Divne spravanie panciernickov?



Všetko okolo akvarijných rýb

Divne spravanie panciernickov?

Odoslaťod Dexter » 31 Aug 2005 07:13 am

Vcera som si kupil 5 panciernickov skvrnitych slachtenych albinov (corydoras palateus) na skusy, ze ako sa im bude darit v akvarku, su to sympaticke rybky a tak som to skusil. Dal som ich teda do akvarka a v pohode zacali santit a vyrit dentrit ako im je vlastne, navecer som ale spozoroval jedneho co totalne nevladne lezal na dne pod kusom dekodreva a nenechal sa "vyrusovat" ani zvedavymi gupkami a ani suputnikov svojho druhu, ktory sa ponevieral hned pri nom. Zostal tam tak dlhsie (cca 2 hod.), tak mi to nedalo a sietkou som ho opatrne vylovil (viem, bola to blbost), no a vratil som ho do akvarka na druhej strane. kde je filter a okyslicovadlo, ale padol ako kamen a nepohol sa pocas celeho vecera, horsie je, ze ked som sa isiel pred deviatou pozriet na (este osvetlene) akvarko, tak uz sa tak spravali spolu traja, jeden si v pohode vyril dentrit a dalsi uz zacinal tiez "odpocivat"(?!). Velmi pozorne som ich pozoroval, dychanie sa im velmi spomalilo, bola ledva badat pohyby ziabier. Myslel som, ze rano tam najdem pat mrtvoliek, na ktorych si bude pochutnavat prisavnik, ale nestalo sa. Dve rybky aktivne a dve stale v takom akomsi polospanku, ale culejsie ako vcera, skusil som prejst sietkou blizko nich a pohli sa relativne culo dalej (pritom mi dve gupky vyskocili samovrazedne po tej sietke, skoro ma drblo, pred siedmou zbierat gupky z gumolinu - asi bude s nimi amen, nechcel som ich rozpucit, tak som ich chytil za chvostik), ale stvu ma ty Corydoras, pisali, ze tu to v skutku odolne rybky a ze dlho vydrzia, no toto vypada na dvoj- troj- dnovu zalezitost. Ziadnu pozorovatelnu chorobu som nezaznamenal (krupica alebo tak). Neviete ci je to normalne? Asi nie. Ozaj, teplota vody v akva 24-25 C. Su zlaty, bola by skoda, keby zdochli...
Obrázok používateľa
Dexter
 
Príspevky: 439
Obrázky: 15
Založený: 23 Aug 2005 10:47 am
Bydlisko: Nitra

Reklama

Re: Divne spravanie panciernickov?

Odoslaťod Ceco » 31 Aug 2005 08:29 am

Panciernickovia potrebuju chodit dychat k hladine, kde vdychuju atmosfericky vzduch crevnou sliznicou. Nemas tam nieco, co by im v tom branilo? Aku mas vysku vodneho stlpca?
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Re: Divne spravanie panciernickov?

Odoslaťod Dexter » 31 Aug 2005 08:58 am

Ceco napísal:Panciernickovia potrebuju chodit dychat k hladine, kde vdychuju atmosfericky vzduch crevnou sliznicou. Nemas tam nieco, co by im v tom branilo? Aku mas vysku vodneho stlpca?


Problem fixed (maybe...). No, mam sice krycie sklo ale je este medzera medzi nim a vodnou hladinou. Viem ze tie male priserky dychaju atmosfericky vzduch... Dnes rano o osmej sa mi pustilo svetlo a tak no a dal som aj zradlo rybkam. Panciernickovia akoby ozili, zacali chodit po dne ako im je typicke ale vsimol som si, ze dvaja po chvili zasa prestali, akoby boli unaveny a potom sa opat pustili do "roboty". Asi je to kvoli tomu, ze mam troska hrubsi strka na dne akvarka a oni ked sa stale rypu v takom, tak si potrebuju pod chvilou oddychnut. Rozmyslam nad tym, ze kupim jemny piesok a oddelim ho pasikom skla a spravim panciernickom take pieskovsiko, v ktorom by sa vrtali a neunavili by sa tym mojim hrubsim pieskom (3-4 mm). Zdravotne vyzeraju v poriadku...
Obrázok používateľa
Dexter
 
Príspevky: 439
Obrázky: 15
Založený: 23 Aug 2005 10:47 am
Bydlisko: Nitra

Re: Divne spravanie panciernickov?

