okamžitý masívny uhyn cichlid malawi



Akvarijné ryby - choroby, liečba

okamžitý masívny uhyn cichlid malawi

Odoslaťod Peter123 » 06 Mar 2023 13:49 pm

Potreboval by som poradiť. Mám taký problém že dva krát po sebe (po dvoch týždňoch od prvých) som kúpil komplet novú osádku do malawi akvaria 450 litrového a vždy po dvoch dňoch začali ryby dychčať, držať sa pri dne a neplávať až postupne uhynuli....Myslel som si že je problém vo vode ale tá bola ph 8, celková tvrdosť cca 15 až 20, uhličitanová cca 15 až 20, NO2 a NO3 - na nule nemerateľné, chlór 0. Teda voda v poriadku. Obidva krát ryby pustené v piatok na obed, následne bez problémov aj celú sobotu boli čulé, plávali v húfiku. Potravu dostali len v sobotu večer a to v malej dávke o ktorú javili záujem. Problém sa vyskytol až v nedeľu popoludní. Už fakt neviem kde je problém, akvárium je riadne dlhodobo zabehnuté asi tri roky....Podotýkam, že v akváriu mám dve tetry krvavé a dvoch prísavníkov a tí sú bez akýchkoľvek problémov. Kde by mohla byť chyba?
Peter123
 
Príspevky: 60
Obrázky: 19
Založený: 05 Sep 2006 15:51 pm

Reklama

Re: okamžitý masívny uhyn cichlid malawi

Odoslaťod Andrej Jakubík » 06 Mar 2023 13:55 pm

Všetko ukazuje na otravu, ale fotka akvária nám v tomto momente asi nepomôže. Ideálna by bola fotka mŕtvej ryby a ideálne by bolo ak by sa ti podarilo zachytiť fotografiou žiabrového aparátu, aby sme videli či je poškodený, alebo nie. Máš pH 8 a ryby si nakŕmil. Ak to bolo krmivo s vysokým podielom dusikatých látok, mohlo dôjsť pri tomto pH ku autointoxikácií amoniakom. Krv v tele ryby nebola schopná viazať kyslík, pretože sa vytvoril Methemoglobín a to viedlo k uduseniu rýb.
To je ale iba teória.
Aký druh ryby to presne bol?
Máš zamrazené uhynuté ryby, aby si ich mohol skúmať? - hlavne žiabre a obsah tráviaceho traktu
Boli ryby v čase smrti pokryté hlienom, alebo vylučovali nadmerné množstvo slizu?
Aké krmivo si použil?
Ten obchod z ktorého si bral ryby je spoľahlivý?

A jedna drobnosť, píšeš o akváriu Malawi, ale jediné čo tam žije je južná Amerika...tak ako?
Andrej Jakubík
 
Príspevky: 70
Založený: 02 Feb 2023 23:25 pm

Re: okamžitý masívny uhyn cichlid malawi

Odoslaťod Peter123 » 06 Mar 2023 14:03 pm

Mám len jednú fotografiu a videa.....ryby lapali po dychu a prestali právať, ryby som mal elongatus Mpanga, Chiwi rock a podobne, boli 4 druhy po 8 ks. ryby boli zo spoľahlivého obchodu, krmivo Sera San., Zaujímave je že prvé dva dni bolo všetko v poriaku a tento istý nedostatok sa vyskytol už druhý krát pri kúpe celej novej osádky.....
Prílohy
IMG_20230305_182555.jpg
Peter123
 
Príspevky: 60
Obrázky: 19
Založený: 05 Sep 2006 15:51 pm

Re: okamžitý masívny uhyn cichlid malawi

Odoslaťod Andrej Jakubík » 06 Mar 2023 14:32 pm

To tmavé vyfarbenie skutočne signalizuje otravu amoniakom. Voda by mala byť v poriadku, pretože ak by sa v nej niečo nachádzalo, ryba by reagovala spomalením dýchania (aby zamedzila prenikaniu látky do tela) a nadmernou tvorbou slizu. Nič také nevidím.
Sera san má v sebe skoro 50% N-látok, čo nie je málo, ale sú aj krmivá s väčším podielom N. Otázka je, prečo podobný osud nepostihol aj tetry krvavé a prísavníka? Je možné, že sa ku krmivu pri konkurencií cichlíd ani nedostali?
Ešte ma napadla možnosť plesne v krmive (aflatoxín a pleseň aspergilus), ale to by bol pravdepodobne chronický a postupný priebeh.

