Walstad 100vka



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Walstad 100vka

Odoslaťod hongi » 11 Feb 2023 14:45 pm

Zdar,
rozhodol som sa prerobiť rastlinnú stovku, dlhodobo sa trápim s rastlinami. Pre veľký kus dreva je veľa tmavých miest čo limituje priestor kde môžem niečo sadiť. To drevo sa mi síce veľmi páči, ale skúsim to bez neho, použijem niečo menšie. Mám aj pár komerčných kameňov (tuším cloudy rock alebo ako to nazvali), ktoré by som nikdy nekúpil, ale dal mi ich kamoš z akvaobchodu (SZ), tak prečo ich nepoužiť.
Skúsim walstad metódu, keďže inklinujem k prírodnej jednoduchej akvaristike s minimom zásahov. (navyše som vždy chcel skúsiť akvárium so zeminou, keď som ešte ako chlapec ani netušil, že nejaká Diana Walstad existuje)Toto akvarko je bokovka popri väčšej tanganika nádrži.
Momentálne sú tam 4 krásne Apistogrammy vijejita, tetry čierne a tri staré tetry červené, plus tri prisavniky, ktoré namojdušu majú už hádam aj 15 rokov. Tie mi tam vadia, ale z úcty k šedinám a spoločne prežitým rokom ich tolerujem. (1samec a 2samice) Tiež ma zaujíma koľko sa dožijú.
Kôli rybám, ktoré prerábku prečkajú v lavore a hneď budú musieť ísť späť začnem zo zabehnutým filtrom fluval 407, ten by mal pomôcť v počiatkoch kým sa chytia rastliny, časom by som ak to pôjde chcel filter odpojiť a bežať len so svetlom a ohrievačom, ktorý je hlavne v zime u mňa nutnosť.
Svietim WRB svetlom Sinkor 60, akvárium má rozmery 65d x45v x35š.
Použijem súčasné rastliny - Cryptocoryne balansae, Anubiasi, Bolbitis heudeloti, nejaká bucephelandra, jeden echinodorus a ešte dva druhy Cryptocoryne. Plánujem niečo dokúpiť, do popredia by som chcel C.parva prípadne E.tenellus , ďalej možno ešte nejaké echinodorusi. Inšpirujem sa výberom.
Mám už kúpený substrát pre vodné rastliny , a tu ma zaujímajú vaše skúsenosti. Aku hrubú vrstvu dať?
Uvažujem tiež obohatiť ho, mám asi pol kg zvyšného výživného substrátu Tropica - ten tam určite primiešam. Mám aj tyčinky tetra initial sticks. Nerád by som to ale prehnal. Čo si myslíte?
Na vrch vrstva hrubšieho piesku.

PS: po vložení príspevku som si náhodou všimol, že tento mesiac mám 20. výročie na akve. Takže toto nové akvarko venujem tejto príležitosti :pivo: :pivo: :pivo: Neskutočne to zbehlo..

Akvárium momentálne vyzerá takto:
Prílohy
IMG_20230211_134503_537.jpg
hongi
 
Príspevky: 924
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Reklama

Re: Walstad 100vka

Odoslaťod hongi » 11 Feb 2023 17:30 pm

Zašiel som do pivnice pozrieť aký je tam materiál, vybral som toto:
Ten kus pripomínajúci hada má 140cm , skúsim ho nejak tiež zakomponovať.
Po ňom by sa mohlo niečo ťahať z vody hore, v tom prípade mi treba vymyslieť osvetlenie keďže akvárium je v tmavej chodbe.
Prílohy
IMG_20230211_163301_273.jpg
IMG_20230211_162828_541.jpg
IMG_20230211_162849_882.jpg
hongi
 
Príspevky: 924
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: Walstad 100vka

