odstranovanie dusicnanov



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

odstranovanie dusicnanov

Odoslaťod canart » 17 Mar 2004 15:31 pm

Zapodievam sa myslienkou odstranenia dusicnanov z vody. Vsetky ucinne metody su pre mna nepouzitelne: rastliny v akva (cichlidy + esteticke hladisko, proste chcem len kamenolom :) ), rastliny v biofiltri (je v skrini pod akva, cize bez svetla), anaerobne podmienky (technicky tazko realizovatelne v mojom pripade - rychly prietok je nevhodny).

Narazil som vsak na metodu odburavania dusicnanov na sire (kusky siry v rurke, cez ktoru preteka voda) prostrednictvom mikrooganizmov Thiobacillus denitrificans. Na 600 l akva staci vraj 6-8 litov siry. Na nastartovanie tohto procesu je vraj len potrebnych 48 hodin pri 26 °C. Uvadza sa, ze mnozstvo sulfatov, ktore sa uvolnia do vody je nizke a ze ziadne intoxikacie sa nepozorovali. Tento system sa odskusal na morskom akva.

Zaujimalo by ma, ci sa niekto z Vas stretol s tymto sposobom filtracie a co si o nom myslite. Ide mi o vyuzitie v sladkovodnej akvaristike. Idem este popozerat nieco na tuto temu na I-nete.
canart
 
Príspevky: 296
Obrázky: 3
Založený: 26 Jún 2003 09:07 am
Bydlisko: Nitra

Reklama

Re: odstranovanie dusicnanov

Odoslaťod skala » 17 Mar 2004 17:20 pm

cosi mi hovori thiosiran tusim sodny. a co tak selektivne iontomenice, vlastne bajockom cosi ako myslis vo svojom prispevku. pochopil som to ale asi spravne, ze ty chces dusicnany odstranovat uz v nadrzi, a nechces z toho robit bludisku s kadejakymi vyvodmi a nadobami.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: odstranovanie dusicnanov

Odoslaťod salik » 23 Mar 2004 13:13 pm

..je jedna jednoducha moznost, ucinnost si treba pomerat, predavaju sa rozne filtracne materialy od roznych firiem na baze syntetickych granuly ktore posobia podobne ako cierne uhlie len s tym rozdielom, ze "vstrebavaju" amoniak, nitrit a nitrat
..zaujimavy je vyrobok s nazvom Nitrex, ktory sa vklada do filtra alebo je v speci boxe priamo v akvariu, doba ucinnosti 4-6mes., 200g/200L/10e
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: odstranovanie dusicnanov

Odoslaťod skala » 23 Mar 2004 14:38 pm

Na dusík - N je vhodný monmorillonit a clinoptiolit
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: odstranovanie dusicnanov

Odoslaťod majko » 23 Mar 2004 15:35 pm

Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: odstranovanie dusicnanov

Odoslaťod Jožo » 14 Júl 2005 08:48 am

Caute. Nechcel som zakladat dalsi topic, tak skusim polozit otazku tuna. Od zalozenia akva (pred 10 mesiacmi) pouzivam v externom Fluvale 405 Clearmac od JBL, ktory ma sluzit na odstranovanie N0x a PO4. Myslim, ze uvedeny zeolit skutocne funguje, kedze hodnoty NOx a PO4 som mal stale takmer na nule. Samozrejme, ze sa to prejavilo na raste rastlin, s ktorymi som mal problemy. Hnojil som priebezne Bioflorom, respektive Brutusom a ferroaktiv. Na druhej strane problem ciernej stetickovej riasy bol pre mna neznamy.
Tak som Clearmac z filtra odstranil a asi pred mesiacom som zacal pouzivat PMDD, rastlinky nadherne zareagovali. Poznamka: KNO3 a KH2PO4 som pouzil len dvakrat po 2ml na 100l, co uprave hodnot stacilo: NO3 cca 30mg/l a PO4 cca 0,2mg/l. Lenze, zacala sa neskutocne tvorit cierna stetinkata riasa. Pokracoval som v hnojeni len Tenso+MgSO4+K2SO4, svetlo som nechal na povodnej urovni (0.44W/l), zmensil som prietok filtra. Ale nic nepomohlo. Tak som pridal Clearmac do filtra a opät je vsetko OK, riasa zmizla takmer uplne. Dnes som meral hodnoty, su opät na nule. Aspon podla citlivosti Ratajovych testov. A teraz konecne ta otazka. Kedze si opät odstranim dusicnany a fosforecnany, mozem cakat problemy s rastlinami. Ma vyznam odstranovat NOx a PO4 kvoli riase, ale pridavat ich v hnojive? Bludny kruh... Skuste prosim napisat svoj nazor. Mozno je riesenie jednoduche, len ja ho nevidim. Dakujem.
Obrázok používateľa
Jožo
 
