A peaceful Alderaan



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

A peaceful Alderaan

Odoslaťod Seraph » 07 Sep 2021 14:09 pm

Názov: A peaceful Alderaan - som fanusik Star Wars a nazyvam svoje akva vacsinou podla sci-fi, fantasy lokacii
Rozmery akvária: 60x40x35 (vyrobene na mieru) optiwhite 6mm
Skrinka: juwel SBX Lido
Filtracia: Tetra EX 600 Plus (mal som ho v 54 litrovom a stoji doma v skrini, ak by bol problem, budem uvazovat o zmene, ale na chystany scape by to mohlo stacit
Osvetlenie: neprezradim, pretoze za nim cakam uz 2 mesiace a stale nedostupne (napisem, az ked budem mat doma)
Ina technika, vybavenie: kovove lily pipes (stali doma z aliexpressu kupene velmi davno), drziaky na lily pipes plastove na hranu skla, chihiros doctor (ten mam roky doma, akurat som dokupil membrany nahradne z ali), dropchcecker
CO2: bude, ale len starostlivo namiesany burciak, cez dve flase a original uzavery na flase na to urcene, difuzor (aliexpress)

Priebeh:Takze toto akva bude nova kapitola nasej obyvacky (aspon dufam ze vydarena a dlhotrvajuca)
Po zrusenom Weirwood niekedy v januari som sa kochal akvarkom akurat tak u mamy, ktora ma 84 litrove a uziva si ho kazdy den. Akurat, ze som dostal potrebu mat akva aj doma, kedze k mame nechodim velmi casto, akurat som chcel trosku vacsie ako 54 litrov a aby to obyvacka a manzelka este zniesli :)

Napriek tomu, ze prvotne konzultacie s matusom.galanom (tu z fora) ma viedli k tomu, aby som isiel cestou: vyzivne veci dole a pod strkom, tak to dopadlo uplne inak a akva je plne platinum (invital) soilu. Skontaktoval som sa s JozefomSC (tu na fore momentalne asi najkrajsie akva scapy). Slovo dalo slovo a ani neviem ako pisali sme o tom, ake rastliny, ako robit scape, aby mal hlbku, atd atd.
Tymto mu vlastne vyjadrujem velke podakovanie, ze mi pomohol a cez whatsapp videl asi 1000 fotiek mojho akva ked som sa krok po kroku riadil jeho radami online :)

Hodim sem aj niekolko fotiek, aby bola lepsia predstava.....fotky nereprezentuju konecny vysledok - ten bude myslim ovela krajsi, aj ked jedna z fotiek je "aktualna" a ukazuje ako to momentalne stoji v obyvacke, kedze vcera som este jeden kamen lepil k ostatnym (ten najvyssi), bude aj piesocna cesticka, budu este male kamienky, strk na dekorovanie atd atd....jedno co nebude bude drevo - rozhodol som sa, ze v tomto akva nechcem ziadny kus dreva (asi mam paranoju z tohio, ze drevo sposobuje v akva problemy)

Plan na faunu a floru napisem neskor, ked sa veci pohnu.....takze takto si ja pomaly od maja/juna skladam a zhanam veci (za akva som cakal 2 mesiace, nemal sklenar cas) a za svetlom cakam uz 3. mesiac - tak uvidime, ale ine nechcem :D

no a ide sa na foto
Prílohy
4.jpg
bez soilu a trosku inak
5.jpg
aj take sme skusali, ale scape nemal pekne linie potom
6.jpg
momentalny stav
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Reklama

Re: A peaceful Alderaan

Odoslaťod Pštros » 07 Sep 2021 22:26 pm

Momentalny stav je jednoznacne najvyvazenejsi...
Vyzera to fajne, drzim palec..
Tesim sa na pokracovanie
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: A peaceful Alderaan

Odoslaťod Seraph » 09 Sep 2021 16:50 pm

Vdaka...som rad,
Jozef ma pomaly ale isto chce dotlacit do zmeny, ale ja uz sa nedam ....
zajtra asi sypem piesok, cca na tieto miesta cesticka, sirsia pri skle, smerom doazdu uzsia a uzsia :D (Jozef ma smeruje)
Prílohy
1631198932058.jpg
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: A peaceful Alderaan

Odoslaťod matte » 10 Sep 2021 10:33 am

nechcem byt drzy, ale na mna to posobi neprirodzene, ze su tie kamene od seba, hlavne ten zadny vpravo...
ale ked to zarastie bude to na paradu
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: A peaceful Alderaan

