Gubka hore bruchom



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Gubka hore bruchom

Odoslaťod Tessa » 14 Nov 2020 21:32 pm

Ahojte, chcela by som sa spytat ci je normalne aby gubka lezala na dne hore bruchom? Cez den normalne plave, ale posledne dni vecer lezala na dne. Dnes vecer som zbadala, ze lezi na dne hore bruchom. Ked zaklopen na sklo otoci sa, poplava chvilu a znovu ide ku dnu. Zerie normalne.
Prílohy
20201114_202632.jpg
Tessa
 
Príspevky: 39
Založený: 30 Dec 2019 19:51 pm

Reklama

Re: Gubka hore bruchom

Odoslaťod Tessa » 15 Nov 2020 09:34 am

Radsej som ju dala prec. Aj tak sa bojim, ci nieco nechytia aj ostatne ryby. Myslim, ze do rana by neprezila. Urcite to nebolo normalne spravanie. Bola cudna uz dlhsiu dobu. Lezala casto na dne, alebo sa naopak drzala tesne pod hladinou strcena za filtrom. Ale netusim co jej mohlo byt...
Tessa
 
Príspevky: 39
Založený: 30 Dec 2019 19:51 pm

Re: Gubka hore bruchom

Odoslaťod I.P. Pavlov » 15 Nov 2020 09:37 am

Bože môj! To, čo to za téma??? Vieš rybky majú v tele niečo ako plynový mechúr. Ten im slúži na to, aby sa dokázali ponoriť, plávať rovno a nie hore bruchom. Píšem to laicky, aby to bolo lepšie pochopené. Ona má s tým plynom v mechúre problém. Obyčajne to býva (resp. sa to stáva) vtedy ak je kvalita vody v akváriu kritická! Tam je problém. Máš testy? Nie? Tak vymeň 50% vody v akváriu (nie rovno z vodovodu!) No a potom 2x za týždeň 30% vody, kým sa to spraví
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Gubka hore bruchom

Odoslaťod Tessa » 16 Nov 2020 12:33 pm

PH je 8. Je to vela? Nemam s tym skusenosti. Akvarko mam asi rok. Sem-tam sa vyskytne nejaky problem, ale zatial nic zasadne. Ostatne ryby vyzeraju ok. Mam tam gubky, tetry, pancierniky... Spolu 15 ks. Potrebujem poradit. Dakujem
Tessa
 
Príspevky: 39
Založený: 30 Dec 2019 19:51 pm

Re: Gubka hore bruchom

Odoslaťod Tessa » 16 Nov 2020 12:44 pm

Tak este doplnim dalsie hodnoty. NO3-250, NO2-1, GH-16, KH-20, CL2-0.
Tessa
 
Príspevky: 39
Založený: 30 Dec 2019 19:51 pm

Re: Gubka hore bruchom

Odoslaťod barky » 16 Nov 2020 15:29 pm

I.P. Pavlov - myslim ze tvoja reakcia bola neadekvatna. Bola by namieste ak by spominana gupka bola jedina ryba v tomto akvariu, co aj podla inych prispevkov tak urcite nie je. A teda ak z celej osadky akvaria len jedna mala takyto problem, nemyslim si ze to bola reakcia na kvalitu/nekvalitu vody.

@Tessa - spravila si dobre, ze si danu rybu odstranila. Vymena vody samozrejme nic nepokazi, ale ak su ostatne ryby v poriadku tak by som sa nicoho neobaval.

Len dodam ze v normalnom zabehnutom akvariu mozes bez obav menit vodu a novu davat kludne priamo z vodovodu, nie je to ziadny problem.
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Gubka hore bruchom

Odoslaťod I.P. Pavlov » 16 Nov 2020 19:27 pm

@barky no vidíš NO2-1, ktovie čo by ukázal kvalitnejší test? NO3 predpokladám 25. Nemyslím si, že je na mieste zamerať sa na lekciu správania sa. Ja tam nevidím nič zlé. Naviac o plynovom mechure je to napísané, tak, že sa z toho dá poučiť. Kryštáľovú guľu nemám, aby som hneď zistil, koľko tam je rýb. Rovnako namietam a zdôrazňujem, že liať vodu do akvária rovno z vodovodu môže byť problém. Tvrdiť, že to nieje žiadný problém je dosť odvážne.

