emerzné pestovanie



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

emerzné pestovanie

Odoslaťod Milosko » 19 Júl 2005 18:48 pm

zdravím chcem sa spýtat,možno to už bolo zverejnené možno nie ako sa pestujú rastliny emrzne,aký substrát aký je postup atd.kto má skúsenosti ako na to prosím poradte a niejaké odporúčania,kto pozná pána bajzíka z topolčian/pestovatel/vopred dakujem a nenajde sa niekto kto by daroval príp,predal niejaké rastlinky.
Obrázok používateľa
Milosko
 
Príspevky: 18
Založený: 01 Júl 2005 10:27 am
Bydlisko: Vý?apy-Opatovce 800

Reklama

Re: emerzé pestovanie

Odoslaťod drda1 » 21 Júl 2005 08:39 am

Že by nám tu začínal nový Rataj? :D
Milosko, poľa mňa sa odpovede nedočkáš.
Toto sú dobre chránené tajomstvá, bez nich by veľkopestovaelia mohli zabaliť krám.
Opýtaj sa XP-ho ako dopadol pri komunikácii s Ratajom o vhodných podmienkach pre rastliny - a to vystupoval ako predajca s cieľom udržať svoj tovar vo forme.
Pochybujem, že ti niekto len tak naservíruje potrebné info. Ak sa k niečomu dopátraš, tak to budú len čiastkové informácie rozhádzané po nete.
Ak sa chceš na to dať, priprav sa na dlhé obdobie pokusov so substrátmi, hnojivami, vlhkosťou, teplotou, dĺžkou a intenzitou osvetlenia.
Osobne ti môžem poradiť aby si sa orientoval na podmienky, ktoré panujú v domovskej krajine rastliny. To treba zobrať ako základ a ďalej pokusmi zlepšovať.
Veľa šťastia.
Drda
drda1
 
Príspevky: 150
Obrázky: 1
Založený: 11 Feb 2003 08:29 am
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: emerzé pestovanie

Odoslaťod sano » 21 Júl 2005 15:11 pm

Nie je to až také zlé, treba začať s tými najjednoduchšímí rastinami, ktoré vyrastajú z vody,v každej knihe o vodných rastlinách ich nájdeš veľa, a začni, také bakopy, kryptokoriny, echinodorusy sú vďačné ak ich pustíš nad vodu. Postupne môžeš znižovať hladinu vody a si u emerzného pestovania.
Zo substrátmi sa netráp, poslúži bežné akvarijné dno. Len musíš rátať, že ak rastlina zmohutnie, čo u nadvodne pestovaných je pravidlom, budeš musieť dodávať viac živín.
Chceš zi založiť paludárium, alebo nejakú peknú džungľu? Napíš, radi sa poučíme.
sano :)
Obrázok používateľa
sano
 
Príspevky: 196
Založený: 19 Feb 2004 17:15 pm
Bydlisko: Košice,sever

Re: emerzé pestovanie

Odoslaťod Hanawa » 21 Júl 2005 15:25 pm

Skúšal som Hygrophila polysperma, Hygrophila difformis ...
Najprv som do 2L PET fľaše nalial toľko vody aby rastlinka bola tesne pod hladinou. Použil som bežný substrát asi 5cm vrstvu. Akonáhle sa prvé lístky objavili nad hladinou, tak som kyždý deň odobral trochu vody (asi jeden cm denne). A tak som pokračoval až kým voda bola iba v substráte. Vodu som stále dolieval tak aby bola asi 1cm nad substrátom ...
Nemal som tam žiadne prídavné osvetlenie, PET fľašu som položil na okenný rám. Overil som si aj spätný návrat pod vodu asi po 3 mesiacoch, keď rastlina mala iba emerzné listy (submerzné zvyknú odpadnúť) a nemal som žiadny problém ich aklimatizáciou.
V súčastnosti mám tiež dve odkryté akva, kde mi tieto dve rastliny prerastajú nad hladinu ... Rastú takto veľmi dobre, ale submerzné listy pomaly odpali a rastliny majú pod vodou iba holú byľ. Je to zrejme preto, že emerzné listy sú pre prijem CO2 a svetla oveľa lepšie a tak sa rastlina sústreďuje na ich produkciu na úkor submerzných ...
Skúšal som tiež odrezkami množiť emerzné časti takto pestovaných rastlín. A bolo to bezproblémové aj keď som ich dal znovu do vody, alebo ich nechal znovu na "suchu", teda v tej PET fľaši.