Odoslaťod Seraph » 10 Sep 2021 12:22 pm

matte pohoda, ziadna drzost, ved o tom je forum - o vymene nazorov, pohladov, a subjektivnych postojov.
a ako vravis, je potrebne si to asi predstavit uz zarastene drobnymi rastlinami, sem tam bucephalandra medzi kamene...plus pieskova cesticka smerom dozadu a ono to potom hned vyzera v hlave lepsie :D
vpravo vzadu sme to potrebovali zdvihnut lebo inak bola ta cast prazdna uplne...uvidime
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: A peaceful Alderaan

Odoslaťod Seraph » 17 Sep 2021 20:25 pm

hardscape progress,
detaily este poriesime...
svetlo len kvoli foto, slabunke
Prílohy
1631902842991.jpg
1631902842983.jpg
1631902842976.jpg
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: A peaceful Alderaan

Odoslaťod Seraph » 29 Sep 2021 12:42 pm

rastlinky so svetlom objednane,
co sa rastlin tyka pojde primarne o tieto:
eleocharis mini (1x), monte carlo (1x), HC cuba(1x), echinodorus tenellus (1x),
lilaeopis brasiliensis (2x), anubias petite (2x) a nejake bucephalandry z vlastnej "zahradky"

plus zhanam fisidens fontanus? nemate niekto na predaj???? VDAKA

takze coskoro to snad pride a hodim nejake fotky vysadby a dry startu.
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: A peaceful Alderaan

Odoslaťod Seraph » 01 Okt 2021 22:30 pm

Tak dnes som sa hral na zahradkara,
sadilo sa,
a ako spravneho zahradkara ma po robote fajne boli chrbat,
drzte palce nech to ide, trpezlivosti na dry start mam dost....
a domyslite si este bucky, anubiasy, ked budem napustat
a mozno aj fissidens fontanus ak sa mi podari zohnat - ten tam by tam isiel uz pocas dry startu.
pekny vecer banda
Prílohy
1633119769425.jpg
1633119769409.jpg
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: A peaceful Alderaan

Odoslaťod Seraph » 12 Okt 2021 14:32 pm

dry start pokracuje, cca 11.den...
podarilo sa mi zohnat fissidens fontanus...troska tmavsi dosiel a neviem ci mu neublizil chlad pri preprave, no uvidime...poprilepoval som ho do medzier v skalach.....a cele to znova prikryl novou foliou....
progres je pomaly, ale uz ho zacina byt vidno HC pusta korienky, lilaeopsis brasiliensis je vseobecne velmi pomaly v raste, takze este sa nacakam zrejme....
mam asi 3 fotky, ale fotene uz spoza folie :D, resp. uz so zarosenym akva
Prílohy
1634041229902.jpg
fissidens fontanus
1634041229893.jpg
zatial OK
1634041229877.jpg
korienky
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: A peaceful Alderaan

Odoslaťod Marshall » 12 Okt 2021 22:25 pm

Ten Lilaeopsis brasiliensis ma skor tendenciu odchadzat pri silnom svetle pocas dry startu. Aspon podla mojej skusenosti.
Obrázok používateľa
Marshall
 
Príspevky: 162
Založený: 20 Jan 2018 21:28 pm

Re: A peaceful Alderaan

Odoslaťod Seraph » 13 Okt 2021 10:39 am

dik za info, ja to drzim tak na 70-75%, tak snad sa tomu vyhnem
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: A peaceful Alderaan

Odoslaťod Seraph » 23 Okt 2021 13:47 pm

dry start 3 tyzdne za nami, este vydrzim, pomaly pridavam nejake bucephalandry a anubias petite z ineho akva, mozno stihnu za 2 najblizsie tyzdne neskapat a pustit nejake korienky...
Prílohy
1634989322206.jpg
1634989322188.jpg
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: A peaceful Alderaan

Odoslaťod Seraph » 01 Nov 2021 17:10 pm

nazdar banda, ukazuje mi, ze toto bude moj 1000. prispevok, tak teda nech je poriadny :)
nastal cas ukoncit 4 tyzdnovy dry-start a ako hovoria tunajsi akvaristi (v starych temach som nasiel taky vyraz) vypustit vzduch.
Takze uz 3. den je akva plne vody, CO2ky z burciaku a pomaha aj kedysi davno kupeny chihiros doctor, akurat nova membrana bola dokupovana neskor...
filter ma zatial prekvapuje, pretoze som pri nom nebol zvyknuty na tak fajnovy prietok, ale je otazne, ci to iste tu napisem aj o mesiac :)
dropchecker ma nieco medzi zelenou a zltou....uvidime...
planujem menit vodu kazdy 3. den aspon 20 litrov (2 vedra)...

