Prvy pokus v 37l akvarku



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Prvy pokus v 37l akvarku

Odoslaťod Tina35 » 24 Jan 2022 14:33 pm

Deti chceli akvarko a kamaratka mi ponukla ich nevyuzivane. Malo mat cca 60 litrov, rozhodli sme sa ze to vyskusame, ci sa nam to bude pacit a bavit nas to. Cez vikend sme ho vycistili, nakupili prve veci do neho (nie ryby) a ja som popri tom vo volnom case pozerala akvaristicke stranky. Je toho hodne co treba vediet, to je mi uz jasne, ale niekedy treba zacat. Ratam s tym, ze bude vela omylov. Prvy, na ktory som prisla, ked sme uz osadili do strku prirodneho rastliny a naliali vodu, ze akvarko nema ani zdaleka 60 litrov, pretoze rozmery su ine. Ma 50x25x30 cm, cize maxinalne tak 35 litrov. Dalsia vec ktora nam vysla z testovania vcera vecer, ze ph vody mame 8 a vyssiu uhlicitanovu tvrdost. Pouzili sme pasikovy test Tetra 6in1. Filter mame znova predimenzovany lacnejsi aquael 1plus na 60-100l. Povodny plan bol 5-6 tetier neonovych a 5-6 inych plus jedna bojovnica. Lenze vzhladom na neskoro zisteny mensi objem, sa mi to zda prilis vela. Prosim poradili by ste mi ci vzhladom na vodu su tetry vobec vhodne a kolko ich tam mozem vobec dat? Prepocty som realizovala, tiez viem ze su krdlove, co neviem je ci mam ratat za krdel ze vsetky tetry alebo kazdy druh zvlast. Tiez prosim zhodnotte akonto mame posadene, ci sme niekde neurobili nejaku chybu. Rastlinkam sme pridali na kusky nalamanu 1 tabletku hnojiva Crypto a do vody Tetra sefe strart bakterie. Mame aj ohrievac tetra ht50. Rastliny som chcela nenarocne a rychlo rastuce, bohuzial neviem presne co tam mam, pretoze co mam na blocku sa nezhoduje s tym co mam realne podla toho co som googlila.
Naozaj sa snazim nasavat co najviac informacii, len vidim ze mi nedochadzaju nejake suvislost a neviem si to ani vsetko zapamatat naraz. Prosim vsetkych skusenejsich o rady, fotku prikladam
Prílohy
IMG_20220124_104439.jpg
IMG_20220124_104417.jpg
IMG_20220124_104401.jpg
Tina35
 
Príspevky: 13
Založený: 24 Jan 2022 11:55 am

Reklama

Re: Prvy pokus v 37l akvarku

Odoslaťod j » 24 Jan 2022 15:54 pm

Na začiatok to nie je také zlé. Ako prvé by som vyhodil ten biely šuter - taký sa hodí do akvária k cichlidám a nie ku tetrám. Na miesto neho by tam bolo dobré kúpiť nejaký vhodný koreň. Tým môžeš prípadne trochu viac zamaskovať techniku.

Rastliny vyzerajú byť OK. Ak som to neprehliadol, tak nepíšeš nič o osvetlení. Od svetla (sila a dĺžka osvetlenia - vzdialenosť od okna/svetová strana a pod.) potom záleží či treba hnojiť viac, prípadne vôbec. Časom uvidíš aké rastliny v tvojich podmienkach prosperujú a tých sa potom drž. Netreba to zbytočne znásilňovať. Z fotky to neviem celkom identifikovať, ale niektoré z tých rastlín mi trochu pripomínajú Microsorum a to sa nesadí do substrátu, ale prichytáva sa na koreň. Ale je možné že ide nejakú Cryptocorynu a tá je potom zasadená správne. Možno ti to tu niekto identifikuje lepšie.

Čo sa filtrácie týka - na začiatok asi stačí, ale sú aj kvalitnejšie filtre. Pokial nebudeš mať krycie sklo a bolo by vedla akvária dosť miesta, tak by možno za úvahu stál nejaký závesný filter. Nejaké príklady: https://www..akvariumonline.sk/108-zavesne-filtre . Bolo by to estetickejšie riešenie ako tá čierna škatula vnútri. Len si treba vybrať filter vhodný pre tento objem (mierne predimenzovanie nevadí). Osobnú skúsenosť s takýmito filtrami nemám, ale možno niekto poradí.

