Pouźitie úspornych kompaktných žiariviek v akvaristike



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Použili by ste úspornú kompaktnú žiarivku na osvetlenie akvária ?

Anketa bola ukončená dňa 10 Aug 2005 16:41 pm

áno
10
53%
nie
9
47%
 
Celkový počet hlasov : 19

Pouźitie úspornych kompaktných žiariviek v akvaristike

Odoslaťod Norman » 11 Júl 2005 16:41 pm

Keďže sa pripravujem na založenie nového akvária (d140xš46xv60 cca 330l vody) a už som pri riešení osvetlenia, zaujímal by ma názor, prípadne rady ohľadne použitia klasických kompaktných žiaroviek s paticou E27 (normálna žiarovková).

Momentálne používam jednu kompaktnú žiarivku na akvárium 55x42x42 cca 80l vody o výkone 17W (ekviv. 75W žiarovky) 12,5h denne osvetlenie, ktorá na spomenutú nádrž bohate postačuje.

Moje otázky teda sú, či niekto používa takéto typy žiariviek a ak áno, ako sa mu javia, ak nie a ani ich neodporúča, tak prečo ?

Tieto otázky ma napadajú hlavne pri množiacich sa článkoch ako využiť elektronické predradníky týchto kompaktných žiariviek pre lineárne žiarivky, no zároveň mi pripadá zbytočné robiť niečo, čo už je vyrobené a nie je to drahšie. Vysvetlím, prečo sa mi to zdá v niektorých prípadoch ako zbytočné:

Ako prvé možno niekoho napadne použitie luminoforu. Kompaktné žiarivky sa vyrábajú v rovnakých odtieňoch ako lineárne osvetľovacie trubice, najčastejšie je to 830 warm white alebo 827 daylight a ich ekvivalenty podľa škál rôznych výrobcov, nájdu sa aj cool white a iné, ale tie nás asi nezaujmú. Osobne používam originál OSRAM s luminoforom 830 ktorý je medzi akvaristami veľmi dobre známy z lineárnych trubíc (napr. odporúča aj p. Rataj), mám ho odskúšaný a "viem, čím svietim" keďže OSRAM poskytuje aj spektrum. Pravda zas je, že sa zatiaľ nevyrábajú, resp. nie sú u nás dostupné so špeciálnymi luminoformi typu "marine, flora a pod...".

Za druhé to bude asi tvar. Niekomu vyhovuje mať akvárium osvetlené rovnomerne po celej dížke a tu je to jednoduchšie s lineárnou trubicou, ale dá sa to dosiahnuť aj rozumným umiestnením kompaktov. Naopak pri kompaktoch sa ľahšie vytvoria rôzne svetelné "zóny". Môžem napr. radšej "prisvetliť" priamo solitérny echinodorus a "ubrať" nad koreňom vedľa. Vymeniť slabšiu za silnejšiu (aj naopak) je tiež jednoduchšie ako u lineárnych trubíc. Takisto sa dá jednoducho vyriešiť postupné zapínanie a vypínanie.

Za tretie to bude možno spomínaná patica a vhodné kryty. Pri tomto bode je to tiež "ako komu" vyhovuje. Osobne ešte zvažujem, či nad akvárium zavesím niekoľko obyčajných "kuchynských tienidiel" samozrejme vhodného tvaru a nechám voľnú hladinu, alebo si nechám vytvarovať z plechu vhodný celoplošný kryt a krycie sklo.

Čo sa týka životnosti, tak pri tých "kvalitnejších" ako napr. OSRAM, Philips a.i. je to minimálne 6.000h, a najvyššie triedy sa šplhajú na 10 až 12.000 h. Pri spozorovaní "starnutia a slabnutia" netreba žiarivku vyhadzovať ale sa dá jednoducho pužiť kdekoľvek v domácnosti.