@Tessa- Určite si spravila dobre, že si danú rybu odstránila. Výmeny vody pomôže. Dôležité je pozorovať ostatné rybky.

Pri odpovedi som použil rovnaký slovník ako ty (rybka hore bruchom). Verím, že toto bol ten najmenší problém, ak nie, prepáč.

NO2 je to, čo škodí najviac, ideálne je 0 (nula)
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Gubka hore bruchom

Odoslaťod Tessa » 16 Nov 2020 19:44 pm

Ahojte, asi mi vynadate, ale my fakt mame vodu s NO3-250, lebo mame vodu len zo studne, ktora obsahuje disicnany. Vodovod tam kde byvam nie je. Na pitie vodu upravujeme osmozou. Ja som vodu v akvarku doteraz neupravovala, lebo rybky su v pohode, okrem tej jednej a netvoria sa ani riasy. Kupila som Nitrate Minus a mam aj Tetra Aqua Safe, ale pouzijem ich az ked mi to odobrite. Dakujem za kazdy vas prispevok....
Tessa
 
Príspevky: 39
Založený: 30 Dec 2019 19:51 pm

Re: Gubka hore bruchom

Odoslaťod I.P. Pavlov » 17 Nov 2020 12:10 pm

Dôležité je aké máš testy. Nie sú to pásiky? Nevynadáme ti. Mám síce svoj spôsob vyjadrovania sa, ale nemyslím to zle. I tak to 250 mi nejde do hlavy. Skús vziať vzorku upravenej vody a pomeraj. Ide o to vylúčiť správnosť, či nesprávnosť testov. Ostatné rybky sú zatiaľ O.K.?
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Gubka hore bruchom

Odoslaťod Tessa » 17 Nov 2020 12:37 pm

Ostatne rybky su OK. Urobim skusku a uvidim. Pripadne odfotim co vyslo. Mam kupeny Tera Test 6in1. Dakujem za radu.
Tessa
 
Príspevky: 39
Založený: 30 Dec 2019 19:51 pm

Re: Gubka hore bruchom

Odoslaťod I.P. Pavlov » 17 Nov 2020 12:52 pm

Práve ten test je nespoľahlivý. Skús. Daj prosím foto celého akvária, aby sme mohli vylúčiť ostatné (prípadné) problémy
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Gubka hore bruchom

Odoslaťod Tessa » 17 Nov 2020 15:25 pm

Posielam foto akvarka. Mam tam nove rastlinky, kupene asi pred 2 tyzdnami. Su este male. Vpredu by mala byt nizka trava. Nevyzera zatial bohvie ako.
Prílohy
20201117_141936.jpg
Tessa
 
Príspevky: 39
Založený: 30 Dec 2019 19:51 pm

Re: Gubka hore bruchom

Odoslaťod Tessa » 17 Nov 2020 15:28 pm

A este prikladam vysledky testu.
Prílohy
20201117_142718.jpg
Tessa
 
Príspevky: 39
Založený: 30 Dec 2019 19:51 pm

Re: Gubka hore bruchom

Odoslaťod I.P. Pavlov » 17 Nov 2020 22:03 pm

Noooooo, tie testy? Joj ja im neverím. Rastlinky môžeš pridať smelo. Nemaj obavy, nieje to na kritiku, len smelo do toho! Filter daj na bočnú stenu, tak, aby voda smerovala z jednej strany na druhú. Vývod filtra daj tak, aby hore jemne čeril hladinu. Tetry červenoúste? Im bude tesno, potrebujú plávať. Z gupiek máš samčekov. Ak by tam bola samička, tak by ju umlátili k smrti.
Svetlo vyzerá byť fajn. Tú hadičku z filtra daj preč, netreba ju ak ti bude vývod filtra čeriť hladinu. Tak do toho! Držím palce a meň tu 1/3 vody za odstatú, prípadne skús kúpiť v najbližšej predajni kvapkový test na NO2 a NO3. To NO2 je väčší zabijak rýb
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Gubka hore bruchom