Nevidím v pestovaní emerzných foriem žiaden problém. Je potrebné udržiavať vodnú hladinu asi na 1cm nad substrátom a to je fšetko. Ja som ani neprihnojoval ani nepridával svetlo. Substrát tvoril bežný štrk hrúbka 3-5 mm ...

toť vsjo
Obrázok používateľa
Hanawa
 
Príspevky: 69
Obrázky: 6
Založený: 28 Júl 2003 10:53 am
Bydlisko: Bratislava

Re: emerzé pestovanie

Odoslaťod Hanawa » 21 Júl 2005 15:30 pm

A ešte detail ... rastliny takto pestované majú relatívne slabú stonku a tak sa rýchlo lámu a ohýbajú, na to treba dať pozor ... Ako náhle sa trochu rozrastú, tak im stonka zhrubne dostatočne aby mohli byť bez podpery ...
Rastliny, ktoré rástli iba nad hladinou (emerzné odrezky) takýto problém samozrejme nemajú ...
Obrázok používateľa
Hanawa
 
Príspevky: 69
Obrázky: 6
Založený: 28 Júl 2003 10:53 am
Bydlisko: Bratislava

Re: emerzé pestovanie

Odoslaťod salik » 22 Júl 2005 20:43 pm

...taketo nieco mas v plane? :wink:
www.killies.com/forum/viewtopic.php?t=678
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: emerzé pestovanie

Odoslaťod Milosko » 23 Júl 2005 08:48 am

salik napísal:...taketo nieco mas v plane? :wink:
www.killies.com/forum/viewtopic.php?t=678

este o nieco väčšie 8)
Obrázok používateľa
Milosko
 
Príspevky: 18
Založený: 01 Júl 2005 10:27 am
Bydlisko: Vý?apy-Opatovce 800

Re: emerzé pestovanie

Odoslaťod Milos Gnida » 23 Júl 2005 11:21 am

Milosko ja by som si to dobre rozmyslel , zriadit takuto pestovnu je jedna vec a druha je postarat sa aj o odbyt ;) Mysli na to ze slovensko momentalne nema najvhodnejsie klimaticke podmienky pre pestovanie pocas celeho roka tzn. v zime treba sklenniky aj vykurovat a to stoji v dnesnej dobe nemale peniaze. Dalsia vec je ze samozrejme na zaciatok sa musis postarat o kopec maticnych kvetiniek z ktorých treba urobyt nasady , alebo vysev . Robit to tak ako skusal hanawa to by asi nebolo moc ekonomicke a rychle riesenie v tvojom pripade . Ma to kopec proti a malo za o ktorych by sa dalo polemizovat :wink: Nakoniec zistis ze sa oplati asi pestovat viac cibulu ako emerzne akvarijne kvetinky ;) :D Samozrejme nechcem ta tym odradit smelo do toho a urcite nam daj vediet ako pokracujes ;) s pozdravom Milos
ps preco emerz ? / to ze ti tu par akvaristov povie ze maju dobre skusenosti , este neznamena ze to je slovo naroda / co takto radsej skusit poctivy submerz ? ;)
Milos Gnida
 
Príspevky: 154
Obrázky: 33
Založený: 28 Jan 2005 18:08 pm
Bydlisko: Bánovce nad Bebravou

Re: emerzé pestovanie

Odoslaťod Milosko » 23 Júl 2005 11:51 am

dik za rady s poctivím submerzom som skusal ja to dobre len to dlho trvá,kedže emerzne to ide rýchlejšie mám starší skleník tak vyskúšam niečo budem postupne pýsat ako sa darí a ako nie
Obrázok používateľa
Milosko
 
Príspevky: 18
Založený: 01 Júl 2005 10:27 am
Bydlisko: Vý?apy-Opatovce 800

Re: emerzé pestovanie

Odoslaťod jacik » 23 Júl 2005 14:35 pm

Milos Gnida napísal:ps preco emerz ? / to ze ti tu par akvaristov povie ze maju dobre skusenosti , este neznamena ze to je slovo naroda / co takto radsej skusit poctivy submerz ? ;)

Milos, osobne nepoznam ziadneho velkopestovatela, ktory by pestoval rastlinky submerzne. medzi dovody urcite patri: nutnost silnejsieho osvetlenia, problemy s riasou, zlozitejsi transport - rastlinky su jemnejsie, pomalsie pestovanie, narocnejsia udrzba nadrzi, atd...

komfort submerzu si mozeme dovolit len my mali akvaristi co sa aj tak len zbavujeme prebytkov a rastliny davame susedovi v ramci jednej ulice ci mesta :)
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: emerzé pestovanie

Odoslaťod Milos Gnida » 23 Júl 2005 15:58 pm

jacik napísal:Milos, osobne nepoznam ziadneho velkopestovatela, ktory by pestoval rastlinky submerzne.