Príspevky: 73
Obrázky: 9
Založený: 19 Feb 2005 21:49 pm
Bydlisko: Košice

Re: odstranovanie dusicnanov

Odoslaťod skala » 14 Júl 2005 09:09 am

po prve sa zmier s riasami. patria k akvariu. po dalsie - ak vsetky ziviny, svetlo, CO2 budu idealne pre rastliny, same riasam nedovolia velmi profitovat. Len musis najst spravny grif. Pomozu ti poznatky, ale ty sam mas akvarium, konkretnu situaciu, takze univerzalny recept dostat mozes, ale prisposobit si ho musis sam.

nie je to bludny kruh
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: odstranovanie dusicnanov

Odoslaťod Raviolka » 14 Júl 2005 10:58 am

Skala má pravdu, smiř se s řasami, nevidím v tom žádnou tragédii. Jestli ti předchozí stav s Clearmacem (a bez řasy) nevyhovoval, tak se k němu nevracej. Dost dobře nechápu, proč jsi původně hnojil Brutusem a přidával navíc ještě Ferroaktiv? Přešel jsi pak na PMDD bez Ferroaktivu? A proč jsi vlastně vůbec dával do akvária KNO3 a KH2PO4?
Provedl jsi moc změn najednou, takže se tvůj experiment těžko vyhodnocuje... Navíc po každé změně je dobré počkat několik týdnů (tím nemyslím 2 nebo 4, ale ještě víc).
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: odstranovanie dusicnanov

Odoslaťod Jožo » 14 Júl 2005 13:12 pm

Raviolka, pridaval som naviac ferroaktiv kvolu tomu, ze napriek hnojeniu brutusom som mal nemeratelne hodnoty Fe, co mi potvrdili na ustave verejneho zdravotnictva, kde som si dal pomerat vodu, aby som videl, ako sa mozem spolahnut na Ratajove testy. Aj im vysiel nulovy obsah Fe. Cize brutus nestihal dodavat potrebne mnozstvo Fe. Rastliny velmi stagnovali, dierkovali sa listy, zacinali zltnut a podobne (co nebolo samozrejme len nedostatkom Fe). Napriek pridavaniu brutusu. Ak si pamätas preberali sme to spolu cez ss.
Akonahle som zacal pridavat PMDD (presiel uz viac ako mesiac) a situacia sa zmenila. Echinodory, Vallisnerie (aj ked velku cast zivin prijimaju korenovym systemom), Hygrophily, Ludwigie, Egerie rastu o 100% lepsie. Ceratophyllum demersum nestacim vyhadzovat z akva. Netvoria sa dierky na listoch, su nadherne zelene.
Podla menrani, ktore som robil ja aj na ustave som mal realne hodnoty NOx na nule a len stopy PO4. Cize podla mna chybali zakladne ziviny potrebne pre rast. Musim podotknut, ze mam cca 70 ryb na 300l cisteho objemu vody! Urcite na to ma vplyv aj podla ojho nazoru celkom dobra biologicka filtracia, nehovoriac o tom, ze som tam mal zeolit na odstranenie NOx a PO4.
Z mojho prispevku mas mozno pocit, ze "experiment" trval kratko, ale ja pisem o obdobi mozno 4 mesiacov, pred pridanim PMDD.
S riasou sa rad zmierim :-) ale nie s ciernou stetickovou pliagou...a ine zatial nemam.
Obrázok používateľa
Jožo
 
Príspevky: 73
Obrázky: 9
Založený: 19 Feb 2005 21:49 pm
Bydlisko: Košice

Re: odstranovanie dusicnanov

Odoslaťod luBBo » 14 Júl 2005 20:20 pm

Jožo:
mám 70 živorodiek na 130 l , pozri v mojom albume, 0, 40 W/l , mal som čiernu štet. riasu ale som sa jej zbavil v priebehu 1 mesiaca , hnojím tekutým len raz keď štartujem rastliny , niekedy dám ku koreňu tablet. hnojivo ,
mám odskúšané toto: po pridaní H3PO4 ( OPATRNE) rastliny štartujú okamžite
Obrázok používateľa
luBBo
 
