akvarko vsadene do steny.



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

akvarko vsadene do steny.

Odoslaťod mirecbb » 04 Sep 2005 19:44 pm

rozmyslam, ze v priecke medzi dvoma izbami spravim 80x40x13 cm otvor a vsadim tam akvarium. myslite ze je to "zrealizovatelne"? v com spocivaju najvacsie problemy realizacie? som v akva zaciatocnik, preto sa pytam... dik
mirecbb
 
Príspevky: 2
Založený: 04 Sep 2005 19:37 pm

Reklama

Re: akvarko vsadene do steny.

Odoslaťod Pštros » 04 Sep 2005 20:31 pm

dnes je zrealizovateľné všetko, ak máš čas, trpezlivosť a prachy.
Ja som sa do niečoho podobného chystal pustiť, ale zatiaľ to odkladám na neurčito...
Ide hlavne o to, o akú priečku ide.
Potrebuješ statický posudok, ak ide o nosnú priečku aj stavebné povolenie (to obnáša súhlas susedov). Statik Ti naplánuje výstuže tak, aby to bolo bezpečné. Potom sa priprav na tonu prachu v každej skrini a pod posteľou. No a potom vystužiť otvor, a hor sa do vecí, ako skrinka, podložka sklo, technika, ...

Teoreticky to už premyslené mám, len momentálne chýbajú bubáčiky :(

...a ešte jedna vec... ak sa nenecháš odradiť, o rok budeš chcieť väčšiu dieru a väčšie akva. Rozmýšľaj teda dopredu. :D
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: akvarko vsadene do steny.

Odoslaťod Lucky G. » 05 Sep 2005 18:52 pm

Pštros napísal:Potrebuješ statický posudok, ak ide o nosnú priečku aj stavebné povolenie (to obnáša súhlas susedov). Statik Ti naplánuje výstuže tak, aby to bolo bezpečné. Potom sa priprav na tonu prachu v každej skrini a pod posteľou. No a potom vystužiť otvor, a hor sa do vecí, ako skrinka, podložka sklo, technika, ...

Ale to hádam nie... na 40 litrov statický posudok? Výstuže? :) Vlastne, ak to má mať aj nejaké osvetlenie/kryt, tak dokonca aj menej, ako 40l.
13cm? - to asi nosná priečka nebude... Ešte je otázne, čí je to panel, alebo tehla. Ak panel, tak to nezávidím.

Skôr si myslím, že Mirec očakáva radu, čo do takého akvárka - aké rastliny, filter, dekorácie, žeby aj nejaké ryby? :roll: Mne totiž pri predstave 13cm mínus hrúbka skla napadá iba posadiť rastliny do jedného radu... :?:
Obrázok používateľa
Lucky G.
 
Príspevky: 17
Obrázky: 18
Založený: 02 Okt 2004 21:39 pm
Bydlisko: Miloslavov

Re: akvarko vsadene do steny.

Odoslaťod denis » 05 Sep 2005 19:44 pm

mirecbb napísal:rozmyslam, ze v priecke medzi dvoma izbami spravim 80x40x13 cm otvor a vsadim tam akvarium. myslite ze je to "zrealizovatelne"? v com spocivaju najvacsie problemy realizacie? som v akva zaciatocnik, preto sa pytam... dik

takto nejak?
Obrázok
Naposledy upravil denis dňa 05 Sep 2005 19:45 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
denis
 
Príspevky: 767
Obrázky: 41
Založený: 12 Sep 2003 09:46 am
Bydlisko: Ružomberok

Re: akvarko vsadene do steny.

Odoslaťod fugu » 05 Sep 2005 19:44 pm

Lucky G. napísal:Ale to hádam nie... na 40 litrov statický posudok? Výstuže? :) Vlastne, ak to má mať aj nejaké osvetlenie/kryt, tak dokonca aj menej, ako 40l.
13cm? - to asi nosná priečka nebude... Ešte je otázne, čí je to panel, alebo tehla. Ak panel, tak to nezávidím.


staticky posudok (vyjadrenie/radu statika) nepotrebuje kvoli hmotnosti toho akva, ale kvoli diere do steny, pricom je v zasade jedno, ci je to priecka alebo nosny mur.
Obrázok používateľa
fugu
 
Príspevky: 193
Obrázky: 29
Založený: 01 Mar 2004 15:08 pm

Re: akvarko vsadene do steny.

Odoslaťod king » 05 Sep 2005 21:55 pm

fugu napísal:
Lucky G. napísal:Ale to hádam nie... na 40 litrov statický posudok? Výstuže? :) Vlastne, ak to má mať aj nejaké osvetlenie/kryt, tak dokonca aj menej, ako 40l.
13cm? - to asi nosná priečka nebude... Ešte je otázne, čí je to panel, alebo tehla. Ak panel, tak to nezávidím.


staticky posudok (vyjadrenie/radu statika) nepotrebuje kvoli hmotnosti toho akva, ale kvoli diere do steny, pricom je v zasade jedno, ci je to priecka alebo nosny mur.


Staticky posudok, potrebujes iba na nosne mury. Pokial je to priecka a byt mas v OV tak to len nahlasis spravcovi aby o tom vedel a on ti da k tomu vyjadrenie.

