Identifikacia choroby



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod Andrej Jakubík » 05 Feb 2023 21:12 pm

nnn22 napísal:
IMG_20210609_075451.jpg
Prosím vás o pomoc. Aká je toto choroba? Molly má biele fľaky ale nie sú to chumáče. Nemám akvárium dlho a neviem či ich mám radšej vyhodiť alebo sa dajú vyliečiť. Dnes som dala prvý raz eSHa 2000. Ďakujem vopred za radu.


Pozerám sa na klasické bakteriálne ochorenie menom Flexibakterióza - nie všetko biele je pleseň. Je to choroba importu a príčina je často v slabej karanténe u dodávateľa rýb do obchodu. Akvarista v tomto prípade zrejme vinu nenesie. Tomuto sa vyhnúť nedá ak to má rybka v sebe.
Preliečiť prípravkom omnipur od Sery a to 2-3 krát po sebe. jedna liečebná kúra často nestačí...
Pomohla Esha 2tisíce?

Príspevok starší a neaktuálny, ale možno pomôžem niekomu ďalšiemu...
Andrej Jakubík
 
Príspevky: 70
Založený: 02 Feb 2023 23:25 pm

Reklama

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod Andrej Jakubík » 06 Feb 2023 14:01 pm

Betamč napísal:Ešte raz opakujem, mám pre bojovnicu pripravené 20 l akvárium v zábehu, keď bude akvárko ok, pôjde do 20 l. A to, že mám dať svoju bojovnicu niekam inde, ktorú mám od decembra 2019, to je ako povedať , daj svoje dieťa do domova, kde ho už viac neuvidíte( napr do akvaristiky). A guľaté akvárko bol dar. Čo myslíš, prečo som kúpila nové 20 l akvárium ? Lebo si uvedomujem, že guľaté je nevhodné. Bodka.


20 litrové akvárko je super, ale koľko čakáte než sa zabehne? Nedajte na rady ľudí, ktorí vám hovoria o tom, že to musí byť niekoľko týždňov, lebo v opačnom prípade nastane koniec sveta. Dnes si v obchode kúpite baktérie (nitro) a keď vám poviem, že tá baktéria sa množí delením každých 15-20 minút, tak si vyrátajte koľko sa jej z jednej exponenciálne nakotí do 24 hodín. Navyše tieto nitro baktérie žijú aj na žiabrach rýb úplne bežne, takže ryba si ich nesie so sebou. Zamerajte sa nabudúce iba na teplotu a vykašlite sa na zabiehanie akvária rádovo v týždňoch.
Btw, žije ešte bojovnica?
Andrej Jakubík
 
Príspevky: 70
Založený: 02 Feb 2023 23:25 pm

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod Andrej Jakubík » 06 Feb 2023 14:03 pm

matte napísal:tak uz ma chudak dve cierne bodky, inak je stale v pohode, nikde som nenasiel co by to mohlo byt, asi by som ho mal odlovit a vykupat v


Ako sa má mrenka? Tento samček na fotke je krásne vyfarbený, nemôže sa jednať iba o lokálny prebytok melanínu?
Andrej Jakubík
 
Príspevky: 70
Založený: 02 Feb 2023 23:25 pm

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod monika040 » 09 Feb 2023 09:29 am

Viete niekto čo to môže byť ? Kúpila som ho zdravého, ale rýchlo po príchode sa mu to začalo robiť... Mám ho asi 3 mesiace , druhá ryba to nemá a ani žiadna iná, inak nemá žiaden prejav ochorenia.
Prílohy
IMG_20230209_082437389~2.jpg
Obrázok používateľa
monika040
 
Príspevky: 245
Založený: 06 Apr 2007 21:47 pm

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod Andrej Jakubík » 09 Feb 2023 09:47 am

monika040 napísal:Viete niekto čo to môže byť ? Kúpila som ho zdravého, ale rýchlo po príchode sa mu to začalo robiť... Mám ho asi 3 mesiace , druhá ryba to nemá a ani žiadna iná, inak nemá žiaden prejav ochorenia.


Chcelo by to nejakú lepšiu fotku, ktorá nie je rozmazaná. Trvá to už 3 mesiace ak som správne pochopil? Ak na iných rybách nie je nič badať, bude to iba individuálny problém a nič nákazlivé. Zrejme chronický priebeh - tipujem parazitárneho ochorenia. Ak by to bola baktéria, 3 mesiace by to takto nestagnovalo. Lepšia fotka ukáže viac.
Andrej Jakubík
 
Príspevky: 70
Založený: 02 Feb 2023 23:25 pm

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod monika040 » 09 Feb 2023 19:09 pm

