Strideways 60P



spustená nová sekcia kde budete mať možnosť prekonzultovať s akvaristami dosiahnutý layout Vášho akvária

Re: Strideways 60P

Odoslaťod Seraph » 10 Máj 2023 11:43 am

ja ked som to robil v maminom akva....tak som filter nechal bezat,uz nepamatam ako dlho ale mozno aj 5 dni to mala mama zakryte
neviem ako sa to robi po spravnosti a co je lepsie....filter/no filter...skus pozriet, alebo co napisu ostatni
ale ja som mal pocit, ze lepsie s filtrom ----- ta odumreta riasa potom uz nebude vidiet....
ale 3 dni urcite, kludne aj 4, uvidis, rastlinky to zvladnu a riasa by mala byt fuc....
sam som zvedavy
podla mna odstavit filter nie je dobre.........ti pokapu prospesne bakterie (sice nie vsetky ale predsa....)

Moja rada znie....zapoj naspat filter a zakry tak ako mas
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Reklama

Re: Strideways 60P

Odoslaťod Tomeq111 » 10 Máj 2023 12:39 pm

Filter samozrejme bezi, nad jeho vypnutim som ani neuvazoval... Podla mna prave teraz dostane najviac zabrat.
Tomeq111
 
Príspevky: 40
Založený: 06 Mar 2023 19:17 pm

Re: Strideways 60P

Odoslaťod Seraph » 10 Máj 2023 16:11 pm

Aha, prepac, to zakrytie ma uplne pomylilo...
Vyzeralo ako by tam nebol....ja som kedysi u mamy len prikryl cele postelnou plachtou, ty to mas dokonale zakryte
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Strideways 60P

Odoslaťod Tomeq111 » 16 Máj 2023 10:34 am

Ahojte, tak po 4,5 dni som akvarko rozbalil, voda bola krasna cistucka, vacsina tej chumacovej hnedej riasy je prec, prakticky sa uplne rozpadla, zelena taktiez vacsina sa rozpadla, zostali zelene kratucke vlasy na miestach kde bola a vypada ze je skapata, lebo zatial 2 dni od odkrytia sa nejak neprebera k zivotu.

Rybky, krevetky a slimaky si to myslim celkom uzili, rastliny nepozorujem ze by akokolvek utrpeli, dokonca rotala si isla aj dalej svoje a je prakticky uz skoro pri hladine, takze mozem povedat ze som milo prekvapeny vysledkom.

20230514_160459.jpg


Svetlo som nastavil na 6h a 60%, CO2 som jemnucko ubral a dobu prisposobil svetlu. Hodnoty som nameral standardne, takze vymenim vodu a zacnem asi opat jemne s hnojivom a rozmyslam ze ci nasadit preventivne ten easy-life algexit?

Ta Ludwigia vpravo je taka nejaka nemastna neslana, viem ze viac svetla by jej prospelo, ale na to sa skratka musim dopracovat asi zjavne cez skusenosti a postupne to odladit, tak ma napadlo, ci ju za nieco nevymenit? Beztak mi pride ze je vhodnejsia skor do vacsieho akva...

A tiez ma zaujima anubias - je nalepeny na kamen, ale korenov ma tolko a take silne, ze zacina aj s kamenom "levitovat" - tie korene nejak riesite, strihate? Moze sa to?

20230515_231620 (002).jpg
Tomeq111
 
Príspevky: 40
Založený: 06 Mar 2023 19:17 pm

Re: Strideways 60P

Odoslaťod Seraph » 16 Máj 2023 11:04 am

tak som rad, ze to takto dopadlo...ja som to pisal uz davno, ze blackout je celkom dobra volba :pivo:

snad sa ten stav ustali a pojde to spravnym smerom....akva vyzera fajn
co sa anubiasu tyka, tak je fajn aki pusti korienky a pevne sa uchyti, ale ak toho uz bude vela, strihnutie nechcenych korienkov ho neposkodi, ja dokonca striham niekedy este pred "sadenim" kedze niekedy su tie korene fakt velke a tazsie ho niekde vopchat
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Strideways 60P

Odoslaťod marekkl » 16 Máj 2023 17:50 pm

Ahoj , nahradiť by si ju mohol variantou - Ludwigia sp. mini super red , má malé listy a je pekne červená, vyskúšaj myslím že ti bude rásť v pohode.
Obrázok používateľa
marekkl
 
Príspevky: 249
Obrázky: 16
Založený: 09 Sep 2006 08:53 am
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: Strideways 60P

Odoslaťod JozefSC » 16 Máj 2023 18:23 pm

Super, normálne som sa potešil :) držím palce nech to tak ostane.