Ak vylúčime vplyv vody, teploty, vonkajšej otravy, tak nám ostáva iba vnútorný problém a ten pochádza zrejme z krmiva. Pred kŕmením bolo všetko v poriadku a problémy nastali až niekoľko hodín po príjme potravy. Navyše na rybe v pozadí je vidieť červené okraj chrbtovej plutvy - čo môže byť príznak otravy amoniakom (ale nemusí to tak byť).

Škoda, že si ryby vyhodil a neurobil pitvu, alebo aspoň neskontroloval v akom stave sú žiabre a prípadne slezina (tam sa tvorí krv).

Na tvojom mieste by som urobil radikálnejšiu výmenu vody a ak chceš malawi, tak si ich tam daj na začiatok iba zopár kusov na skúšku z jedného druhu a sleduj ich správanie. A krmivo by som tiež vymenil za niečo viac vhodné pre cichlidy. A ak ti cichlidy prežijú, tie tetry krvavé niekomu podaruj, lebo budú mať v akváriu postupom času dosť nahnutý osud.
Andrej Jakubík
 
Príspevky: 70
Založený: 02 Feb 2023 23:25 pm

Re: okamžitý masívny uhyn cichlid malawi

Odoslaťod Andrej Jakubík » 06 Mar 2023 14:40 pm

Dostal som tvoje videá. Takže ryby ešte žijú ak som správne pochopil.
Na videu som videl prevzdušňovacie kamene. treba ich spojazdniť a urobiť väčšiu výmenu vody. Niektoré vykazujú kyslíkový deficit, iné naopak bez problémov žijú a dýchajú. Vylov jednu z nich, ktorá má problém a skontroluj žiabre. jemne jej odkloň poklopy žiabier a pozri akej sú farby. Musia byť rúžové. Ak sú bledé, alebo naopak silne červené, tak je problém.
Andrej Jakubík
 
Príspevky: 70
Založený: 02 Feb 2023 23:25 pm

Re: okamžitý masívny uhyn cichlid malawi

Odoslaťod Peter123 » 06 Mar 2023 14:45 pm

Toto krmivo som dával aj do druhého akvária kde mám Tanganiku a tam sú ryby zatiaľ v poriadku
Peter123
 
Príspevky: 60
Obrázky: 19
Založený: 05 Sep 2006 15:51 pm

Re: okamžitý masívny uhyn cichlid malawi

Odoslaťod Peter123 » 06 Mar 2023 14:46 pm

vzduchovanie je zabezpečené cez výpust filtra, cez vzduchovaciu rampu, niektoré už uhynuli
Peter123
 
Príspevky: 60
Obrázky: 19
Založený: 05 Sep 2006 15:51 pm

Re: okamžitý masívny uhyn cichlid malawi

Odoslaťod snajprik » 06 Mar 2023 16:48 pm

Mohlo sa aj stať že ma tam trochu zeolitu čo je tam par mesiacov a s novými rybami ho napadlo použiť trochu soli na takzvane preliečenie, to tiež vie celkom rýchlo znížiť počet rýb na 0.
Preto som chcel fotku akva či tam nejakú prkotinu nezazriem a aj čo ma vo filtri...
Toto čo popisuje sú s 90% čpavky, otázka je ako sa tam nabrali. Tlamovce sú veľmi odolne ryby tie len tak niečo nezabije.
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1916
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: okamžitý masívny uhyn cichlid malawi

Odoslaťod Andrej Jakubík » 06 Mar 2023 17:08 pm

snajprik napísal:Toto čo popisuje sú s 90% čpavky, otázka je ako sa tam nabrali. Tlamovce sú veľmi odolne ryby tie len tak niečo nezabije.


Presne ako hovoríš. Mohla to byť autointoxikácia amoniakom. Ryba pri vyššom pH dokáže amoniak vo svojom tele nahromadiť až do smrteľných dávok. A vo vode môže byť amoniak nulový, resp. testy neukážu nič. Ryba ho má v krvi a tá stráca schopnosť viazať kyslík.