Je dosť problém odfotiť ho, strašne sa krúti, je to čierna škvrna a okolie bez šupín... Inak pláva ako divoch , žere za 10 tich... 3 mesiace to má, len sa tá škvrna zväčšuje... Ryby som aj preliečila ale nič nepomohlo... Kúpila som aj UV lampu, žiadna zmena zatiaľ, pár rýb má ostrapkané plutvy , liecila som to, ale začínam si myslieť, či ich do nich nechňapol ten skalár... Lebo sú to tak 3 rybky, ostatné majú plutvy krásne celé a liečba nepomáha ničomu. Mám tam aj malé ohnivky, tie keby kusol ten skalár tak je po nich a tie sú úplne v poriadku. Tetra krvavá, dve veľké sú takto oskubané a zo dve neonky tiež... Jedna už vôbec nemá chvost, ale nijak inak sa choro neprejavujú. Ako mám väčšie akvárium, nejako sa tam všetci viac bijú :twisted: 200l 15 neoniek, 6 tetier ohnivých, 10x tetra krvavá, 2x Skalár asi jeden samec a samica , 1x prísavník obyčajný 1x razbora klínoškvrnna
Obrázok používateľa
monika040
 
Príspevky: 245
Založený: 06 Apr 2007 21:47 pm

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod Andrej Jakubík » 09 Feb 2023 20:14 pm

monika040 napísal:Je dosť problém odfotiť... Ryby som aj preliečila ale nič nepomohlo...


OK, bez fotografie hlavného problému je to trocha problém. Vezmi sieťku, skalára vylov, polož v sieťke na bok, cvakni detail s makro režimom a potom jednu celkovú fotku ryby a hotovo. Tých pár sekúnd mimo vody mu neublíži. Prezraď ešte s akým prípravkom si preliečila akvárium?
Andrej Jakubík
 
Príspevky: 70
Založený: 02 Feb 2023 23:25 pm

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod monika040 » 09 Feb 2023 22:13 pm

Liečivom eSHA na dva krát. Neviem ho vyloviť :angel:
Obrázok používateľa
monika040
 
Príspevky: 245
Založený: 06 Apr 2007 21:47 pm

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod Andrej Jakubík » 09 Feb 2023 22:43 pm

monika040 napísal:Liečivom eSHA na dva krát. :angel:


ESHa je značka, ale potrebujem vedieť konkrétny typ. Bola to 2000, alebo Exit? Ak nevieš, odfoť krabičku / fľaštičku. Skús ho vyloviť ráno ešte predtým ako sa zapne svetlo. Je svetlý a mala by si ho vidieť aj bez hlavného svetla. To že uniká je dobré znamenie a potvrdzuje to únikový reflex - čo spolu s jeho potravných reflexom a apetítom naznačuje, že to "zatiaľ" nemusí byť nič vážneho.
Andrej Jakubík
 
Príspevky: 70
Založený: 02 Feb 2023 23:25 pm

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod monika040 » 10 Feb 2023 09:54 am

Bolo to eSha 2000 a zabilo mi to rožkatec :lol:
Prílohy
skalár.jpg
Obrázok používateľa
monika040
 
Príspevky: 245
Založený: 06 Apr 2007 21:47 pm

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod matte » 10 Feb 2023 12:13 pm

Andrej Jakubík napísal:
matte napísal:tak uz ma chudak dve cierne bodky, inak je stale v pohode, nikde som nenasiel co by to mohlo byt, asi by som ho mal odlovit a vykupat v


Ako sa má mrenka? Tento samček na fotke je krásne vyfarbený, nemôže sa jednať iba o lokálny prebytok melanínu?

stale zije, ale uz u svagrovcov, ktorym som posunul akvarko
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod Andrej Jakubík » 16 Feb 2023 11:43 am

monika040 napísal:Bolo to eSha 2000 a zabilo mi to rožkatec :lol:


Príde mi to na koži trocha ako Pseudomonas infekcia, ale tam by bola aj nafúknutá brušná dutina. Ak ryba žerie, pláva a viditeľne jej to neprekáža, možno by som to iba sledoval. Prípadne by som vyskúšal sera Omnipur. Počas liečby vypnúť svetlo a ryby nekŕmiť. Ale ak sa to za tie mesiace neobjavilo na žiadnej inej rybe, pandémie by som sa neobával.

A to že esha 2000 zabíja ceratophyllum a aj iné rastliny sa vie už dlhé roky. Výrobca však toxicitu z marketingových dôvodov samozrejme neuvádza.
Andrej Jakubík
 
Príspevky: 70
Založený: 02 Feb 2023 23:25 pm

Re: Identifikacia choroby

Odoslaťod Andrej Jakubík » 16 Feb 2023 12:10 pm

monika040 napísal:Bolo to eSha 2000 a zabilo mi to rožkatec :lol:


A ešte predsa si dovolím konšpiračnú teóriu ohľadom prípravku esha a jeho použitiu v akváriu, kde sa nachádza rožkatec. Táto rastlina je známa rýchlym rastom a akumulačnou schopnosťou svojich pletív. A rada akumuluje napríklad aj meď. A tá je jedna z účinných látok v prípravku esha 2000. Je možné, že rožkatec (a možno aj iné rastliny) znižujú účinnosť liečby tým že eliminujú niektoré účinné látky.
Ale je to iba teória samozrejme, preto si nedovolím tvrdiť, že to tak skutočne musí byť. Za zváženie to ale stojí.
Andrej Jakubík
 
Príspevky: 70
Založený: 02 Feb 2023 23:25 pm

Predchádzajúca

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.