rokov, keďže posledné akva som rusila v 2015 - 250l Malawi a tam teda nebolo čo hnojiť... akurát tak len riasy :lol: ... joj nie, klamem... ešte cca v 2016-17 som mala akurát v tomto minicku jednu Betu pre radosť :P

snajprik - ďakujem za tipy, cením si tvoju odpoved, avšak k žiarovkám/žiarivkám sa už vracať nechcem, jednak z dôvodu spotreby a jednak aj z dizajnového hľadiska a už vôbec nechcem nejaké svetlo svojpomocne "na kolene" zmontovavat, z toho som už vyrástla. Podobne svetlo z prvého linku (aj keď určite nie tak výkonné) som mala kedysi davno, doba už pokročila, aj ľudia už majú trosku inakšie priority a áno, potrpim si už aj na tom, aby to nejak vyzeralo, keďže je to súčasť interiéru, neschovavam akva dakde v pivnici :lol: :angel: prosím neber to osobne, proste to sú moje subjektívne názory a priority. Radšej zainvestujem do poriadneho hotového svetla, ktoré bude spĺňať požiadavky, bude výkonné a bude aj nejak vyzerať.Chápem, že pre teba je možno pohľad na to moje minicko úsmevný, že načo na take akvarko vôbec nejaké svetlo, no prosím maj na pamäti, že je to akvarko v procese, že este nemá ani týždeň od založenia, čo bol čisto spontánny nápad z minuty na minútu, poväčšinou z toho, čo som vytiahla z povale, a že sa teda bude pomaly postupne vyvíjať.
Obrázok používateľa
renatte616
 
Príspevky: 386
Obrázky: 3
Založený: 30 Okt 2009 00:34 am
Bydlisko: BA okolie

Re: Chihiros vs twinstar

Odoslaťod Seraph » 05 Apr 2022 20:46 pm

co sa toho svetla tyka.....
ano je to tam o vyladovani...nastavovani....ale to nic nie je.....
pre mna je vzdy lepsia moznost si zo svetla ubrat (momentalne idem modra 55%, zelena 55% a cervena 55%)
ako si kupit svetlo a ked bude prisilne tak potom co? ako jasne, ze funguju aj stmievace....tie mali aj prve generacie chihiros.....tak hadam ich ma aj twinstar (neviem)
ja len ze niekedy cloveku nemusi vyhovovat farbne spektrum a s tym uz neurobi nic.....pri tej slimke co mam som to ldhsie nastavoval tak aby to mojmu oku vyhovovalo...lebo nemam rad vela cervenej...
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Chihiros vs twinstar

Odoslaťod renatte616 » 05 Apr 2022 22:18 pm

Ďakujem za tvoj pohľad. Áno, v tom je pravda, že sa s tým človek môže vyhrať, no treba mat na pamäti aj požiadavky rastlín pre fotosyntezu a rast (zároveň eliminovať rast rias), predsalen vnímajú svetelne spektrum inak ako človek, ale to už je pre mna osobne trocha vysoka fyzika. Ale v každom prípade je to svetlo z tohto pohladu veľmi zaujímavé. Pozerala som jeden model čo by mi vyhovoval rozmerovo, avšak píšu 1200lm a 23w a to mi už príde trochu veľa na takýto maly objem a rozmery... skúsim skuknut ešte nejaké iné modely, dnes na to nebol veľmi priestor... prišli nejaké nové rastliny, tak som sa s tým trápila, nejak mi nesedí momentálny layout, možno to ešte celé pred koncom týždňa prekopem... na zábeh mám kopu času, tak mi to nejak neprekáža prerábať, prispôsobovať, vylepšovať, dokupovavat... osadka sa zatiaľ odkladá, aj tak ešte nemám vybraté, akurát od dcéry mám požiadavku na 2 červene rybičky :lol:
Obrázok používateľa
renatte616
 
Príspevky: 386
Obrázky: 3
Založený: 30 Okt 2009 00:34 am
Bydlisko: BA okolie

Re: Chihiros vs twinstar

Odoslaťod Seraph » 06 Apr 2022 08:26 am

ano, moze to byt uz prisilne.....ALE: to by to muselo byt nastavene na 100%.
akonahle to clovek v appke znizi, tak to uz samozrejme nejde na maximum a silne uz nie je.....
na druhej strane a tym vlastne nevyuziva potencial svetla.....
treba dobre porozmyslat, lebo potom su to zbytocne vysoke vydavky a nevyuzite....tie starsie chihirosy tiez nie su zle....v maminom akva mam chihiros A series II
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Chihiros vs twinstar

