Kryt dreveny vs. umelohmotny



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Kryt dreveny vs. umelohmotny

Odoslaťod Baloghi » 15 Júl 2005 19:41 pm

Potrebujem radu: je lepší drevený alebo umelohmotný kryt na akvarko? Ak drevený - môže byť z drevotriesky? Ak umelý - kde ho zohnať, má s tým niekto skúsenosti, aké sú cca ceny?
Obrázok používateľa
Baloghi
 
Príspevky: 258
Obrázky: 0
Založený: 17 Mar 2005 10:34 am
Bydlisko: BA

Reklama

Re: Kryt dreveny vs. umelohmotny

Odoslaťod king » 15 Júl 2005 21:43 pm

Umely neviem.
Ja ma z drevotriesky, vyrabany stolarom. Drevotrieska je v pohode, ale pod podmienkou ze hrany musis mat zahranene tzv. ABS (myslim, ze obycajna hranovacka nestaci) aby ti to nevlhlo.
king
 
Príspevky: 72
Obrázky: 4
Založený: 31 Júl 2004 21:09 pm

Re: Kryt dreveny vs. umelohmotny

Odoslaťod Baloghi » 16 Júl 2005 12:43 pm

nie som nejaky znalec takze ak by si mi mohol vysvetlit ako su hrany zarohovane tzv. ABS

dik
Obrázok používateľa
Baloghi
 
Príspevky: 258
Obrázky: 0
Založený: 17 Mar 2005 10:34 am
Bydlisko: BA

Re: Kryt dreveny vs. umelohmotny

Odoslaťod king » 16 Júl 2005 15:17 pm

Presny sposob ako sa to robi neviem, mne to vyrabal tiez len stolar (najlepsie je poradist sa s nejakym stolarom). V kazdom pripade ked som sa nim bavil o vlhkosti, tak vravel, ze nemusim mat obavy s tymto hranenim. Vyrabal uz viac krytou na akva.
king
 
Príspevky: 72
Obrázky: 4
Založený: 31 Júl 2004 21:09 pm

Re: Kryt dreveny vs. umelohmotny

Odoslaťod bolek » 18 Júl 2005 07:24 am

hranovanie ABS - kou je ľudovo povedané prekrytie reznej hrany dosky páskou, ktorá sa tam nalepí lepidlom a prežehlí žehličkou... aby sa aktivovalo pod teplom lepidlo... Ale rovanko nie som stolár, takže stolári prosím šetrite moju terminológiu..

Okrem ABS - ky sa dajú použiť aj iné "hranovačky".. najlepšie keď zbehneš do stolárstva alebo do Baumaxu či Hornbachu a tam by ti to mohol niekto kvalifikovanejšie vysvetliť....
Obrázok používateľa
bolek
 
Príspevky: 402
Obrázky: 10
Založený: 18 Jún 2003 09:43 am
Bydlisko: BA

Re: Kryt dreveny vs. umelohmotny

Odoslaťod Jožo » 18 Júl 2005 08:27 am

Ak umelý - kde ho zohnať, má s tým niekto skúsenosti, aké sú cca ceny?

V piatok som v KE debatoval v akva shope na Terase o kryte z umelej hmoty. Maju jeden na predaj, rozmer 120x40, rampa na 2 ziarivky, moznost pridat dalsie dve, cena 5000,- :evil:
Vraj je taky drahy kvoli elektronickym predradnikom, lebo stali 2000,- Sk ked ho montoval... Ak ho nepredal doteraz, asi ho uz ani nepreda.
Obrázok používateľa
Jožo
 
Príspevky: 73
Obrázky: 9
Založený: 19 Feb 2005 21:49 pm
Bydlisko: Košice

Re: Kryt dreveny vs. umelohmotny

Odoslaťod Baloghi » 18 Júl 2005 09:11 am

Este sa chcem spytat ked mate dreveny kryt mate v nom vodotesne alebo klasicke patice
Obrázok používateľa
Baloghi
 
Príspevky: 258
Obrázky: 0
Založený: 17 Mar 2005 10:34 am
Bydlisko: BA

Re: Kryt dreveny vs. umelohmotny

Odoslaťod king » 18 Júl 2005 10:16 am

No vzhladom na to ze nemam krycie sklo tak mam vodotesne patice.