Som zvedavý na každý názor, hlavne, ak sa nájde niekto s rozumným dôvodom prečo nepoužiť takéto riešenie a ušetrí mi prípadné komplikácie a sklamanie. Mňa zatial nič "proti" nenapadlo ale nemusel som myslieť na všetko.
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Pouźitie úspornych kompaktných žiariviek v akvaristike

Odoslaťod jacik » 11 Júl 2005 19:20 pm

Norman napísal:Mňa zatial nič "proti" nenapadlo ale nemusel som myslieť na všetko.

bezne linearne ziarivky maju dlhsiu zivotnost a taktiez aj svietivost.
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Pouźitie úspornych kompaktných žiariviek v akvaristike

Odoslaťod amos » 12 Júl 2005 07:28 am

Mne sa to zda prilis komplikovane davat nad akvarium take velke mnozstvo tychto uspornych ziariviek. A este aku maju svietivost oproti linearnym ziarivkam? A ake su ceny? Inak napr. spominana Osram Fluora sa da bezne kupit, myslim tym linearnu ziarivku.
Ked by si pocital ako pouzitelne (minimum) 0,5W na liter vody tak to tam budes mat peknu zmet kablov atd. A jedna usporna ziarivka stoji tiez cca tak ako normalna linearna ziarivka a tych ti staci ovela menej. (samozrejme k nim treba este napr. el. predradnik, ten ale potom netreba kupovat stale s kazdou novou ziarivkou)
Ale ak sa ti chce s tym zabavat tak preco nie, ja by som to takto kazdopadne nerobil, este tak maximalne pridat k linearnim ziarivkam par tych uspornych ak potrebujes nejake miesto viac presvetlit.

A ako si pisal tych 17W na 80L je podla mna zalostne malo. Ja pouzivam 120W na 200L a urcite by mi tam neskodilo este aspon 30W navyse alebo kludne aj viac.
A ked chces mat to akvarium 60cm vysoke tak pochybujem ze to tie usporne ziarivky presvetlia dostatocne az na dno. Ja by som napriklad skor spravil akvarium 140x50x50, tam by sa dali este pouzit linearne ziarivky kedze vodny stlpec by bol tak cca 40cm. A 50cm vyska akvaria je uz tak na hranici pre dlzku ruky pri manipulacii v akvariu, (a to ja mam bez par cm 2 metre :D ).
amos
 
Príspevky: 48
Obrázky: 28
Založený: 17 Jún 2005 11:48 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Pouźitie úspornych kompaktných žiariviek v akvaristike

Odoslaťod Norman » 12 Júl 2005 08:26 am

Takze k zivotnosti:
Linearne trubice maju zivotnost od 6.000 do 8.000 hodin, super vyrobci sice pisu ze "az" 10.000 ale toto "az" som nikdy nedosiahol. Usporne kompakty maju zivotnost minimalne 6.000 az 12.000 realnych 12.000 !! hodin. Cize ekonomicky vzate 1 kompakt vydrzi takmer ako dve trubice.

K spominanej Watazi ziariviek. Zopar akvaristickych specialistov toto uz davno pouziva a pre normalne rastlinne osadene akvarium odporucaju 0.3W/1l. Ked sa odporuca 1W/1l pri normalnych ziarovkach a mam kompakt ktory je ekvivalent 75W ziarovky (po presnom prepocte 17*5=85, ale kedze 85W ziarovka sa nevyraba, tak sa pouziva najblizsia nizsia) tak nie je problem s nedostatkom vykonu. Pti 17W mi krasne rastu echinodory, bacopy, cervene lekno a zelene stolistky. Cervenym stolistkom je to mozno malo, lebo rastu pomaly, ale rastu. Akkurat s cabombou mam problem, ale ten vidim skor v chemii ako svetle.

K ucinnosti. Preco sa asi mnozia aj tu clanky o pouziti elektronickych predradnikov kompaktov pre lineary ? Lebo sa tym zvysi zivotnost a ucinnost. Takze kompakty maju od vyroby vyssiu ucinnost minimalne o 20%.

Pozn. Bavime sa len o "znackovych" kompaktoch ako napr. OSRAM DULUX, nie srackach typu Tesco a cinasmejd :)

Komplikacie s montazou, hmmm. Pre mna je to uplne jednoduche a ziadne kable navyse oproti linearom mi to neprinasa. Do krytu dam listu, na nu zopar obimok po 20 korun a hotovo. Pri linearoch treba davat tlmivku, starter, kondik. Ja mozem hocikedy domontovat dalsiu objimku a nemam problem. Doplnit linear znamena dalsiu tlmivku, starter a kondik + kable. Samozrejme to chce trosku zrucnosti a nejake zakladne elektrikarske vedomosti. Ale sak kto si u nas este nic nevyrabal sam ?