Odoslaťod Ceco » 31 Aug 2005 13:20 pm

Hmm. Nezda sa mi, ze by bol problem v tvojom 3 - 4 mm strku. Kamos chova Corydoras sterbai pri strku podobnej hrubky ako mas ty, a nevyzera, ze by to tych sterbakov nejak unavovalo. Mozno sa tie tvoje este neaklimatizovali. Co chemizmus vody? V pohode?
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Re: Divne spravanie panciernickov?

Odoslaťod Dexter » 31 Aug 2005 13:30 pm

Ceco napísal:Hmm. Nezda sa mi, ze by bol problem v tvojom 3 - 4 mm strku. Kamos chova Corydoras sterbai pri strku podobnej hrubky ako mas ty, a nevyzera, ze by to tych sterbakov nejak unavovalo. Mozno sa tie tvoje este neaklimatizovali. Co chemizmus vody? V pohode?


Co sa tyka chemizmu, to teda neviem, vcera som bol v obchode a chcel som kupit aspon testy pH a tvrdosti, ale mali iba od JBL a 231 korun za jeden test s 10 ml kvapkami veru nedam. Bojim sa, ze je vo vode privela dusicnanov, nemam ani jednu zivu rastlinku a marne som v obchodoch zhanal Ricciu fluitans alebo Rotalu. Uz som sem pisal aj inzerat, ze ci volakto z NR nepreda... Prinajhorsom musim pockat do 17.9, potom sa chystam do Levic na tu vivaristicku akciu, tam dufam ze kupim aj Ricciu, ktora by mala najlepsie viazat na seba skodlive dusicnany, ale jedno ti poviem, poriadne ma to serie, blba Nitra, vsade sa pytaju, ze co je to ta Riccia, totalna inkopetencia u vsetkych predavacov v celom meste, som z toho zufaly, uz tri tyzdne nemozem zohnat uplne beznu rastlinku....
Obrázok používateľa
Dexter
 
Príspevky: 439
Obrázky: 15
Založený: 23 Aug 2005 10:47 am
Bydlisko: Nitra

Re: Divne spravanie panciernickov?

Odoslaťod Ceco » 31 Aug 2005 13:35 pm

pH a tvrdost by som nevidel az take kriticke. Za tie peniaze si radsej kup test na NO3, pripadne aj na NO2. Dobre skusenosti mam s testami od fy Aquar. NO3 som naposledy asi pred 2 rokmi kupil za okolo 90,- a NO2 za okolo 110,-
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Re: Divne spravanie panciernickov?

Odoslaťod Dexter » 31 Aug 2005 13:45 pm

Ceco napísal:pH a tvrdost by som nevidel az take kriticke. Za tie peniaze si radsej kup test na NO3, pripadne aj na NO2. Dobre skusenosti mam s testami od fy Aquar. NO3 som naposledy asi pred 2 rokmi kupil za okolo 90,- a NO2 za okolo 110,-


...ja viem, ale urcite si ich nekupoval v NR... nebol som vo vsetkych obchodoch, ale doteraz mali len tie predrazene JBL, urcite by som kupil, keby som to volakde videl za stovku...
Obrázok používateľa
Dexter
 
Príspevky: 439
Obrázky: 15
Založený: 23 Aug 2005 10:47 am
Bydlisko: Nitra

Re: Divne spravanie panciernickov?

