Dôchodcovia



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Dôchodcovia

Odoslaťod kamilio » 23 Máj 2022 19:58 pm

Nebola technika, nebola chemia, skoro všetko doma urobene, akvaria rámy zo železa , filter bublifuk ale fungovalo to
kamilio
 
Príspevky: 2
Založený: 05 Feb 2022 22:31 pm

Reklama

Re: Dôchodcovia

Odoslaťod vysluzil2 » 24 Máj 2022 03:41 am

By som to poopravil :angel: . Rámové aq s kovovými aq bol už luxus :D . Keď som chodil posudzovať na súťaže či už guppy alebo xipho molly do francúzska v Pont ĺ Èveque tak súčasťou akcie bola výstava drevených aq ( boli funkčné a naplnené vodou s rybami) . Bola to veľmi milá spomienka na začiatky akvaristiky vo Francúzsku. Ako sa píše , s vercajgom vie robiť každý blbec. Tak moje presvedčenie je , že vercajg je vynikajuci pomocník , a to znamená , čím lepšia technika , chémia , tým lepšie výsledky.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: Dôchodcovia

Odoslaťod snajprik » 25 Máj 2022 06:54 am

kamilio napísal:Nebola technika, nebola chemia, skoro všetko doma urobene, akvaria rámy zo železa , filter bublifuk ale fungovalo to

Skôr by som povedal že teraz ľudia osprosteli a nevedia urobiť prosperujúce akvárium bez techniky.
Niekedy sa urobilo poriadne výživové dno, ktoré dlhé roky zabezpečovalo biologickú rovnováhu, živiny pre baktérie, rastliny aj ryby
Akvárium môže biť kludne aj v nádobe a pozeráš doň cez hladinu, sklo je už len na efekt :)
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Dôchodcovia

Odoslaťod Seraph » 25 Máj 2022 11:09 am

kamilio napísal:Nebola technika, nebola chemia, skoro všetko doma urobene, akvaria rámy zo železa , filter bublifuk ale fungovalo to

heh aka tema z nicoho nic.....
nemam skusenosti s davnou akvaristikou.....a chapem, ze veci mohli fungovat....
to ale neznamena, ze teraz nefunguju ze?

ma toto byt nejaky konzervativny pohlad na vec, ze vsetko co je nove je zle?

Ak by dnes akvarka vyzerali tak ako sa v tejto teme pise, tak by som o akvaristiku ani nezakopol....

progres je cesta.....
svetla, filtracie, dekoracie, napodobnovanie prirody, aquascaping....
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Dôchodcovia

Odoslaťod vysluzil2 » 25 Máj 2022 15:54 pm

Áno , súhlasim že z brzdami vie jazdiť každý blbec :pivo:
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: Dôchodcovia

Odoslaťod j » 26 Máj 2022 06:36 am

Ten názov vlákna je taký trochu od veci, nejak som si nevedel predstaviť čo sa pod tým môže skrývať. Ale OK. Dôchodca síce ešte nie som (aj keď mi manželka občas vyhadzuje na oči že tak pôsobím :) ) - ešte mi chýba pár rokov, ale prispejem do diskusie,

snajprik napísal:Skôr by som povedal že teraz ľudia osprosteli a nevedia urobiť prosperujúce akvárium bez techniky.

Na to by som povedal že v podstate robím akvaristiku nejakých +- 40 rokov rovnako. Či dobre, alebo zle neviem, ale každopádne ma to stále baví. Technika sa síce trochu zmenila - bublifuky som vystriedal za elektrické (vnútorné) filtre, stolovú lampu za neónky, resp. najnovšie na jednom akváriu ledky, ale inak ide všetko viac-menej ako predtým. Kadejaká moderna v podobe CO, rôznych dávkovaní chémie, hnojenia a kadejaké podivné substráty ma nechávajú chladným. Jediné čo som postupne zmenil je kŕmenie. Za mlada som popri vločkách na spestrenie pravidelne kupovával živé tubifexi a patentky, neskôr som ich nahradil mrazenou potravou a teraz už roky používam iba vločky a granule.
Pred pár rokmi ma pochytila riadna nostalgia - pomerne krátko bol otvorený malý akvaristický obchodík kde bol vo všetkých akváriách bublifuk a ten zvuk a atmosféra boli proste úžasné. Som si spomenul ako som za mlada riešil kam schovať kompresor (výrobné družstvo invalidov) aby sa pri tom vrčaní dalo spať. :) Ako sa často tie mašinky kazili, ako som stretol totálne doštípaného kamaráta, keď sa mu z lariev na kŕmenie čo si nachytal v sude na záhrade vyliahly komáre. U ďalšieho kamaráta som obdivoval tu vyššie spomínané rámové akvárium (vysoké, úzke) kde mu plávali skaláre. Spomienok je kopa.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Dôchodcovia