Odoslaťod hongi » 12 Feb 2023 18:22 pm

Rastlinkári , poraďte z čoho sa pokúsiť urobiť nejaký súvislejší porast v popredí.
Bude to asi ťažké a dlhotrvajúce. C.parva je adept ale tá rastie pomaly. Napadla ma C.lutea hobbit, s tou máte aké skúsenosti?
Vyberám rastliny, asi stavím na overené lowtech burinky ale skúsil by som aj niečo iné.
Doplním E.latifolius, quadricostatus, možno nejaký zaujímavý mach..
hongi
 
Príspevky: 924
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: Walstad 100vka

Odoslaťod Seraph » 13 Feb 2023 19:50 pm

lilaeopsis brasiliensis?
echinodorus tenellus?
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Walstad 100vka

Odoslaťod hongi » 13 Feb 2023 22:27 pm

Myslíš že to porastie pod tým Sinkor svetlom a bez co2? Čo som hľadal tak i monte carlo by mohlo.
Alebo skúsim všetky a čo pôjde najlepšie ostane.
hongi
 
Príspevky: 924
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: Walstad 100vka

Odoslaťod Seraph » 14 Feb 2023 09:45 am

no ten tenellus by mohol, ten mi tu kedysi radili....

s tym lilaeopsis to uz moze byt zlozitejsie, ale kazde akva je ine...mne rastol ( s burciakom) ale s vyzivnym substratom, potom som burciak odstavil, este sa ako tak drzal...znizil som osvetlenie....ale momentalne uz len preziva a vobec nerastie (aj preto chystam prerabku), tazko povedat....ale casto mi ho nachadzalo ako moznost pestovat bez CO2, akurat asi netreba cakat zazraky.

s tym MC podobne.....50 ludi povie, ze bez CO2 bieda a potom pridu aj taki, co napisu ze nemaju co2 a MC sa im pekne taha..

inak ta c. parva sa mi uz dlhodobo velmi paci ako rastlina a chystam sa na nu
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Walstad 100vka

Odoslaťod hongi » 14 Feb 2023 20:27 pm

Parvu som skúšal pri krevetkach, výživný Tropica na vrchu čierne volcano od Rataja, ale niečo bolo zle, nešla mi, nechápem.
Inak parádna rastlinka. Skúsim ju aj teraz, vidím to na parvu a tenellus. Plánujem tam hodiť kopu rožkatca nech to cucá živiny v počiatku, ten mám overený. Nechcem tam sadiť stonky, ktoré by šli potom preč.
Hrúbka vrstiev dna tak 3-4 cm zeminy a 4-5 cm piesku by mohla byť ok. Čakám na nedeľnú burzu a idem na to.
hongi
 
Príspevky: 924
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: Walstad 100vka

Odoslaťod vilo » 15 Feb 2023 22:53 pm

hongi napísal:Mám aj pár komerčných kameňov (tuším cloudy rock alebo ako to nazvali), ktoré by som nikdy nekúpil, ale dal mi ich kamoš z akvaobchodu (SZ), tak prečo ich nepoužiť.


Z fotky, čo si dal, sa mi zdá, že minimálne tie dole sú vápence (so svetlými žilami). Neviem, aké parametre vody máš, resp. akú chceš v akváriu mať, ale ak mäkšiu, tak by som ich tam radšej nedával.
Obrázok používateľa
vilo
 
Príspevky: 384
Obrázky: 56
Založený: 04 Jan 2007 17:00 pm
Bydlisko: Trnava, Bratislava

Re: Walstad 100vka

Odoslaťod Seraph » 16 Feb 2023 11:40 am

tie seyriu stones zvyknu mat taketo zily v sebe, toho by som sa nebal....
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Walstad 100vka

Odoslaťod hongi » 16 Feb 2023 11:49 am

Určite to nie je vápenec. Ono asi by najlepšie bolo úplne bez kmeňov, nech je čo najviac plochy pre rastliny, tiež pod nimi vznikajú mŕtve zóny v substráte, ale ono to chce niečo tam dať nech to není nuda.
Obávam sa trochu o tie Apistogrammy či to zvládnu.
hongi
 
Príspevky: 924
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: Walstad 100vka