Príspevky: 95
Obrázky: 33
Založený: 29 Jan 2005 22:48 pm
Bydlisko: BB

Re: odstranovanie dusicnanov

Odoslaťod Raviolka » 15 Júl 2005 09:36 am

Nemam dojem, ze trvala kratce ta faze s pridavanim Brutusu - spis si myslim, ze jsi se moc brzo vratil k zeolitu, kdyz se objevila stetinka. (Za mesic se stetinka stihla objevit, ty jsi vyzkousel vsechny mozne zpusoby jak se ji zbavit a nakonec jsi ustoupil a stetinka uz zase neni - to mi pripada dooost rychle kolecko.) Jen jsem ti chtela navrhnout, ze pri dalsim pokusu se mozna vyplati zatnout zuby a par tydnu nechat akvarium svemu osudu. Treba si tu bitvu vybojuje samo :-)
To ze pri pridavani hnojiva nedosahnes pozadovaneho mnozstvi zeleza neznamena, ze bys ho tam mel dodat jinou cestou. Hnojivo ma vyvazene slozeni, pokud bude tvym zasahem Fe najednou dostatek, zacnou chybet jine prvky. To pak ale beznymi testy nezjistis. Resenim je pridat proste tolik hnojiva, kolik musis - nehlede na doporucene davkovani (a to plati pro Brutus, resp. pro Bioflor stejne jako pro PMDD) a nikdy ho nekombinovat s jinymi prostredky, pokud nemas detailni rozbor obsahu mikroprvku ve vode. PMDD pridavas samotne?
Je fajn, ze se ti povedlo rozbehnout rust rostlin - ale mam dojem, ze jsi udelal dve zmeny najednou (prechod na PMDD a odstraneni zeolitu). Nebo jsi ten zeolit vyndal uz pred delsi dobou? A mnozstvi N a P bylo stale nemeritelne? Pokud ne, proc jsi pridaval KNO3 a KH2PO4? Otazkou totiz je, jestli rostlinam prospelo PMDD, nebo proste N a P.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: odstranovanie dusicnanov

Odoslaťod Jožo » 15 Júl 2005 10:19 am

Ahoj Raviolka. Pridavam len samotne PMDD, s nicim to nekombinujem. Mas pravdu s tou trpezlivostou, ale ta mi chyba vseobecne :-)
Necham tam teraz zeolit podla navodu, to znamena asi 3 mesiace. Potom ho uz nekupim a budem sledovat, co sa bude diat. Ci vznikne cierna riasa a ako sa s tym akva vysporiada. Zatnem zuby a budem cakat :-)
K tvojej poslednej vete: je skutocne otazne, ci prospelo prave PMDD. Podla mna proste chybal N a P. Uvidime.
By the way, ocarili ma vcera Apistogramma cacatuoides v jednom shope. Neviem neviem, ci nepribudne nejaka osadka v mojom akva :-)
Obrázok používateľa
Jožo
 
Príspevky: 73
Obrázky: 9
Založený: 19 Feb 2005 21:49 pm
Bydlisko: Košice

Re: odstranovanie dusicnanov

Odoslaťod Ivans » 15 Júl 2005 10:37 am

tiosiran sodny je "antichlor" /100g/1000ml H2O a potom 3ml/100l pri vymene vody rovno z vodovodu.... / naviaze chlor a tazke kovy.............
co sa tyka toho pokusu. Moj nazor je, ze cele caro zazracneho vzchopenia sa rastlin tkvie v "K" ved PMDD je defacto buster na K, potom K2HPO4 je zase len dasie K. Tento isty efekt som zaznamenal u seba, ale ja som to robil postupne. Ak ti vsak zacala profitovat stetina, niecoho mas vela. JA som mal vela Mg a tak som ho vylucilc PMDD a je to. Stetina je fuc.
A rada. S "P" velmi opatrne. to je uz len posledna moznost ak rastliny neprofituju zacat uvazovat nad upravou P. V akariu misi byt hlavne rovnovaha zakladnych rastovych prvkov a ak je tam malo K co je stavebny prvok tak potm ti pridavanie P alebo Fe a alebo stopovych prvkov nepomoze.
Ja moentalne pridavam len K2SO4 1ml/100l raz za 3 dni a K2HPO4 raz za tyzden 1ml/100l a sporadicky Tenso coctail. pri PH 7-7,2 T 27. A aj echinodory maju cervene listy/ riesil som to tu pred nejakym casom -svetlo som nemenil/
Obrázok používateľa
Ivans
 
Príspevky: 110
Obrázky: 18
Založený: 26 Jan 2004 14:41 pm
Bydlisko: ZVOLEN


Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.