Odoslaťod Dexter » 05 Sep 2005 09:44 am

Ceco napísal:pH a tvrdost by som nevidel az take kriticke. Za tie peniaze si radsej kup test na NO3, pripadne aj na NO2. Dobre skusenosti mam s testami od fy Aquar. NO3 som naposledy asi pred 2 rokmi kupil za okolo 90,- a NO2 za okolo 110,-


Nedaju sa tie testy objednat od nejakej slovenskej firmy? V Nitre maju vsade len tie hnusne predrazene JBL: 231/test 10ml - hruza.
Obrázok používateľa
Dexter
 
Príspevky: 439
Obrázky: 15
Založený: 23 Aug 2005 10:47 am
Bydlisko: Nitra

Re: Divne spravanie panciernickov?

Odoslaťod pierro » 05 Sep 2005 16:24 pm

To vážne nemajú testy od Rataja? tie sú cenovo asi najlepšie. sú vynikajúce - teda ak nie si farboslepý = ) .v štrku by som problém nevidel. ani v rastlinách. (nakoniec ani v PH alebo UT) Moje prvé akva malo štrk 3-5 mm a samé umelé rastliny. a pancierničkom sa darilo. (keď po cca 5tich dňoch konečne vyliezli- museli sa aklimatizovať- to bude možno jeden z problémov) K dusičnanom: tak vymeň nejakú tú vodu a pozajtra zasa. Umy filter v tej vypustenej vode. to by malo znížiť obsah dusčnanov - ak je vysoký. nenapísal si či žerú. dávaš im na dno dáku tu tabletku?
ešte k tým rastlinám: neuvažoval si o živých? viem že tie umelé sú pekné, ale okrem toho už nič iné. Moje ryby sú so živými rastlinkami o 100% spokojnejšie.
Obrázok používateľa
pierro
 
Príspevky: 147
Obrázky: 4
Založený: 08 Aug 2005 17:10 pm
Bydlisko: Zvolen

Re: Divne spravanie panciernickov?

Odoslaťod Dexter » 05 Sep 2005 17:10 pm

Panciernickovia su uz v pohode, asi sa fakt len potrebovali aklimatizovat, teraz veselo vyria detrit a robia somariny, este asi piatich kupim, ale tvoja odpoved ma priviedla na niekolko otazok:

Je nejake specialne krmivo (tablety ako ty spominas) pre ryby dna? Teda aj panciernickov? Je to na rastlinnej alebo masitej baze?

Co sa tyka rastlin, samozrejme ze by som v akva chcel mat zive a uz mam aj vyhladnute ale som zufaly z toho ze v Nitre ich nemaju: Riccia Fluitans a Rotala Rotundofolia...

PS: Zacali mi ale kapat Gupky, tu je vsak problem ovela nebezpecnejsi: Neviem ako sa to da vysvetlit ale som si na 99% isty, ze ich zabija zradlo. Kupil som mrazene dafnie a kusok som im dal (zamrnuty). Na dalsi den jedna skapala a potom dalsia a na treti den este jedna. Prestal som s tym, a gupky boli v poho, teraz som to vyskusal znova a zasa som prisiel o dvoch samcekov. To iste sa mi stalo pred rokom s inym mrazenym krmivom - nitenkami. Som z toho znechuteny, ryby sa mi nemnozia a namiesto toho kapu. Mam asi iba 10-14 malych gupiek (z priblizne 10 samic a samcov). To je zle a neviem co mam robit, asi je nahovno chemizmus vody ale v Nitre su neni ziadne dobre testy a ani rastliny ktore by do svojich membran viazali NO2 a NO3 - najlepsie uz spominane Rotala a Riccia. Mam fakt nervy...
Obrázok používateľa
Dexter
 
Príspevky: 439
Obrázky: 15
Založený: 23 Aug 2005 10:47 am
Bydlisko: Nitra

Re: Divne spravanie panciernickov?

Odoslaťod Peter » 05 Sep 2005 21:06 pm

Tabletky, cipsy, granule, vlocky a pod. pre ryby dna samozrejme existuju, je ich milion druhov, treba zajst do akvaristiky. Maju rastlinny povod. Ked budu panciernicky vecsie, aj tak budu cez den len vylihovat, je potrebne aby sa mali kde skryt. Mrazenu stravu je dobre pred podavanim rybam rozmrazit, su rozlicne sposoby. Nahrad umele rastliny zivymi. Mas dostatok dna a skrysi pre viac panciernickov? Nechaj najprv nech sa tieto udomacnia, nove si potom rychlejsie zvyknu a zaradia sa do tlupy (mozno je lepsie ich dokupovat postupne)...
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: Divne spravanie panciernickov?

