Betta rekonvalescent - čo ďalej?



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Betta rekonvalescent - čo ďalej?

Odoslaťod ErikaP » 28 Júl 2022 18:17 pm

Ahojte,
je tu toho o bojovniciach aj o BRP veľa, ale neviem nájsť radu na našu situáciu, tak sa ospravedlňujem, ak tu zakladám niečo duplicitne.
Beťák ( máme ho 6 mesiacov ) sa rád povaľoval pri dne, či skrytý medzi rastlinami pod hladinou, takže keď sme mali hektické obdobie a nesledovala som ho deň čo deň, vôbec mi neprišlo podozrivé, že je schovaný v rastline.
Rastlín bolo veľa, niekedy ho bolo ťažko nájsť.
Začiatkom leta som kvôli dovolenkám a výletom kúpila automat na kŕmenie. Podľa pána v akva sme sa neustrážením prekrmovania automatom dopracovali k problému, akokoľvek, beťák skončil bez plutiev.
Keď som zistila, že mu drasticky ubudlo z parády, vyhodila automat, vyčistila akvárko a nasadila Multimedical, bolo mi do plaču, lebo to prvé 2-3 dni bolo len horšie a horšie. V akva mi pán radil nevyberať ho do karantény, nestresovať ešte viac. No už len ležal na dne, na boku, plávať nehrozilo, brala som ho do ruky na hladinu, aby sa nadýchol a kŕmila z ruky. Čo si ostatné rybky všimli a už mi ani to neprešlo, všetko uchmatli. Deň pred odletom na dovolenku ( po prekvapení, že sa pohol, keď už som ho na pohľad mŕtveho šla odprevadiť ) som kúpila 30L Nano cube, ohrievač, filter, kamienky a úbožiaka dala tam. Vodu len do polovice (28°C), aby mal šancu dostať sa k hladine a egeriu, na ktorej sa môže vyvaľovať, lebo to plávanie sa proste nejak nedalo :( plutvy boli de facto preč. Všetci použiteľní známi na dovolenkách, ale zohnali sme kamoša čo dochádzal kŕmiť, podávať liek a meniť časť vody. Už aj tu som čítala, že extrémne zničené plutvy nedorastú a pod. Ale teda je to bojovník a aktuálne veľmi akčný gurmán, máme ho na jedálenskom stole a každému kto pri ňom sedí kontroluje porciu.
Pláva pekne, syn tvrdí, že plutvy dorastajú, ja sa bojím aj myslieť pozitívne. No pokrok je to oproti začiatku brutálny.

No moja otázka (konečne): čo ďalej? ako dlho ho držať v izolácii? vodu mu budem pridávať, ako bude silnieť a uvidím, že vypláva hodne vysoko. Má byť takto v menšom až kým nedorastú plutvy?
Je to vôbec vhodné pre rybku - voda, ohrievač, kamienky, trocha egerie, žiadne umelé svetlo a krpatý hlučný filter? Nemôže hlučný filter vadiť? doslova ten krám trpíme, len kvôli beťákovi, ale už sa o jeho nervy bojím.
Veľké akva sa zdá byť v pohode, síce aj rastlinám sa pohoršilo v čase keď on takto dopadol, ubudlo z nich, ale snažíme sa čistiť častejšie ( pôvodne to bolo raz za 2-3 týždne s výmenou 50-60%vody) a nové lístky už vyzerajú pekne. Mám len testovacie papieriky jednoduché, takže ak to podľa nich je v pohode, môžem ho dať domov už, či bude preňho lepšie ostávať sám a v malom?
Ako dlho podávať Multimedical? Dočítam sa akurát tak, že 4 dni, vymeniť vodu, používať do odznenia príznakov. Ale ja neviem - on je veľmi tmavý, do modra. Ani odfotiť sa teraz poriadne nedá. Vyzerá, že sa plutvy akoby spojili, zacelili a snáď pomaličky dorastajú. V podstate je na liekoch 2 týždne ( 4 dni podávam, potom deň pauza ). Zdá sa mi to už veľa. Môžem s tým už prestať?

A ešte info k domovskému akva, kam by sa mal vrátiť:
pred 7 mesiacmi založené 120 L Juwel Lido - komplet set,
Ada aqua soil+ADA power sand basic + la plata sand, k tomu ADA bacter 100 (1lyžička)

Egeria, limnophila, echinodorus, ceratopteris,..