Jacik osobne jedneho poznam :P a robi to aj vo velkom. Vacsinu rastlin pestuje submerzne a naozaj z úspechom :wink: Vsetky dole spominane problemy ako riasa svetlo transport atd. zvlada vyborne videl/vidavam to na vlastne oci :wink: Ja nevravim ze emerz je zly urcite je to menej narocny sposob pestovania rastlin len dobre vies aka je povacsine adaptacia emerzov v akvariach atd. Preto som sa dotazal na submerz . Ale nechame to tak emerz submerz to je jedno hlavna je kvalita a cena no ne ? :D
Milos Gnida
 
Príspevky: 154
Obrázky: 33
Založený: 28 Jan 2005 18:08 pm
Bydlisko: Bánovce nad Bebravou

Re: emerzé pestovanie

Odoslaťod jacik » 23 Júl 2005 21:57 pm

Milos, napis konkretne informacii o submerznom velkopestovatelovi. to ma zaujima.

zo zaciatku som svoje akvaristicke neuspechy pripisoval emerznym rastlinam, ale az casom som zistil ze 99% problemov nebolo v rastlinach ale v mojom akva :).
fakt, ze z submerznych prebytkov kamaratov akvaristov mi rastliny rastli bolo zrejme aj tym, ze to boli tie najmenej narocne druhy (valisneria, javsky mach, anuias, piscia, kryptokoryna). kedze sa udrzali aj u nich, tak mi kamarati vlastne urobili prirodzenu selekciu rastlin vhodnych pre moje akva.
takze na emerz sa teraz uz radsej nevyhovaram. je mi to jedno :)
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: emerzé pestovanie

Odoslaťod Milos Gnida » 23 Júl 2005 23:18 pm

Jacik casom sa urcite vsetko dozvies :P
Povodne som to nechcel spominat ale snad mu nijako neublizim a upozornujem ze nechcem robit ani reklamu . Ten /uz v prvom prispevku spominaný pestovatel/ sa vola Ján Bajzík z Topolcian.
Povacsinou pestuje hygrophily/difformis, corymbosa,augustifolia, polysperma/ , rotaly/rotundifolia,macrandra/ dalej rozne cabomby , bacopy , limnophily , valisnerie , ludwigie , heteranthery , ceratopterisy , echinodorusy , ammanie , aponogetony , sagitarie a postupne rozsiruje obzory :D . A ako som sa mohol presvedcit na vlastne oci ide to aj submerzne a vo velkom.Viem ze co som spomenul su vsetko nenarocne a otrepane druhy ale robi to poctivo a ked ze je to tovar pre akvaria dodava ich aj v patricnom stave. Taketo rastliny maju urcite mensie problemy z adaptaciou ako emerzne pestovane, a dovod preco osobne preferujem viacej submerz je aj to ze uz vyzeraju tak ako emerz po urcitej dobe v akva. :wink:
off topic :
Osobna skusenost , ked posadis emerznu l.arcuatu z hrubsimi zelenymi listami , urcite sa pekne preadaptuje ale predchadza tomu postupne opadanie /vyhnitie/ emerznych listov a ostane ti len hola stonka so submerznym vrcholcekom ktory ked trocha povyrastie a chces mat peknu rastlinu , musis zostrihnut a posadit odznova , preco by som to robil ked mozem kupit rovno submerznu arcuatu z nadherne tenuckymi bordovymi listockami a ked ju posadim bude od zaciatku krasna a ked jej splnim zakladne podmienky bude len prosperovat , ale to uz patri do inej temy . :roll:

Ked chcem kupit emerz alebo nieco "lukrativnejsie" co sa tazko zhana a povedzme submerzne pomaly rastie a mnozi , rataj a ine mensie pestovne maju takehoto sortimentu dostatok ale preco kupovat aj nenarocne druhy ako emerzne ? Z pozicie pokrocileho akvaristu sa mi to zda nanic dobre a zbytocna robota :( Ale zasa na druhej strane pestovne chapem preco sa skrabat tak ked to moze ist inak a vinu hodit na zakaznika ze nesplnil vhodne podmienky na preadaptovanie rastliny ,ved my sme rastlinu dodali krasnu a zdravu a ked to funguje v prirode preco by to nemalo fungovat aj v akvariu ?
Som sa nechal troska uniest , prepacte nedalo mi :? :D
Milos Gnida
 
Príspevky: 154
Obrázky: 33
Založený: 28 Jan 2005 18:08 pm
Bydlisko: Bánovce nad Bebravou

Re: emerzé pestovanie

Odoslaťod jacik » 24 Júl 2005 19:47 pm

milos, som rad ze si sa rozhovoril :). v principe s tebou suhlasim.

jedinu pripomienku co by som snad spomenul je, ze pokial sa ti v akva neujme zdrava emerzne vypestovana akvarijna rastlina, tak si myslim ze aj sance na dlhodobe udrzanie zdravej submerzne vypestovanej rastliny su velmi male.
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: emerzé pestovanie

