optimalni hnojeni /bivoj/



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

optimalni hnojeni /bivoj/

Odoslaťod Igip » 24 Júl 2005 10:12 am

Ahoj,
zajimalo by me, jestli muze rostlinkam stacit hnojivo ve sterku, konkretne BIVOJ, bez pridani kapalneho hnojiva BIOFLOR.
Kamosuv otec, pry nikdy nehnojil a vsechny rostliny krasne rostly.
Jde mi hlavne o odstraneni ras, tak zkousim, co se da.
Diky za odpoved.
Obrázok používateľa
Igip
 
Príspevky: 18
Založený: 01 Sep 2004 18:32 pm

Reklama

Re: optimalni hnojeni

Odoslaťod Raviolka » 24 Júl 2005 10:41 am

Zajistit bohaté dno a už potom nehnojit do vody je samozřejmě možné. Rostliny dokonce porostou lépe. Ale platí to jen pro druhy, které si vytvářejí aspoň minimální kořenový systém (drtivá většina). A také netvrdím, že Bivoj je na to ideální... spíš by to chtělo trochu experimentovat.
P.S. Podívej se na rozbory vody z lokalit v tropech, kde se sbírají vodní rostliny. Jsou to celkem výmluvná čísla :wink:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: optimalni hnojeni

Odoslaťod jacik » 24 Júl 2005 19:52 pm

Igip napísal:Ahoj,
zajimalo by me, jestli muze rostlinkam stacit hnojivo ve sterku, konkretne BIVOJ, bez pridani kapalneho hnojiva BIOFLOR.

v sucasnosti skusam prave tuto cestu hnojenia. obmedzit mnozstvo zivin vo vode (kvoli riasam) a umiestnit ziviny hlavne do dna. jednoznacne to pomaha v boji proti riase.

info cerpam hlavne z http://faq.thekrib.com/plant-qa.html
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: optimalni hnojeni

Odoslaťod Igip » 30 Júl 2005 13:35 pm

Diky za uklidneni. Tak jsem zvedavej, jak to bude vypadat za mesic:)
Obrázok používateľa
Igip
 
Príspevky: 18
Založený: 01 Sep 2004 18:32 pm

Re: optimalni hnojeni

Odoslaťod salik » 30 Júl 2005 14:01 pm

jacik napísal:v sucasnosti skusam prave tuto cestu hnojenia. obmedzit mnozstvo zivin vo vode (kvoli riasam) a umiestnit ziviny hlavne do dna

zaujimave, rovnaky postup som zvolil nedavno aj ja
p.s. ako nahusto si "sadil" ten bivoj? v navode nie je o tom nic
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: optimalni hnojeni /bivoj/

Odoslaťod jacik » 30 Júl 2005 15:52 pm

salik, no v navode je 1 az 5 guliciek k rastline. tak som do akva 100x50x50 dal 2 balenia (2x cca. 25guliciek). zatial (asi mesiac) to vyzera tak, ze som to neprehnal.
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: optimalni hnojeni /bivoj/

Odoslaťod Igip » 30 Júl 2005 21:03 pm

Je taky dost zajimave, ze v knizce Akvaristika zacina u rostlin pise pan Rataj uplne jine informace o intenzite osvetleni akvaria, nez jsou informace z netu a jinych publikaci. Pise se tam, ze dulezitejsi je delka osvetleni, nez jeho intenzita a ze si rostlinky zvyknou i na horsi svetelne podminky, aniz by nejak stradaly.
Coz me privadi k myslence, ze by to snad teoreticky taky mohlo omezit rust rasy.
V soucasne dobe mam 90L akvarko o vysce asi 35cm osvetlene 40W Warm-white.Treba by to slo i ze slabsi intenzitou. Nevim.
Obrázok používateľa
Igip
 
Príspevky: 18
Založený: 01 Sep 2004 18:32 pm

Re: optimalni hnojeni /bivoj/

Odoslaťod jiskra » 01 Apr 2007 13:04 pm

:evil: :evil: :evil: Bivoje uz nikdy :evil: :evil: :evil:
Nevim,jestli mate stejnou skusenost jako ja,ale pokud budu jeste nekdy zakladat akva,tak urcite uz nepouziju Bivoje.Stalo se mi to,ze kdyz se Bivoj zacal ve vode rozpoustet,voda byla kalna jako srac.... :evil: Bivoj byl cca 10 cm pod sterkem a porad se voda kalila.Musel jsem kvuli toho predelat cele akva.Propral jsem znova i pisek,pak to teprv bylo O.K.Takze,Bivoj u me skoncil :o
Obrázok používateľa
jiskra
 
Príspevky: 310
Obrázky: 37
Založený: 17 Jan 2006 14:37 pm
Bydlisko: Ceska republika

Re: optimalni hnojeni /bivoj/

Odoslaťod janeecko1 » 01 Apr 2007 16:28 pm

Tak to je oyaj divne....nemas nejake ryby co ti rozvrtavali strk???? pri zakladani akvaria som bivoj dal ku kazdej jednej ratslinke a ziaden zakal som nemal a dufam mat ani nebudem :)
janeecko1
 
Príspevky: 76
Založený: 29 Sep 2006 11:43 am

Re: optimalni hnojeni /bivoj/

Odoslaťod jiskra » 01 Apr 2007 17:06 pm

Mam jednoho veterana :o pancernicka,ale ten uz se skoro ani nehybe.A i kdyby,kulicky byly 10 cm pod sterkem,ale pekne me to stve :evil:
Obrázok používateľa
jiskra
 