Odoslaťod Raviolka » 06 Sep 2005 10:28 am

Dexter napísal:Bojim sa, ze je vo vode privela dusicnanov, nemam ani jednu zivu rastlinku a marne som v obchodoch zhanal Ricciu fluitans alebo Rotalu... kupim aj Ricciu, ktora by mala najlepsie viazat na seba skodlive dusicnany...
Hmm zajímavé, proč by to měla být právě Riccia fluitans nebo Rotala rotundifolia :?: Je dost jiných druhů, které tě zbaví dusíkatých látek účinněji, a přitom by měly být snadněji k sehnání: hledej všechny rychle rostoucí stonkové druhy (Ceratophyllum demersum, Egeria densa, Limnophila aquatica, Hygrophila polysperma, Heteranthera zosterifolia atd. - prostě všechny druhy, které se mohou snadno stát v akváriu plevelem) a jakékoliv plovoucí rostliny (Lemna minor, Limnobium laevigatum, Pistia stratiotes, Salvinia spp.)
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Divne spravanie panciernickov?

Odoslaťod Dexter » 06 Sep 2005 10:33 am

O tychto dvoch rastlinach som cital v literature, ze skutocne najviac na seba viazu NO2 a NO3
Obrázok používateľa
Dexter
 
Príspevky: 439
Obrázky: 15
Založený: 23 Aug 2005 10:47 am
Bydlisko: Nitra

Re: Divne spravanie panciernickov?

Odoslaťod Raviolka » 06 Sep 2005 11:12 am

Můžeš to trochu upřesnit - jaká to byla literatura? Dík.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Divne spravanie panciernickov?

Odoslaťod Dexter » 06 Sep 2005 13:02 pm

Raviolka napísal:Můžeš to trochu upřesnit - jaká to byla literatura? Dík.


Jedna sa o starsiu publikaciu z edicie "chovame": Chovame akvariove ryby od RNDr. J. Cerneho a E. Topercera, druhe vydanie z roku 1989. ISBN 80-07-00020-8 vydavatelstvo Priroda z edicie Zivocisna vyroba - Kniznica Chovatela na strane 137 dole.

PS: Ravi, poslal som ti request na ICQ...
Obrázok používateľa
Dexter
 
Príspevky: 439
Obrázky: 15
Založený: 23 Aug 2005 10:47 am
Bydlisko: Nitra

Re: Divne spravanie panciernickov?

Odoslaťod Raviolka » 06 Sep 2005 14:46 pm

Díky za vyčerpávající údaje. Nic proti starším knihám nemám, mám jich dost které toho pamatují ještě o moc víc. Tuhle konkrétně neznám, ale platí, co jsem psala výše - nemusíš pracně shánět dva druhy, dusičnanů tě zbaví jiné rostliny přinejmenším stejně dobře.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Divne spravanie panciernickov?

Odoslaťod Dexter » 06 Sep 2005 15:00 pm

Raviolka napísal:Díky za vyčerpávající údaje. Nic proti starším knihám nemám, mám jich dost které toho pamatují ještě o moc víc. Tuhle konkrétně neznám, ale platí, co jsem psala výše - nemusíš pracně shánět dva druhy, dusičnanů tě zbaví jiné rostliny přinejmenším stejně dobře.


Dam si teda poradit a skusim kupit jednu dve z tych, ktore si spominala... :D
Obrázok používateľa
Dexter
 
Príspevky: 439
Obrázky: 15
Založený: 23 Aug 2005 10:47 am
Bydlisko: Nitra

Re: Divne spravanie panciernickov?

