Juwel 125L - prvé akvárium rady



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Juwel 125L - prvé akvárium rady

Odoslaťod Neksy » 22 Feb 2022 16:49 pm

Ahojte,
zhruba týždeň dozadu som založil prvé akvárium išiel som do Juwel 125L - filter a osvetlenie čo bolo v komplet sete.
Ospravedlňujem sa ak niektoré názvy napíšem nesprávne.

Na spodu mám Tetra - Complete Substrát a na ňom ten čierny japonsky Invital a ShrimpKing.

Rastlinky : Sagittaria Subulata, Ludwigia Repens rubín, Kryptokoryna lucens + green crisped leaf, Rotata rotundifolia, Java moss.

Mám par otázok, na ktoré by som sa chcel opýtať.

1.) Ten mach som lepil lepidlom od Seachem. Mám ho ešte zviazat okolo dreva alebo stačí takto nechat a on sa bude šíriť ďalej?
2.) Ako som posadil tie rastlinky, ostalo mi miesto ešte vzadu za drevom. Čo by ste mi odporúčali dosadiť? Rozmýšľal som nad Egeria densa alebo Aponogeton Ulvaceus, Vallisneria corkscrew.
3.) Má zmysel dopredu ešte zasadiť viac trávičky napr. Monte Carlo? Čítal som, že neni moc odporúčané pre začiatočníka.
4.) Fóliu vzadu som nalepil čiernu. Ostali mi dva fľaky. Viem to ešte nejak opraviť aspoň trochu, aby to tak nekričalo, alebo niecom prekryť ?
5.) Na rastlinných mám prach ako keby z tej japonskej soli. Skúšal som to rukou dať z lístkov dole ide to ale bal som sa aby som rastlinky nepoškodil. Viete mi dať tip ako sa toho zbaviť ?
6.) Termostat mám nastavený od výroby na 24 stupňov. Ale ukazuje mi teplomer 25.9. Je to normálne ? Alebo je to chybný teplomer. Kupoval som ho zo stránky invital, je digitálny so sondou.

Ináč plánujem tam dať neonky a mečune koi mix. Snáď to nebude problém :D


Ďakujem za Váš čas.
Príklad aj fotky.
Prílohy
D6ECBC77-A770-4798-B6CC-B8CD05C19075.jpeg
99E049E4-3F14-4999-A0EA-D9EFE3ED341F.jpeg
AC33B82E-7AE2-43E2-B1A0-581B3D63A8B4.jpeg
Neksy
 
Príspevky: 46
Založený: 15 Feb 2022 12:03 pm

Reklama

Re: Juwel 125L - prvé akvárium rady

Odoslaťod snajprik » 22 Feb 2022 17:51 pm

1. Mach nerieš ten sa ti ešte poriadne rozrastie pri dobrých podmienkach, potom ho strčíš medzi konáriky, mne tak roby 20cm korunu stromu, mesačne ho vyhadzujem asi 5L to rastie ako burina.
2. Ta Egeria densa aj ked je velmi nenaročna ale ma rada tvrdu vodu ktoru celkom slušne zmäkčuje, ale to bude robiť aj ten tvoj substrat. Aponogeton Ulvaceus tak pekna rastlinka ale ma dlhe listy potom sa ťaha po hladine a moc sa strihať neda. Vallisneria corkscrew to iste ale ta už sa trochu pristrihnuť da ale tiež nič moc.
Osobne by som ti radšej odporučil niečo taketo:
https://www.shrimp.sk/limnophila-aromatica
https://www.shrimp.sk/ludwigia-repens-rubin-kosik
https://www.shrimp.sk/microsorium-pteropus
Ako možnosti je veľa do pozadia.
3. Skúsiš a uvidíš či sa koberčeku bude dariť :)
4. Záleží čim si tu fóliu nalepil, niektoré sa dajú odlepiť nastriekať vodu a na novo prilepiť.
5. To si nevšímaj ten prach prídu ryby slimáky prisavniky a oni to očistia.
6. Aj môj termostat ukazuje sprostosti dôležitá je teplota vody a nie koľko máš na ňom nastavene.