Odoslaťod hongi » 22 Feb 2023 22:58 pm

Tak dnes som to zbúchal. Nakoniec som nedal žiaden kameň. Bude to jednoduché. Fotku pridám keď vyberiem kameň zaťažujúci drevo, to v pohode držalo na dne, celé som to spravil, šiel do roboty, a až teraz večer keď som ešte niečo dorábal a drgol do neho, vyplávalo. Čo samozrejme je problém pri spodnej vrstve zeminy. Zajtra to stiahnem a znova napustím.
Väčšina plochy je osadená E. tenellus, časť tvorí C.parva, okolo dreva E. quadricostatus, Cryptocoryne, Microsorum, Bolbitis (ten som "trochu" odpálil savom, snáď pustí nové), ešte je tam E.bleheri v pozadí a na dreve nejaké anubiasi a mach. A ešte Schismatoglottis prietoi, malinká rastlinka, ktorá prežila z predošlého, snáď sa rozbehne. Tu mám veľmi rád a páči sa mi. Škoda že sa jej prestalo dariť.
Z pôvodnej osádky chcem dať späť už len Apistogramy a potom doplniť nejaký drobný farebný hufovitý druh, alebo sumčeky sklovité. Dajte tipy na nejaké rybky.
Rozmýšľam ako nastaviť svetlo, akú intenzitu zvoliť, je to spomínaný Sinkor wrb (tuším 75cm)
Počiatočný hladký rozbeh by mal zabezpečiť podľa plánu zabehnutý Fluval 407 ktorý už fachčí.
Chcel by som mať na pár rokov pokoj a minimum práce s týmto akvarkom.
hongi
 
Príspevky: 924
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: Walstad 100vka

Odoslaťod hongi » 26 Feb 2023 10:58 am

Kameň pre istotu stále zaťažuje drevo, svetlo ide na 50% a nastavil som 4 hodinovú "siestu". Takže idem od 8:00 (s pol hodinovým svitom) do 12:30, 4h pauza, od 16:30 do 22:00 (pol hoďka súmrak)
Apistogrammy sú v pohode, filter robí čo má. Na hladine už mám povlak, pár hrudiek zeminy sa nejak objavilo na povrchu. Voda ale krásne číra. Limnobium púšťa ako divé.
V piatok prídu sumčeky sklovité a galaxy. Rozhodol som sa pre túto (zvláštnu) kombináciu. Apistogrammy tam geograficky nepasujú ale čo už.
hongi
 
Príspevky: 924
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: Walstad 100vka

Odoslaťod hongi » 27 Feb 2023 12:00 pm

Pôvodne som chcel použiť aj staré anubiasi, veľké a hodne ich bolo, ale nejak som si to rozmyslel, moc by tienili. Preto je tých rastlín pomenej, druhýkrát už sa mi nechcelo objednávať. Za koreňom je ešte Bolbitis (ten spálený) , preto som ho skryl, snáď sa spamätá.
Ešte chcem na drevo naočkovať Phoenix mach.Tie tri tenké korienky vpravo dole sú samostatné, len tak opreté, niesom si nimi istý. V piatok prídu rybky.
Prílohy
IMG_20230227_105805_538.jpg
IMG_20230227_105543_494.jpg
hongi
 
Príspevky: 924
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: Walstad 100vka

Odoslaťod hongi » 15 Mar 2023 22:11 pm

Všetko šlo pekne, rastliny púšťali nové listy, najmä tenellus. Ale odcestoval som, vynechal dve výmeny vody a zrejme to pôsobilo problém. Predpokladám priveľa živín, latifolius úplne fuč a tenellusu žltnú listy ako spálené. Tiež sú veľmi svetlé.
Ubral som svetlo na 40%, tu si niesom istý ako silno svietiť, hľadám. Čo poviete?
Prílohy
IMG_20230315_204241_222.jpg
IMG_20230315_204228_368.jpg
hongi
 
Príspevky: 924
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: Walstad 100vka