Odoslaťod renatte616 » 06 Apr 2022 13:11 pm

A dá sa to znížiť aj pod 1200lm, povedzme na 1000? Nejak sa mi to nezdá, píšu, že ma rozpätie 1200-4800lm čo už je ze wao, to by mi tam rybky už asi oslepli :lol: Myslím, že tento konkrétny model je už prisilný na moje potreby, pozerala som tie staršie modely, no uvidíme, prikláňam sa zatiaľ k twinstaru, ale ešte pokukam aj chihiros, uvidíme či mi padne cosi do oka. Ale všeobecne som teda dostala názory, že nech zvolim ktorékoľvek z týchto dvoch značiek, tak že neurobím zle. Tak som sama zvedavá, ako to dopadne. Už to asi závisí len od osobných preferencii. Určite dam potom update, keď budem mat vybraté. Ďakujem za pomoc.
Obrázok používateľa
renatte616
 
Príspevky: 386
Obrázky: 3
Založený: 30 Okt 2009 00:34 am
Bydlisko: BA okolie

Re: Chihiros vs twinstar

Odoslaťod snajprik » 06 Apr 2022 19:33 pm

Vieš že je to extrémne veľa :) 300L akvárium osvetľujem s LED 3000lm 25W už 8 rokov LED samsung s výškou akva 60cm a na dne mam koberčeky.
Do 600L akvária tiež výška 60cm svietim 6080lm 38W a to iste koberčeky na dne bez problémov všetko veselo rastie.
To aby začala fotosyntéza potrebuješ 1500lux a max čo vedia rastliny využiť je 12000lux, vieš ty vôbec koľko je 4800lm na 20cm?
Tých 4800lm na 20cm roby 38 200Lux :)
600-700lm led svetlo je tak akurát pre tvoje akvárium (cca 4500-5500lux).
PS : tu led žiarovku čo som ti odporúčal 700lm s možnosťou menenia intenzity aj farby svetla s CRI 95 ovládane cez WIFI na tvoje akva je ideál len nie je to imidžovka, ale svoje splní na 100% :) Niečo také hľadaj a aby sa ti to páčilo, ale určite nie tamto 4800lm :pivo:
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Chihiros vs twinstar

Odoslaťod renatte616 » 08 Apr 2022 15:01 pm

:wink: Jj, bolo mi na prvý pohľad jasne, že je ten model silný... pozerala som aj na staršie modely, no neoslovili ma... 600lm mám teraz a je slabé... obzeram sa po cca 800-1000lm aj pre náročnejšie kobercovky a červene rastlinky s CO2 a hnojením... c.lucens pôjde s veľkou pravdepodobnosťou prec, miesto nej pribudne nejaká rotala Vietnam alebo nejaká ludwigia, neviem... riešim teraz skôr tu technickú stránku akva - výmena osvetlenia, filtrácie, nové COcko a tak podobne... pretože pri momentálnej výbave porastie akurát tak anubias a stetinkova riasa...
Obrázok používateľa
renatte616
 
Príspevky: 386
Obrázky: 3
Založený: 30 Okt 2009 00:34 am
Bydlisko: BA okolie

Re: Chihiros vs twinstar

Odoslaťod jojto » 08 Apr 2022 22:01 pm

Mám Twinstar 45B na 40cm dlzke a hlbke 25, za tu cenu, fakt bez problemov. Momentalne stiahnute na 75%. Monte carlu sa ale pod nim nedari. Inak vsetko invitro co som skusal, sa chytilo.
jojto
 
Príspevky: 70
Obrázky: 54
Založený: 27 Apr 2006 14:37 pm

Re: Chihiros vs twinstar

Odoslaťod renatte616 » 09 Apr 2022 13:04 pm

Ahoj, ďakujem pekne za podelenie sa so svojou skúsenosťou, je fajn vedieť, ako je na tom line B s kobercovkami, konkrétne s Monte carlo, ktoré plánujem. Z toho dôvodu sa obzeram po line C a E.
Tiež mi zatiaľ najlepšie vychádzajú svetla TWINSTAR, dostala som na ne viaceré odporúčania, tak som rada, ze pribudlo ďalšie. Som už na 80-90% presvedcena.
Diky.
Obrázok používateľa
renatte616
 
Príspevky: 386
Obrázky: 3
Založený: 30 Okt 2009 00:34 am
Bydlisko: BA okolie


Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.