Ak má niekto lepšie vysvetlenie, sem s ním. Ale ryby by som nekŕmil a skúsil by som možno iba dočasne znížiť pH väčšou výmenou vody.
Andrej Jakubík
 
Príspevky: 70
Založený: 02 Feb 2023 23:25 pm

Re: okamžitý masívny uhyn cichlid malawi

Odoslaťod Andrej Jakubík » 06 Mar 2023 20:32 pm

Peter, ďakujem za zaslanie fotiek.
Z nich je evidentné, že je to otrava amoniakom. Ale nie amoniakom prítomným vo vode, ale v tele ryby. Pokúsim sa vysvetliť, čo je to autointoxikácia:

Ryby príjmu potravu, strávia ju a nakoniec vylúčia. Ale ak príjmu potravu, ktorá nie je ich ideálnym krmivom a pri niektorých špecifických podmienkach prostredia sa z nej stáva jed. Cichlidy z jazera Malawi by nemali prijímať živočíšne bielkoviny vo väčšom množstve. Ak sa tak stane, ich trávenie zlyháva a spomaľuje sa.
Potrava bohatá na bielkoviny sa rozkladá v ich tráviacom trakte a vznikajú deriváty dusíka - a medzi nimi aj amoniak. Veľmi dobre si Peter spomenul, že ako krmivo používa Sera San a ten má podiel dusíkatých látok až skoro 50% (živočíšne bielkoviny).

Za normálnych okolností by sa ryby Malawi z týmto problémom ako-tak vysporiadali a amoniak vylúčili v rámci látkovej výmeny cez žiabre. Je tu však jedna nešťastná náhoda v podobe vyššieho pH. Pri hodnotách 8-9 a viac sa proces zastavuje a amoniak sa hromadí v tele ryby. Vo vode ho nenájdeme, ale aj napriek tomu dokáže ryby, ktoré nie sú schopné efektívne tráviť živočíšne bielkoviny zabiť. Preto nemala Tanganika vo vedľajšom akváriu žiadny problém. A problém nemali ani Tetry krvavé, či dokonca prísavník (ktorý navzdory všetkým názorom patrí medzi všežravce).

Amoniak sa dostáva do celého tela a zasiahne krv, kde radikálne zníži schopnosť hemoglobínu viazať kyslík. Ryba sa udusí, pretože nedokáže vyživovať kyslíkom životne dôležité orgány. Koncentrácia N-Amoniaku v krvnej plazme sa zvýši niekedy až 10násobne a zadusí rybu do niekoľkých hodín.

Testy vody nám v tomto prípade nepomôžu, pretože vo vode nič neukážu.

Ak chceš ostať verný značke sera, skrmuj pre Malawi napríklad granugreen, kde je obsah živočíšnych produktov podstatne menší. Ako doplnok z času na čas použi napríklad mrazené (tiež určené pre Malawi). Vyvaruj sa živočíšnym bielkovinám vo väčších množstvách.

Tento problém vznikol veľmi nepríjemnou zhodou okolností a náhod. Niekto sa s ním nestretne nikdy a teba postretol 2x po sebe. Je to skúsenosť a poznanie. Rozširuj tie informácie ďalej a dúfaj, že zabrániš, aby sa podobné veci stali niekomu druhému.
Andrej Jakubík
 
Príspevky: 70
Založený: 02 Feb 2023 23:25 pm

Re: okamžitý masívny uhyn cichlid malawi

Odoslaťod snajprik » 06 Mar 2023 23:39 pm

Aká to blbosť vie vyvraždiť celu osádku v akva :) Podanie mäsitej potravy bylinožravcom ...
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1916
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: okamžitý masívny uhyn cichlid malawi

Odoslaťod vincent van gogh » 07 Mar 2023 00:31 am

Andrej Jakubík napísal:Z nich je evidentné, že je to otrava amoniakom. Ale nie amoniakom prítomným vo vode, ale v tele ryby. Pokúsim sa vysvetliť...