Už len poriadne zabehnúť a hurá do akvaristiky :D
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Juwel 125L - prvé akvárium rady

Odoslaťod Neksy » 22 Feb 2022 19:21 pm

Snajprik diky za odpoveď.
To Monte Carlo teda skúsim ak vyjde tak vyjde budem rád.
Dozadu sa mi ešte páči Hygrophila difformis.

K tomu prachu na rastlinách tak sa teším, že to teda zmizne a nemusím si robiť starosti práve po 3 týždňoch pridám prvé prísavniky. :)

Takže tomu teplomeru dôverovať a podľa toho upravovať termostat, ktorý je zabudovaný?
Neksy
 
Príspevky: 46
Založený: 15 Feb 2022 12:03 pm

Re: Juwel 125L - prvé akvárium rady

Odoslaťod snajprik » 22 Feb 2022 21:08 pm

Ale akú ma odchýlku tvoj teplomer na termostate či v akváriu to len musíš s niečím porovnať, ja netuším čo máš za teplomer či ako ti meria termostat :) Náhodou doma nemáš nejaký presný teplomer? Keď si chorý čim si meriaš teplotu?
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Juwel 125L - prvé akvárium rady

Odoslaťod Neksy » 24 Feb 2022 21:25 pm

Skúsim kúpiť ešte jeden teplomer, už nie digitálny a odmeriam podľa toho uvidím ako to vyzerá.

Trocha som znížil včera ráno termostat cca na 22 stupňov.
Teplotu v akváriu sa stále drží na 26 stupňov.

Prišlo mi aj to Monte Carlo, pekne to zatiaľ ukázalo v popredí tak snáď sa chytí a bude sa mu dariť.
Dozadu som volil nakoniec Hygrophila difformis veľmi sa mi páčila :)

Dnes je to prvý týždeň, zvýšil som zo 6 hodín svietenia na 7.

Dostal som aj ideu, kúpiť ešte Anubias Petite a urobiť z konárov, ktoré idú dovrchu ako keby korunky stromov.
Neksy
 
Príspevky: 46
Založený: 15 Feb 2022 12:03 pm

Re: Juwel 125L - prvé akvárium rady

Odoslaťod matte » 25 Feb 2022 13:24 pm

tie bubliny vo folii urob v strede dierku s ihlou a skus dat prec vzduch a pritlacit, pripadne foliu narezat a prilepit, to nebude vidno
anubias je top pre zaciatocnicke akvaria, ja by som ho dal vpravo dole na to drevo, za par rokov bude cele drevo obrastene
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Juwel 125L - prvé akvárium rady

Odoslaťod Neksy » 02 Mar 2022 19:31 pm

Díky tie tips, s fóliou pomohli, fľaky obidva zmizli a nič nevidno takže som hneď spokojnejší. :)

:arrow: Tie abubiasy mam predstavu takúto ako keby som z nich urobil kmeň stromu, nech to dá tomu taký feeling - dva stromy vedľa seba.
Zvyšné kmene ako keby popadané. - Pozrite foto. Dostal som túto ideu keď som videl video od Green Aqua, kde bol Josh Sim. :angel:

:arrow: Ešte fast QUESTION niekto máte skúsenosť s INVITAL CO2 generátor ?
https://www.invitalshop.sk/eshop/co2-se ... -2l-flasou

Chcel som ísť bez CO2 ALE som videl niečo takéto a celkom ma to zaujalo. Neviem čo poviete. Zázraky nečakám ale ak by to niečo pomohlo bolo by fajn.