Ohladom rýb - bojovnica predpokladám že je už definitívna, otázka je čo k nej. Najlepšie si dať do tohoto vyhladávača https://rybicky.net/atlasryb/hledat/ tvoje parametre a z toho čo ti vyhodí si potom vybrať, prípadne to tu ešte prekonzultovať. Máš na to ešte kopu času kým sa ti akvárko zabehne, tak študuj. Tu by som si dovolil jeden návrh - pokial to akvárium nemá byť priehladové , tak by si mohla dať do zadu čiernu fóliu. Niektoré druhy rýb na takom pozadí ovela lepšie vyniknú.

P. S.: A dolej vodu nech je hladiná nejaké zo dva cm od vrchu. Takto zbytočne strácaš na objeme.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Prvy pokus v 37l akvarku

Odoslaťod vincent van gogh » 24 Jan 2022 22:02 pm

Tina35 : Nie si náhodou z BA? To by som to mohol darovat slušnú dávku Hygrophily.
download/file.php?id=16517&mode=view

Kolega to vcelku vystihol (Anubias, Microsorum upevnit na vhodnú dekoráciu, doliat vodu, aké máš svetlo........a vela čitat) takže len doplním : pozrel by som po rybách tipu Kardinálka vietnamská, Tetra ohnivá, príp. drobné živorodky a čierna tapeta by nebola márna.
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Prvy pokus v 37l akvarku

Odoslaťod snajprik » 25 Jan 2022 00:33 am

Rastlinky čerstvo kúpene a zasadene vyzerajú pekne, ale o mesiac to bude horšie, čistý štrk malo živín to nie je to pravé orechové. Chce to jemne prihnojiť raz týždenne. A rastlinkám sa bude dariť. Napríklad. Profito 1-2ml tyždenne.
K osádke, razborky krevetky slimáky pohoda https://www.shrimp.sk/danio-margaritatus
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Prvy pokus v 37l akvarku

Odoslaťod Tina35 » 25 Jan 2022 15:37 pm

Dakujem za odpovede, cenim si to :-)
Akvarko som vygooglila ako Ferplast Capri 50 so ziarivkou TOPLIFE 15W T8. Ma to plastovy dekel s otvaracim okienkom. Mame to na masivnej komode v obyvacke, slnko nesvieti nikdy na to. Zatial svietime tak cca 10-12 hodin, ako vyjde.
Rastlinky som skusala znova identifiikovat, bude to zrejme to Microsorum, tak ho aj s anubiusom slusime nejako vytiahnut a priviazat. Hnojivo sme dali tie tabletly do strku, teraz premyslam ci sa nemalo len volne vhodit. Myslite ze este treba doplnot rastliny, ci uz len cakat ktore preziju a take doplnit?
Dakujem Vincent za ponuku, nie som z BA. Asi musim pozistovat v okoli ci su nejake dobre predajne. Boli sme v jednej malickej rodinnej predajni, aby sme podporili a cista katastrofa, nakonoec Superzoo sa ukazalo ako omnoho lepšie, ale ziadna slava tiez.
Foliu donesie muz z prace ciernu, to mame v plane zvonku dat obojstrankou. Vodu dolejeme, ale az ked uz nebudeme robit zasahy, nech nemame potopu ked tam ruku strcime.
Ku tym rybkam, asi najviac tie tetry sa nam pacia, aj ked tie danio tiez vyzeraju dobre, dokonca su drobnejsie. Kolko by sme ich tam mohli mat? 2x5ks? Ci aj viac? 1 slimaka, to hocijakeho? A tie krevetky su aj užitočné alebo len zaujimave?
Tina35
 