Presne som chcel písať super red mini, len by som ju dal na iné miesto, tam kde je niečo zelene najlepšie to čo máš na druhej strane na balanc a tu červenú niekam do stredu, lebo červená farba je hlavný ťahač preto sa dáva buď za hlavný kameň alebo do stredu, nech neťahá oko do boku kde nič není.
JozefSC
 
Príspevky: 362
Založený: 23 Sep 2020 01:43 am

Re: Strideways 60P

Odoslaťod Tomeq111 » 17 Máj 2023 11:31 am

Tak som objednal super red mini :)

Len som asi uplne nepochopil ten Tvoj navrh kam ju umiestnit. :)

Vysklbnem tu ludwu, miesto nej napicham odrezky z rotaly green a napravo teda nacham v tomto poradi koberec > Staurogyne repens > Alternantheru mini a za nou uz len green rotalu. povodny zamer bol, ze ta cervena medzi dvoma sviezo zelenymi bude akoby pokracovat z toho cervensieho kamena a bude to zeleno/cerveno/zeleny kontrast, ale je fakt ze ta ludwa sa tam ani velkostne vobec medzi tie mini druhy nehodila.

V pozadi je na pravej polovici green rotala a na lavej polovici rotala rotundifolia - tam bol zamer ze sa nejak farebne oddelia, ale zatial nevyslo :) rozdiel je akurat ze ta green je hustejsia a jemnejsia, rotundifolia je taka redsia a vrsky sa trosku vyfarbili ked boli tesne pod hladinou.

V lavo je to koberec > Bacopa monniera a za nou rotundifolia.

Cize kam s nou podla teba? Dat ju do stredu medzi tie dve rotaly? alebo tu rotundifoliu vlavo za velkym kamenom uplne nahradit tou novou ludwigiou? Len za tym hlavnym kamenom uz nie je ani moc miesta ani moc svetla, takze otazne je, ako by sa jej tam darilo.
Prílohy
A2.jpg
A1.jpg
Tomeq111
 
Príspevky: 40
Založený: 06 Mar 2023 19:17 pm

Re: Strideways 60P

Odoslaťod vincent van gogh » 17 Máj 2023 17:32 pm

To je dobrý nápad, dat ju na iné miesto. Ak už teda musí byt, čo tak takto. (márne nie je ani to na prvom obr.)
Prílohy
ludwigia.jpg
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Strideways 60P

Odoslaťod j » 17 Máj 2023 19:02 pm

Mne príde vyváženejší variant dať ich do kúta (1. obrázok).
j
 
Príspevky: 1180
Obrázky: 4
Založený: 13 Dec 2004 08:42 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Strideways 60P

Odoslaťod JozefSC » 17 Máj 2023 22:41 pm

Tak ako Vincent nakreslil, tu bucephalandru niekam inam bohužiaľ.

Nakreslil som len tak na rychlo ako by som to strihal a udržiaval, tej červenej len tak málo držať tu dole, samozrejme to sa nedá udržať stále ak by som robil final foto tak by to bolo nejak takto.Obrázok
JozefSC
 
Príspevky: 362
Založený: 23 Sep 2020 01:43 am

Re: Strideways 60P

Odoslaťod JozefSC » 17 Máj 2023 22:48 pm

Možno ešte trochu červenej aj na druhej strane.
Sorry za čmaranicu, není kedy ani odpísať. Dúfam chápete ako to myslím, ale to neznamená že sa to bude páčiť každému ale že to je ta správna voľba, len návrh.
JozefSC
 
Príspevky: 362
Založený: 23 Sep 2020 01:43 am

Re: Strideways 60P

Odoslaťod Tomeq111 » 17 Máj 2023 23:02 pm

Ta bucephalandra je len v takej praskline vlozena v kameni, tam moc ineho nezasadim...