A co sa tyka toho hranenia tak samozrejme existuje normalne hraneni s paskou a zehlickou ako ste spominali, ale to podla mna nie je dostatocne, lebo v tomto pripade hrany este smirglujes a tym padom hrana neostava prekryta na 100 percent.

ABS prekryva hranu na 100 percent.

Nafotil som rozdiely, len neviem ci sa mi to podari dat na web.
king
 
Príspevky: 72
Obrázky: 4
Založený: 31 Júl 2004 21:09 pm

Re: Kryt dreveny vs. umelohmotny

Odoslaťod Baloghi » 18 Júl 2005 11:05 am

Co ta asi stali?
Obrázok používateľa
Baloghi
 
Príspevky: 258
Obrázky: 0
Založený: 17 Mar 2005 10:34 am
Bydlisko: BA

Re: Kryt dreveny vs. umelohmotny

Odoslaťod amos » 18 Júl 2005 11:08 am

K tej ABS hrane, je to to iste ako paska ibaze je gumena a hrubsia, tzv. narazova takze viac chrani hrany pred narazom a mechanickym poskodenim, s v plyvom na vlhkost to nesuvisi, a okrem toho tie hrany neprichadzaju do kontaktu s vlhkostou v kryte na akvarium. A ABS nemozu byt pouzite na spojoch tam sa nepouziva ziadna paska, takze je absolutne jedno ako budu hrany upravene.
Dobre je napriklad este pouzit samolepiacu zrkadlovu foliu, ktora dost pomaha proti vlhkosti a samozrejme aj odraza svetlo, sam to mam tak urobene. Ale pouzivam este aj krycie skla.

Pri drevotrieske je dolezitejsia povrchova uprava, teda ci je pouzita folia alebo drevena dyha, ale s drevnou dyhou su ovela drahsie a kazdy stolar aj pochopi ze do vlhkeho prostredia treba pouzit DTD s plastovou foliou(myslim ze vacsina vyrobcou uz ani ine nepouziva), ked mu povies ze je to kryt na akvarium kde bude vhlko. Pripadne spoje je mozne este zvnutra utesnit silikonovim tmelom alebo lepidlom.
Pripadne je este dobre vediet o aku drevotriesku sa jedna, ci je pri jej vyrobe pouzite vodovzdorne lepidlo alebo nie, ale to by nemalo byt az take kriticke.
amos
 
Príspevky: 48
Obrázky: 28
Založený: 17 Jún 2005 11:48 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Kryt dreveny vs. umelohmotny

Odoslaťod Igypop » 18 Júl 2005 11:46 am

Ja som na kryt použil klasickú nažehlovaciu pásku, ale predtým som hrany zalial epoxydovým lakom. Bola to piplačka, ale zatiaľ sa nezduli :o
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Kryt dreveny vs. umelohmotny

Odoslaťod king » 18 Júl 2005 15:18 pm

Baloghi napísal:Co ta asi stali?
okolo 75 sk jedna, sklada sa to z dvoch casti, samotna patica a skrutkovacia-tesniaca matica na nu.

amos napísal: a okrem toho tie hrany neprichadzaju do kontaktu s vlhkostou v kryte na akvarium.
No to by som si nebol taky isty. Co bocne steny, tie urcite navrchu prichadzaju do kontaktu s vlhkostou, a ja mam samotny kryt deleny na tri casti, jedna otvaracia na krmenie vymenu vody atd, na druhej je svetlo ale je tiez otvaracia, ked robim nejake upravy, a treti pas uplen vzadu je staticky tam su ventilatory - vetranie. Takze kazdy koniec musi byt zahraneny, pretoze je priamo nad vodou. A ked nemam pustene ventilatory tak ta drevotrieska je uplne mokra, pretoze vzduchovanie prska priamo na kryt.
king
 
