Automatizácia akva



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Automatizácia akva

Odoslaťod loksik.lubos » 19 Aug 2022 09:07 am

Tak a konečne všetko zložené pre plnú automatizaci a monitoring akva. Hadam bude všetko fungovať správne bez poruchy samozrejme údržbu akva budem robiť sam
Prílohy
IMG_20220716_202445_zmensena (1).jpg
IMG_20220716_202421_zmensena (3).jpg
loksik.lubos
 
Príspevky: 82
Obrázky: 5
Založený: 13 Jan 2012 11:46 am

Reklama

Re: Automatizácia akva

Odoslaťod Seraph » 19 Aug 2022 17:02 pm

ty vole, vypoctove stredisko :D
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Automatizácia akva

Odoslaťod RadoA » 20 Aug 2022 05:32 am

Fú, veru, ty vole :D Akva snáď ani nemá toľko funkcií a možností, koľko je tam káblikov.

Trochu sa rozpíš...
Obrázok používateľa
RadoA
 
Príspevky: 678
Obrázky: 31
Založený: 25 Jún 2004 07:09 am
Bydlisko: Košice

Re: Automatizácia akva

Odoslaťod loksik.lubos » 20 Aug 2022 18:31 pm

Jedna sa o plne automatizovane zariadenie ovladane pomocou raspberry ktory sa da ovladat cez web . Dokaze toho hodne ako napr.:
Plne izolovaný obvod pH pre presné a stabilné merania
16xovladanie 230V zásuviek
7x DC port na ovladanie 12V zariedeny ako su relé, ventili, cerpadla s toho 3 dc porty mozu fungovat zo zaloznym plavakom, senzorom vody atd
8x pwm ovladanie led svetiel pripadne 8x perilisticke pumpy na davkovanie chémie
3x teplota
automaticke krmenie s krmitkom Eheim
3x porty pre ovladanie plavakovych spinacov ktore mozu sluzit pre doplnovanie, vymeny vody
3x optic/no contakt senzory
I2C modul
Dalej je mozne nastavovat rozne pravidla, makra co ma urcity port robit, casovace .... . Existuje aj novšia verzia 3 ktora dokaze este pripojit viacero senzorov. Priamo v krabici sa nachadza cca 50m kabla + do pivnice mi vedie 4x30m kabla kde mam zapojenu osmozu, zasuvky. Do nadoby sa mi napusta osmo voda po dosiahnuty senzora vypne osmozu a zacne napustat vodu s vodu pre mix. Po naplnenie nadoby sa zapne ohrievac a prudove cerpadlo sa spusti obcas aby premiesalo vodu. Je toho vela rozpisovania casom doplnim zvysne foto a popis cele systemu.

pre blizsie info je mozne pozriet stranku https://www.robo-tank.ca/ kde je uplne popis co to dokaze je to asi 2 najlepsi ovladac na trhu pre plny monitoring lubi sa mi aj neptune apex ktory je uz topka a dokaze toho neskutocne len tam uy zakladna cena zacina na 800e a viac
loksik.lubos
 
Príspevky: 82
Obrázky: 5
Založený: 13 Jan 2012 11:46 am

Re: Automatizácia akva

Odoslaťod barky » 23 Aug 2022 11:14 am

Klobuk dole, dalsie fotky a popisy by ma naozaj zaujmali a celkovo aj info k akvariu kde to pouzivas. Dalo by sa to pouzivat hromadne napriklad na 40 akvarii ?
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Automatizácia akva

Odoslaťod j » 24 Aug 2022 06:18 am

A máš k tomu aj akvárko? :)
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Automatizácia akva

Odoslaťod milop » 29 Sep 2022 10:08 am

Ahoj luboš, je to síce stará téma, ale mohol by si po čase dať aj foto , videa toho akvária + skúsenosti s "automatizáciou" (?)
Alebo to bola len príprava, keby si raz mal akvárium ? alebo len fotka nejakeho rozvadzača :-( .
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Automatizácia akva

Odoslaťod loksik.lubos » 14 Mar 2023 14:36 pm

IMG_20230302_212228.jpg
IMG_20230302_212228.jpg
IMG_20230302_212228.jpg
Ospravedlnujem sa dlho son sa tu neozval. Ano vsetko funguje na 300l akva. Cez vikend sa pokusim popísať blizsie info celeho systemu.
Prílohy
IMG_20230227_130526.jpg
IMG_20230302_212244.jpg
loksik.lubos
 
Príspevky: 82
Obrázky: 5
Založený: 13 Jan 2012 11:46 am

Re: Automatizácia akva

Odoslaťod kubko82 » 14 Mar 2023 19:42 pm

Tak to už iba sedíš pred akvarkom a pozeráš? To by ma nebavilo. Ale pekná práca.
Obrázok používateľa
kubko82
 
Príspevky: 193
Obrázky: 55
Založený: 01 Máj 2009 12:47 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: Automatizácia akva