Rybky šli dnu po mesiaci od napustenia, kedy rastliny už rástli ako bláznivé.
Všetko šlo fajn, aj riasy sme sa časom dočkali, ale inak rybky v pohode. Na začiatku jedna odišla, vyzeralo to na BRP, nasadila som Multimedical, druhá chytená rybka sa dala do poriadku, potom pokoj.
Partičku tvoria:
tento samček bojovnice
mrenka machová - 6ks
mrenka odeska - 4ks
mrenka ružová - 1ks ( parťák žiaľ utrpel smrteľný úraz v kameni s otvorom, ktorý sme kúpili v akvaristike :( )
tetra medená - 7ks
prísavník - 1ks

Ďakujem za prečítanie, je to dlhé :angel: ale nechcela som na nič zabudnúť.
no a možno táto diskusia niekomu v budúcnosti ešte pomôže, ak bude váhať, či sa oplatí rybku bez plutiev ležiacu na dne ešte liečiť. Lebo ja som nevedela čo urobiť, vyčítala som si, že ho zbytočne trápim a hľadala tu rady o tom, ako čo najjemnejšie usmrtiť rybku.
A to teda ešte stále nemáme vyhrané, bojím sa oňho a nechcem to teraz pokaziť a stratiť ho, po tom všetkom.

Ešte pridám foto biedneho stavu, keď som ho kŕmila v hrnčeku, aby mu to neuchmatli kolegyne. Deň na to už šiel ležať do Nano cube.
Ďalšia je stav aktuálny.
no a stav pôvodný...
Vďaka za každú radu :)
Prílohy
betta marod.jpg
betta liečba.jpg
betta pôvodná.jpg
ErikaP
 
Príspevky: 2
Založený: 28 Júl 2022 12:06 pm

Reklama

Re: Betta rekonvalescent - čo ďalej?

Odoslaťod MartinPotocek » 28 Júl 2022 19:57 pm

Ahoj ErikaP
Ja som Betakov nikdy nechoval,ale keď som si čítal aké všetky rybky máš v akva tak mi napadlo,že problémom by mohli byť mrenky machové,tie zvyknú okusovať plutvy dlhoplutvým rybám(skaláre,Betty,závojové formy rýb)Myslím si teda,že automat na kŕmenie nakŕmil príliš malú dávku krmiva a to zapríčinilo,že mrenky mali chuť otravovať Betaka a okusovať mu plutvy,ale problém môže byť aj v prekrmovaní aj keď ja sa viac prikláňam k mojej teórií.Rastliny mohli byť zničené liekom(mne vždy cryptocoriny zhodia všetky listy keď použijem nejaký liek),ale mohli byť zničené aj nadmerným množstvom plynov vo vode z rozkladajúceho sa krmiva(ak ho tam bolo veľa)
S tým Multimedicalom ti neviem poradiť,lebo neviem ako to s bettami funguje.
Každopádne by som odporučil ho nechať v tom nanocube,aby mal od ostatných rýb pokoj,dopraj mu dostatok kvalitného krmiva,aby sa plutvy mali z čoho obnoviť.
Na tvojom mieste by som ešte počkal na odpoveď niekoho,kto sa vyzná do chovu bojovníc(napríklad matte)
Prajem veľa štastia a skoré uzdravenie pre bojovnika
MartinPotocek
 
Príspevky: 260
Založený: 20 Jan 2021 19:49 pm

Re: Betta rekonvalescent - čo ďalej?

Odoslaťod ErikaP » 28 Júl 2022 21:02 pm

Ahoj Martin,
Ďakujem za odpoveď. Tiež som najskôr myslela, že ho niekto ošklbal, no zavrhla som to. Nikdy doňho žiadna nešla, a to som ho predtým sledovala ako fanatik, syn, pubertak, pre ktorého som akva kúpila sa mi až smial.
Všeobecne je to dobrá partička, tolerujú sa pekne. Keby nastal hlad, iste by sa to pokazilo, ale žiaľ, náš automat fakt prekrmoval a dosť si vyčítam, že mi to nedošlo skôr. Tak myslím, že fakt to je rozpad plutiev. Ani ma nenapadlo, že by liek mohol poškodiť rastliny, dik za tip.
Snáď ho dáme dokopy, vďaka
ErikaP
 
Príspevky: 2
Založený: 28 Júl 2022 12:06 pm

Re: Betta rekonvalescent - čo ďalej?

Odoslaťod matte » 01 Aug 2022 09:34 am

Martin ja nie som odbornik na betty, prave naopak, ja mam s bettami smolu, jednu som mal sice vyse 3 roky, ale polku z toho slepu, druhu som mal 2 roky a potom 2x smola, raz sa mi bojovnik buchol o dekel nad akvariom ked sa zlakol, do tyzdna skapal a naposledy som dcerinho betaka nacucol pri odsavani hadickou a tiez do tyzdna odisiel, tieto som mal iba par mesiacov, momentlane mam 1 bettaka v spolocenskom akvariu a zvazujem, ci dcere kupim noveho...Inak tu na fore bolo viacero skusenosti, ze bettak v szarastenom bezproblemovom spolocenskom akvariu dlho nevydrzal...potom ma najviac prekvapi, ked som v jednej firme videl krasneho bettaka na stole v sklenenej guli, bez rastlin, bez filtra, bez svetla, iba s kamenom a ze im tam predchadzajuci prezil 4 roky
Erika drzim palce!
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.