Odoslaťod Dexter » 07 Sep 2005 19:03 pm

Raviolka napísal:
Dexter napísal:Bojim sa, ze je vo vode privela dusicnanov, nemam ani jednu zivu rastlinku a marne som v obchodoch zhanal Ricciu fluitans alebo Rotalu... kupim aj Ricciu, ktora by mala najlepsie viazat na seba skodlive dusicnany...
Hmm zajímavé, proč by to měla být právě Riccia fluitans nebo Rotala rotundifolia :?: Je dost jiných druhů, které tě zbaví dusíkatých látek účinněji, a přitom by měly být snadněji k sehnání: hledej všechny rychle rostoucí stonkové druhy (Ceratophyllum demersum, Egeria densa, Limnophila aquatica, Hygrophila polysperma, Heteranthera zosterifolia atd. - prostě všechny druhy, které se mohou snadno stát v akváriu plevelem) a jakékoliv plovoucí rostliny (Lemna minor, Limnobium laevigatum, Pistia stratiotes, Salvinia spp.)


No tak som kupil tie rastliny: Nepodarilo sa mi zohnat presne tu Hygropholia, ale kupil som inu: H. Siamensis - je to vhodna rastlina? Predavacka vravela ze tiez rychlo rastie v akvariu. Potom som kupil este Heteranthera zosterifolia - teda podla stitku - ale teraz ked som prisiel domov som pozeral do toho internetoveho shopu a tam vyzera inak, neviem, ci to neni nejaka ina rastlina. Ja mozne ze tam dali iny stitok? Totiz na tom internetovom obrazku vyzera Heterantera tak ze ma tae dlhe spicate listy, tato ich ma kratke - 2-3 cm a na koncoch su zaoblene tutovo to bude daco ine ale kto vie co... Inak kupil som aj test na meranie uhlicitanovej tvrdosti a test pH a pH by este ako tak uslo - asi 7 ale ten roztok uhlicitanovej tvrdosti sa zafarbil asi po 50 kvapkach - cize tvrdost cca. 25!! dKH. Je to mozne? Preziju tie rastliny, ked sa im odporuca tvrdost do tych 15 dKH. Ozaj a predavacka mi vravela ze treba CO2 dodavat. Ze sa to tobi volako s flasou a kvasnicami. Neviete niekto ako a ako casto? Za kazdu radu budem vdacny...
Obrázok používateľa
Dexter
 
Príspevky: 439
Obrázky: 15
Založený: 23 Aug 2005 10:47 am
Bydlisko: Nitra

Re: Divne spravanie panciernickov?

Odoslaťod pierro » 07 Sep 2005 20:28 pm

takže: ako ti už niekto napísal, existuje veľa druhov potravy pre rybky žijúce na dne. ja osobne používam Tablets od DajánaPet (pozri si http://www.dajanapet.cz/cz/products/tablets_bottom.html) a moje pancierničky sú 100% spokojné. Občas dokonca pribehne aj prísavník aby sa napapal = ) .

K tým rastlinám: pravdupovediac, ešte som o tých rastlinách (a ich vlastnostiach) nepočul, ale ak ich veľmi chceš a si ochotný za ne aj zaplatiť, tak tu ich máš: http://www.shop.akva.sk/product_info.ph ... cts_id=177 http://www.shop.akva.sk/product_info.ph ... cts_id=190
(a HOCIČO iné tam nájdeš tiež)

K dafniam: ak chceš kŕmiť dafniami, existujú aj sušené. S mrazenými nemám žiadne skúsenosti, ale so sušenými som ešte nemal problém.

K testom: Predpokladám, že máš testy od Rataja (KARBON). postupuješ podľa návodu? vždy po cca 4 kvapkách nádobku zavri a pretrep. Ak sa ti to aj tak vyšplhá na 25, tak máš asi problém.
test na NO2 a NO3 nájdeš aj na internete: http://www.akvashop.sk/product_info.php ... cts_id=757
http://www.akvashop.sk/product_info.php ... cts_id=756

A ešte k CO2: asi najjednoduchší spôsob je tzv kvasinkovač. pozri si toto: http://rybicky.sweb.cz/rady/co2.html
Hlavne: Dávkuj LEN cez deň! Sleduj PH!! (CO2 silno okysluje vodu)

..dúfam, že som ti pomohol, keby niečo, ešte napíš.
Obrázok používateľa
pierro
 
Príspevky: 147
Obrázky: 4
Založený: 08 Aug 2005 17:10 pm
Bydlisko: Zvolen

Re: Divne spravanie panciernickov?