Príspevky: 72
Obrázky: 4
Založený: 31 Júl 2004 21:09 pm

Re: Kryt dreveny vs. umelohmotny

Odoslaťod amos » 19 Júl 2005 07:16 am

king napísal:Co bocne steny, tie urcite navrchu prichadzaju do kontaktu s vlhkostou, a ja mam samotny kryt deleny na tri casti, jedna otvaracia na krmenie vymenu vody atd, na druhej je svetlo ale je tiez otvaracia, ked robim nejake upravy, a treti pas uplen vzadu je staticky tam su ventilatory - vetranie. Takze kazdy koniec musi byt zahraneny, pretoze je priamo nad vodou. A ked nemam pustene ventilatory tak ta drevotrieska je uplne mokra, pretoze vzduchovanie prska priamo na kryt.

Samozrejme ze musia byt ale nemoze tam byt pouzita narazacia ABS hrana lebo ta je prilis hruba, ta moze byt pouzita jedine na volnom konci, na co je aj urcena.
Tie hrany kde sa da ABS hrana pouzit prichadzaju do kontaktu s vlhostou len minimalne, takze preto som pisal ze je jedno ci sa pouzije ABS alebo obycajna paska, kedze na kryticke miesta sa ABS neda dat.
amos
 
Príspevky: 48
Obrázky: 28
Založený: 17 Jún 2005 11:48 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Kryt dreveny vs. umelohmotny

Odoslaťod king » 19 Júl 2005 10:00 am

amos napísal:Samozrejme ze musia byt ale nemoze tam byt pouzita narazacia ABS hrana lebo ta je prilis hruba, ta moze byt pouzita jedine na volnom konci, na co je aj urcena.
Tie hrany kde sa da ABS hrana pouzit prichadzaju do kontaktu s vlhostou len minimalne, takze preto som pisal ze je jedno ci sa pouzije ABS alebo obycajna paska, kedze na kryticke miesta sa ABS neda dat.

No u mna ju pouzil uplne vsade na kazdu hranu (asi vedel co robi), a je mi jedno ze je trochu hrubsia (2 - 3 mm), to odpocital zo sirky dosky a mal pozadovany rozmer. Pre mna je prvorada vlhkost.
king
 
Príspevky: 72
Obrázky: 4
Založený: 31 Júl 2004 21:09 pm

Re: Kryt dreveny vs. umelohmotny

Odoslaťod amos » 19 Júl 2005 10:10 am

king napísal:No u mna ju pouzil uplne vsade na kazdu hranu (asi vedel co robi), a je mi jedno ze je trochu hrubsia (2 - 3 mm), to odpocital zo sirky dosky a mal pozadovany rozmer. Pre mna je prvorada vlhkost.

To je velmi zvlastne, to musi vyzerat naozaj divne, alebo potom pises o niecom inom.
Kazdopadne ti to proti vlhkosti pomoze presne tak ako obycajna, kedze tie su tak isto plastove, a vlhkosti je jedno ci ma hrubku 3mm alebo 0,5mm. Oni sa pouzivaju pre vacsiu mechanicku odolnost napr. na hranach stolov kde sa casto obycajna zoderie, ako som uz povedal s vlhkostou to nesuvisi.
amos
 
Príspevky: 48
Obrázky: 28
Založený: 17 Jún 2005 11:48 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Kryt dreveny vs. umelohmotny

Odoslaťod king » 19 Júl 2005 10:36 am

To je velmi zvlastne, to musi vyzerat naozaj divne, alebo potom pises o niecom inom.
Kazdopadne ti to proti vlhkosti pomoze presne tak ako obycajna, kedze tie su tak isto plastove, a vlhkosti je jedno ci ma hrubku 3mm alebo 0,5mm. Oni sa pouzivaju pre vacsiu mechanicku odolnost napr. na hranach stolov kde sa casto obycajna zoderie, ako som uz povedal s vlhkostou to nesuvisi.