Odoslaťod Hora » 18 Nov 2020 03:54 am

@Tessa
vyššie dusičnany v studničnej vode sú bežné a určite :!: budú od normálu podstatne zvýšené,keď sa pásik ofarbil na 250mg/l.
Taktiež NO2 môžeš považovať za naozaj zvýšené a jeho hodnota sa bude okolo toho mg/l pohybovať.
Pásiky nie sú veľmi presné,ale nie je to ani žiadný brakový výrobok (tie hodnoty tam sú),takže sa snaž stiahnúť NO2 na 0 a NO3 aspoň na 100,ideálne 50mg/l. Pre osobnú spotrebu používaš osmotickú vodu a 20l pri tomto objeme nebude problém pravidelne týždenne nachystať a je to lacnejšia alternatíva ako stále kupovať prípravky na sťahovanie dusičnanov.
Zlý chemizmus je hlavný dôvod stresu a chorôb,za posledný polrok si dokúpila iné rybky,čo znamená,že sa nemajú fajn.
Tetra 6v1 je drahý a má o polovicu menej pásikov ako ,,hodnotnejší,, podobný od JBL,ktorý má 50 prúžkov,zvýšené NO2 namerá už pri 0,5mg/l.
Ja by som po spotrebovaní kúpil tento,lebo budeš kupovať lacnejšie nahrážky kvapkových testov a to sú pri niektorých výrobcoch vyhodené €.
Skús si zohnať malý kúsok Ceratophyllum demersum a za pár týždňov bude v týchto podmienkách po celom akváriu,pretože na terajšiu osádku je veľmi málo rastlín na spotrebovanie vyprodukovaných živín, aj rybám bude lepšie,dosiahneš prirodnejší vzhľad a menej problémov.
Obrázok používateľa
Hora
 
Príspevky: 2482
Obrázky: 21
Založený: 25 Feb 2013 22:24 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Gubka hore bruchom

Odoslaťod Tessa » 18 Nov 2020 10:57 am

Dakujem vam velmi pekne za cenne rady. Urobim ako ste poradili.
Tessa
 
Príspevky: 39
Založený: 30 Dec 2019 19:51 pm

Re: Gubka hore bruchom

Odoslaťod matte » 18 Nov 2020 11:05 am

Tessa doporucujem zalozit temu vlastneho akvaria, uz si tu neviemkolko tem zalozila, kde das zakladne udaje o akvariu a budes riesit vsetky tvoje otazky, tak sa ti bude dat lepsie poradit..
lebo vidno viacero chyb aj okrem tej zlej vody, zly vyber ryb, malo rastlin, zbytocne vzduchovanie, 2 neritiny zebry neviem ci maju dostatok rias v takom akva, atd...
v kazdom pripade drzim palce, dat tam nieco rychlorastuce je najlepsia rada, cize bud to ceratophylum, alebo egeriu, ci plavajuc zaburinku
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Gubka hore bruchom

Odoslaťod Tessa » 18 Nov 2020 18:11 pm

Oki. Myslela som, ze treba vyhladat zakladnu pribuznu temu vo fore a v nej zalozit temu, ktoru potrebujem riesit. Asi som zle pochopila. Podla odporucani som dala prec rybky SEA, lebo mi pisali, ze je moje akva pre ne male. Mam 60 litrove. Su teraz v 250 litrovom. Dala som prec dlhe travy (neviem ako sa volaju), lebo mi pisali
Tessa
 