Odoslaťod hongi » 14 Mar 2023 20:24 pm

Toto už ani nie je o akvaristike...
hongi
 
Príspevky: 925
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: Automatizácia akva

Odoslaťod Seraph » 14 Mar 2023 21:33 pm

podla mna to o akvaristike JE
Akvaristika je nadherna aj preto lebo je rozmanita...ak chcel clovek sprtat ruky do akva kazdy den, miesat si sam hnojiva a hnojit, merat parametre, menit vodu, atd....nech sa paci, je tu taka moznost......
zaroven sa tu vsak ponuka aj moznost si iste veci ulahcit....ak nechces menit vodu a chces, aby to za teba robil pristroj nech sa paci, podobne s hnojenim, sledovani parametrov a pod.

ludsky zivot vo vsetkych svojich podobach predsa je o rozvoji a progrese.....akvaristiku nevynimajuc.
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Automatizácia akva

Odoslaťod snajprik » 15 Mar 2023 07:32 am

Chalani zabúdate na drobnosti ako je strihanie rastlín, odkalovanie dna, čistenie filtrov a hlavne kontrola, napĺňanie a údržba techniky :D
Som presvedčený že Luboš strávi údržbou toho bez údržbového akvária 10x viac času ako ja :D
Obrázok používateľa
snajprik
 
Príspevky: 1915
Obrázky: 76
Založený: 10 Jan 2016 15:23 pm

Re: Automatizácia akva

Odoslaťod vincent van gogh » 15 Mar 2023 14:01 pm

hongi napísal:Toto už ani nie je o akvaristike...

Ale jasné, že aj toto je o akvaristike... Chýba už len maličkosť : vidiet to akvárium. Tiež je dobrá poznámka, či a ako by to slúžilo v nejakej chovni napr. s 40-timi akva.

Kludne by ale postačila aspon tá fotka akvaria.
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Automatizácia akva

Odoslaťod loksik.lubos » 16 Mar 2023 09:10 am

Preco nemat automatuzaciu v akva nevidim v tom ziadny problem udrzba a podovne sa samozrejme robi rucne. To je to iste ako ked mate stare auto a nove abyvste nemuseli trebas rucne otvarat okno ale zmacknete tlacitko a ono sa otvori samo
loksik.lubos
 
Príspevky: 82
Obrázky: 5
Založený: 13 Jan 2012 11:46 am

Re: Automatizácia akva

Odoslaťod vincent van gogh » 16 Mar 2023 12:38 pm

loksik.lubos napísal: To je to iste ako ked mate stare auto a nove abyvste nemuseli trebas rucne otvarat okno ale zmacknete tlacitko a ono sa otvori samo


Pravda! stahovat okienko ručne je niečo strašné. Ale ten starý dábel došiel spolahlivo z bodu A do bodu B.
Ved automatizovať akva snád nie je ciel, ale prostriedok. Finále je samotné akvárium. Tak šup sem fotku a každý si môže urobit názor. Páči. Nepáči. Hotovo, vybavené. Kde je problém...

Ja mám v zásuvke akurát filter a svetlo a na monitoring mi musí postačit moje slepé oko. Ale rád si pozriem akva , kde sa k výsedku dopracuješ cestou - aj za pomoci pomerne sofistikovanej metody. Ved to, akou cestou..... je naštastie každého vec.
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Automatizácia akva

Odoslaťod loksik.lubos » 16 Mar 2023 22:57 pm

Prikladam foto pred opatovnym zalozenim kde mam momentalne viac rastlin + koberec . Co sa tyka mojho akva tak su tam nedostatky ale zial kedze moje terce sa kazdu chvilu vytieraju tak nerobim extra zasah do vody ale co sa tyka kvality vody a techniky tak samozrejme nesetrim na lacnych smejdoch dodavam len to co je najlepsie ale snazim sa pouzivat co najmenej chemie takze daka riasa tam je. Budem chciet zakladat dalsie aspon 500l. akva tam sa uz budem snazit najst krajsiu vizualnu inspiraciu + vymena filtra eheim 5e za daky iny niesom snim spokojny.
Prílohy
IMG_20220916_210535.jpg
loksik.lubos
 