Vyskusaj a uvidis... Mne to robil stolar, ktory bezne vyraba kryty. Ja nikoho nenutim aby to robil takto. To co hovoris je mozno pravda, ale pri klasickej hranovacke rohy este zabrusujes, aby neboli ostre a na tom mieste dochadza k odkrytiu drevotriesky a v tom vidim problem ja ako som uz vyssie pisal.
king
 
Príspevky: 72
Obrázky: 4
Založený: 31 Júl 2004 21:09 pm

Re: Kryt dreveny vs. umelohmotny

Odoslaťod amos » 19 Júl 2005 10:59 am

king napísal:Vyskusaj a uvidis... Mne to robil stolar, ktory bezne vyraba kryty. Ja nikoho nenutim aby to robil takto. To co hovoris je mozno pravda, ale pri klasickej hranovacke rohy este zabrusujes, aby neboli ostre a na tom mieste dochadza k odkrytiu drevotriesky a v tom vidim problem ja ako som uz vyssie pisal.

Pravdaze sa este hrany pasky musia zabrusit, ale ak to niekto urobi tak ze sa odkrie az doska tak to treba reklamovat pripadne ist do inej firmy pretoze tak sa to v ziadnom pripadne robit nemoze, ze to tak niektori stolari robia svedci len o ich lajdackosti alebo neschopnosti a je to dovod na reklamaciu.
amos
 
Príspevky: 48
Obrázky: 28
Založený: 17 Jún 2005 11:48 am
Bydlisko: Zvolen

Re: Kryt dreveny vs. umelohmotny

Odoslaťod roox » 20 Júl 2005 22:23 pm

Obrázok používateľa
roox
 
Príspevky: 312
Obrázky: 32
Založený: 14 Júl 2003 21:45 pm
Bydlisko: CR, Brno

Re: Kryt dreveny vs. umelohmotny

Odoslaťod DURI76 » 07 Aug 2007 21:58 pm

Strelim to sem.Mam nový drevený kryt a chcem ho z vnútra natreť proti vlhkosti ale neviem čo mám použiť...Prosim o radu. :?: :roll:
Pekne vám dakujem...
Obrázok používateľa
DURI76
 
Príspevky: 28
Obrázky: 2
Založený: 03 Dec 2006 16:00 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Kryt dreveny vs. umelohmotny

Odoslaťod Miloš » 08 Aug 2007 06:43 am

ja som pouzil obycajny matny lak(natieral som kryt komplet) ale ak ho budes natierat len zvnutra mozes pouzit lodny ten je ale poriadne leskly co moze byt zasa vyhoda lebo ti bude sluzit ako reflektor :)
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Kryt dreveny vs. umelohmotny

Odoslaťod Polo » 08 Aug 2007 09:23 am

k tomu olepeniu hran ABS paskou by som povedal len tolko ze nezalezi akou to mas oblepene pretoze ked sa prilepi ABS paska k hrane tak tam tak ci tak ostane malička strbinka do ktorej sa moze dostat vlhkost a paska sa moze neskor odlepit
preto je dobre kryt vyrobeny z drevotriesky (bukasu) natriet z vnutornej strany priehladnym lakom (aspon 2 vrstvy)
Obrázok používateľa
Polo
 
Príspevky: 38
Obrázky: 11
Založený: 22 Jan 2007 22:27 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Kryt dreveny vs. umelohmotny

Odoslaťod kustro » 08 Aug 2007 09:56 am

ja som moj kryt z vnutra natrel najskor zakladnym vodeodolnym naterom 2x(Luxol), ktory sa vpil do dreva, a potom som to 3x natrel lodnym lakom.ako hovoril milos je dost leskly,ale z vnutra to nikto nevidi.z vonka som kryt pretrel len 2x luxolom (po 15min od natretia zotries prebytocny nater handrou a zostane ti pekne zachovany vzor dreva).inak podla mna je dost dolezite krycie sklo v kryte. moze zabranit aj 80-90% vlhkosti si myslim.
Obrázok používateľa
kustro
 
Príspevky: 237
Obrázky: 75
Založený: 08 Aug 2006 21:46 pm
Bydlisko: Nová Baňa


Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.