Odoslaťod snajprik » 26 Máj 2022 11:04 am

Cely ten cirkus s hnojením a CO2 je kvôli močiarnym rastlinám, ktoré sú nádherne, ale majú radi (potrebujú) CO2 aj viac živín, v močiari to nieje problém, veľa hnijúceho dreva, usadenín, stojatá voda, občas sú nad vodou občas pod, je tam dostatok CO2 i živin v močiari. Nasimulovať niečo také v akváriu je problém, pri čistom štrku a čerpadle či bublifuku :)
Jednoduchý spôsob substrát pre vodne rastliny či granulovane japonské substráty čo simuluje dno v močiari, a zopár bubliniek CO2 s fľaše či kvasníc, zvýši obsah CO2 vo vodnom stĺpci čo simuluje hnijúce drevo, lístie vo vode ktoré uvoľňujú CO2.
Komplikovanejšie je to na čistom štrku, kde pomocou tekutých hnojív sa simuluje močiarne dno, čo je slušná babračka.

CO2 sa netreba báť ani tých japonských substrátov, bez nik je rastlinne akvárium komplikovane, s nimi brnkačka.
Viem o čom hovorím dlhé roky som išiel na čistom štrku a rastlinky, je to úplne iná pesnička výživové dno a rastlinky :)
Nieže by sa to bez nich nedalo, ale je to oveľa jednoduchšie a super výsledok dosiahne aj úplný začiatočník.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Dôchodcovia

Odoslaťod Marshall » 29 Máj 2022 13:14 pm

Ludia osprosteli, ale to je na inu debatu. Tento stary old school styl bol podla mna praveze ovela lahsi, co sa tyka stability a rias. Na druhej strane vyber rastlin, hardscapu a techniky bol radikalne obmedzenejsi ako je to teraz.
A potom prisiel najznamejsi dochodca Mr. Amano (RIP) a ukazal svetu, ze sa to da aj inak. A vdakabohu za to.
Uprimne si ani neviem predstavit, zeby takyto prelom prisiel z inej krajiny ako Japonsko. Bonsaje, japonske zahrady a celkovo preciznost, zameranie na detail v kazdom smere a tlacit limity az do dokonalosti s uzasnou davkou trpezlivosti.
To, ze mozeme obdivovat koberce a neskutocne farby rastlin je nevyhnutna dan za to, ze je potrebne pouzivat viac techniky a v neposlednom rade mat vedomosti. Ak clovek zalozi prosperujuce high tech akva, tak z lowtechom nebude mat ziadny problem. Naopak lowtech akvarista len velmi tazko ustoji hightech akva.
Proti gustu ziaden disputat. Nic nie je horsie, alebo lepsie. Je to len ine.
Obrázok používateľa
Marshall
 