Príspevky: 82
Obrázky: 5
Založený: 13 Jan 2012 11:46 am

Re: Automatizácia akva

Odoslaťod loksik.lubos » 21 Mar 2023 22:25 pm

Dobrý deň milý akvaristi

Keď som prechádzal internet čo sa týka techniky pre akvárium našiel som zaujímavú stránku a to bolo automatizácia akvária kde bolo všetko popísane ako si s arduina niečo takéto vytvoriť:
https://www.plantedtank.net/threads/iaqua-my-touch-interface-aquarium-controller-arduino.677265/.
Keď som bol ešte v začiatkoch tejto éry ohľadne arduina pokúpil som kopec veci ako to zostrojiť len žiaľ moje skúsenosti s kódovaním arduina neboli až také skvele ako som myslel. Hľadal som niekoho kto by mi vedel vytvoriť dáky kód k môjmu nextion dyspleju kde som mal vytvorené ako také menu spolu s popisom čo by som potreboval tak nakoniec som to celé vzdal. Keď som sa blizsie zaujímal ohľadne automatizácie natrafil som konečne čo by bolo pre mňa to pravé orechové našiel som zariadenie Neptún Apex ktorý sa mi strašne páčil že ma neskutočne veľa možnosti len jedna vec čo ma odradila bola ta cena tu sa základ hýbe od 1000e hore s čoho som bol nakoniec sklamaný. Po čase na jednom fóre som natrafil na stránku https://www.robo-tank.ca čo bolo náhrada Neptúnu Apex za prijateľnú cenu ktorý som neváhal a hneď objednal. Po rozbalený som bol milo prekvapený takže som začal testovať ako cely tento systém funguje a čo všetko dokáže. Cely systém som si nakoniec prelozil do slovenčiny čo bolo zhruba cca 800 súborov obrázkov čo mi trvalo cca 2 mesiace po pol roku testovanie mi prestalo nahrávať kód do arduina s čoho som bol veľmi zúfali nakoľko sme zistili že problém sa nedá riešiť bolo mi zaslane náhradne zariadenie reef-pi ktorý mam do teraz plne funkčné.
Takže opäť začala fáza testovania a nastavovanie ako čo všetko funguje po dakom čase som sa konečne pustil do ostrého a začal postupne vymýšľať čo ako zostrojiť. Na radu prišli plaváky, zásuvky, dávkovacie pumpy a dávkovač krmiva. Konečne som bol pyšný nato že toto by mohlo fungovať zatiaľ som to mal len tak provizórne pozapájane ale nedalo mi to aby to vyzeralo samé káble kade tade. Začal som hľadať s čoho mam vyrobiť zásuvky a rôzne zvyšne veci len nič nevyhovelo môjmu gustu tak nakoniec som zvážil ALU profil Jokel 60x40m a stoho vytvoril zásuvky 1x8 a 2x4 zásuvky + 8x dávkovacie čerpadlo. Celu techniku som chcel dať pod akva ale miesto to nedovolilo tak všetko som presunul do pivnice ako CO2, RO, odpad atď. Takže začala fáza sekania a inštalácia chráničiek a PPR trubiek do stien cca 30m. S pivnice do akva mam vedene potrubie s prívodom vody MIX/RO, kanál, CO2 a kabeláž cca200m (2x kábel FTP,2x kábel 4G1,5mm a keďže som nemal už žiadny voľný kábel tak este som musel dotiahnuť 2x14 žilový telefónny kábel ktorý som mal doma.
Na nádobe s RO mam zapojenie 3 bezdotykové snímače 1 a 2 ovláda solenoid na dopustenie vody a 3 ovláda solenoid na RO. Keď je v nádobe nízka hladina vody senzor 1 odpojí ohrev + prúdové čerpadlo na miešanie vody a spusti solenoid na prívod vody kým nedosiahne senzor 2 po dosiahnutý tejto úrovne sa vypne a zapne solenoid na RO kým nedosiahne senzor3. Pri tejto úrovni sa zapne ohrev spolu s čerpadlom ktoré nefunguje nonstop . takto je nádoba pripravená opätovnú výmenu vody pokiaľ je prázdna nie je možne spustiť výmenu s dôvodu blokovej schémy.
V akva mam 4 plaváky:
Plavak1: je stav nízkej hladiny pri výmene vody aby nevypustilo celé akva
Plavak2: odpar vody aby nemuselo čakať kým nedosiahne min hladina tak tento plavák je nižší o 5cm od plaváku max hladina
Plavak3: MAX hladina štandardná hladina vody
Plavak4: alarm odpája výtlačne čerpadlo keď zlyhá plavák 3.

Cely systém funguje pomocou raspberry a pridávnej dosky Robo-Tank ktorý sa da ovládať cez VNC na diaľku cez web. Bližší popis ako vyzerá webové rozhranie je tu: https://www.robo-tank.ca/forum/Thread-Robo-Tank-v6-0-is-Ready-Now-v6-5
Ale ak by niekto chcel aspoň osekanú verziu tak by sa dalo ovládať 8x zásuviek, pri pridaný PCA9685 na I2C zbernicu je možne ovládať 16-kanalov PWM/analog po pridaný 3,3V relé, 3x teplotne čidlo, PH sonda I2C..pripadne ak by bol dáky elektrotechnik tak by si vedel to vylepšiť.

Ak by náhodou niekto mal dáke bližšie otázky neni problém zodpovedať čo sa týka zapojenia, schém alebo pomôcť pri programovaný nakoľko je toho moc veľa nebudem to tu cele rozpisovať.
loksik.lubos
 
Príspevky: 82
Obrázky: 5
Založený: 13 Jan 2012 11:46 am


Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.