Príspevky: 13
Založený: 24 Jan 2022 11:55 am

Re: Prvy pokus v 37l akvarku

Odoslaťod snajprik » 25 Jan 2022 19:47 pm

Riešiš počet rýb, ale prv rieš akvárium, filter nič moc ja najradšej používam závesne na malé akvária, nezaberajú miesto v akva sú lacné a celkom slušne filtrujú. Alebo su mini externe filtriky, 2,5L fľaška s čerpadielkom a funguje to parádne.
https://www.invitalshop.sk/sunsun-hw-60 ... le-akvaria
https://www.invitalshop.sk/sunsun-zaves ... er-hbl-801
Za ďalšie rozmiestnenie rastlín, veľké do zadu a malé do predu. Ak si myslíš že s 2-3 tabletiek v dne budeš mať bujne rastlinne akva ver, že ani omylom :)
Dekoracia, proste nejaký kamienok od vody, alebo zo štrkopieskov, tamto čo tam máš vyzerá ako ohlodaná kosť.
Pozadie, posledné roky sa používa matná biela fólia.
Nikto múdry s neba nespadol, ale par zmien a môžeš sa priblížiť aj k takému to akva s tvojimi rozmermi.
https://showcase.aquatic-gardeners.org/ ... s/6810.jpg
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Prvy pokus v 37l akvarku

Odoslaťod Tina35 » 26 Jan 2022 18:29 pm

Ja riesim vsetko, ja planujem dopredu, ked sa do toho raz pustim. Akvarko islo doteraz mimo mna, knizku akvarium cita muz so synom, ale teraz som sa zastarala a zaujima ma to, dobre sa na to pozera. Keby som planovala od zaciatku ze akvarko bude aj moj projekt, tak ver tomu, ze by som najskor tu riesila ake kupit, aka velkost atd atd :-)
Filter menit teraz nebudem, ked sme ho uz kupili, nech filtruje kym nebudeme chciet upgradovat.
Vytiahli sme z dna tie rastliny, ktore bolo treba, na moje prekvapenie tam akoby stoja, nebolo ich treba priviazat. Mame doma nejake vacaie kamene co deti nazbierali volakedy, len musime spravit skusku s octom a vydrhnut a vyvarit a to dost trva, kedze vsetci clenovia rodiny sa chhcu podielat na tom. :-)
Uz som surfovala a pozerala nejake drevo, muz vezme syna za odmenu na vysvecko do akvaristiky, tak mozno nieco dobre uvidia.
Vodu sme pretestovali, trochu sa zlepsila, zajtra ma prist servisak na anexovu cisticku co mame, tak sa ho chcem popytat na parametre, kedze my mame makku vodu, tak som myslela ze v pohode bude, ale uhlicitanova tvrdost nam vychadza vysoko. Este musim dnes precitat kvantum clankov o chemii vody a vyzisti ako funguje ta nasa cisticka, kedze by mala dusicnany odstranovat a podla testu zjavne nerobi az taku dobru pracu. Takze riesim akvarko ;-)
Vies mi povedat ci toto akvarko unesie po zabehnuti osadku 1x bojovnica, 3x trpaslicia kreveta, 1x neritina turrita, 6 tetra neonova, 6x tetra citronova. Pripadne iny slimak? Syn je fascinovany aj prisavnikom, to som este nestihla zistit co je presne, pri 3 detoch nemam cely den len na hobby :-D
Tina35
 
Príspevky: 13
Založený: 24 Jan 2022 11:55 am

Re: Prvy pokus v 37l akvarku

Odoslaťod snajprik » 26 Jan 2022 19:05 pm

K osádke cca 10 rýb, krevetky k tejto osádke veľkosti akva a množstva úkrytov ani omylom, zožerú ti ich, slimák pohode prisavnik nie. Malo miesta. Tieto ryby nie su velmi vhodne na tvoju velkosť akva chcu aspoň 50L+
https://www.shrimp.sk/paracheirodon-axelrodi-2
https://www.shrimp.sk/tetra-citronova

Ja by som siahol po tetrach ohnivých alebo razborkach .
https://www.shrimp.sk/hyphessobrycon-amandae
https://www.shrimp.sk/razbory
Napriklad na tvoj objem by mohli ísť aj ramirezky
https://www.shrimp.sk/Cichlidka-Ramirez ... -d1356.htm
Na miesto krevetiek by sa mohol kúpiť aj jeden mini ráčik
https://www.shrimp.sk/miniracik-cpo
Tvoj najväčší problém je očividne veľkosť akvária a filter, teraz čo máš je tak max pre 10 tetry ohnive... A ten filter s 0,01L špongiou filtruje vieš čo :wink:
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Prvy pokus v 37l akvarku

