Nymphaea Tiger Lotus



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Nymphaea Tiger Lotus

Odoslaťod Attila Szabó » 05 Jan 2005 18:43 pm

Zdravím vospolok,

dnes som kúpil 2 ks tejto krásnej rastliny. Má niekto praktické vlastné skúsenosti s pestovaním tejto rastliny, nechcel by som ju zničiť :) Vďaka za každú radu.
Ahojte
Attila Szabó
 
Príspevky: 244
Obrázky: 49
Založený: 04 Jan 2004 17:25 pm
Bydlisko: Nové Zámky

Reklama

Re: Nymphaea Tiger Lotus

Odoslaťod milop » 05 Jan 2005 21:09 pm

pestoval som ju pri dosť silnom svetle inač sa snažila o plavajúce listky a viaceri sme mali skusenosť , že lepšie prosperovala pri častejšej výmene vody ( cca 1/5 raz za týždeň - odkaľovanie)
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Nymphaea Tiger Lotus

Odoslaťod rybka » 08 Aug 2005 16:41 pm

Tiez by som si chcela kupit prave tuto rastlinku, v Ratajovom katalogu je uvedena medzi nenarocnymi, tak ma to povzbudilo, ked mate este niekto s nou skusenosti, napiste prosim
Obrázok používateľa
rybka
 
Príspevky: 494
Obrázky: 149
Založený: 27 Júl 2003 18:45 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Nymphaea Tiger Lotus

Odoslaťod Norman » 09 Aug 2005 09:09 am

Je nenarocna, mam 3 ks. Mam T okolo 25, pH 6,8, dGH cca 16, dKH cca 11. Rastie v pohode aj ked mi vsetci vravia, ze mam extremne slabe osvetlenie. Skor by som povedal, ze je pri nom viac cervensia ako ked som ich kupoval. Vtedy boli skorej do olivovej. Rastie dost rychlo, u mna vsak nie este na hladine, ani s kvitnutim nemam skusenost, na kvet vraj potrebuje minimalne 3 listy na hladine.
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Nymphaea Tiger Lotus

Odoslaťod rybka » 09 Aug 2005 17:17 pm

Dakujem, a este sa chcem opytat, do akej vysky asi dorasta, lebo ja mam dost nizke akvarium :(
A listy na hladine, to dufam neznamena ze vsetky listy su na hladine :shock: a vidno len stonky?
Ale este raz vdaka za odpoved
Obrázok používateľa
rybka
 
Príspevky: 494
Obrázky: 149
Založený: 27 Júl 2003 18:45 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Nymphaea Tiger Lotus

Odoslaťod Norman » 09 Aug 2005 17:57 pm

Odporucil by som ho od vysky akva 30 cm. Ak bude menej, tak bude mat vsetky listy na hladine a len jeden az dva dorastajuce pod vodou. Je to lekno, s tym sa neda nic robit, ja mam vysku 42 a uz uz sa splha na hladinu :D
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Nymphaea Tiger Lotus

Odoslaťod rybka » 10 Aug 2005 11:28 am

Aha, dakujem, tak dobre ze som si ho zatial nekupila !
Som nevedela ze je to lekno ! Ja mam akvarium len 25 cm vysoke, minus strk a tak, takze asi radsej nieco ine si zadovazim.
Dakujem pekne za info rybka
Obrázok používateľa
rybka
 
Príspevky: 494
Obrázky: 149
Založený: 27 Júl 2003 18:45 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Nymphaea Tiger Lotus

