akvárium s kovovými rámami



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

akvárium s kovovými rámami

Odoslaťod Matteo » 17 Aug 2005 19:46 pm

Ahojte !

Dostal som 200L akvárium s kovovými rámami aj so stolíkom. Žiaľ akvárium presakuje :( . Akým spôsobom to vyriešiť ? Čím to zvnútra vytesniť silikónom alebo niečím iným ?
Matteo
 
Príspevky: 32
Obrázky: 12
Založený: 16 Aug 2005 00:15 am
Bydlisko: Michalovce

Reklama

Re: akvárium s kovovými rámami

Odoslaťod hurri » 17 Aug 2005 20:46 pm

toto je jeden z neduhov kostrovych nadrzi. stava sa to nielen pri starsich ale aj pri novych vacsich nadrziach. preto sa tieto zvycajne zasklievali na mieste resp. sa po zaskleni necha par dni vystuzena v klude, pokial nestuhne vrchna vrstva tmelu. rovnako vystuzit ho treba ale pri kazdej preprave, pretoze sklo sa moze posunut pri transporte velmi lahko. kazdopadne pokial ide len o nepatrne slzenie t.j. za dlhsi cas vychadza len niekolko kvapiek vody, je lepsie taketo miesta neopravovat, pretoze sa vacsinou zanesenim drobnych necistot z nadrze slzenie spravidla zastavi. ak vsak nadrz tecie silnejsie je potrebne zistit pricinu. vacsinou ide o narusenie tmelu ale moze ist aj o nepatrne odlomenie alebo prasknutie skla. ked ide o netesnost sposobenu tmelom (ten lepsi pripad) zvycajne postaci v prislusnom mieste a v jeho blizkosti vybrat stary tmel a na vycistene miesto vtlacime novy cerstvy. treba byt ale opatrny a netlacit na sklo prilis, lebo moze zacat tiect na viac miestach, co by situacii moc nepomohlo.. potom uz len staci nechat tmel trochu stvrdnut a skusit napustit akvarium vodou a pozorovat ci dobre tesni. ak ide o poskodene sklo, je najlepsie toto radsej cele vymenit, pretoze zaplavu 200l akvarkom by asi nikto zamerne neriskoval.
hurri
 
Príspevky: 29
Založený: 11 Aug 2005 22:20 pm
Bydlisko: Bratislava/Nitra

Re: akvárium s kovovými rámami

Odoslaťod Matteo » 17 Aug 2005 22:07 pm

Dík za obsiahlu radu. To akvarko presakuje kvôli tomu tmelu a zrejme sa to poškodilo pri prevoze. Cele som to zvnútra zatmelil silikónom tak som zvedavy či to pomôže a či som to urobil dobre. Zajtra to vyskúšam. Veru tých 200L by som nechcel poslať po stene susedovi. :D
Matteo
 
Príspevky: 32
Obrázky: 12
Založený: 16 Aug 2005 00:15 am
Bydlisko: Michalovce

Re: akvárium s kovovými rámami

Odoslaťod milop » 18 Aug 2005 08:43 am

tmel ma v akva s kovovým ramom dve funkcie - tesnenie a aby sklo nebolo opreté o rám nerovnomerne,
hlavná nevyhoda - tvrdne ( ak nie je pridaný surik)a stráca elasticitu , čo spôsobuje časté tečenie, napr aj pri vypustení nádrže- znižiš pritlačný tlak vody na skla -následne skla na tmel a ram a ak bola nadrž "zle " zložená s nejakým pnutím, tak sa môže sklo pohnuť a začať po naplnení akva tiecť
celkové možno povedať že je to zastaralé riešenie ale pri určitej opatere spoľahlivé dlhoročne
- osobne by som ti doporučil :
1. lepené akvarium, bez rámu
2. vybrať skla a nanovo zložiť s tým že nahradiš tmel silikonovým lepidlom - lepené plochy odmastiť
3. to čo si urobil - znútra pretesniť silikonovým lepom -PREDTýM TECHNICKýM BENZINOM, ... ODSTRáNIť MOžNé MASTNOTY a podobne
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: akvárium s kovovými rámami

Odoslaťod Matteo » 18 Aug 2005 17:49 pm

Ahojte

Tak nakoniec nepomohlo ani to tmelenie silikonom zvnútra. Asi bude najlepšie keď to celé rozoberiem alebo si zaobstarám lepené akvárium ako písal milop. Inak ma niekto skúsenosti s rozoberaním takého akvária ?
Matteo
 
Príspevky: 32
Obrázky: 12
Založený: 16 Aug 2005 00:15 am
Bydlisko: Michalovce

Re: akvárium s kovovými rámami

Odoslaťod Kulgan » 18 Aug 2005 21:43 pm

Matteo napísal:Tak nakoniec nepomohlo ani to tmelenie silikonom zvnútra. Asi bude najlepšie keď to celé rozoberiem alebo si zaobstarám lepené akvárium ako písal milop. Inak ma niekto skúsenosti s rozoberaním takého akvária ?