Odoslaťod Dexter » 08 Sep 2005 06:35 am

Co sa tyka krmiva, s tym mrzaenym som skoncil. Hovorim, nejde len o mrazene dafnie, ale aj o nitenky. Neviem, ale jednoducho po nich ryby kapu. Na sto percent je to tym. Vzy ked som im to dal na druhy, treti a niekedy aj stvrty den tam bola skapata rybka. Ked som vysadil, prestalo to. Ten odkaz na Tablets od DajánaPet nefunguje.
Rastlinky som si uz kupil, ako je vyssie uvedene. Zatial pockam a uvidim, ci sa im bude darit. Co sa tyka testu, ano pouzil som KARBON a test som opakoval dvakrat. To je sice pekne, ze mam problem, ale neviete niekto, ako ho riesit? Teda tu vysoku uhlicitanovu tvrdost? Opakoval som aj test na pH a zda sa mi ze je aj o kusok vyssie ako 7. Mozno tak 7,2. Kupil som aj test NO2 od rataja - vysledok, dobry asi 0,1, viec nie. Ten kvasinkovac mozno pouzijem, aby som zrazil pH. Ale mam ho pouzivat? Ved uhlicitanova tvrdost je vysoka, to by malo rybam vyhovovat alebo nie?
Este jedna vec. Test na celkovu tvrdost som nekupil, mali iba JBL za 231 ako som uz spomnal. Aky je priblizny vztah medzi UT a Celkovou tvrdostou? Ked mam podla toho KARBONu UT 25-27, tak bude vysoka asi aj celkova, ze?
Obrázok používateľa
Dexter
 
Príspevky: 439
Obrázky: 15
Založený: 23 Aug 2005 10:47 am
Bydlisko: Nitra

Re: Divne spravanie panciernickov?

Odoslaťod Ceco » 08 Sep 2005 09:19 am

To, ze kapu ryby od mrazeneho krmiva, dokonca pri striedani rozneho druhu sa mi vidi byt dost podozrive. Podla mna je problem niekde inde ako v krmive. NO2 ~= 0.1 by som za dobry nepovazoval. Je to dost. Dedukujem, ze pri podani mrazeneho krmiva sa vytvori zataz na vodu a NO2 ide hore, kym sa vrati do normalu, to uz moze mat dopad aj na ryby, ako pises po 2 az 3 dnoch po podani. Kolko litrove to mas vlastne akva? Sorry, ak si to pisal a som to prehliadol. Moja rada znie, co najskor co najviac rastlin, to je jedno akych, len nech rychlo rastu.
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Re: Divne spravanie panciernickov?

Odoslaťod Raviolka » 08 Sep 2005 13:56 pm

UT 25°dkH :?: To není možné, tím spíš ne při pH 7,2. Buď máš vadný (resp. prošlý) test, nebo je ve vodě něco, co výsledek zkresluje (nejčastěji jsou to fosforečnany, můžou to bý ale i jiné látky)... ale v takovém množství?! Tipuju na špatný test nebo špatné provedení.
Jinak vztah mezi uhličitanovou a celkovou tvrdostí není vůbec žádný. Resp. testy neměří UT, ale alkalitu... a z výsledku nemůžeš vůbec usuzovat, jaká je vlastně tvrdost vody.
Na přidávání CO2 můžeš zapomenout, už teď máš z té chemie guláš, tak nač si ještě komplikovat situaci :wink:
H. siamensis může být... může být všechno, čemu se bude dařit. Spolehlivější jsou v tomhle směru rostliny na začátku seznamu, co jsem ti napsala + všechny plovoucí. Heteranthera to nejspíš bude, emersně pěstované rostliny mají kratší a zakulacené lístky.
Mimochodem, proč si myslíš, že máš moc NO3-? Test jsi nekoupil? :wink:
Jinak souhlasím s tím, co napsal Ceco...
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Divne spravanie panciernickov?