Velkost akva je dana mojim stojanom 140x46 je podstava, 60 vyska este nie je konecna hodnota (moze byt este upravena, nemam to este zadane na vyrobu), ale s vyskou akva u mna nema vyska vodneho stlpca nic spolocne. Vyska vody bude 40-45 cm. Pri otvorenom akva treba nechat nejaky vyssi okraj ak nechcem aby mi polovica ryb povyskakovala :(
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Pouźitie úspornych kompaktných žiariviek v akvaristike

Odoslaťod amos » 12 Júl 2005 08:57 am

Samozrejme ved si urob ako chces, ja len vravim ze ja by som to tak nerobil, ja pouzivam linearne ziarivky s el. predradnikom pre linearne ziarivky (takze ziadne tlmivky atd. tie tu nikto okrem teba nespominal) a kazdopadne sa mi zda 0,5W/l pri ziarivkach ci uz linearnych alebo uspornych, samozrejme ze sa bavime o znackovych, za minimum.
Niektori odbornici napr. Takashi Amano odporuca az 1W/l pri ziarivkach. O obycajnych ziarovkach sa nema cenu bavit ani ich porovnavat, kedze ziarivky su cca 5 krat ucinejsie ako ziarovky a to nehovorim o tom ze svietia bodovo.
A k tej zivotnosti, aj linearna ziarivka vydrzi svietit kludne 15000 hod. len ide o to aky ma po takom case este vykon, ono to po tych 8000 hod. nezhasne.

Urob, vyskusaj, uvidis a potom popis ako to bude fungovat.

A ozaj ktori specialisti pouzivaju uporne ziarivky?
Naposledy upravil amos dňa 12 Júl 2005 09:51 am, celkovo upravené 3 krát.
amos
 
Príspevky: 48
Obrázky: 28
Založený: 17 Jún 2005 11:48 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Pouźitie úspornych kompaktných žiariviek v akvaristike

Odoslaťod majko » 12 Júl 2005 09:02 am

Norman napísal:Takze k zivotnosti:
Linearne trubice maju zivotnost od 6.000 do 8.000 hodin, super vyrobci sice pisu ze "az" 10.000 ale toto "az" som nikdy nedosiahol. Usporne kompakty maju zivotnost minimalne 6.000 az 12.000 realnych 12.000 !! hodin. Cize ekonomicky vzate 1 kompakt vydrzi takmer ako dve trubice.

To nie je pravda. PHILIPS T8 maju zivotnost 17 000 hodin T5 az 20 000. To ziaden kompakt nevydrzi. Kedze sam vravis, ze sa bavime o znackovych vyrobkoch:

PHILPS TLD 865 36W zivotnost 17 000 h 5200lm cena cca 100 Sk.

MASTER PL Electronic 27W E27 230-240V zivotnost 15000h 1800lm cena cca 400Sk

Takze mas skoro 3x mensiu svietivost za 4x taku cenu (Proste pri tychto kompaktoch platis vzdy aj za el. predradnik pri kazdom kuse) a nizsiu zivotnost. Mas mensi vyber farieb a bodove svetlo. V com teda vidis tie vyhody? A to radsej neporovnavam linearne T5 a kompakty.
Norman napísal:K ucinnosti. Preco sa asi mnozia aj tu clanky o pouziti elektronickych predradnikov kompaktov pre lineary ? Lebo sa tym zvysi zivotnost a ucinnost. Takze kompakty maju od vyroby vyssiu ucinnost minimalne o 20%.

Ako mozes vidiet hore nemaju....

Norman napísal:Pri linearoch treba davat tlmivku, starter, kondik. Ja mozem hocikedy domontovat dalsiu objimku a nemam problem. Doplnit linear znamena dalsiu tlmivku, starter a kondik + kable.

Netreba staci elektronicky predradnik ktoreho zapojenienie nie je o nic zlozitejsie ako E27 patice.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Pouźitie úspornych kompaktných žiariviek v akvaristike

Odoslaťod amos » 12 Júl 2005 09:27 am

Norman napísal:K spominanej Watazi ziariviek. Zopar akvaristickych specialistov toto uz davno pouziva a pre normalne rastlinne osadene akvarium odporucaju 0.3W/1l.


"Co se týká množství světla, naše zkušenosti potvrzují doporučení firmy Dennerle přibližně 0,4 -1 W světelného příkonu na 1 litr akvarijní vody. "

Napr. Osram Lumilux 840 30W ma 2350lm
a usporna ziarivka Osram Dulux 23W ma 1500lm

A ked sa pouziva el. predradnik na linearnu ziarivku tak sa jej ucinnost a zivotnost vravis este zvysi.