Odoslaťod Milosko » 26 Júl 2005 21:26 pm

Dakujem vstekým za rady a uvidim ako sa mi to podarí rozbehnuť a budem vás časom informovat,
to milos:prosím ta nemáš na pána bajíka niejaký kontakt
dik vopred
Obrázok používateľa
Milosko
 
Príspevky: 18
Založený: 01 Júl 2005 10:27 am
Bydlisko: Vý?apy-Opatovce 800

Re: emerzé pestovanie

Odoslaťod Norman » 04 Aug 2005 10:45 am

Milosko este skus kuknut na:
http://planta.aquariana.cz/kytky_01.htm

Mozno to v niecom pomoze.
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: emerzé pestovanie

Odoslaťod svato » 26 Jan 2006 12:45 pm

Milos Gnida napísal:Jacik casom sa urcite vsetko dozvies. Povodne som to nechcel spominat ale snad mu nijako neublizim a upozornujem ze nechcem robit ani reklamu . Ten /uz v prvom prispevku spominaný pestovatel/ sa vola Ján Bajzík z Topolcian.....

Este si zabudol k tomu napisat , ze ten pan ma v Bieliciach pri Partizanskom vraj prenajate pole pri tych teplych pramenoch takze kurenie ma vyriesene / neviem isto , ale vraj to pestuje vonku /. Tiez chodim na rastlinky najradsej do akvaristiky do BN , tie mi vzdy idu najlepsie , ceny tam ma uplne najlepsie , co som kde videl , s p. Kmetom si dam cigaro , proste pohodicka , len dodavky od neho su nie pravidelne :(
svato
 
Príspevky: 185
Obrázky: 7
Založený: 14 Nov 2005 18:16 pm
Bydlisko: Trencin

Re: emerzé pestovanie

Odoslaťod Milos Gnida » 26 Jan 2006 16:59 pm

hm "nestiha" ...
Milos Gnida
 
Príspevky: 154
Obrázky: 33
Založený: 28 Jan 2005 18:08 pm
Bydlisko: Bánovce nad Bebravou

Re: emerzé pestovanie

Odoslaťod svato » 27 Jan 2006 10:13 am

Milos Gnida napísal:hm "nestiha" ...


robi, len ked potrebuje prachy :D , inak chcem sa ist pozret do Bielic , ze ci sa tam niekde neda nabrat ten substrat , chcem si spravit take pestovacie akva cisto len na mnozenie rastlin , uvidim , ze ci sa k tomu dostanem a ako to bude fungovat :P
svato
 
Príspevky: 185
Obrázky: 7
Založený: 14 Nov 2005 18:16 pm
Bydlisko: Trencin

Re: emerzé pestovanie

Odoslaťod sesty » 20 Feb 2006 09:24 am

Napadlo mě to již dřív, ale teprve ted když to tu tak čtu se k tomu možná odhodlám. Také bych zkusil pěstovat, ale jen čistě pro sebe. Je to hodně velká utopie? Dají se takto pěstovat, rostlinky v pet flaškách jak bylo popsáno výše? Najdou se zde ještě nějaké návody?

Díky moc.
sesty
 
Príspevky: 59
Obrázky: 4
Založený: 24 Máj 2004 13:26 pm

Re: emerzé pestovanie

Odoslaťod michal_ » 08 Mar 2006 21:59 pm

ahojte...

mam otazku... chcel som pokusne takto vypestovat 1, 2 rastlinky...
ale narazam na problem ze im sa v nadrzi ... nejaky pohar alebo njeco podobne nedari... treba im nejak castejsie vodu menit alebo co???
michal_
 
Príspevky: 125
Obrázky: 1
Založený: 19 Jan 2006 12:49 pm
Bydlisko: bratislava

Re: emerzé pestovanie

Odoslaťod Raviolka » 13 Mar 2006 13:04 pm

A které rostlinky to jsou? To je dost důležitá informace :wink:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: emerzé pestovanie

Odoslaťod michal_ » 13 Mar 2006 23:59 pm

hm... no skusal som nejaku travu... a aj kriptokoriny ale nedostal som sa nad vodu ani..pretoze ta voda..proste..ja neviem...jak stoji tak zatuchne alebo co...
michal_
 
Príspevky: 125
Obrázky: 1
Založený: 19 Jan 2006 12:49 pm
Bydlisko: bratislava

Re: emerzé pestovanie

Odoslaťod Igypop » 14 Mar 2006 11:13 am

Najlepši urobíš, ak si kúpiš vhodné rastliny nakošíkované priamo v akvaristike a s tými začneš emerzné pestovanie. Totiž 90% rastlín komerčne predávaných je pestovaných emerzne. :wink:
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Ďalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.