Príspevky: 39
Založený: 30 Dec 2019 19:51 pm

Re: Gubka hore bruchom

Odoslaťod Tessa » 18 Nov 2020 18:38 pm

Myslela som, ze treba najst zakladnu pribuznu temu vo fore a v nej zalozit temu, ktoru potrebujem riesit. Asi som zle pochopila. Podla odporucani som dala prec rybky SEA, lebo mi pisali, ze je moje akva pre ne male. Mam 60 litrove. Su teraz v 250 litrovom. Dala som prec dlhe travy (neviem ako sa volaju), lebo mi pisali ze dorastaju do dlzky 1,5 m... takze zle. Skratila som svietenie z 10 hod. na 6 hod.... pomohlo hodne. Vymenila som filter, lebo v tom kupenom so setom sa vymienal cely filter.... zbytocne drahe.. Asi aj tento nie je optimalny, ale na kvalitnejsi nemam. Dala som prec Black Moly, lebo samci si okusuju plutvy... Tak mam len jednu. Dokupila som tetry, lebo vraj v mojom akva mozem mat az 19 rybiek... povedali mi v obchode s 26 rocnymi skusenostami... vraj. Teraz mi pisete, ze tieto tetry potrebuju viac miesta. Vzdy v obchode poviem, ze mam 60 l akvarko... Kupila som slimaky kvoli riasam... robili sa mi jemne zelene povlaky na skle.... pruser... riasy sa prestali robit... slimaky asi hladuju. Vymenila som podla rady hruby strk za jemny.... Urobila som hodne zmien podla toho, co mi tu ludia poradili. A akvarko celkom funguje... ale nerobila som testy, tak som sa zlakla ked gubku vyvratilo hore bruchom... Zas nejaky problem...... Fakt je, ze ak by nebolo tohto fora asi to uz vzdam. Preto som vdacna za kazdu radu aj kritiku, lebo je v prospech veci... Dakujem vam za vasu trpezlivost s amaterom aj vase rady. Urobim ako ste poradili a najblizsie uz zalozim vlastnu temu.
Naposledy upravil Tessa dňa 18 Nov 2020 18:50 pm, celkovo upravené 3 krát.
Tessa
 
Príspevky: 39
Založený: 30 Dec 2019 19:51 pm

Re: Gubka hore bruchom

Odoslaťod Tessa » 18 Nov 2020 18:42 pm

Sice nie kratke vysvetlene, ale dalej uz budem pisat vo vlastnej teme
Tessa
 
Príspevky: 39
Založený: 30 Dec 2019 19:51 pm

Re: Gubka hore bruchom

Odoslaťod I.P. Pavlov » 18 Nov 2020 22:15 pm

Tessa napísal:Sice nie kratke vysvetlene, ale dalej uz budem pisat vo vlastnej teme

:pivo: :pivo: :pivo:
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Gubka hore bruchom

Odoslaťod Andrej Jakubík » 05 Feb 2023 00:50 am

Udivuje ma, že tu nikto z odborníkov na slovo vzatých nespomenul slovo zeolit. Kto má studňu, mal by toto slovo poznať a o jeho zázračných účinkoch si niečo naštudovať...
Andrej Jakubík
 
Príspevky: 70
Založený: 02 Feb 2023 23:25 pm

Re: Gubka hore bruchom

Odoslaťod I.P. Pavlov » 05 Feb 2023 18:55 pm

Treba hľadať a čítať, tu je o zeolite napísané toľko, že už by hádam aj na knihu stačilo. Objavili ste teplú vodu. Naozaj hľadajte a čítajte, je tu toho dosť, čo sa vám zíde. Potom sa môžete vyjadrovať, lebo sa zbytočne strápňujete
zeolit-t1357.html
zeolit-t14024.html
znizenie-no2-a-no3-t2677-24.html
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Gubka hore bruchom

Odoslaťod Andrej Jakubík » 05 Feb 2023 19:24 pm

I.P. Pavlov napísal:Treba hľadať a čítať, tu je o zeolite napísané toľko, že už by hádam aj na knihu stačilo. Objavili ste teplú vodu. Naozaj hľadajte a čítajte, je tu toho dosť, čo sa vám zíde. Potom sa môžete vyjadrovať, lebo sa zbytočne strápňujete
zeolit-t1357.html
zeolit-t14024.html
znizenie-no2-a-no3-t2677-24.html


Ja to študovať nepotrebujem, ale pravda je taká, že som prvý človek, ktorý v tejto konkrétnej debate spomenul slovo zeolit.
Andrej Jakubík
 
Príspevky: 70
Založený: 02 Feb 2023 23:25 pm


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.