Odoslaťod hongi » 30 Mar 2023 12:35 pm

Stále to nejde ako by som chcel. Rastliny nejdú veľmi. Cryptocoryny ok ale ostatné žltnú a listy odchádzajú.
Dokonca ani rožkatec nie je zelený. (Čo je zelenšie a krajšie je dosádzané)
Rozmýšľam či nemôže byť problém silná filtrácia, žeby baktérie spracovali všetko a rastliny majú málo?
Uvažujem nad zrušením filtra, dal by som tam len nejaké malé honítko vody.
Tiež voda zo studne je tvrdá a zásaditá, čo není ideál.
Neviem čo s tým. Testy a merania som nerobil.
Prílohy
IMG_20230330_122159_021.jpg
IMG_20230330_122135_214.jpg
IMG_20230330_122124_134.jpg
hongi
 
Príspevky: 924
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: Walstad 100vka

Odoslaťod matte » 03 Apr 2023 11:15 am

nemáš to moc hlboko zasadené? rožkatec mne na začiatku išiel ako blázon a potom zmizol
tiež som mal podobný piesok a podľa mna treba dnové slimáky mať
Obrázok používateľa
matte
 
Príspevky: 2086
Obrázky: 56
Založený: 05 Feb 2018 21:22 pm

Re: Walstad 100vka

Odoslaťod marekkl » 08 Apr 2023 21:13 pm

Ahoj, nemôže to byť prebitok napr. železa? Ten sa niekedy prejavuje rastom do červena, takisto vyvoláva nedostatok Mangánu a ďalšie problémy , keď nevieš čo obsahovala zemina čo si tam dal je to ťažká diagnostika, toto bude metóda pokus omyl, precitaj článok od rataja trochu ta možno nasmeruje. https://www.rataj-spk.cz/informace/103- ... ch-akvarii
Obrázok používateľa
marekkl
 
Príspevky: 249
Obrázky: 16
Založený: 09 Sep 2006 08:53 am
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: Walstad 100vka

Odoslaťod hongi » 09 Apr 2023 08:18 am

Môže to byť čokoľvek. Je to substrát pre vodné rastliny z obi, presné zloženie neuvádzajú. Hrám sa so svetlom a hľadám, skúšam. Ten sinkor by mal hádam byť ok pre low tech nádrž.
Možno by pomohlo aj vývod z filtra dať nižšie pod hladinu kôli CO2, ale mám krátku hadicu. :cry:
Prestáva ma to baviť...
hongi
 
Príspevky: 924
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: Walstad 100vka

Odoslaťod marekkl » 11 Apr 2023 18:49 pm

Co2 pokiaľ nedodávaš plynné tak sa zbytočne budeš hrať s vývodom filtra, nikdy ho tam dostatok nebude , v tomto prípade by bola vhodná aspoň tekutá náhrada uhlíku , svetlo som pozeral na nete , na toto 100L akva by som ho ja osobne nechal ísť na 100% a zbytočne sa s ním nehral , jedine v prípade nejakého väčšieho rastu rias by som úroveň znížil , no každopádne bude určite potrebné vyskúšať prihnojiť, napríklad nadávkovať makroprvky a odsledovať reakciu rastlín.

Článok pre lepšiu diagnostiku rastlín https://www.aquariumcoop.com/blogs/aqua ... ficiencies
Obrázok používateľa
marekkl
 
Príspevky: 249
Obrázky: 16
Založený: 09 Sep 2006 08:53 am
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: Walstad 100vka

Odoslaťod hongi » 11 Apr 2023 23:23 pm

Ten vývod filtra som myslel dať nižšie práve kôli tomu aby som čerením nevyhnal i to málo co2 čo sa tam nachádza.
Svetlo ide na 100% už asi tretí týždeň, zatiaľ nebadám reakciu rastlín, len na listoch na hladine sa objavila trochu riasa.
Prihnojiť myslíš? Mal som skôr obavu či toho nebude až moc uvoľneného zo substrátu. Pripomínam že som na tú zeminu
dal ešte zbytok výživného Tropica a na niektoré miesta pár initial sticks.
Myslím že niekde mám ešte zvyšok biofloru od Rataja keď by to mohlo pomôcť, no neviem.
Rozmýšľam či nechýba železo.
Dík za odkaz, určite pozriem.
hongi
 