Aj ten cerveny lavy roh by v podstate suhlasil s tym strihanim co si navrhol, len sa bojim toho ze ten kamen tam dost tieni a ta cervena ludwa tam zas len bude zivorit a nebude z nej to co by mohlo byt...

Skusim mozno zajtra nejaku foto aj z vrchu, nech mate lepsiu predstavu o tom priestore, takto to dost skresluje z predu fotene.
Tomeq111
 
Príspevky: 40
Založený: 06 Mar 2023 19:17 pm

Re: Strideways 60P

Odoslaťod JozefSC » 17 Máj 2023 23:04 pm

To si nemyslím je to veľmi nenáročná rastlina
JozefSC
 
Príspevky: 362
Založený: 23 Sep 2020 01:43 am

Re: Strideways 60P

Odoslaťod Tomeq111 » 26 Máj 2023 09:58 am

Ahojte, tak drobny update, stale nevychadzam z udivu, aky obrovsky efekt na akva mal ten 4-dnovy blackout. Voda je krasne cistucka aj po 7 dnoch pri vymene, zelena riasa sa postupne aj po blackoute dalej a dalej stracala az uplne vymizla, taktiez tie hnede chuchvalce v rotale sa dalej rozpadali a uz su prakticky fuc. Trosku som si vsimol na trave ze nejake male mnozstvo sa tam objavilo, ale je to tak o 95% lepsie ako predtym.

Vytrhal som ten zadny lavy roh, supol som tam tu ludwu super mini red, uz sa celkom rozbieha, uvidime aky to bude mat celkovy efekt ked podrastie.

Krevetkam sa dari, ziadna skapacina, nova generacia uz podrastla a vidim tam zase mozno 4 - 5 samic s vajickami, takze mi robia radost.

Co ma trosku trapi su tie moje doplasene neonky, naozaj staci len prejst okolo akva a uz su zalezene a ked je zapnute svetlo, tak su pri dne uprdnute prakticky cely cas. Ak nesvieti, tak aspon plavaju v ramci akva hore dole. Viem ze maju radsej take tienistejsie prostredie, ale mam tam aj plavacky zas v hojnom pocte a nejak zasadne to nepomohlo.

Otazka je, je ich tam aktualne 14ks - myslite ze by to este par kuskov znieslo, resp. pomohlo by to, aby neboli nonstop take oplasene? alebo s nimi moc uz nenarobim? Pripadne videl som kombinaciu modra neonka + tetra ohniva a tvorili spolu hufy prakticky ako jeden druh. Co myslite?

Pripadne je este nieco take drobne, co sa lubi s krevetkami a trosku by to ozivilo? Napr Danio choprae su krasne rybky, ale tiez tusim viac viniknu v tmavsich zarastenych akva...

BTW, tie plavajuce rastliny su strasny opruz pri udrzbe, cokolvek robim v akva, zakazdym sa mi to lepi na ruky nastroje na vsetko, neviem kolko to s nimi vydrzim :D
Prílohy
20230525_190223.jpg
20230523_195222.jpg
20230523_195209.jpg
Tomeq111
 
Príspevky: 40
Založený: 06 Mar 2023 19:17 pm

Re: Strideways 60P

Odoslaťod JozefSC » 26 Máj 2023 10:32 am

Super.

https://youtu.be/1d1fLRJp0fM
Pozri 12tu minútu tiež mal ten istý problém pridal Rummy-nose tetra a zrazu všetky neonky vonku plávajú. Tie by boli veľké na tvoje akva tak niečo menšie ti treba ako ohnivá je dobrá voľba veľkosťou ale či není plachá to som si není istý v 100L si plávali pekne v strede akvária prehodil som ich do 40L zarastenéj na džungľu a vidím ich len keď kŕmim musíš skúsiť čo to spraví. Choprae sú tiež také schováve ale hlavne agresívne medzi sebou, žiadne zranenia len sú stále v sebe až teritórialne by som povedal, hlavne v malom priestore, nie ako cichlidy len si vyberú svoje miesto a tam si to strážia a už budú na hranici veľkosti pre tvoje akva. Pozri nejaké rasbory možno, zelená, Galaxy, ja mám axelrodi tie sú stále v otvorenom priestore, Harlequin tie sú čiperne. Alebo gupky len samceky ak sa ti zapáči niečo určite ešte je toho veľa, niekto sa pridá s nejakým dobrým nápadom.
JozefSC
 
