Ako mozem postupovat? (asi je to plesen)



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Ako mozem postupovat? (asi je to plesen)

Odoslaťod Dragon » 02 Sep 2005 00:13 am

V jednom z dvoch akvarok mi zacali kapat rybky.. :oops: Chovam tam iba gupky. Precital som si dost o roznych chorobach, popozeral som skoro cele forum, ale chcel som sa opytat, a upresnit to ako sa ryby spravaju a co som na nich spozoroval. Neviem ako presne postupovat, aky liek je ucinny.

Na rybach som si vsimol, ze jeden samec plava pri vytoku z flitra - no ked som sa "blizsie" pozrel na ryby, tak na niektorych som zbadal take sede az sedo-biele (nie je to snehobiele) "povlaky".. Jedna novo narodena gupka bola skoro cela tym obalena, ako keby z nej take chumaciky trcali.. Nemaju to zatial vsetky ryby - teda aspon dufam. Niektore maju tak trosku stiahnute plutvy. Takze by to mala byt asi nejaka plesen..

Co som doteraz spravil: Vymenil som 1/3 vody, zvysil som teplotu z 26 stupnov na 28. Do vody som pridal sol. Vzduchujem silnejsie. Take najviac napadnute gupky som prelovil do maleho 10 l akva a tiez som tam dal sol, ale teplota je tych 26.
Mam pridat nejaky liek aj do akva aj do karanteny? Neviem co najlepsie by pomohlo..

Nechcem myslet na najhorsie, ale co ak by mi pokapali vsetky ryby? Chcel by som si potom zohnat od jedneho chovatela - este som od neho nemal, ale zevraj ma perfektne rybky a hlavne zdrave.. To by som musel zalozit akva od znova? Kedze tam uz bola ta plesen, alebo ako by som sa jej v tom akva zbavil? Mam na mysli keby tam nahodou uz neboli ryby.. Nechcel by som tie nove dat do "zapliesnenej" vody, alebo akvarka..
Neviem teda ako sa v tomto pripade postupuje, ci komplet prerobit akva, alebo staci par dni pockat a plesen ustupi...

Prosim poradte.. Dakujem
Obrázok používateľa
Dragon
 
Príspevky: 87
Založený: 06 Aug 2005 12:52 pm
Bydlisko: Hlohovec/Bratislava

Reklama

Re: Ako mozem postupovat? (asi je to plesen)

Odoslaťod jocai » 02 Sep 2005 07:43 am

Mne sa zaplesnila bojovnica, pridal som soľ, zvýšil teplotu na 29 C, vzduchoval, pridal som aj Multimedikal a výsledok. Bojovnica asi za 3-4 dni skapala. Ale ostatné ryby to nedostali. Práve vtedy som mal v akva aj krupicu, čiže tento režim trval asi 10 dní.
Ja by som asi po vymretí dal do vody nejaký liek alebo prípravok na hubenie plesní a potom by som vymenil takmer všetku vodu. Do novonapustenej nádrže by som dal znova pár gubiek na skúšku a sledoval by som ich stav, či by dostali opäť pleseň. Ak áno, asi by neostalo nič iné, iba celé akva vydezinfikovať, vymeniť alebo vydezinfikovať rastliny a celé zariadenie. To by ale bola v mojom prípade posledná možnosť. Držím palce.
Obrázok používateľa
jocai
 
Príspevky: 96
Obrázky: 9
Založený: 13 Jún 2005 18:07 pm
Bydlisko: Ša?a

Re: Ako mozem postupovat? (asi je to plesen)

Odoslaťod Dragon » 02 Sep 2005 11:53 am

Dnes som pridal Multimedikal, nakolko som narychlo nezohnal ziadny iny liek.. Uvidime co to spravi. Niektore gupky vyzeraju OK, no mozno su uz "chytene" ale nie je to na nich vidiet. Potom napisem, ako to dopadlo. Dnes este ktomu ideme na chatu, takze vsetko ma na starost mama.. No budeme tam len 2 dni. No ked pridem sa ozvem, co mi "zostalo" z akva.. Ale pevne verim, ze to bude v pohode..
Obrázok používateľa
Dragon
 
Príspevky: 87
Založený: 06 Aug 2005 12:52 pm
Bydlisko: Hlohovec/Bratislava

Re: Ako mozem postupovat? (asi je to plesen)

Odoslaťod Dragon » 07 Sep 2005 20:20 pm

Dnes som bol v Biotope a tam mi na tu plesen poradili Oodinopur A. Zevraj im to tam v jednom akvarku pomohlo a odvtedy je vsetko OK. Tak som ho dnes dal do akvarka ale rybky (gupky) sa tak cudne drzia stale pri hladine, ked som im dal jest, tak si len obcas "dzobli" - pritom inokedy sa idu roztrhat aj keby som im daval kazdu hodinu. Nemam z toho dobry pocit :oops: Mozno som prehnal davkovanie, ale na tej krabicke bolo 8 kvapiek na 25 l.