Odoslaťod drda1 » 11 Aug 2005 10:01 am

Ahojte, pridam sa aj ja.
Je to nadherna rastlina, taha sa vsak ku hladine. Ja som mal kupenu rastlinu velkosti cca 15 cm. Bolo zaujimave sledovat, ako kazda seria listov bola asi o 3-5 cm vyssie. Tvorila tak doslova male poschodia. Takto sa postupne asi v priebehu roka prepracovalo lekno na hladinu. Odvtedy pustalo listy uz len na hladinu, listy boli tiez skvrnite, ale uz namiesto cervenej boli len tmavozelene. Velke boli v priemere 15 + cm. Darilo sa mu skvele, zhruba kazdy tyzden vypustal 1 list. Pri pocte 9 listov na hladine dokazal zakryt skoro 1/2 hladiny mojej nadrze d x s x v = ( 160 x 45 x 50 ).
Lekno prosperovalo ako besne, ale dole pod nim bola celkom poriadna tma.
Zacalo sa aj rozmnozovat - vyhnalo poplazy a z nich zacalo rast 5-6 malych lekien.
Takato situacia s leknom - kedze listy boli len na hladine a velmi tienili sa mi uz nepacila a tak som zhanal info co s tym.
Dozvedel som sa, ze zastipovanim listov sa da prinutit , aby rastlo vo vode dole a nehnalo sa k hladine. Vraj sa to da dosiahnut aj s rastlinou, ktora uz ako moja pustala listy uz len k hladine.

Tak som urobil taku blbost, ze som jej odtrhol naraz vsetkych 8 listov.
Uz sa z toho nespamatala, asi ju velmi oslabili dcerske rastliny. Momentalne mi zivori len jedna dcerska rastlina a nejako sa nevie prebrat k rastu. ( situacia po pol roku ). Vsetky ostatne rastliny to nerozchodili. Lekno vyhnalo cca 5 malych neduzivych listkov, ale uz nemalo sily. :cry:

Viem si vsak celkom dobre predstavit, ze ked vam toto lekno dosiahne pozadovanu vysku, tak mu odtrhnete listy, ktore bude pustat vyssie ako chcete. V tom pripade sa bude uz drzat tej vysky, ktoru ma. Samozrejme nejake tie pokusy ist vyssie budu, ale malo by sa to dat zvladnut.
Ja teraz cakam, co bude s mojim malym leknom, ci sa rozrastie, ak nie, urcite si kupim nove, lebo je to krasna rastlina a velmi mi v akva uz chyba.
Dufam, ze sa z mojich chyb dakto pouci, aby si neurobil skodu a mal pekne lekno v akvariu.
Akvaristike zdar.
Drda.
drda1
 
Príspevky: 150
Obrázky: 1
Založený: 11 Feb 2003 08:29 am
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Nymphaea Tiger Lotus

Odoslaťod Igypop » 11 Aug 2005 10:32 am

Ja som túto rastlinu pokusne umiestnil do "pokusného" :D jazierka a dúfal som, že vypusí listy až na hladinu. Na moje prekvapenie postupne zhodilo všetky listy na asi 20-25cm stopkách, a teraz vyháňa listy tesne nad substrátom ako echinodorus. Neviem či to je tým, že má až prebytok svetla, je asi 35cm hlboko, alebo pomerne vysokým pH vody (7,5-8 ) :?

Som zvedavý čo spraví, keď ju dám na zimu do akva. :roll:
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Nymphaea Tiger Lotus

Odoslaťod Norman » 15 Aug 2005 14:40 pm

Mne sa tiez na jednej rastline listy "plazia" po zemi ale podla mna je to tym, ze povodne ako som ju kupil boli po ceste poskodene a odpadli resp. som ich odstrihol. Na druhej rastline ktora mala vcelku dobre listy na cca 15-20 cm stonkach rastu listy ku hladine, stale vyssie. Takze podla mna tu moze skor ist viac o to opadanie povodnych listov ako o vela svetla. U mna totiz vela svetla nie je :-)
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Nymphaea Tiger Lotus

Odoslaťod Dodo44 » 09 Dec 2006 22:14 pm

Mne dorastol Nymphea Tiger Lotus do vysky 90 cm a mal asi 4-5 listov permanentne na hladine, dokona aj kvitol - krasny biely kvet,
Obrázok používateľa
Dodo44
 