Príspevky: 310
Obrázky: 37
Založený: 17 Jan 2006 14:37 pm
Bydlisko: Ceska republika

Re: optimalni hnojeni /bivoj/

Odoslaťod Janska » 01 Apr 2007 19:18 pm

Ja tiež používam bivoj pod korene rastlín. Občas sa stalo, že zo štrku unikali také bublinky hnojiva, ale neovplyvnilo to "sfarbenie" vody a stalo sa to možno tak 2x. Je potrebné tie guličky rýchlo strčiť do štrku a zasypať ich. Nepostrehla som, že by sa z nich niečo uvoľnovalo pár dní po ich "nasadení" do akva. A rastlinky sa tvária, že im je "dobre" a viac ľudí ho používa a sú s ním spokojní. Ja osobne mám s ním zatiaľ tiež dobré skúsenosti.
Obrázok používateľa
Janska
 
Príspevky: 107
Obrázky: 38
Založený: 16 Aug 2005 18:36 pm
Bydlisko: BA-Petržalka

Re: optimalni hnojeni /bivoj/

Odoslaťod jojto » 17 Apr 2007 18:39 pm

Ja som pridavaj Bivoj asi pred 4 mesiacmi, pod kazdu vacsiu rastlinku (1ks). Pred dvoma tyzdnami som sa trochu sparal v akvarku a ta hnusa tam stale je. Neviem ako dlho trva rozlozenie jednej gulicky, ale mne to pride, ze to robi viac bordelu ako osohu. Bivoj bol asi 4-5 cm v strku a ziadne pozitivny vplyv na rastliny som nezaznamenal.
jojto
 
Príspevky: 70
Obrázky: 54
Založený: 27 Apr 2006 14:37 pm

Re: optimalni hnojeni /bivoj/

Odoslaťod Raviolka » 18 Apr 2007 10:47 am

jojto, schválně - máš problémy s růstem rostlin? Nebo jak se měl projevit ten pozitivní vliv? :wink:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: optimalni hnojeni /bivoj/

Odoslaťod jojto » 18 Apr 2007 13:36 pm

Raviolka napísal:jojto, schválně - máš problémy s růstem rostlin? Nebo jak se měl projevit ten pozitivní vliv? :wink:


Problem fakt nemam, no nemal som ani v minulosti (az na vynimky typu Alternathera rubra :lol: ), Bivoj je "odsaty" 2 tyzdne, tak uvidim, ci za nieco stal (do vody nepridavam vobec nic).
jojto
 
Príspevky: 70
Obrázky: 54
Založený: 27 Apr 2006 14:37 pm

Re: optimalni hnojeni /bivoj/

Odoslaťod marinnaa » 10 Jan 2008 17:28 pm

stalo sa niekomu, ze ked dal gulicku bivoj pod rastlinu, tak mu vyhnila? ja som to dala tak na zaciatok len pod jednu rastlinu, vlastne ani nie priamo pod nu, ale par cm od nej, nech sa na tej gulocke prizivia aj ostatne naokolo, ale po 2tyzdnoch som ju musela vytiahnut, lebo mala korene komplet odhnite a smrdelo to ako kopa hnoja.. bola to taka travova rastlinka, nie valisneria, tmavozelene pevne listy, zeby to nezvladol ten jeden druh a ostatne by boli ok, teda ani ostatne nie su, ale zozrali ich slimaky, tak to s tym nesuvi :o
Obrázok používateľa
marinnaa
 
Príspevky: 130
Obrázky: 14
Založený: 24 Nov 2007 15:42 pm
Bydlisko: NR, obcas LV

Re: optimalni hnojeni /bivoj/

Odoslaťod hetino » 13 Jan 2008 14:04 pm

Ja používam Bivoj ku každej rastlinke jednu guličku a nikdy som zakalenu vodu nemal iba ked vytiahnem rastlinku potom je to katastrofa,a ked ju vitahnem tak korene su krasne biele rozrastene najviac okolo tej kaše čo zostane z bivoju-ale tak ma napadlo že riasi beru živizni z vody,z piesku nie ale ked vztiahnem nejaku rastlinu kvoli tomu ze ju dam do sava lebo sa neviem zbavit stetinkovej riasi tak vtedy sa vo vode rozptili obrovské množstvo bivoju! takže nemožu tie husné riasi žit ešte dlho stoho rozpusteného-rozvíreného bivoju??????
Obrázok používateľa
hetino
 
Príspevky: 44
Obrázky: 41
Založený: 09 Mar 2007 23:22 pm
Bydlisko: Chtelnica

Re: optimalni hnojeni /bivoj/

Odoslaťod Raviolka » 13 Jan 2008 15:19 pm

marinnaa napísal:.. bola to taka travova rastlinka, nie valisneria, tmavozelene pevne listy, zeby to nezvladol ten jeden druh a ostatne by boli ok
No ostatní možná byly vodní rostliny, ta "tráva" podle popisu vypadá na Acorus nebo Ophiopogon. Nic, co by pod vodou rostlo extra nadšeně :wink:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: optimalni hnojeni /bivoj/

Odoslaťod marinnaa » 17 Jan 2008 01:28 am

presne ten ophiopogon to bol, uz tam mam klasiku valisnerky a som spokojna :)
Obrázok používateľa
marinnaa
 
Príspevky: 130
Obrázky: 14
Založený: 24 Nov 2007 15:42 pm
Bydlisko: NR, obcas LV


Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.