Pri uspornych ziarivkych by bolo podla mna vhodne ten 1W/l, kedze maju taku malu svietivost, co by bolo v tvojom pripade cca 13ks 23W ziariviek.
To bude ovela lacnejsie kupit napr. 5-6 36W linearnych ziariviek + elektornicky predradnik.
amos
 
Príspevky: 48
Obrázky: 28
Založený: 17 Jún 2005 11:48 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Pouźitie úspornych kompaktných žiariviek v akvaristike

Odoslaťod Norman » 12 Júl 2005 11:24 am

No, podme pekne po rade a neporovnavajme hrusky s jablkami, ale hrusky s "inymi" hruskami :)

Co sa tyla svetelneho vykonu, tak by som porovnaval len trubice s rovnakym luminoforom, takze napr. 830 s 830, nie 830 s 865.

Ked som posledne nakupoval tak kompakt 17W od osramu a linear 60cm/18W od osramu mali svetelny vykon takmer rovnaky (na krabici sa lisil o 50 lm). Cena linear 92 SK a kompakt 99.5 SK - 2 ks za 199 - akcia :D Takze ma to vyslo taknejak rovnako.

Kedze neoplyvam vysokym prijmom a kupit si original el. predradnik pre linearne trubice je dost vysoka pociatocna investicia (Aqua EL 3.000 SK na dve 40W trubice, ak poznate nejaky lacnejsi, potesim sa), aj ked sa to postupne mozno vrati, je pre mna jednoduchsie zainvestovat za kupu obimok a listy. Cena ziariviek mi vyde plus minus narovnako a zivotnost linearu osram lumilux 830 a kompakt dulux je tiez plus minus rovnaka. Pri linearoch a el. predradniku vsak pre 140 cm akva zrejme pouzijem 3-4 120 cm trubice, takze je to znacna investicia do dvoch dvojitych predradnikov. Lista ma vyde tak 50 sk a jeden kus patice tak 30 sk, kable mozno 50 korun, co pre 5 kompaktov po 21-25W bude len 250 sk oproti 6.000. Neratam plech na kryt, ten bude treba tak aj onak. Pouzitie T5 s dajme tomu zivotnostou aj 20.000 h je podmienene elektronickym predradnikom, inak, pri klasike tlmivka atd... sa zivotnost kazdym zapnutim krasne znizuje.

To kolko W/l je teraz jedno, mam odskusane, co mne staci, to teraz neriesme. Napriklad ma napada aj "nocne" osvetlenie na pozorovanie, co sa deje v akva v noci, nejakou jednou co mozno najslabsou ziarivkou, co nebude pri E27 problem, ktoru necham svietit o hodinku dlhsie a skorej oproti celemu osvetleniu.

Kedze mam z doterajsich akva aj klasicke linearne telesa po jednom 120 a 60 cm, mozem skombinovat linear, trebars nejaky "pre rastliny" s kompaktami daylight.

Tuto temu som nahodil preto aby som spoznal ine nazory, takze kazda myslienka je dobra.

Jo, este k tym menam. Pouzivanie kompaktov aj s spomenutym odporucanim 0.3W/1l mam popisane v dvoch knihach, mena autorov si presne nepamatam, ale kedze vydali vlastne knihy, tak asi nebudu zaciatocnici. Samozrejme, ze to nie je univerzalne odporucanie ako vsetko, ale pri kombinacii 18W flory a 9W kompaktu vsetko rastlo v pohode, po odideni flory (nieco vyse roka vydrzala pri 12.5 h denne, co by bolo cca tych 6-7000h) som vymenil 9W kompakt za 14W, co sa javilo ako malo, tak som vymenil za 17W (ine som vtedy doma nemal a zbytocne som nekupoval) a to sa osvedcilo, odvtedy sa toho drzim a funguje to, uz dva roky.

Jo este taka vec, pri vela svetle sa mozno dari rastlinam velmi dobre, ale moje ryby a ine zivoccichy su "viac schovane", preto mi staci tolko svetla aby rastliny rastli a ryby som videl nielen pocas krmenia :)
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Pouźitie úspornych kompaktných žiariviek v akvaristike

Odoslaťod skala » 12 Júl 2005 11:51 am

Norman 0.3 W na liter je malo. Pre rast rastlin je optimum 1.5-2W trubicoveho na dm2 do akvarii, s vyskou do 50 cm. Co je ak si pamatam, ty svietis malo - tusim 17 W porovnatelnych. Pre aky taky slusny 1 W na dm2. Miera osvetlenia zavisi aj od mnozstva dostupneho CO2.

