Začiatočník + 30l akvárium



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Začiatočník + 30l akvárium

Odoslaťod snajprik » 07 Dec 2022 00:07 am

S tým filtrom si urobil riadnu sprostosť, prekvapkávaná špongia na vzduchu je mnohonásobne účinnejšia ako ponorená, tak že si znížil účinnosť bio filtrácie na cca 20%, za ďalšie, toto je čerpadlo 500L/h presne toto čerpadlo sa mi stará o pohyb vody v 600L akva a zvláda to s prstom v nose, tebe v 30L akva musí robiť riadny prievan.
Aby si bol v obraze, pre bio filtráciu stačí pohyb vody 5cm/min a tebe to čerpadlo prečerpá objem celého akvária za 3 minúty :)
Možno si to myslel dobre, ale v akvaristike neplatí čim väčšie prúdenie tým lepšie, ale platí čim väčší a účinnejší filtračný objem tým lepšie.
Viac svetla? Nemáš výživový substrát nehnojíš, tebe je viac svetla na škodu. V tvojom prípade je viac svetla= viac riasy.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Reklama

Re: Začiatočník + 30l akvárium

Odoslaťod Prochy » 08 Dec 2022 01:07 am

snajprik napísal:S tým filtrom si urobil riadnu sprostosť, prekvapkávaná špongia na vzduchu je mnohonásobne účinnejšia ako ponorená, tak že si znížil účinnosť bio filtrácie na cca 20%, za ďalšie, toto je čerpadlo 500L/h presne toto čerpadlo sa mi stará o pohyb vody v 600L akva a zvláda to s prstom v nose, tebe v 30L akva musí robiť riadny prievan.
Aby si bol v obraze, pre bio filtráciu stačí pohyb vody 5cm/min a tebe to čerpadlo prečerpá objem celého akvária za 3 minúty :)
Možno si to myslel dobre, ale v akvaristike neplatí čim väčšie prúdenie tým lepšie, ale platí čim väčší a účinnejší filtračný objem tým lepšie.
Viac svetla? Nemáš výživový substrát nehnojíš, tebe je viac svetla na škodu. V tvojom prípade je viac svetla= viac riasy.

Vďaka za reakciu.
Áno uvedomujem si že ten starý filter mal svoje výhody ale nevýhody aj tak prevládli. Tá zadná časť bola naozaj v tme a na rastlinách to bolo vidieť, manipulácia a prístup bol o ničom. Skôr či neskôr by som ho určite vymenil. Detaily o účinnosti som síce nepoznal ale aj kvôli tomu objemu bio filtračnej náplne som to nejakú dobu zvažoval kým som spravil toto rozhodnutie.
Čo sa týka toho nového filtra. Chcel som taký do ktorého budem môcť použiť Seachem Matrix z toho pôvodného filtra a výkon som hľadal podla odporúčaní že by to mal byt 10 násobok objemu. V mojom prípade 300l/h čiže tento nový je o 66% silnejší ako je potrebné. Omyl? Filter som priškrtil a použil som už spomínanú rampu takže prúd je úplne v pohode. Pokiaľ viem tak akvária tejto veľkosti štandardne nemajú zďaleka toľko bio filtračného média ako mám ja teraz. Súhlasím s tým že účinnosť bude menšia ako pre tým ale stále by mala byť nadštandardná.
Malá oprava: v dne pod tým štrkom mám Tropica Substrate a s hnojením mikro-prvkami začínam (Tropica Premium Nutrition). Ale to svetlo ešte nie je hotová vec. Dám tomu ešte čas ako sa to vyvinie.
Prochy
 
Príspevky: 26
Založený: 16 Sep 2022 21:16 pm

Re: Začiatočník + 30l akvárium

Odoslaťod Prochy » 10 Feb 2023 23:35 pm

Zdravím
Vraciam sa s aktualizáciou po 3 mesiacoch od založenia.
Akvárium celkom prosperuje. Od posledných príspevkov aj postupne pribudlo viacero živočíchov. Konkrétne okrem Okružákov pribudli:
Tiež som pridal plávačky Pistia stratiotes a pridal som aj druhe 5 W svetlo s RGB ledkami link.
Trochu ma ale trápia rastliny. Presnejšie v pravom zadnom rohu mi nič nevydrží. Skúsil som Ceratopteris thalictroides, Vallisneriu a Rotala H´ra ale nič z toho sa nechytilo.
Hnedovka sa síce drží ale má listy deravé s čiernymi fľakmi (vid foto).
Ďakujem dopredu za postrehy a rady.
Prílohy
IMG_5954.JPG
IMG_5955.JPG
Prochy
 
Príspevky: 26
Založený: 16 Sep 2022 21:16 pm

Re: Začiatočník + 30l akvárium

Odoslaťod j » 11 Feb 2023 10:34 am

Tá helenka ti nelikviduje ostatné slimáky?