Príspevky: 4
Obrázky: 9
Založený: 23 Nov 2006 23:24 pm
Bydlisko: Bratislava

rozmnozovanie lotusu

Odoslaťod abba » 29 Mar 2008 00:20 am

mam nymphaea tiger lotus red a po 7mesiacoch mi zacal prudko rast s listami na hladinu /80cm/, tak som ich zacal strihat. stalo sa to po uprave intenzity osvetlenia.dovtedy rastol tak do vysky 20-50cm.ide mi ale o to ze uz treti raz mi bude kvitnut v priebehu cca.2 mesiacov.po odkvitnuti sa z kvetu urobi akasi cibulka. treba ju zasadit? po akom case po vytvoreni cibulky?vie niekto co je spravne? vdaka
abba
 
Príspevky: 189
Obrázky: 11
Založený: 24 Jan 2006 12:05 pm

Odoslaťod Jirka Scobak » 29 Mar 2008 01:00 am

Dej tomu volny prubeh. Kdyz odkvete, popadaji na dno spousty drobnych seminek. Male semenacky budou velke do nekolika mm a pokud jim neposkytnes podminky, pokryji sice dno, ale nic z nich nebude.
Kdysi jsem jeden svuj semenacek vyfotil do galerie, je tady:
http://www.akva.sk/gallery/image_page.php?&image_id=16608
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Odoslaťod felch » 27 Máj 2008 22:40 pm

kupil som toto lekno, zasadil a pozeram ze v saciku bola akasi cibulka tak som ju zahrabal do srtku....a zacalo z nej vytastat nove lekno... uz je dostatocne rozrastene, mozem teraz tu cibulku odrezat a tak isto pouzit? :)
Obrázok používateľa
felch
 
Príspevky: 49
Obrázky: 16
Založený: 11 Jan 2007 22:28 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Nymphaea Tiger Lotus

Odoslaťod vodnar73 » 28 Máj 2008 17:08 pm

Felch, neviem ale u NLT som ziadnu cibulku nemal, mnozila sa poplazmi (asi tak 1ks za 2tyzdne). Je velmi nenarocna ,ale vhodna skor do velkych akvarii,pretoze rychlo dosiahne hladinu a zakryje hladinu listami... potom nemaju svetlo ostatne rastliny.. aj ked som pravidelne obstrihaval starsie listy, stale bolo pol akvaria v "tme"...
K tej cibulke, ...nebolo to naklicene semienko?
Obrázok používateľa
vodnar73
 
Príspevky: 68
Obrázky: 20
Založený: 29 Aug 2007 15:13 pm
Bydlisko: RK

Re: Nymphaea Tiger Lotus

Odoslaťod abba » 28 Máj 2008 20:05 pm

vodnar73 napísal:Felch, neviem ale u NLT som ziadnu cibulku nemal, mnozila sa poplazmi (asi tak 1ks za 2tyzdne). Je velmi nenarocna ,ale vhodna skor do velkych akvarii,pretoze rychlo dosiahne hladinu a zakryje hladinu listami... potom nemaju svetlo ostatne rastliny.. aj ked som pravidelne obstrihaval starsie listy, stale bolo pol akvaria v "tme"...
K tej cibulke, ...nebolo to naklicene semienko?

ja som raz kupil lotus ako cibulku /denerle/ a pekne vyrastol
abba
 
Príspevky: 189
Obrázky: 11
Založený: 24 Jan 2006 12:05 pm

Odoslaťod felch » 28 Máj 2008 21:18 pm

cibulka semienko...ako to mam vedet ? :) no nevadi ja mam 50 cm vysku a viac menej sa chystam koncipovat akvarium vela dreva, echinodor jeden, max 2 kusy a lekna takze s tienenim problem nebude.
Obrázok používateľa
felch
 
Príspevky: 49
Obrázky: 16
Založený: 11 Jan 2007 22:28 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Nymphaea Tiger Lotus

Odoslaťod dzara » 10 Nov 2008 16:12 pm

videl som obr. so zasadenymi cibulkami ale aj volne položenymi - všetko pekne rozrastene. čo je pre ne lepšie? ak sadenie, mam nechat klíčky trčať zo štrku?
dzara
 
Príspevky: 20
Obrázky: 1
Založený: 22 Sep 2007 16:00 pm
Bydlisko: senica


Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.