Cize nevylucujem, ze tebe to ide fajn, a ze si s tym spokojny. Ale keby si mala zrejme viac svetla, ale aj viac CO2, bolo byt to zrejme 2 krat lepsie.

O mojej kompetentnosti samozrejme pochybuj
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Pouźitie úspornych kompaktných žiariviek v akvaristike

Odoslaťod amos » 12 Júl 2005 11:57 am

Ja viem, ty si bol este pred tym ako si vobec tuto temu zacal rozhodnuty o tom ze mas pravdu a ako to urobis, takze vobec nepotrebujes nejaky iny nazor.

A este osvetlenie s el. predradnikom Glomat 2, pre 2x40W stoji: 1589 Sk,
tam uz staci len nasadit ziarivky.
www.aqua-hobby.sk/obchod/ponuka.php?kat=6

Takze vela stastia.
Naposledy upravil amos dňa 12 Júl 2005 13:50 pm, celkovo upravené 1 krát.
amos
 
Príspevky: 48
Obrázky: 28
Založený: 17 Jún 2005 11:48 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Pouźitie úspornych kompaktných žiariviek v akvaristike

Odoslaťod jacik » 12 Júl 2005 12:09 pm

jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Pouźitie úspornych kompaktných žiariviek v akvaristike

Odoslaťod Norman » 12 Júl 2005 12:18 pm

No, prave citam temu vedla o el. predradnikoch a tie ceny ma akosi zaskocili. Ked bude el. predradnik na 2 x 40W do 1000 SK (stahujem cennik) tak je to uz trochu ina rec. Tam si aj poradim kedze pouzivam 830 kompakt, prechod na 830 linear bude v pohode, pripadne skombinujem 830 s jednou florou a pridam do rohov akva bodovo kompakty.

Ako som povedal, co sa tyka mojej wataze, tak som spokojny, nikoho nenutim ist takto nizko. Mne a rybam to vyhovuje a rastlinam ktore mam to staci :)
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Pouźitie úspornych kompaktných žiariviek v akvaristike

Odoslaťod Norman » 12 Júl 2005 12:31 pm

Jacik, dik za tip. Ten clanok je velmi dobry.
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Pouźitie úspornych kompaktných žiariviek v akvaristike

Odoslaťod majko » 12 Júl 2005 12:50 pm

Norman napísal:No, podme pekne po rade a neporovnavajme hrusky s jablkami, ale hrusky s "inymi" hruskami :)
Co sa tyla svetelneho vykonu, tak by som porovnaval len trubice s rovnakym luminoforom, takze napr. 830 s 830, nie 830 s 865.

Nemiesam,to je v tomto pripade uplne jedno TLD 827 az po 865 maju rovnaky svetelny tok 3350 lm, ospravedlnujem hore som sa pozrel o riadok vyssie :-).
Norman napísal:
Ked som posledne nakupoval tak kompakt 17W od osramu a linear 60cm/18W od osramu mali svetelny vykon takmer rovnaky (na krabici sa lisil o 50 lm). Cena linear 92 SK a kompakt 99.5 SK - 2 ks za 199 - akcia :D Takze ma to vyslo taknejak rovnako.
Tu porovnavas hrusky z jablkami, akciove ceny s neakciovymi. Neverim ze za 100 Sk kupis OSRAM alebo PHILIPS s zivotnostou 15000 h.
Norman napísal:
Kedze neoplyvam vysokym prijmom a kupit si original el. predradnik pre linearne trubice je dost vysoka pociatocna investicia (Aqua EL 3.000 SK na dve 40W trubice, ak poznate nejaky lacnejsi, potesim sa),

Nuz nemozes zobrat len prvu cenu co najdes, ja mam rozne Tyris a Helvar el. predradniky v cene od 500 Sk do 800 Sk.
Norman napísal:
Pri linearoch a el. predradniku vsak pre 140 cm akva zrejme pouzijem 3-4 120 cm trubice, takze je to znacna investicia do dvoch dvojitych predradnikov. Lista ma vyde tak 50 sk a jeden kus patice tak 30 sk, kable mozno 50 korun, co pre 5 kompaktov po 21-25W bude len 250 sk oproti 6.000.