Ak je to tak, ako píšeš , tak po dlhom čase tu čítam príčetný a hlavne fundovaný, skoro až ichtyologický názor. Nie je tu na to smajlík ,tak slovne : Palec hore !
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: okamžitý masívny uhyn cichlid malawi

Odoslaťod Andrej Jakubík » 07 Mar 2023 12:14 pm

Ešte pre upresnenie, toto nie je v chove rýb nič výnimočné. Rybári majú počas leta obrovské problémy s intoxikáciou kapra amoniakom v rybníkoch. Kapor sa tiež kŕmi granulami s vysokým podielom N látok (rybia a mäso-kostná múčka) a v letných mesiacoch postačí ak sa na niekoľko dní premnožia riasy a tie dokážu pH vody vyhodiť na hodnotu 9 v priebehu zopár hodín.
Rybnikári ako prví začali preto používať algicidné prípravky ako prevenciu pred týmto problémom. Až neskôr sa tých prípravkov chytila aj akvaristika.
Dostávam otázky typu, ako ryby z tohto problému vyliečiť. Je to ťažké, pretože aj keď vieme kde nastal problém, nie je jednoduché ho odstrániť. U ľudí sa v prípade methemoglogínových problémov používa akvaristom veľmi známa látka - metylénová modrá. Vyrába ju v čistej forme napríklad Dajana (to mi vyskočilo ako prvé v google).
Metylénová modrá by mala eliminovať účinky amoniaku na hemoglobín. Tak to platí u ľudí, ale ako presne je to v tomto prípade s rybami zaručiť neviem. Za skúšku záchrany rýb to ale určite stojí. Pri dodržaní dávkovania sa tým nemôže nič pokaziť.

So zvolením Petra123 prikladám fotku, ktorú mi zaslal. Žiabre ako vidíte už nie sú červené, ale skôr do hneda. Neklamný znak prítomnosti Amoniaku. Ako druhý symptóm si treba všímať tmavé sfarbenie. Chromatofóry (pigmentové bunky) v pokožke ostali roztiahnuté a ryba nad nimi stratila kontrolu, preto je typickým príznakom aj stmavnutie tela.
Prílohy
autointoxikácia.jpg
Andrej Jakubík
 
Príspevky: 70
Založený: 02 Feb 2023 23:25 pm

Re: okamžitý masívny uhyn cichlid malawi

Odoslaťod Pavole » 07 Mar 2023 13:50 pm

Nedá mi nepripojiť sa k Vincentovi s pochvalou: takýto fundovaný "fachmanský" výklad problematiky je tu v poslednej dobe ako zjavenie. Škoda že už tu do diskusií takmer vôbec neprispievajú svojimi vedomosťami ľudia ako napr. Raviolka al SoRex.... všetká česť a vďaka výnimkám...
Pavole
 
Príspevky: 60
Obrázky: 0
Založený: 28 Feb 2006 11:54 am
Bydlisko: Žilina

Re: okamžitý masívny uhyn cichlid malawi

Odoslaťod vincent van gogh » 07 Mar 2023 16:25 pm

Pavole napísal:... takýto fundovaný "fachmanský" výklad problematiky je tu v poslednej dobe ako zjavenie. Škoda že už tu do diskusií takmer vôbec neprispievajú svojimi vedomosťami ľudia ako napr. Raviolka al SoRex....

Tak nejako som to myslel.
_______________________________________________________________________________________________________________
Tiež pre uprenenie a -pardón - zároven mimo témy "okamžitého úhynu ...." Častokrát je choroba rýb spôsobená chybou samotného akvaritsu/ristky - neznalosťou elementárnych vecí. A dost z nás laikov to vie aj indentifikovat. (nezabehnuté akva, prerybnenie atd).
Ale vediet, čo konkrétne a prečo sa deje v organizme živočícha a vediet aj, čo stým....to už je niečo iné.