Odoslaťod Dexter » 08 Sep 2005 15:35 pm

Raviolka napísal:UT 25°dkH :?: To není možné, tím spíš ne při pH 7,2. Buď máš vadný (resp. prošlý) test, nebo je ve vodě něco, co výsledek zkresluje (nejčastěji jsou to fosforečnany, můžou to bý ale i jiné látky)... ale v takovém množství?! Tipuju na špatný test nebo špatné provedení.
Jinak vztah mezi uhličitanovou a celkovou tvrdostí není vůbec žádný. Resp. testy neměří UT, ale alkalitu... a z výsledku nemůžeš vůbec usuzovat, jaká je vlastně tvrdost vody.
Na přidávání CO2 můžeš zapomenout, už teď máš z té chemie guláš, tak nač si ještě komplikovat situaci :wink:
H. siamensis může být... může být všechno, čemu se bude dařit. Spolehlivější jsou v tomhle směru rostliny na začátku seznamu, co jsem ti napsala + všechny plovoucí. Heteranthera to nejspíš bude, emersně pěstované rostliny mají kratší a zakulacené lístky.
Mimochodem, proč si myslíš, že máš moc NO3-? Test jsi nekoupil? :wink:
Jinak souhlasím s tím, co napsal Ceco...


No hej, test je 2 mesiace po zaruke ale testoval som tak uz nie len vodu z akvaria (3 krat!), ale aj vodu z vodovodu - jeden krat. Vzdy s rovnakym vysledkom. Aj ked posledny test vody z akvaria dnes rano bol asi 24 dKH. (mierne zlepsenie... wohl kaum...). Test pH stary nie je - je vyrobeny 01.08 2005. S Cecom som uz pisal po IRCcku ze test na NO2 bol skor 0.0 ako 0.1, len som cital ze 0.0 neexistuje, ale asi moze byt - inac povedane voda sa nezafarbila - to bol test od tej firmy AQUAR. Co sa tyka tych plavajucich rastlin, tak to asi nepojde, pretoze mam na akvarku krycie sklo, jedine ze by som ich dal do maleho akvarka kde mam porodnicku... Apropos porodnicka - zhotovil som ju sam, nie je to ziadne dielo majstra ale vyzera ze svoju funkciu bude plnit. Len sa mi to zda trocha nehumanne. Co ja viem ta moja porodnicka ma rozmery asi 20x11x10 - to by asi malo stacit, nie? Dal som tam dve kotne samicky a jedneho samceka. Moze byt? Alebo mam toho samceka vylovit? Test NO3 som nekupil, ale ked nejaky lacnejsi zbadam, urcite ho zakupim, to iste s testom celkovej tvrdosti. Ale teraz tie spominane veci: Nitra je sit na taketo veci - vcera ma prekvapil chovprodukt s tym testom na NO2, ale Tropic ma dorazil s tym ze mali iba test na CO2 a ostatne ze na objednavku!!!Hruza... Ozaj, keby ten test dobre ukazoval tu vysoku UT, aky vplyv by to malo na rastliny a ryby? Asi je to ambivalente, co?
Obrázok používateľa
Dexter
 
Príspevky: 439
Obrázky: 15
Založený: 23 Aug 2005 10:47 am
Bydlisko: Nitra

Re: Divne spravanie panciernickov?

Odoslaťod Raviolka » 08 Sep 2005 16:25 pm

:roll: No tak jestli je test 2 měsíce prošlý, tak se nediv, že ti ukazuje to co ukazuje :roll:
Tak vysokou UT by test prostě ukazovat nemohl, ne při pH 7,2. pH by muselo být tak vysoké, že by bylo zbytečné se ptát, jestli UT škodí rybám nebo rostlinám :dead:
Nechápu, jak souvislosí krycí sklo s nemožností pěstovat plovoucí rostliny :?:

P.S. Opravdu nemusíš kupovat všechny ty testy, jde to i bez nich :D
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.