Teplomere mám už dva, tak akvárium má tých 25.8-26.2 stupňa ale na tie rybičky čo chcem by to malo byť OK a rastlinky zatiaľ riadne sa ťahajú :mrgreen:
Prílohy
a1.jpg
Neksy
 
Príspevky: 46
Založený: 15 Feb 2022 12:03 pm

Re: Juwel 125L - prvé akvárium rady

Odoslaťod Stando24 » 03 Mar 2022 09:12 am

Tak ale rátaj anubiasi bude na dlkšie kým narastú podľa tvojich predstáv a použil by som bonsai alebo paxing . A ten co2 generátor (nie je to žiadna novinka) nieje zle je to niečo ako cez dve fľašky kyselina citrónová a sóda bikarbóna, ale pri tom tej cene by som si priplatil par eur a kúpil fľašu je to lepšie a ekonomickejšie riešenie 2,5kg fľaša v 125 cca pol rok a náplň par eur a tak isto bez starostí a lepšie nastavenie.
Stando24
 
Príspevky: 363
Založený: 29 Mar 2019 21:23 pm
Bydlisko: Detva

Re: Juwel 125L - prvé akvárium rady

Odoslaťod Neksy » 03 Mar 2022 10:55 am

Stando24 napísal:Tak ale rátaj anubiasi bude na dlkšie kým narastú podľa tvojich predstáv a použil by som bonsai alebo paxing...


Dík Stando áno rozmýšľal som práve nad tým Anubias nana bonsai, otázne ako ho tam mám pripevniť, nejak uviazať, alebo nalepiť? Skúsim sa poradiť aj v shrimpe. :pivo:
Neksy
 
Príspevky: 46
Založený: 15 Feb 2022 12:03 pm

Re: Juwel 125L - prvé akvárium rady

Odoslaťod Stando24 » 03 Mar 2022 11:01 am

Ja osobne vždy skúsim nejako zaseknut alebo tak nejak pripevniť potom keď není možnosť pri viazať a ako poslednú alternatívu prilepiť :-)
Stando24
 
Príspevky: 363
Založený: 29 Mar 2019 21:23 pm
Bydlisko: Detva

Re: Juwel 125L - prvé akvárium rady

Odoslaťod Neksy » 10 Mar 2022 20:28 pm

Prosím Vás po prečítaní fóra som kúpil Tetratec externý filter, ktorý tomu pridal grady.
Vložil som tam sklenené nasávanie a rampu.
Nechcem vyťahovať ten juwel filter. Preto budem rad keď mi poradíte ako by som to teoreticky mohol vymyslieť, pripadne či keď to mám takto tak či je to ok.

Ten juwel filter beží tiež stále.

Žltou farbou som nakreslil ako keby výrezy, ktoré su zozadu na akváriu keď je zavreté jediná možnosť kadiaľ to prepchať
Fialový je ten juwel filter.
Červenou som znázornil nasávanie vlavo, a rampu na zadnej strane.

Ďakujem za pomoc !
❤️
Prílohy
B77A3728-83DC-4FB9-A30B-3216694F02A2.jpeg
Neksy
 
Príspevky: 46
Založený: 15 Feb 2022 12:03 pm

Re: Juwel 125L - prvé akvárium rady

Odoslaťod hongi » 10 Mar 2022 20:47 pm

Ahoj, ja by som ti hlavne poradil iný filter, tie tetry nie sú najlepšie.
Ale asi je na to už pozde.
Tak ti aspoň poradím dobre si odlož bloček...
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: Juwel 125L - prvé akvárium rady

Odoslaťod Neksy » 10 Mar 2022 21:01 pm

No počul som na ne aj dobre aj negatívne ohlasy nakoniec som to riskol. Mal som aj obmedzený budget. Zatiaľ som spokojný, aj keď po takej dobe sa nedá povedať hlavne je tichý nakoľko spim 3 metre od akvária :D

Koľko poslúži toľko poslúži snáď to vydrží tie dva roky.
Skôr by som bol rad keby ste mi niekto poradil s tým zapojením či to takto môžem nechat alebo ako to vymyslieť.
:) ďakujem
Neksy
 
Príspevky: 46
Založený: 15 Feb 2022 12:03 pm


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.