Kedysi tu bol martin_s, ktorý za A :sa v tom pomerne vyznal. A za B : tiež bol známy ako nekompromisný admin tohto fóra.
https://e-akvarium.cz/autori/martin-stelzer/

Zdá sa mi, že to A aj B, tu dnes chýba.
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: okamžitý masívny uhyn cichlid malawi

Odoslaťod Andrej Jakubík » 07 Mar 2023 17:08 pm

Ľudia s lekárskym vzdelaním bývajú veľmi dobrí akvaristi. Vidia veci inak ako bežní ľudia a vedia sa odosobniť. To im pomáha nájsť správne riešenie. Sám si niekedy chodím po rady ohľadom použitia niektorých humánnych liekov u rýb k lekárom a lekárnikom.
Veterinárna a bežná medicína sa vždy učila jedna od druhej. Podobne sa aj akvaristi učili od rybnikárov a naopak.

V dnešnej dobe "modernej" akvaristiky treba viac ako na informácie z netu pozerať do kníh. Ryby sa nezmenili skoro vôbec na rozdiel od akvárií, ktoré dnes vyzerajú inak ako vyzerali v časoch keď som s akvaristikou začínal.

Vždy ale platí, že k rybám (aj iným zvieratám) musíme pristupovať ako k ľuďom. Až potom dokážeme pochopiť čo nám chcú povedať. Pretože ryba si život s nami nevybrala, ale naopak človek si vybral ju. A z toho pramení veľká zodpovednosť, ktorú nesú všetci akvaristi.
Andrej Jakubík
 
Príspevky: 70
Založený: 02 Feb 2023 23:25 pm

Re: okamžitý masívny uhyn cichlid malawi

Odoslaťod Andrej Jakubík » 07 Mar 2023 21:57 pm

Trocha odbočím aj ja.

Pokúsim sa tu rozprúdiť odbornú diskusiu ohľadom niektorých ochorení, ktoré trápia aj mňa. Začnem tým, že založím novú tému - pleistoforóza (Neon tetra diseases), ktorá tu zatiaľ chýba. Uvediem čo o nej zatiaľ vieme a vyslovím niektoré svoje teórie. Podotýkam, že liečba doposiaľ neexistuje. Akýkoľvek názor kohokoľvek bude vítaný.
Andrej Jakubík
 
Príspevky: 70
Založený: 02 Feb 2023 23:25 pm

Re: okamžitý masívny uhyn cichlid malawi

Odoslaťod snajprik » 08 Mar 2023 00:07 am

Bežný akvaristi riešia max krupičku (parazity) či rozpad plutiev (plesne).
Skúsenejší akvaristi používajú karanténu nadrž pre nove ryby, alebo tam premiestňujú podozrivé ryby na preliečenie.
Toto rieši 90% možných vzniknutých problémov.
Liečba je problém, väčšinou ublíži ako pomôže, malo akvaristov ma zabehnutú karanténnu nadrž a liečia to rovno v nádrži.
A skoro všetky liečiva fungujú na princípe vyzabíjania baktérii, v dne vode či filtri. Akvárium sa s toho spamätáva mesiac a vedie to k nárastu amoniaku a ešte väčšiemu problému.
Ak to nie je rozsiahly problém či veľmi vzácna ryba a nemáš karanténnu nadrž, volíš tu rybu utratiť, ako zahájiť celkovú liečbu.
Môj skromný názor :)
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1916
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: okamžitý masívny uhyn cichlid malawi

Odoslaťod Andrej Jakubík » 10 Mar 2023 14:34 pm

snajprik napísal:Bežný akvaristi riešia max krupičku (parazity) či rozpad plutiev (plesne).)


To je mi jasné. Ak som si pozrel dejiny tohto fóra, tak sa tu mnoho krát riešili aj veci, ktoré boli neprávom označené za krupičku, alebo baktériu. Máš pravdu, že ľudia poznajú väčšinou iba tieto dve skupiny ochorení, ale aj tak si cením akýkoľvek, aj úplne laický pohľad na problém.