Nemas pravdu 2 dvojte predradniky HELVAR Ta vyjdu na cca 1300 Sk.
A na rovnaku svietivost ako 4x36W budes potrebovat > 7 27W kompaktov.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Pouźitie úspornych kompaktných žiariviek v akvaristike

Odoslaťod Norman » 12 Júl 2005 13:20 pm

Ano k tym cenam som napisal ze ak niekto vie o lacnejsich. Uz som nasiel. Doteraz som nebol nuteny hladat, lebo som bol spokojny s tym, co mam. Teraz pri zakladani okrasnej nadrze sa vyskytla otazka osvetlenia :)

Ad akciove ceny, cena neakciovej 17W 6.000 hodinovej Osramky dulux je 129 SK, 12.000 hodinova dulux el ci ako sa oznacuje je 299-399 podla wataze. Zdroj Hornbach bratislava, keby to chcel niekto overit :wink:

Po prestudovani clanku, na ktory dal link Jacik, to zkombinujem (vyuzijem aj to co uz mam aj kupim predradnik na lineary). Je tam krasne popisane aky svetelny vykon na watt maju lineary a kompakty. Zcasti sa to prekryva, takze pravda je tam aj tam.
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Pouźitie úspornych kompaktných žiariviek v akvaristike

Odoslaťod Jožo » 12 Júl 2005 13:31 pm

Vdaka vsetkym za zaujimave infos. Nezabudajte vsak aj na akva napriklad rohove, kde linearne trubice nevpracete, keby ste robili cokolvek. V mojom su dve lineary od Narva, dlzka 89,5cm...cize nemozem ani kupit inu trubicu, pretoze je to nestandardny rozmer a ak poznate ineho vyrobcu, vopred dakujem za radu. Dlhsia trubica tam proste nevojde.
Tak som pridal 2x Osram Dulux L. Moje su 36W. Svietivost je 2900lm. Ak to trosku prerobim mali by vojst dve 55W Duluxy L, ktore maju dlzku len 54cm a svietivost je 4800lm!!! Su vsak len vo verzii 830, 840 a 827, ale na tomto az tak podla mna nezalezi. Bezia na dvoch tlmivkach a 2x starter, kondenzatory nemam, ale uvazujem o tom. Snad zainvestujem do elektronickeho predradnika aby som nemal pod akva tolko kablov. Kedze nie som elektrikar, je tazke ziskat seriozne info z nejakej firmy, schemu, proste radu ako to urobit. Ak idete kupovat veci za 1500 sk, neroztrhnu sa od ochoty.
Obrázok používateľa
Jožo
 
Príspevky: 73
Obrázky: 9
Založený: 19 Feb 2005 21:49 pm
Bydlisko: Košice

Re: Pouźitie úspornych kompaktných žiariviek v akvaristike

Odoslaťod Norman » 12 Júl 2005 13:43 pm

Prave preto som to nadhodil sem a nesiel som sa pytat do velkoskladu kde by ma za nakup za 500 sk pekne odmenili keby som ich zdrzoval pol dna otazkami a ani do akva predajne kde by mi "odborne" poradili nejakeho Hagena za 10.000 :)
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Pouźitie úspornych kompaktných žiariviek v akvaristike

Odoslaťod amos » 12 Júl 2005 13:44 pm

Jožo napísal:V mojom su dve lineary od Narva, dlzka 89,5cm...cize nemozem ani kupit inu trubicu, pretoze je to nestandardny rozmer a ak poznate ineho vyrobcu, vopred dakujem za radu.


Toto je bezny rozmer, oznacovane 90cm trubice maju dlzku 89,5cm, vyraba ich tak isto aj Osram, Philips adt., dolezite je aj ze cim viac tam budes mat osvetlovacich telies bude sa ti zvysovat aj teplota, a ta vplyva nepriaznivo ako na zivotnost aj na vykon ziariviek, pri 40C je cca 90% vykonu, a pravdaze zvysuje aj teplotu vody ak nie su umiestene dost daleko od hladiny.
amos
 
Príspevky: 48
Obrázky: 28
Založený: 17 Jún 2005 11:48 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Pouźitie úspornych kompaktných žiariviek v akvaristike