Príspevky: 924
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: Walstad 100vka

Odoslaťod hongi » 12 Apr 2023 12:19 pm

Echinodorus, ktorý šiel pekne už tiež ukazuje že niečo nie je ok.
Prílohy
IMG_20230412_112658_631.jpg
hongi
 
Príspevky: 924
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: Walstad 100vka

Odoslaťod marekkl » 12 Apr 2023 19:55 pm

Môže to byť aj nedostatok železa ten sa tiež prejavuje sklovatenim listov , na druhej strane tu mohol nastat spominany prebytok ktorý blokuje ostatné prvky, bez testu sa ťažko pohneme ďalej , mal by si nejaký kúpiť najlepšie kvapkovy a od neho sa odraziť, môžeš pomerať akvarko a pre vlastné obohatenie aj studnovu vodu :mrgreen: , pozeral som aj tie initial sticks - píšu ze zásobujú železom a humusom , takže ak sa uvoľňuje do stĺpca dané železo, bez testu sa nepohneme , každopádne by som nadavkoval tie makroprvky( NPK ) , hlavne PO4 neguje prebytok železa a na internete je dokázané že zvýšené hodnoty PO4 nespôsobujú riasu , samozrejme to netreba preháňať , no videl som napr. aj články kde odporúčajú hnojit od prvého dňa založenia akvária :shock: takže za mňa jednoznačne nákup na invitale - invital Macro , Carbon , Ferox :mrgreen: a vyskúšať začať dávkovať odporúčané dávky a sledovať reakciu rastlín, prve týždne sú zložité ale treba vydržať a pôjde to :pivo:
Obrázok používateľa
marekkl
 
Príspevky: 249
Obrázky: 16
Založený: 09 Sep 2006 08:53 am
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: Walstad 100vka

Odoslaťod hongi » 12 Apr 2023 20:34 pm

No ale to je presne čo som nechcel - testy , hnojivá ....
Preto som šiel do "štýlu walstad" .
Mohol by to byť aj nedostatok dusíka. Problém by mohol byť aj predimenzovaný filter naplnený biomédiami.
Skúsil som dať pod ten echináč dve tabletky od Tropica (nutrition capsules) ak zaberú tak viem odkiaľ vietor fúka. Možno ešte korene neprerástli vrstvou piesku ku spodnej výživnej vrstve.
hongi
 
Príspevky: 924
Obrázky: 9
Založený: 21 Feb 2003 10:57 am

Re: Walstad 100vka

Odoslaťod marekkl » 13 Apr 2023 19:21 pm

Testy sú dobré pri štarte akvária , meranie NO2 , NO3 a pod. a takisto pre lepšiu diagnostiku , ja som ich taktiež využíval vždy iba pri nastavovaní procesov , nikdy som kontinuálne alebo pravidelne netestoval , je to zbytočné a človeka to otravuje . A k tomu hnojeniu , rastliny ako také potrebujú makro a mikro prvky zo substrátu ale aj zo stĺpca , rastlinné akvárium bez hnojenia nikdy nepôjde , pri nulovom hnojení vždy budú na rastlinách vidieť nedostatky a bude sa objavovať riasa. Napr. taký Draslík sa prirodzene nevytvára ,a je ho vždy potrebné dodávať . O mikroprvkoch ani nehovorím . Venovať denne 2minúty hnojeniu ( to som možno aj prehnal ) človeka nezabije. A danému akváriu to len pomôže.

K problematike : Ako píšeš môže to byť aj nedostatok NO3 ale zároveň nemusí , pri novo založených nádržiach spôsobuje problémy aj amoniak , pokračoval by som 50% výmenou vody týždenne . V biomédiach by som problém nevidel , tie vytvoreniu rovnováhy môžu jedine pomôcť.
Obrázok používateľa
marekkl
 
Príspevky: 249
Obrázky: 16
Založený: 09 Sep 2006 08:53 am
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Ďalšia

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.