Múdry človek mi raz povedal:

"Jeden nadšený amatér dokáže niekedy viac ako desať profesionálov."
Naposledy upravil Andrej Jakubík dňa 10 Mar 2023 14:37 pm, celkovo upravené 1 krát.
Andrej Jakubík
 
Príspevky: 70
Založený: 02 Feb 2023 23:25 pm

Re: okamžitý masívny uhyn cichlid malawi

Odoslaťod Andrej Jakubík » 10 Mar 2023 14:36 pm

Ešte predsa pridám jeden môj text, resp. článok z minulosti ohľadom amoniaku a baktérií na žiabrach rýb:

Nový typ symbiózy: Baktérie sa usídlili v žiabrach rýb

Mikrobiológovia a výskumníci v oblasti rybárstva objavili úplne nový typ symbiózy. Baktérie v žiabrach rýb. Sú to práve tie prospešné baktérie, ktoré premieňajú škodlivý amoniak na neškodný plynný dusík. Ryba totiž ako je známe, produkuje mnoho amoniaku. Ten je odpadovým produktom metabolizmu bielkovín. Amoniak samozrejme znečisťuje aj vodu. Ak sa vo vode s rybami vyskytne v nadmerných koncentráciách môže byť dokonca smrteľný. Človek vylučujeme prebytočný amoniak močom. Ryby to robia prostredníctvom svojich žiabier.

Vedci, ktorí sa špecializujú na identifikáciu a sledovanie rýchlosti množenia baktérií konzumujúcich jedovatý amoniak, prišli so zaujímavým objavom. Tieto baktérie sa usídlili priamo na žiabrach rýb.

Výskum ukázal, že žiabre mnohých kaprovitých rýb sú osídlené mikroorganizmami. Na identifikáciu týchto mikroorganizmov použili mikrobiológovia okrem sledovania DNA aj rôzne mikroskopické techniky a meranie izotopov. Vedecká práca to bola náročná. Samotná príprava žiabrových oblúkov pre účely experimentu bola výzva. Silná chrupavka v žiabrovom oblúku komplikovala „krájanie“ tenkých častí, potrebných na mikroskopické vyšetrenie. Mikrobiológovia ale nakoniec uspeli.


V okamihu, kedy biológovia odstránili žiabrový oblúk z preparovanej ryby, všimli si, že žiabre stále produkovali plynný dusík. To znamená, že baktérie boli stále aktívne.
Biológovia sa snažili presne určiť, koľko presne amoniaku baktérie spotrebujú pre svoj život. Aby to zistili, museli určiť „dusíkovú bilanciu“ v akváriu. Toto bola náročná úloha. Hlavne kvôli nepretržitej prevádzke filtra, ktorý z vody tiež odbúraval amoniak. U rýb kŕmených spôsobom, kedy sa striedal pôst a kŕmenie sa ukázalo, že 31% krmiva skončí vo vode ako amoniak. U rýb kŕmených častejšie v menších množstvách to bolo iba 18%. v oboch prípadoch sa podstatná časť amoniaku premenila na plynný dusík. Ten neškodne unikal z vody.

Objav tohto nového typu symbiózy medzi rybami a baktériami nie je až tak bežná záležitosť. Dokazuje to, že sa baktérie, podobne ako iné živočíchy planéty dokážu evolučne prispôsobiť a bojovať o „potravu“, ktorou je v tomto prípade amoniak. Je celkom možné, že baktérie, ktoré obývajú žiabre, majú výhodu, pretože sa dostanú k potrave omnoho skôr ako iné baktérie. V určitom období evolúcie ryby sa tieto baktérie rozhodli osídľovať aj telo ryby a to sa ukázalo ako úspešná stratégia.

Otázkou nateraz zostáva, či sa baktérie vyskytujú aj v iných druhoch ako sú tie kaprovité. Vedci majú podozrenie, že táto „symbióza“ je u sladkovodných rýb bežná. Je potrebné ju však potvrdiť. Výsledky tejto štúdie poskytuje užitočné informácie aj pre rybárstvo a akvakultúru. Kŕmenie, ktoré sa používa v intenzívnom chove rýb, často vedie k vysokým produkciám amoniaku.

Pre symbiózu medzi rybami a baktériami je podstatné, aby bola produkcia amoniaku konštantná. Baktérie teda uprednostňujú častejšie kŕmenie malým množstvom krmiva, ako veľkým množstvom raz alebo dvakrát denne. Baktérie a samozrejme aj ryby majú z tejto symbiózy obrovský úžitok. Pri konštantnej produkcií amoniaku profitujú obe skupiny organizmov.
Andrej Jakubík
 
Príspevky: 70
Založený: 02 Feb 2023 23:25 pm


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.