Pseudomugil luminatus



Všetko okolo akvarijných rýb

Pseudomugil luminatus

Odoslaťod Stanislav73 » 15 Máj 2023 17:21 pm

Ahojte, chvel by som sa informovať o chove Pseudomugil luminatus.
Mám set Diversa 50 LED (37,5 litra) s 10 W osvetlením Aquael Sunny, ohrievač - 50 W (teplotu mám na 25), filter Sunsun HW-603B do ktorého som použil Saechem Matrix s nitrifikačnými baktériami Biofilter tabs od Dajana.
Použil som 6 l substrátu Invital Japanese Soil. Ako dekoráciu som použil koreň Red Moor Wood a kamene Dragon stones.
Do substrátu som vysadil:
Sagittaria teres -zadná časť
Cryptocoryne wendtii – zadná časť
Microsorum mini – pripevnil som na koreň a kameň
Java moss – pripevnený na koreň a kameň
Eleocharis parvulus – s časti do stredu a do prednej časti
Hemianthus callitrichoides „Cuba“ – do prednej časti
Hnojivo používam Tropica Premium Nutrition
Ešte plánujem pridať :
Anubias nana – na kameni Dragon stone
Neocaridina davidi – Red cherry – cca 15 ks (mladé), ktoré sa vyliahli v dočasnom akváriu

Môže mi niekto poradiť? Chcel by som s krevetkami chovať 8-10 ks Luminatov.
Stanislav73
 
Príspevky: 6
Založený: 10 Máj 2023 13:35 pm

Reklama

Re: Pseudomugil luminatus

Odoslaťod vincent van gogh » 16 Máj 2023 13:11 pm

Stanislav73 napísal:
Mám set Diversa 50 LED (37,5 litra)
Môže mi niekto poradiť? Chcel by som s krevetkami chovať 8-10 ks Luminatov.


Nazdar. Pri objeme 37,5 l brutto , čiže reálny objem ešte menší (!), by som vrelo odporúčal prehodnotiť tento výber. Ryba je to krásna a vcelku nenáročná.

Mohol by si pridat fotku akva?
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Pseudomugil luminatus

Odoslaťod Stanislav73 » 16 Máj 2023 18:09 pm

Posielam aktuálnu foto, do ľavej strany pôjde ešte pekná Anubias Nana. Včera sa mi objavila hnedá riasa na skle a zelená vláknitá riasa. Dnes som začal pridävať tekuté CO2.
Prílohy
IMG_20230516_180029_899.jpg
Stanislav73
 
Príspevky: 6
Založený: 10 Máj 2023 13:35 pm

Re: Pseudomugil luminatus

Odoslaťod Andrej Jakubík » 18 Máj 2023 08:32 am

Súhlasím s Vincentom, že ten objem je dosť hraničný na ten počet rýb.
Predpokladám, že to bude jednodruhové (čo sa týka rýb) akvárium, kde maximálne pribudnú nejakí "upratovači". Samci sa vedia na seba hnevať, ale neublížia si. Ak bude v menšom priestore viacero samcov, môže to u nich vyvolávať chronický stres. Možno by som na začiatok išiel do počtu 6ks, čo je síce minimum v ich prípade, ale uvidíš ako budú reagovať a tie 2-4 jedince tam môžeš prihodiť kedykoľvek neskôr.
Hlavne sa postaraj o bujnú vegetáciu. Tieto prirodzené úkryty podstatne tlmia stres.
Naposledy som ich videl dva týždne dozadu v počte cca 10ks v 30L dennerle nano akvárku vo Viedni (Kolle zoo). Boli tam ale iba dočasne a mali tak možno 1,5cm.
Andrej Jakubík
 
Príspevky: 70
Založený: 02 Feb 2023 23:25 pm

Re: Pseudomugil luminatus

Odoslaťod Stanislav73 » 18 Máj 2023 08:54 am

Ďakujem ti za odpoveď, samozrejme plánujem 2 samcov a teda štyri samičky. NA upratovanie plánujem použiť Red Cherry krevetky a určite bude hustejšia výsadba. Sagittaria už začala púšťať podzemné výhonky a dúfam, že v rohu mám Cryptocoryne, ale tej sa ešte nechce rásť. NA ľavú stranu plánujem tento víkend preložiť z dočasného akvárka, krásne rastúcu Anubias na kameni, budú ďalšie úkryty. Začal som aplikovať tekuté CO od Rataja, tak dúfam vo väčší progres. Zatiaľ som rozhodnutý, že Luminatusi pôjdem kúpiť na burzu do Ostravy na konci júna. Dovtedy budú spravovať akvárko krevetky. Čo si myslel pod upratovačmi?
Stanislav73
 
Príspevky: 6
Založený: 10 Máj 2023 13:35 pm

Re: Pseudomugil luminatus

Odoslaťod vincent van gogh » 18 Máj 2023 11:27 am

Nechcem ti do toho kecať a už vôbec nie k akváriu, kedže téma je luminatus.

Tie sýto červeno, červenooranžové rybky so svietiacim modrým okom, ked poletujú pred sviežou zelenou rastlinnou hmotou , to je skutočne paráda. Vyniknú v hufiku, to je jasné.

Ked tak na tom trváš, čo tak to zmenit aspon za Pseudomugil paskai.
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Pseudomugil luminatus

Odoslaťod Stanislav73 » 18 Máj 2023 13:44 pm

Dobre skús mi poradiť, v čo je rozdiel medzi Lumintaus a Paskai. Viem že Paskai je trošku menej farbene výrazný a iný v genetike. Ale neviem aký je rozdiel v chove?
Stanislav73
 
Príspevky: 6
Založený: 10 Máj 2023 13:35 pm

Re: Pseudomugil luminatus

Odoslaťod Stanislav73 » 18 Máj 2023 13:50 pm

A určite si nechám poradiť, hlavne keď má kto poradiť. Teda ak by bol Paskai, mohlo by ich byť viac?
Stanislav73
 
Príspevky: 6
Založený: 10 Máj 2023 13:35 pm

Re: Pseudomugil luminatus

Odoslaťod vincent van gogh » 18 Máj 2023 14:20 pm

Stanislav73 napísal: Ale neviem aký je rozdiel v chove?

Tak to netuším. Podla mna minimálny.
Stanislav73 napísal:Dobre skús mi poradiť, v čo je rozdiel medzi Lumintaus a Paskai.

Rozdiel vidím hlavne v potencionálnych podmienkach v danom akváriu, čiže v tomto prípade tvoj objem a velkost ryby. Zdroj : https://rybicky.net/atlasryb/cesky/

luminatus - Dopor.počet ryb :6-10 ks je minimum ideálně 20ks a více. Minim. vel. nádr. : 40l a více.
paskai - Dopor.počet 8-10 ks, Minim. vel. nádr. :20l pro malou skupinku ryb.
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Pseudomugil luminatus

Odoslaťod Stanislav73 » 18 Máj 2023 14:25 pm

Rozumiem, keď napustím 12 ks Paskai, tak je to v poriadku?
Stanislav73
 
Príspevky: 6
Založený: 10 Máj 2023 13:35 pm


Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 13 hostí.