Odoslaťod matte » 27 Jan 2022 15:37 pm

filter nechaj kludne, casom uvidis, ked mas nitrifikacne bakteria v substrate a na rastlinach, tak nepotrebujes mat extra filtracny objem vo filtri :D
hmm bojovnica je trochu loteria, ci sa jej bude darit a ako dlho vydrzi, u mna sa bojovnikovi najlepsie dari v 20l kocke bez filtra
krevetky su super, zabavne aj pracovite a s tetrami ohnivymi bez problemov, kombinovat vela druhov do mini nie je dobre
slimaky piskorky do dna nie su zle a 2 clithonov na cistenie a nejake minislimaky tam uz mozno mas prepasovane s rastlinami
tvrdost a ph nemusis riesit, hnoj s mierou, drevo by tam bodlo
rastliny uvidis comu sa bude darit, anubias je jedina istota pre amatera v lowtech akvariu, este mozno valisneriu by si mohla skusit
a svietil by som iba 7h denne zatial
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Prvy pokus v 37l akvarku

Odoslaťod Tina35 » 29 Jan 2022 16:05 pm

Dakujem, citam, ukladam do pamate. Mozno dame tie tetry ohnive. Tu sme nasli len neritina slimakov a to sa mi zda ze tu moc neodporucate. Mozno budeme objednavat odniekial.
Clithonov aj piskorky alebo jedno z toho?
Nalepili sme foliu, kupili drevo a decka obetovali svoju zbierku kamenov a toto nam vzniklo.
Prílohy
IMG_20220129_145340.jpg
Tina35
 
Príspevky: 13
Založený: 24 Jan 2022 11:55 am

Re: Prvy pokus v 37l akvarku

Odoslaťod Tina35 » 29 Jan 2022 23:28 pm

Odkedy sme dnes pomenili zostavu, zacali sa nam robit bublinky vo vode. Vyzera to ze vychadzaju z rastliniek ktore boli vonku a presadene. Neviete co by to mohlo byt? Niektore idu od rastlin dohora a niektore ostanu na rastline ako na obrazku.
Prílohy
IMG_20220129_210305.jpg
IMG_20220129_210340.jpg
Tina35
 
Príspevky: 13
Založený: 24 Jan 2022 11:55 am

Re: Prvy pokus v 37l akvarku

Odoslaťod snajprik » 30 Jan 2022 09:44 am

Je to podstatne lepšie ako pred tým :) K tým bublajúcim rastlinám asi si vymenila časť vody, ktorá bola bohatá na živiny, svetlo máš slušne, tak sa rastlinky rozbublali. Cca do dvoch dni to pominie,
Dobra sprava je že nepotrebuješ CO2 ani hnojiť aby boli rastlinky spokojne a rástli do krasy, len raz za čas stačí vymeniť trochu vody 1-2x do týždňa 20% (6L vody) :)
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Prvy pokus v 37l akvarku

Odoslaťod j » 30 Jan 2022 10:39 am

Palec hore - už to začína dostávať fazónu. Len by si asi ešte mala dať preč ten biely kameň vpravo - vyzerá to na nejaký vápenec a ten by ti mohol po troške ovplyvňovať kvalitu vody (ale nemusí), nehovoriac o tom že sa k tým okruhliakom (spisovne sú to tuším obliaky?) ani tvarovo moc nehodí. Bez neho by to vyzeralo prirodzenejšie.

Ohladom "ohniviek" - tie ti môžem tak isto iba odporučiť, sú to fajn rybky. A ak túžite po prísavníkoch, tak aj keď by to bolo pre ne trochu tesné, tak nejaký dvaja "otíci" ( https://rybicky.net/atlasryb/krunyrovec_jednopruhy ) by tam asi mohli fungovať.
Hlavne neprerybniť! Dosť záleží aj na tom ako bude ten filter stíhať.

Čo sa neritiny týka - tak tá je v pohode. Jednu tam kludne daj. Len s tým počkaj kým sa ti akvárium viac ustáli, lebo ak jej nebudú vyhovovať podmienky, tak sa bude snažiť vyliezať nad vodu a tam bude tráviť dosť času. Keď je vštko OK, tak pomerne svižne behá po celom akváriu. Clithony mám pocit že sú ešte náročnejšie a nevydržia tolko. A čo sa týka piskoriek, tak tie keď sa premnožia, tak to je priam katastrofa. Inak sú to užitočné slimáky, ktoré prevzdušňujú substrát, ale vo vašom akvárku vidím dosť hrubý štrk, tak tam by nemali až taký význam.