Príspevky: 362
Založený: 23 Sep 2020 01:43 am

Re: Strideways 60P

Odoslaťod Seraph » 26 Máj 2023 22:39 pm

Tetra ohniva je mega placha a v mensich akva este viac.
V mojom blackwater sa mi moje neonky modre tak skryvali, ze som uich nevidel nikdy, ku 20ks neonky modrej som dokupil 10ks tetra cervena (pretoze neonky modre u nas uz nemali a nemal som, kde zohnat,) a odvtedy sa mega osmelili.....i ked sa mi tetry az tak nepacia ako neonky modre....ucel to splnilo
Obrázok používateľa
Seraph
 
Príspevky: 1177
Založený: 16 Sep 2015 21:48 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Strideways 60P

Odoslaťod Tomeq111 » 03 Jún 2023 08:31 am

Ahojte, je zase cas na zostrih. Doteraz som to vzdy strihal az po spodok, ale myslim ze uz by nebolo odveci tomu dat aj nejaky tvar. Otazka je, ako na to? Normalne to ostriham tak ako by som chcel cca aby to vypadalo? Lebo tie konce kym zacnu nove vyhonky su vacsinou pomerne nevzhladne, dost casto odhniju po ten posledny listok a pod.
Prílohy
20230603_082008.jpg
Tomeq111
 
Príspevky: 40
Založený: 06 Mar 2023 19:17 pm

Re: Strideways 60P

Odoslaťod vincent van gogh » 03 Jún 2023 20:52 pm

Tomeq111 napísal:... Normalne to ostriham tak ako by som chcel cca aby to vypadalo?...

No jasné, ja by som tak strihal už dávno.
Už len ,do akého tvaru. Celom som ten "tvar" zvedavý, lebo celé to vzadu - s tým, čo tam je -je zatial suverenne najslabšie miesto .
Obrázok používateľa
vincent van gogh
 
Príspevky: 1683
Založený: 28 Sep 2013 12:21 pm
Bydlisko: BA

Re: Strideways 60P

Odoslaťod Tomeq111 » 03 Jún 2023 21:00 pm

Tak na nejaky uplny final beztak musim pockat, kym dorastie a zhustne v lavom rohu nedavno dosadena ludwa super red, takze som to dnes pacol len tak nejak do V, nech to nie je uplne v rovine zas... Kazdopadne vyhoda je, ze to rastie rychlo, takze mozem trenovat a ucit sa :)
Prílohy
20230603_200939-01.jpeg
Tomeq111
 
Príspevky: 40
Založený: 06 Mar 2023 19:17 pm

Re: Strideways 60P

Odoslaťod Tomeq111 » 09 Jan 2024 19:11 pm

Ahojte, nejaky piatok som sa tu neukazal, akva si celkom slusne zije vlastnym zivotom, akurat sa to cele tak nejak rozbujnelo a chcelo by to zapracovat na tom zostrihu. Stale tomu neviem dat nejaku formu... mrknite sa prosim na to, ci vas nieco napadne...

Problem akutny je s machom na hornom kameni - je z neho obrovska masa velkosti ako ozaj velka dlan a ako je plny kyslika, zacala sa cela ta masa odliepat od kamena... skusit pripevnit, alebo dat uplne prec a nechat znova narast?
Prílohy
20240109_175554.jpg
20240109_175726.jpg
Tomeq111
 
Príspevky: 40
Založený: 06 Mar 2023 19:17 pm

Re: Strideways 60P

Odoslaťod chnuro » 14 Jan 2024 00:45 am

Cau Tomeq111,

presiel som dost podrobne Tvoju temu, páči sa mi Tvoja trpezlivosť a vytrvalosť.
Nádrž veľmi sympatická ;-).

Musim len podrthnut dolezitost prudenia!
V tomto rozmere som pouzival Eheim 2217 aj ked to uz bolo trosku dost. Ty mas so slabsim filtrom este brzditko - teda mal si.
Pre porovnanie, Green Aqua pre 60P akvarium pouzivaju minimalne Oase biomaster 350, Balazs odporuca az 600vku (to je este silnejsie ako ten spominany eheim 2217).