Príspevky: 162
Založený: 20 Jan 2018 21:28 pm

Re: Dôchodcovia

Odoslaťod vysluzil2 » 30 Máj 2022 09:14 am

Zaujala má táto veta : Proti gustu ziaden disputat. Nic nie je horsie, alebo lepsie. Je to len ine. Super veta :pivo: . Veru doba mobilova je ina :angel: . Vtedy v akvaristikach na miskách na pulte ste si mohli skontrolovať omnoho pohodlnejšie kvalitu rastliny ,napr jej koreňovú sústavu, a pod . Ja som vtedy pestoval asi 150 druhov submerznych rastlin a teraz žiadne :shock: . Teraz majú obchody ponuku od zahraničných dodávateľov ( hlavne skleníkových rastlín ) , čo vtedy nebolo aj vo všeobecnosti. Slovensko je maly trh( 5 mil obyvateľov). Ale nič sa odvtedy nezmenilo,vo velkochovoch guppy sa stále kŕmia granulami na celom svete . Šutre a dreva sú v ponuke stále. Inak dobou sa samozrejme sortiment rozšíril, ponuka je väčšia . Ale ako vždy , pre malé SK je v sezóne menšia :!: , veľký hráči vtedy sú uprednostňovaný .
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: Dôchodcovia

Odoslaťod vincent van gogh » 30 Máj 2022 14:25 pm

kamilio napísal:Nebola technika, nebola chemia, skoro všetko doma urobene, akvaria rámy zo železa , filter bublifuk ale fungovalo to

Dôchodcovia... Ked sa dôchodkyna, alebo dôchodca venuje celý život akvaristike, chovu morčiat alebo papagájom, tak fajn. Sympatické. Ešte lepšie je,ked sa vie takto zmysluplne podelit o životné skúsenosti.

Nebola technika,chémia .... Neboli ani mobily. Iba pevná linka, alebo búdka za 1Kčs (hovorím o normalizačnom období, 50-te,60-te roky si nemôžem pamatať)) .....so vždy urtvatým sluchátkom, ked to človek najviac potreboval. Nebol ani internet, vdaka ktorému si tu píšeme a dozvieme sa aj také perly, ako že stačí ti "nádoba" a pozeráš sa dolu cez hladinu. Načo sklo. To je jasný dôkaz a súhlasím ,že ludia osprosteli.

Ono je to prosté. Každý by sa mal riadit vlastným rozumom. Chseš to tak, alebo inak? Máš tisíc možností ,tisíc informácií.... Je to len na tebe.
vysluzil2 napísal:Áno , súhlasim že z brzdami vie jazdiť každý blbec :pivo:

Čiže bez bŕzd len frajer. Áno,súhlasím. Ked ta zmrzačí na staré kolená nie blbec s brzdami, ale frajer bez nich, je to také........iné. :pivo:
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Dôchodcovia

Odoslaťod vysluzil2 » 30 Máj 2022 20:50 pm

Čiže bez bŕzd len frajer. Áno,súhlasím. Ked ta zmrzačí na staré kolená nie blbec s brzdami, ale frajer bez nich, je to také........iné. :pivo
Ono ak niekto nevie napr predvídať , tak mu nepomôže ani keď si pred jazdou zapne aj ručnú brzdu :D ,
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: Dôchodcovia

Odoslaťod matte » 31 Máj 2022 09:37 am

moc som nepochopil zmysel tohto vlakna, autor iba dal 1 vetu a uz sa nevyjadruje..
keby aspon date stari bardi fotky, akvarii z tych cias, to by ma zaujimalo, ja som ako dieta mal moznost sledovat iba susedove cca. 100l akvarium, ktore bolo podla mna vtedy absolutne dokonale, velke drevo, strk, anubiasy, mecune, gupky, slimaky a velky prisavnik, ktory sa nechal skrabkat, inak ten pan dodnes (ukazoval mi jeho syn pred par rokmi fotku), cize uz asi 40 rokov ma presne rovnaky styl akvaria, iba viac druhov rastlin a ryb, hnoji iba fauna
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Dôchodcovia

Odoslaťod barky » 31 Máj 2022 10:49 am

Napodobne nerozumiem zmyslu tohto vlakna, ci to bolo len sentimentalne povzdychnutie ako bolo vsetko super, alebo nieco ine.

Ak chce niekto mat aj dnes ramove akvarium, svietit klasickou ziarovkou tak mu v tom predsa nic nebrani.