Odoslaťod Jožo » 12 Júl 2005 13:58 pm

amos, presne si vystihol problem s teplotou. Ziarivky su cca 15cm nad otvorenou hladinou, okrem toho mam kryt zvnutra oblepeny zrkadlovou foliou, ktora teplo pekne odraza do vody. Teplotu v okoli ziariviek som nemeral, ale urcite sa moze vysplhat na 50 stupnov ak nie viac. Budem si presne vsimat, ako dlho vydrzia ziarivky, zatial maju za sebou cca 400 hodin. Zatial ma nenapada zaidne technicke riesenie ako kryt odvetrat, kedze manzelka tazko znasa kazdy zasah do vonkajsieho vzhladu akva, ktory moze ovplyvnit obyvacku :-)
Mozete mi poradit aka by mala byt pracovna teplota tlmivky? Dve, ktore su zabudovane do krytu na lineary prilis nehreju, proste su "teple na dotyk". Ale dalsie dva, na ktorych su duluxy nechytim do ruky aby som sa nepopalil. Vykon maju na 40W a je tam 36W ziarivka. Dikes
Obrázok používateľa
Jožo
 
Príspevky: 73
Obrázky: 9
Založený: 19 Feb 2005 21:49 pm
Bydlisko: Košice

Re: Pouźitie úspornych kompaktných žiariviek v akvaristike

Odoslaťod amos » 12 Júl 2005 15:18 pm

Jožo napísal:Zatial ma nenapada zaidne technicke riesenie ako kryt odvetrat, kedze manzelka tazko znasa kazdy zasah do vonkajsieho vzhladu akva, ktory moze ovplyvnit obyvacku :-)


Napriklad by ti mohlo pomoct pouzitie el. predradnikov miesto tlmivky, ktore by boli mimo krytu, napriklad zavesene za akvariom, to by mohlo ciastocne znizit teplotu.
amos
 
Príspevky: 48
Obrázky: 28
Založený: 17 Jún 2005 11:48 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Použitie úspornych kompaktných žiariviek v akvaristike

Odoslaťod Norman » 13 Júl 2005 08:15 am

No, takze som prestudoval clanky a urobil reserz na webe osramu.

Vyslo mi z toho nasledovne. Pri prepoctoch kolko lm/W dava kompakt a linear sa prave porovnavaju hrusky s jablkami. Ide o to, ze pri lineari je uvazovany len "prikon" linearu, nie pripadneho celeho systemu (s tlmivkou cca 2x taky, s el. predradnikom nejakych 15-20% navyse), kdezto pri kompakte je uvazovany "prikon" celkovy, t.j. aj so zabudovanym predradnikom.

Neslo mi do hlavy ako moze mat tento pomer linear lepsi ako "poohybany" linear - kompakt. Ved je to to iste sklo, ten isty luminofor, akkurat iny tvar. Samozrejme je to o nieco horsie s kompaktom oproti linearu s el. predradnikom, ale su to len jednotky %. Takze coi to vyde 80 lm/W alebo 82 lm/W je tak nejak nastejno.

Momentalne studujem nieco o T5. Uvidime ako vydu tie :) .
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Pouźitie úspornych kompaktných žiariviek v akvaristike

Odoslaťod Jožo » 13 Júl 2005 08:20 am

Napriklad by ti mohlo pomoct pouzitie el. predradnikov miesto tlmivky, ktore by boli mimo krytu, napriklad zavesene za akvariom, to by mohlo ciastocne znizit teplotu.[/quote]

To asi nepomoze, kedze aj teraz mam tlmivky so startermi umiestnene mimo krytu, v priestore stolika pod akva.
Obrázok používateľa
Jožo
 
Príspevky: 73
Obrázky: 9
Založený: 19 Feb 2005 21:49 pm
Bydlisko: Košice

Re: Pouźitie úspornych kompaktných žiariviek v akvaristike

Odoslaťod Norman » 13 Júl 2005 08:58 am

Prave som zistil, ze lineary od osramu s oznacenim 8xx maju asi 1.4 x vacsiu ucinnost ako 9xx :( Takze uz rozumiem preco niekto svieti aj 1W/l ked pouziva 965ky. Pri pouziti 830 alebo 840 by stacilo 0.8W/l na to iste mnozstvo svetla. Darmo dan za spojite spektrum podobne slnecnemu je kruta.
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Pouźitie úspornych kompaktných žiariviek v akvaristike

Odoslaťod majko » 13 Júl 2005 18:17 pm

Norman napísal:Takze uz rozumiem preco niekto svieti aj 1W/l ked pouziva 965ky.
Skus si ich namontovat a pochopis ;-) ja som tiez neveril ;-)
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Ďalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.