Inak to vyzerá super. S tou hnedovkou neporadím. Mal som s ňou viac pokusov, ale nikdy nevydržala dlho.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Začiatočník + 30l akvárium

Odoslaťod Prochy » 11 Feb 2023 14:56 pm

j napísal:Tá helenka ti nelikviduje ostatné slimáky?

Inak to vyzerá super. S tou hnedovkou neporadím. Mal som s ňou viac pokusov, ale nikdy nevydržala dlho.
Likviduje ale nemám tam žiadne "značkové" iba tie kotúlky ktorým preriedenie neuškodí. Zámerne som dal len jednu.
A čo sa s ňou stalo? Aké to malo prejavy.

Sent from my XQ-BT52 using Tapatalk
Prochy
 
Príspevky: 26
Založený: 16 Sep 2022 21:16 pm

Re: Začiatočník + 30l akvárium

Odoslaťod snajprik » 11 Feb 2023 16:09 pm

Celkovo akvárium je v poriadku, čerpadlo si priškrtil a nerobí ti neplechu, plávajúce rastliny čo máš veľmi dobre zbavujú vodu dusičnanov, krevetky majú pekný úkryt a aj malé ti behajú voľne bez ohrozenia, vyber rýb ku nim je tiež bezproblémový.
K tej hnedovke, ona nepotrebuje veľa svetla tam problém nie je, len voda čo máš asi nemá dostatok určitých živín, ktoré potrebuje, preto deravejú listy, ale da sa to ľahko riešiť napríklad https://www.invitalshop.sk/easy-life-profitu-250-ml
2ml týždenne ti doplní živiny do vodného stĺpca.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Začiatočník + 30l akvárium

Odoslaťod Prochy » 11 Feb 2023 17:07 pm

snajprik napísal:Celkovo akvárium je v poriadku, čerpadlo si priškrtil a nerobí ti neplechu, plávajúce rastliny čo máš veľmi dobre zbavujú vodu dusičnanov, krevetky majú pekný úkryt a aj malé ti behajú voľne bez ohrozenia, vyber rýb ku nim je tiež bezproblémový.
K tej hnedovke, ona nepotrebuje veľa svetla tam problém nie je, len voda čo máš asi nemá dostatok určitých živín, ktoré potrebuje, preto deravejú listy, ale da sa to ľahko riešiť napríklad https://www.invitalshop.sk/easy-life-profitu-250-ml
2ml týždenne ti doplní živiny do vodného stĺpca.
Uz som to tu tuším dávnejšie spomínal ale používam dva krát do týždňa Tropica Premium Nutrition https://tropica.com/en/plant-care/liqui ... nutrition/

Sent from my XQ-BT52 using Tapatalk
Prochy
 
Príspevky: 26
Založený: 16 Sep 2022 21:16 pm

Re: Začiatočník + 30l akvárium

Odoslaťod j » 11 Feb 2023 18:45 pm

Prochy napísal:A čo sa s ňou stalo? Aké to malo prejavy.

Už si moc nepamätám, proste po nejakom čase vždy odišla. Aké príznaky tam boli ani ako dlho to trvalo už neviem.
To isté hydrocotyle. Neprežilo ani v jednom akvárku - po nejakom čase proste zaniklo. Vidím že tebe tam zatial nejaký kúsok vykúka.
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Začiatočník + 30l akvárium

Odoslaťod snajprik » 11 Feb 2023 19:48 pm

To je divne, lebo ta Hnedovka zvláda osvetlenie od slabého po silne, rôzne pH či tvrdosť a ani na živiny nie je náročná, jej náročnosť je podobná ako u rožkatca.
Je pravda že tam nemáš veľa rýb a v celku máš tam silne svetlo, možno ti tam fakt chyba Fosfor a NO3, že by si skúsil pridávať KNO3 a Fosfor?
NO3 aj Fosfor v bežných akváriách s rybami je prebytok, lebo to obsahuje ich žrádlo s ktorým kŕmiš, aj vodovodná voda by ho mala bežne dosť obsahovať dusičnanov aj fosforečnanov.
Zo srandy skúsiť môžeš zmeniť hnojivo na cca mesiac, na také ktoré obsahuje tieto zložky https://www.invitalshop.sk/invital-fero ... l-v-prasku a uvidíš
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Predchádzajúca

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.