drzte palce, nech je co najmenej problemov ....
fotky celeho akva som robil ked uz pomaly zhasinalo, takze nebojte nesvietim tak slabo ako je na poslednej foto
Prílohy
1635766187115.jpg
1635766187137.jpg
1635766187143.jpg
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: A peaceful Alderaan

Odoslaťod Seraph » 02 Dec 2021 21:20 pm

Banda, tak ideme postupne:

Prve dni po zalozeni som sa ako kazdy samozrejme kochal, kedze akva ciste pekne, rastlinky nadherne.
Optimizmus ma presiel hned par dnoch, kedze prisli prve a klasicke problemy vacsiny novozalozenych nadrzi. Prisla hneda riasa, postupne ako povlak a neskor to zacinalo vyzerat ze sa mi tam rozmohla aj hned vlaknita a zacalo to vyzerat velmi nepekne.
Vodu som menil denne od zalozenia....cca vacsinou 20 litrov (dve vedra isli prec, akva ma objem 84 l)
Kedze rastlinky boli cca 4 tyzdne "na suchu" (dry start), tak nemohli hned zacat pracovat a rast, ale museli sa trosku aklimatizovat.
Na rady jozefa ( :) ) som denne pridaval microprvky, pretoze bez nich nedokazu spotrebovavat makroprvky, ktorych bolo zo zaciatku vo vode asi dost (odhynute rastliny, substrat, atd)
Hneda vlaknita stale bola, ale cca v norme, pretoze som denne pri akva (viem si vsak predstavit, ze kebyze nie som pri nom, tak ma caka to iste co sa mi stalo v maminom akva a je tu o tom tema....rhizoclonium ---blackout nasledne apod. )

Najprv som kupil dvoch otikov a jednu molly a cuduj sa svete, hned ako som molly dal akva zacala papat riasu a dodnes mi stale plava po celom akva a v kuse si nieco niekde zobka.....takze molly brutal pomocnik....

No a potom prisla zasadna vec: s jozefom sme zhodnotili, ze asi uz by pomaly chcelo zacat hnojit niecim komplexnym, takze som vysadil mikroprvky a s miernymi obavami pridal TROPICA Specialized nutrition (zelena).....uplny masaker bol a dodnes tomu nedokazem pochopit....ze hned ako som dal tropicu tak cez noc zmizla vsetka hneda vlaknita co tam bola.....

Nedavno som dokupil asi 2 otikov a 20ks microrasbora kubotai....

Z fotiek ale vidno, ze stale nie je koniec miernym problemom....zelena prachova na kamenoch a kdesi cosi som uz zazrel aj malicke naznaky staghornu...ale opatrne pinzetou trham a vyberam spolu s miernymi naznakmi zelenej takej ako konariky .....drzim to na uzde a tropica tam ide DENNE (ta prachova zelena zo skal ide dole kefkou - ale robim to postupne, pretoze nie je easy suchat a hned to co zosucham odsavat)

Inak som spokojny, denne na pozeram a robi radost

naposledy som dosadil k jednemu kamenu kosickovy lilaeopsis.....viem, ze bije do oci, aky je vysoky, ale ked sa chyti, tak ho strihnem....

enjoy some photos and wish me some patience :D
Prílohy
1638465035050.jpg
1638465035021.jpg
1638465035042.jpg
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: A peaceful Alderaan

Odoslaťod Seraph » 20 Apr 2022 21:55 pm

report :
hnojim denne zelena tropica (2 az 3 streky) k tomu pol vrchnacika excel....
krevetkam sa dari a mnozia sa,
lilaeopis ktory som dal medzi monte carlo zmizol ako tak pozeram na fotky co som tu dal naposledy.
HC Cuba, ktora je vpravo a vzadu (a pravy zadny roh) je slabunka...sice ako tak preziva ale vpravo hore takmer nedrzi v substrate...resp. vobec nedrzi.....tak asi ju nahradim....len neviem ako na to zatial....a nechcem ju celu vybrat ako koberec, aby nenabehla riasa....uz som vybral trosku pravy roh a vyzera to hrozne zatial :)

piesok na cesticku musim dosypat, pretoze ma pravidelne stve, ze si tie krevetky a rybky robia co chcu a nosia mi tam substrat :)

inak uz minimalne 2-3 mesiace slepa hladina.....pricina neznama, filter je cistucky, takze skimmer kazdy den (ak sa mi chce)

foto
Prílohy
1650297447545.jpg
1650483367917.jpg
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: A peaceful Alderaan