Matteo, v prvej rade si hodne, hodne netrpezlivy, nevzdaval by som sa tak rychlo.
Neviem kolko toho silikonu si tam dal, ale treba si uvedomit, ze tento "schne" rychlostou priblizne 1 mm za 24 hod. Takze ak ho mas vtlaceny tak povedzme do 3 mm hlbky, tak min. 3 dni pokoja! A cela operacia je zavisla este od toho nakolko dobre si ocistil a hlavne odmastil tesneny priestor vratane okolia.
Dalej nasleduje doslovna citacia na temu "Oprava tekouci nadrze" z knihy Akvaristická technika od K. Krceka. Aj to iba cast so silikonom s mojimi malymi komentarmi. Starsi ju s najvacsou pravdepodobnostou poznaju, mladsi by este mohli mat sancu v knizniciach. V niektorych svojich pasazach je aktaulna stale. Dopredu sa ospravedlnujem za dlhy prispevok.

Nadrz ve vsech stycich skel peclive vysusime a vycistime. Opatrne vyrypame cast stareho tmelu v jednotlivych sparach. Odkryta mista peclive odmastme napr. lakarskym toluenem (inak je vhodnejsi ako pouzitie technickeho benzinu), odmastime i bezprostredni okoli vzajemneho styku skel. Spary vylijeme zalevacim silikonovym kaucukem. Pracujeme-li se silikonovou kaucukovou pastou vytlacovanou z tuby, nanasime housenku takoveho prumeru, aby stykova mista skel byla dokonale utesnena a aby kaucuk prilnul na obe skla v dostatecne tluste vrstve. Spary pak uhladime sirsim srubovakem (tu sa skor priklanam k pouzitiu umelohmotnej sterky), ktery prubezne namacime do toluenu (pri umelohmotnej sterke nie, mohla by zmaknut, pripadne sa rozpustit, mudrejsie je ju pravidelne ocistovat od prebytku) (pricny rez housenkou pak bude mit tvar pravouhleho trojuhelniku). Prebytecny silikonovy kaucuk, ktery jsme vytlacili sroubovakem do stran, orezeme ziletkou (po dobrom zaschnuti).

Tolko citacia.
V druhej rade, ako vyplyva z citacie, pri pouziti silikonu je nutne vykonat pretesnenie celej nadrze vznutra :!: Pre opravy iba konkretnych miest nie je tato metoda vhodna. Na to existuju ine postupy napr. s pouzitim kalafuny pomiesanej s hovedzim tukom, pripadne zmes mokreho ilu zmiesaneho s rozdrtenou sklenou vatou. V pripade zaujmu to tu mozem prepisat.

K rozobratiu. Skusenosti s tym nemam, ale postup je v podstate jasny. Najprv si zistime poradie zasklievania takehoto ramu (prve dno, potom vacsinou predna a zadna strana a nakoniec bocne)a postupujeme opacne. Opatrne vyrypeme stary tmel zo vsetkych stykovych ploch vyberaneho skla az sa uvolni. Najvacsi problem moze byt s dnom, kde hlavne vacsie nadrze mavali dno vyztuzene plechom a medzi plech a sklo sa pouzil tzv. tmelovy mostik (sklo dna je vlastne prilepene tmelom aj k tomuto plechu). V podstate nexistuje nedestruktivna metoda, ako taketo sklo vybrat.

Hodne zdaru.
Obrázok používateľa
Kulgan
 
Príspevky: 101
Obrázky: 10
Založený: 19 Júl 2004 15:33 pm
Bydlisko: Senec

Re: akvárium s kovovými rámami

Odoslaťod sepak » 18 Aug 2005 23:15 pm

mne moje 110l akva tiez presakovalo (slzilo) a vyriesil som to tak ze som zvnutra k spojom lepidlom nalepil asi 2-3 cm siroke pasy zo skla po celej sirke. sice to moje nie je ramove ale snad by to mohlo pomoct ak nie aspon snaha bola :)
sepak
 
Príspevky: 27
Obrázky: 10
Založený: 25 Júl 2005 22:57 pm
Bydlisko: Bardejov

Re: akvárium s kovovými rámami

Odoslaťod PeterH » 21 Aug 2005 14:33 pm

Ahojte,

s presakovaním akvária mám už tiež svoje skúsenosti. Presakovalo mi lepené akvárium, ktoré som mal asi cca 12 rokov v prevádzke. Tiež som mal dilemu ako opraviť akvárium, nalepením ďaľších prídavných skiel alebo ho rozobrať a znovu zlepiť. Nakoniec som sa rozhodol rozobratie a znovu zlepenie. Pri postupnom rozoberaní sa moje rozhodnutie ukázalo ako správne. Spoje boli na niektorých miestach poškodené asi na 80 percent. :!: Takže ak by som mohol odporučit, staré akvárium rozobrať a znovu poskladať alebo podľa stavu tmeleného akvária kúpiť nové.
Obrázok používateľa
PeterH
 
Príspevky: 19
Založený: 30 Jan 2005 20:49 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: akvárium s kovovými rámami

Odoslaťod Matteo » 21 Aug 2005 20:28 pm

Cafko,

PeterH to si mal tiež akvarko s kovovými rámami alebo klasické ? Ak bolo kovové použil si namiesto tmelu silikón alebo znova tmel ?
Matteo
 
Príspevky: 32
Obrázky: 12
Založený: 16 Aug 2005 00:15 am
Bydlisko: Michalovce

Re: akvárium s kovovými rámami

Odoslaťod PeterH » 29 Aug 2005 20:13 pm

Ahoj Matteo,

bolo to klasické akva bez kovového rámu. Znovu bolo zlepené silikonom... ...:)
Obrázok používateľa
PeterH
 
Príspevky: 19
Založený: 30 Jan 2005 20:49 pm
Bydlisko: Bratislava


Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.