Fungovat dokaze kazde akvarium, to je bez diskusie a netreba na to v podstate vela vedomosti - len respektovat par zasadnych principov a doplnit to trpezlivostou.
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Dôchodcovia

Odoslaťod vysluzil2 » 01 Jún 2022 00:29 am

https://m.youtube.com/watch?v=ChnN4Wnz3hY
V 20 s,33 s , atd máte možnosť vidieť drevené aq , ktoré sa používali pred sto rokmi vo francúzsku . Aq z dreva , predná strana zo skla , majetok francúzskeho klubu , ktorý sa nimi pýšil na svojich výstavách . Predávali sa v nich klubové ryby . Aq sú tuším funkčné doteraz , len súťaže už 2 roky nie . Tento rok nie je súťaž v Pont l eveque naplánovaná v kalendári Ikgh, Možno len klubová výstava bude, ale dovtedy uvidíme aké opatrenia znemožnia ďalšie vystavovania
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: Dôchodcovia

Odoslaťod kamilio » 16 Jún 2022 18:46 pm

S akvaristikou som začínal v 70 tych rokoch žial po 30tich rokoch som musel prestať a dnes planujem začať znovu. Aj vtedy sa akvaristi snažili využívať dostupné poznatky a techniku a nebolo jednoduché sa ku nim dostať. Nemam nič proti modernej technike. Akváriá sa zmenšujú a technika sa zvečšuje. Chcel som len počuť názor akvaristov mne príbuzných vekom (60+) na dnešnú akvaristiku. Podla mna je dnes veľa vecí len bager na peniaze. Ak toto vlákno niekoho irituje poprosím admina nech ho zmaže. Ďakujem
kamilio
 
Príspevky: 2
Založený: 05 Feb 2022 22:31 pm

Re: Dôchodcovia

Odoslaťod vysluzil2 » 16 Jún 2022 19:27 pm

90DD2490-FE72-41E0-9900-7C1DE1D5AC5E.jpeg
Podľa mna sa nič za 20 rokovnezmenilo . Rovnaké druhy filtracie( bublifuky , vnútorne a vonkajšie filtre, hlavy ). Kamene na vzduchovanie rovnaké, filtracne hmoty rovnaké, osvetlenie žiarovky, žiarivky T 5, T8 , akurát pribudli led pasy. Substráty sapouzivaju rovnaké frakcie, hnoji sa stále či už listová sústava a aj korenová sústava rovnako . Akvaristi majú stále 2 nohy a 2 ruky :D . Ryby sa pestujú rovnaké , stačí si pozriet moju foto galériu tu na fóre . Iba posledne 2 roky boli ,, hadzane akvaristike polená pod nohy”
Fotky sú z minulého roku
Prílohy
F44B87E8-A332-4F13-B929-44E2CEE6276A.jpeg
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: Dôchodcovia

Odoslaťod vysluzil2 » 16 Jún 2022 19:41 pm

gallery/vysluzil2-a846/2002-i8359.jpg?view=no_count foto z roku 2002, foto časopisu tiež z roku 2002
Prílohy
image.jpg
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: Dôchodcovia

Odoslaťod vysluzil2 » 16 Jún 2022 19:53 pm

Mame tu dokonca vynikajúcu knihu
Prílohy
image.jpg
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: Dôchodcovia

Odoslaťod Joey » 24 Aug 2022 17:28 pm

kamilio napísal:S akvaristikou som začínal v 70 tych rokoch žial po 30tich rokoch som musel prestať a dnes planujem začať znovu. Aj vtedy sa akvaristi snažili využívať dostupné poznatky a techniku a nebolo jednoduché sa ku nim dostať. Nemam nič proti modernej technike. Akváriá sa zmenšujú a technika sa zvečšuje. Chcel som len počuť názor akvaristov mne príbuzných vekom (60+) na dnešnú akvaristiku. Podla mna je dnes veľa vecí len bager na peniaze. Ak toto vlákno niekoho irituje poprosím admina nech ho zmaže. Ďakujem


pisem pramalo vacsinou citam. Nikto ta nemoze donutit ist do high-tech ak nechces. Ide to aj bez toho a v pohode.
Takze je to nevyhnutne potrebne ? Podla mna ako kedy a naco.
Osobne beriem high-tech ako dalsi rozmer akvaristiky ale verim, ze nie kazdeho to dokaze oslovit.
Joey
 
Príspevky: 3
Založený: 31 Mar 2021 15:52 pm


Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.