P.S. Prečo je tá tryska výtoku filtra otočená dole? Asi by bolo lepšie ju nasmerovať dohora, nech jemne čerí hladinu.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Prvy pokus v 37l akvarku

Odoslaťod matte » 31 Jan 2022 10:18 am

mas pustene vzduchovanie na filtri? ak ano tak odpoj, vzduch ti vybija co2 z vody a dostatok kyslika zabezpeci filter cerenim hladiny a aj rastlinky nieco vyrobia cez den
clithony mne pridu menej narocne ako neritiny, mam ich par uz vyse 3 rokov
piskorky ano sa mozu premnozit, ale ja ich jednoducho regulujem, ze par krat do roka zopar najvacsich vyhodim

akva vyzera super!
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Prvy pokus v 37l akvarku

Odoslaťod Tina35 » 14 Feb 2022 23:00 pm

Konecne sa mi podarilo odoslat prispevok, stale mi to vyhadzovalo chybovu hlasku, takze som vam neodpovedala.
Medzicasom isli deti s muzom nakupit ryby. Mali instrukcie, ale v akvaobchode nemali co chceli, tak ich ukecali na ine Ja som vedela preco chcem objednavat z eshopu.
Hadam to nebude taka katastrofa, este uvidime co nam vlastne prezije. Prisli vsetci nadseni, ja som nebola az tak, ale co uz.
Takze mame jednu bettu, 6 tetier neonovych, 3 mrenky patpruhe, 1 panciernika, 1 prisavnika a nejakych slimakov.
Jaj, a este padla otazka, kedy budeme moct kupit dalsie ryby. Vravim im, ze zda sa mi ze viac nez dost ich mame.
Akvarku sa zatial dari dobre, rastliny pustaju nove listy, minislimaciky cistia listy a velki zase drevo, kamene, sklo. Dufam, ze to dopadne dobre.
Prílohy
IMG_20220214_214551.jpg
Tina35
 
Príspevky: 13
Založený: 24 Jan 2022 11:55 am

Re: Prvy pokus v 37l akvarku

Odoslaťod Tina35 » 14 Feb 2022 23:08 pm

Este k odpovediam, vypust filtra sme otocili, vzduchovu hladicku odpojili. Vymiename cca 20% vody vzdy cez vikend. Kamen vapencovy musi byt, deckam sa hrozne paci. Nevadi nam, keby aj trocha vapniku pustal, mame totiz katex a anex filter a vodu uplne makku, bez mineralov.
Mate pre mna este nejake rady alebo postrehy?
Btw, deti sli povodne s muzom kupit len slimakov, asi 10x som to prizvukovala, ale akosi sa nevhali uniest okamihom. Bolo to prilis dlhe cakanie.
Pridavam foto, neviem presne aky druh to kupili.
Tina35
 
Príspevky: 13
Založený: 24 Jan 2022 11:55 am

Re: Prvy pokus v 37l akvarku

Odoslaťod Tina35 » 14 Feb 2022 23:10 pm

Fotky osadky
Prílohy
IMG_20220214_214627.jpg
IMG_20220214_214608.jpg
IMG_20220214_214600.jpg
Tina35
 
Príspevky: 13
Založený: 24 Jan 2022 11:55 am

Re: Prvy pokus v 37l akvarku

Odoslaťod Tina35 » 14 Feb 2022 23:13 pm

Rybicky
Prílohy
IMG_20220214_221048.jpg
IMG_20220214_221051.jpg
Tina35
 
Príspevky: 13
Založený: 24 Jan 2022 11:55 am

Re: Prvy pokus v 37l akvarku

Odoslaťod matte » 15 Feb 2022 09:21 am

typicky otrasny nakup cloveka co si neda poradit a typicke rady od predavacov v akvaristike, vsetko nevhodne do 37l alvaria a nevhodne pocty, ale uvidis, mozno ti preziju, ale ver, ze idealny zivot mat nebudu
tak pekne si zacala takto si to pokaslala
este parik skalarov by ti tam pasoval :o
Naposledy upravil matte dňa 15 Feb 2022 09:29 am, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Prvy pokus v 37l akvarku

Odoslaťod matte » 15 Feb 2022 09:27 am

k tetre neonovej asi takto:
Běžný chov v nádrži střední velikosti o minimální délce 80 cm, 80-120 l. Nikoliv stísněné prostředí.