Odoslaťod matte » 27 Apr 2022 19:16 pm

velmi pekne a fakt peaceful posobiace..iba ta hadicka tam rusi :roll:
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: A peaceful Alderaan

Odoslaťod Seraph » 27 Apr 2022 20:20 pm

matte vdaka, no tu hadicku viem skryt tak aby ju pri pohlade spredu nebolo az tak vidno (za skalu samozrejme)
ale z bocneho pohladu ju uvidim vzdy....
no burciakujem, tak musim :)
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: A peaceful Alderaan

Odoslaťod JozefSC » 27 Apr 2022 20:41 pm

Matte vždy pridá konštruktívnu pripomienku
Aj ten názov si sa trafil to je pravda.
Za mňa len keď sa pozrieš z bočnej strany tak tá brasiliensis úplne pasuje k tým kameňom keď to nasadis na pravú stranu bude to o mnoho krajšie aj keď takto to nieje vôbec zle.
Bucephalandra, tie vpredu trochu už prerástli to akva, chcelo by to menší druh alebo aspoň tú veľmi naľavo dať preč stráca sa ten pekný roh s brasiliensis tuším že by to mohlo aj zväčšiť optický celé akva.

A čo ten burčiak kedy bude poriadna fľaša? ;)
JozefSC
 
Príspevky: 362
Založený: 23 Sep 2020 01:43 am

Re: A peaceful Alderaan

Odoslaťod vincent van gogh » 28 Apr 2022 14:58 pm

matte napísal:... na mna to posobi neprirodzene,.... hlavne ten zadny vpravo...

Zadný vpravo? Mne kole oči hlavne ten (trčiaci kus), zadný vľavo.
JozefSC napísal:A čo ten burčiak kedy bude poriadna fľaša? ;)

Presne tak. Čo sú toto za móresy ? fešné lily pipes, doctor Chihiros.....a burčiak. Pán redaktor, už si konečne uvedomte : droždie je dobré hlavne do kysnutého cesta. :angel:
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: A peaceful Alderaan

Odoslaťod JozefSC » 28 Apr 2022 15:08 pm

Tak tak vľavo!

Presne tak som mu to hovoril že to je ako keby si kúpil Ferrari a dal naň plechové disky.
Fľaša a je kľud možno aj hladina by sa upravila a iné problémy.
JozefSC
 
Príspevky: 362
Založený: 23 Sep 2020 01:43 am

Re: A peaceful Alderaan

Odoslaťod Seraph » 28 Apr 2022 19:49 pm

hej len ten vzadu vlavo je jeden kus s tym na ktorom je fissidens a ten to akva aspon trosku dvihol do vysky.....ak pozriete fotky zo zakladania, tam vidno ze to je jeden kus.....

chihiros doctor bol len prve mesiace......flasu nechcem, tam to je u mna nepriechodne.....ani by nevosla do tej pridrbanej skrinky v ktorej sa mi hned po zalozeni ohla doska na ktorej je polozene akva.....

ta hladina ma stve....kazdy den znova a znova skimmer.....
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: A peaceful Alderaan

Odoslaťod matte » 04 Máj 2022 15:04 pm

ja teraz po 12dnovej dovolenke, uz vyse tyzdna cistulinka hladina, ale inak tiez skimmer denne pustam
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: A peaceful Alderaan

Odoslaťod JozefSC » 04 Máj 2022 15:57 pm

matte napísal:ja teraz po 12dnovej dovolenke, uz vyse tyzdna cistulinka hladina, ale inak tiez skimmer denne pustam
Matte prosím ťa a hnojíš v tom akváriu? Len tak pre zaujímavosť sa pytam v mojej 100vke keď som to prehnal s macro tak mi to vyskočilo potom som prestal na chvíľu a zmizla tak ma zaujíma či to nebude mať spoločného menovateľa: hnojivo. No ono to nebude také jednoduché lebo aj filter hnojí v podstate a možno len keď si bol preč nekrmil toľko nebola taká záťaž na akva a toľko organického znečistenia.
JozefSC
 
Príspevky: 362
Založený: 23 Sep 2020 01:43 am

Re: A peaceful Alderaan

Odoslaťod matte » 05 Máj 2022 09:00 am

hnojim raz tyzdenne striedam 3 hnojiva, ale slepu som maval aj v notech betariu, myslel som, ze z vlociek, ale odkedy tam su len krevety nekrmim a tiez sa mi spravi slepa hladina aj ked menej casto
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.