Asi sa rozhodnem takto: (prosim poradte): v najblizsich dnoch uplne izolujem ryby, akvarko KOMPLET VYCISTIM, ale stale sa bojim toho, ze by tam nejaka ta plesen mohla zostat... Neviem ci po kompletnom vycisteni (prevarit strk a kamene a drevo, vysprchovat akva a rastliny) tam este stale nemozu zostat tie "zarodky" plesne.. Napriklad na rastlinach alebo tak, kedze tie prevarat nemozem.. Poradte mi co to mozem len umyt vodou, alebo ci mam akva aj niecim dezinfikovat? A cim? Potom ked ho komplet vycistim, kupim gupky od chovatela, aby som mal ako tak istotu... A potom by to mohlo byt OK. Ked som bol mensi som mal gupiek a gupiek a nic im nebolo - lenze tie som mal od chovatela a tieto "odvselikial"... Dakujem za kazdu radu :wink:
Obrázok používateľa
Dragon
 
Príspevky: 87
Založený: 06 Aug 2005 12:52 pm
Bydlisko: Hlohovec/Bratislava

Re: Ako mozem postupovat? (asi je to plesen)

Odoslaťod Dragon » 07 Sep 2005 20:23 pm

Dnes som bol v Biotope a tam mi na tu plesen poradili Oodinopur A. Zevraj im to tam v jednom akvarku pomohlo a odvtedy je vsetko OK. Tak som ho dnes dal do akvarka ale rybky (gupky) sa tak cudne drzia stale pri hladine, ked som im dal jest, tak si len obcas "dzobli" - pritom inokedy sa idu roztrhat aj keby som im daval kazdu hodinu. Nemam z toho dobry pocit :oops: Mozno som prehnal davkovanie, ale na tej krabicke bolo 8 kvapiek na 25 l. Ale musim uznat ze mi chceli poradit co najviac, co si vazim, nakolko mi ten pan dal skoro polovicu tej flasticky Oodinopuru zadarmo :) Co sa tak bezne nestava. Takze zaroven chvalim tento obchod, pretoze tu bolo vidiet, ze im nejde len o peniaze.

Asi sa rozhodnem takto: (prosim poradte): v najblizsich dnoch uplne izolujem ryby, akvarko KOMPLET VYCISTIM, ale stale sa bojim toho, ze by tam nejaka ta plesen mohla zostat... Neviem ci po kompletnom vycisteni (prevarit strk a kamene a drevo, vysprchovat akva a rastliny) tam este stale nemozu zostat tie "zarodky" plesne.. Napriklad na rastlinach alebo tak, kedze tie prevarat nemozem.. Poradte mi co to mozem len umyt vodou, alebo ci mam akva aj niecim dezinfikovat? A cim? Potom ked ho komplet vycistim, kupim gupky od chovatela, aby som mal ako tak istotu... A potom by to mohlo byt OK. Ked som bol mensi som mal gupiek a gupiek a nic im nebolo - lenze tie som mal od chovatela a tieto "odvselikial"... Dakujem za kazdu radu :wink:
Obrázok používateľa
Dragon
 
Príspevky: 87
Založený: 06 Aug 2005 12:52 pm
Bydlisko: Hlohovec/Bratislava

Re: Ako mozem postupovat? (asi je to plesen)

Odoslaťod jocai » 07 Sep 2005 20:56 pm

No môže sa sťať, že vydezinfikuješ celé akva a nepomôže to, nakoľko naozaj nemáš istotu, že to pomôže. Spóry plesne môžu niekde ostať a znova sa rozmnožiť. Iba zbytočne zdevastuješ rozbehnuté akva. Ja by som skôr snažil sa rybky vyliečiť, trebárs aj v karanténke a potom ich nasadiť do starého akva, samozrejme by v tomto bola vymenená podstatná časť vody. Rybky v dobrom stave by mali byť odolné, veď v akva sú stále prítomné rôzne baktérie, plesne, choroboplodné zárodky a pod. a tieto sa v prípade vhodných podmienok rozmnožia. A na dezinfikáciu je možné podľa mňa použiť riedené SAVO, ale tu by som sa skôr poradil s niekym skúsenejším. Vyber si niekoho skúseného na fóre a pošli mu súkromnú správu, určite ti pomôže. Veľa zdaru.
Obrázok používateľa
jocai
 
Príspevky: 96
Obrázky: 9
Založený: 13 Jún 2005 18:07 pm
Bydlisko: Ša?a


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.