Dalsia dolezita vec, ktoru porusi asi kazdy zacatocnik: vzdy zmenit iba jednu vec. Nesmies zmenit mnozstvo CO2 a intenziu osvetlenia zaroven. Vzdy postupne. V hi-tech nadrziach je reakcna doba ekosystemu cca do 2 tyzdnov. Niekedy aj menej.

Dalej mnozstvo CO2, s prúdením ide ruka v ruke. Mozno tu na mna teraz niektorí low-tech zastancovia budu chciet zastavit, ale odporuca sa farba "lime-green", cize slabo zelená az zeleno-zltá. Je to určite viac CO2, ako 30ppm.
Sám mám teraz Invital nápň, je OK, ale pomerne bledé optori Denerle, majú menšie množstvo reagentu, to je všetko. Čím menší drop checker používaš, tým má dlhšiu reakčnú dobu. Ten Tvoj bude mat 2-3h. Je to nejaký mini, však?
V dvoch nádržiach používam tiež rovnaný skimmer na výtoku ako ty a ten významne prispieva k výmene plynov na hladine. Okrem iného teda aj k vytesňovaniu CO2. Takže s pridávaním CO2 smelo.

Ten skimmer mi spôsobuje aj ťažšie sýtenie po zapnutí svetiel. Kontrolou PH (PH sonda) som sa dostal až na CO2 3h pred zapnutím svetiel. Ak uvážime reakčnú dobu DC, tak cca 2-3 h po zapnutí svetla vidíš kolko si mal CO2 pri zapnutí svetla. Mal by si mať rovnakú hodnotu PH a obsah CO2 počas celej doby svietenia.

Substrát a hnojenie
Tvoja najväčšia chyba na začiatku bola, že si nehnojil. A keď už, tak hnojivom s minimálnym množstvom K.
Mám súsenosť s ADA Amanoznia a Invital soil, že sťahujú PO4. Aj pri dlhodobom nedostatku PO4 som mal sinice. Nie len pri NO3=0. Podľa mňa si nebol od toho ďaleko, alebo si ich len nevidel. To by vysvetľovalo prečo zabral u Teba blackout. Amazoniu treba prihnojiť do dna po 9-12 mesiacoch, Invital soil aj skôr. Známy mi hovoril o 6 mesiacoch. Ak stále používaš iba tú zelenú tropicu, je to čistý "lean" prístup v hnojení. Táto metóda funguje iba ak máš vyhnojené dno, čo u Teba čoskoro nemusí byť pravda.
Odporúčam dno prihnojiť nejakými kvalitnými tabletkami. Konkrétny produkt už nechám na ostatných.
Ja som mal s akvarsitikou pauzu a dnes sa môj obľúbený produkt nepredáva :-) - hold som už pamätník :-D. Ak by som mal dnes streliť naslepo, tak Tropica Nutrition Capsules.

Výmena vody
15L je proste málo, Ty potrebuješ vymeniť 20-25L vody. Ak meníš 1x/týždeň, tak 50%.
Videl som odporúčania pre súťažné nádrže na výmenu vody 20% 3x týždenne, alebo 30% 2x týždenne.
Najlepsia rada co Ti mozem dat: Vymena vody je liek, tak si ju doma zjednoduš čo najviac. Oplatí sa do toho niečo investovať. Hlavne ak mas nejaky problem s riasami, prejdi na výmenu vody 50% 2-3x za týždeň.

No a k tej plachosti rýb, je to častý fenomén:
Takto som k simulanskam pridával espei, inokedy zasa kardinalky cinske. Podobne sa mi správali aj galaxky, tak som dal corydoras pygmaeus (jediny panciernicek, co len neleží na dne). Nestačí pridať 2 ryby, musí to byť iný, podobne veľký húf.

btw: na hnedú riasu je top Otocinclus affinis.

Nech Ti to rastie a plave, občas sem nazriem.
Obrázok používateľa
chnuro
 
Príspevky: 2405
Obrázky: 35
Založený: 10 Jan 2011 12:18 pm
Bydlisko: TT, PB, CA

Predchádzajúca

Naspäť na Vaše akváriá

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 9 hostí.