keby si rozmyslala, tak neonka modra:
Modrá neonka se dá chovat i v menších nádržích, okolo 40 litrů
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Prvy pokus v 37l akvarku

Odoslaťod Tina35 » 15 Feb 2022 17:03 pm

Neviem ci citas co pisem, ok, chapem, ze ta to vytocilo, ver tomu ze mna tiez. Mali instrukcie, isli do vychvaleneho obchodu a ked uz prisli s tymto, co som mala robit, splachnut ryby do zachoda, lebo to nie je idealne?
Ja som si tiez pozrela, ze ta mrenka dorasta aj 5 cm, nastastie su len 3. Ked nieco neprezije alebo sa tomu nebude darit dobre, aspon budem mat argument, ze inak to treba vyskladat.
Lebo darmo, ked v obchode co sa tomu venuju asi 30 rokov alebo kolko (Trnava, zarnovova) im povedia ze dobre to bude, tak asi ja co mesiac aj s cestou si citam na nete nebudem taka autorita. Plus ked deti nadskakuju pre akvarkami v obchode, tak proste muz kupil co myslel ze bude ok. Ze nic z toho co som ja chcela do akvarka nemali.
Priznam sa ze ani neviem co je tam najhorsie v tej kombinacii, lebo panciernik a prisavnik ani neviem aki su, lebo ze to nebolo ani pisane, aj ten slimak okruhly neviem aky je.
Tina35
 
Príspevky: 13
Založený: 24 Jan 2022 11:55 am

Re: Prvy pokus v 37l akvarku

Odoslaťod barky » 15 Feb 2022 18:32 pm

Tina, neber to tak zle. Osobne ten vyber ryb tak kriticky nevidim - nie je ziadny dovod aby sa tie ryby v danom akvariu u teba mali zle.

Matteho reakcia bola podla mna prehnana, mohlo to dopadnut ovela horsie, takze hlavu hore a teste sa doma z prijemneho akvaria.
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Prvy pokus v 37l akvarku

Odoslaťod Stando24 » 15 Feb 2022 18:40 pm

Ahoj stávajú sa ja horšie veci neboj, rybky no neonky sú rýchli plavci preto sa odporúča mať aspoň akvárium min 80cm ale keď len tu na fóre sa pokukaš veľa ľudí ich má v menších akváriach nie je to ideálne ale už sa stalo. Panciernicek je to Panciernicek škvrnitý prisavníka máš obyčajného Antricus sp a slimáka Neritina zebra čo požiera riasu. Ja osobne sa mi nepáčia mrenky a tie môžu byť problém s bojovnicou aby jej neokusovali plutvy. Časom môžeš osadku obmeniť za to co budeš chcieť chovať. Prajem pekný deň
Matte a tvoj komentár bol úplne nevhodný a urážlivý keby si si prečítal že napísala že chcela iné rybky ale bol manžel s deťmi kupovať a deti chcú všetko čo sa im v oku rozsvieti tak stáva sa aj také že sa kúpia čo kúpili a samozrejme je ich lepšie pochovať ako splachnuť.
Stando24
 
Príspevky: 363
Založený: 29 Mar 2019 21:23 pm
Bydlisko: Detva

Re: Prvy pokus v 37l akvarku

Odoslaťod snajprik » 15 Feb 2022 20:31 pm

Osobne by som zakázal akvária pod 100L pre začínajúcich akvaristoch :) V 99% to konči takto vtrhnú do akvaristiky a berú všetko čo sa im páči. :roll: PS: Matte pred par rokmi urobil presne to čo ty teraz a dostal ešte viac vynadane :mrgreen: To že majú akvárium trochu väčšie od pohára to ich netrápi, veď rybka sa tam vmesti :) Tinke to nevyčítam takto to konči v 99% prípadoch, nie je prvá a určite ani posledná, preto všetkým začínajúcim akvaristom radím minimum 100L verte že aj toto je malo pre spoločenské akvárium, ale je to furt lepšie ako 20-30-40L pohár :) Akvárium vyzerá v celku pekne, ale nič to na tom nemení že akvária do 60L sú len pre jeden druh aj to mini druhy. Skoro každá akvaristická literatúra ma napísane že spoločenské akvária začínajú nad 150L.
Akvaristika je krásny koníček, ale proste to chce väčšiu vaňu, ktorá rieši hromadu problémov :pivo:
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 7 hostí.