Co sa tyka otvoru pokial je to tehla tak je to v pohode. Pokial panel tak ti odporucam zavolat firmu, a ta ti vyreze otvor aky chces. Mne zvacsovali dvere a odrezali to bez problemov uplne hladko, bolo vidno kamene ako boli prerezane v stene. Ale samozrejme nieco to aj stalo...
king
 
Príspevky: 72
Obrázky: 4
Založený: 31 Júl 2004 21:09 pm

Re: akvarko vsadene do steny.

Odoslaťod Pštros » 05 Sep 2005 21:56 pm

presne tak, ako píše Fugu, ak to ovšem chce mať všetko čisté. Niektorí mi radili, aby som sa nikoho nepýtal, ale takto to nechcem robiť. A diera 13cm podľa mňa neznamená, že aj akvarko bude mať aký rozmer. Ja by som robil dieru 140 x 70 x 15(nosná priečka) ale akva chcem mať 130 x 65 x 55.
Akva môže predsa zasahovať z jednej strany do izby, nie?

Čo sa týka rastlín a rýb, tam asi rozdiel nebude, či je to AQ v stene, alebo uprostred miestnosti...
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: akvarko vsadene do steny.

Odoslaťod fugu » 05 Sep 2005 23:43 pm

king napísal:Co sa tyka otvoru pokial je to tehla tak je to v pohode. Pokial panel tak ti odporucam zavolat firmu, a ta ti vyreze otvor aky chces. Mne zvacsovali dvere a odrezali to bez problemov uplne hladko, bolo vidno kamene ako boli prerezane v stene. Ale samozrejme nieco to aj stalo...


este raz pre pomalsich - zvacsnie dveri o par (desiatok) cm nie je to iste, ako vyrezat do stredu steny podlhovastu dieru, ved skus pouzit prosty (sedliacky) rozum a pouvazuj nad tym, co nastane, ak si cast steny nad dierou zmysli, ze pre nu ma tvoja dlazka nejaku zvlastnu pritazlivost a rozhodne sa to preskumat ... nikto asi netuzi mat v strede izby kopku muriva a toto spolahlivo riesi konzultacia so statikom a nasledne nejaka vystuz nad dierou.
Obrázok používateľa
fugu
 
Príspevky: 193
Obrázky: 29
Založený: 01 Mar 2004 15:08 pm

Re: akvarko vsadene do steny.

Odoslaťod king » 06 Sep 2005 21:11 pm

fugu napísal:
king napísal:Co sa tyka otvoru pokial je to tehla tak je to v pohode. Pokial panel tak ti odporucam zavolat firmu, a ta ti vyreze otvor aky chces. Mne zvacsovali dvere a odrezali to bez problemov uplne hladko, bolo vidno kamene ako boli prerezane v stene. Ale samozrejme nieco to aj stalo...


este raz pre pomalsich - zvacsnie dveri o par (desiatok) cm nie je to iste, ako vyrezat do stredu steny podlhovastu dieru, ved skus pouzit prosty (sedliacky) rozum a pouvazuj nad tym, co nastane, ak si cast steny nad dierou zmysli, ze pre nu ma tvoja dlazka nejaku zvlastnu pritazlivost a rozhodne sa to preskumat ... nikto asi netuzi mat v strede izby kopku muriva a toto spolahlivo riesi konzultacia so statikom a nasledne nejaka vystuz nad dierou.


fugu dakujem za poeticke vysvetlenie, ale neda mi nereagovat... Myslim, ze je velky rozdiel v Statickom posudku a v konzultacii so statikom. Zo statikom mozes konzultovat hoci aj osadenie obkladaciek, ked chces a ked si nie si isty (ja som nepovedal ze to nema urobit).. Ale ci na nieco potrebujes staticky posudok to je dane zakonom.

Inak v pripde tehly urcite potrebuje spevnit (to mu bez problemov spravy kazdy dobry murar). Ale este som nevidel ze by sa panel (beton) zosipal pri otovre sirokom 80cm (o ktorom sa bavime) ako pises...
king
 
Príspevky: 72
Obrázky: 4
Založený: 31 Júl 2004 21:09 pm

Re: akvarko vsadene do steny.

Odoslaťod milop » 07 Sep 2005 15:18 pm

Mňa najviac zaujal termín : nosná priečka
asi prepážka v nose
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: akvarko vsadene do steny.

Odoslaťod mirecbb » 07 Sep 2005 22:12 pm

ano tak si to prestavujem ako je to na tom foto. K tej stene: Nieje to nosna priecka a nieje to ani tehla ani panel. Je to nejaky divny material nieco ako Ytong /ci ako sa to pise :)/. Otvory tych rozmerov ako zamyslam mozem spravit aj bez povoleni. To mam uz zistene. Mna skor zaujimaju komplikacie ktore mozu s akva vsadenym do steny vzniknut. Vlhnutie steny nad akvarkom a podobne. - to ma len tak napadlo, neviem ci by ta stena vlhla. Napriklad...
mirecbb
 
Príspevky: 2
Založený: 04 Sep 2005 19:37 pm

Re: akvarko vsadene do steny.

Odoslaťod Pštros » 07 Sep 2005 23:30 pm

mirecbb napísal:neviem ci by ta stena vlhla. Napriklad...

dnes som sa o tom bavil so stavbarkou. VLHLA BY !
Vraj ten material je najviac savy zo vsetkych stavebnych materialov...
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: akvarko vsadene do steny.

Odoslaťod Norman » 08 Sep 2005 07:29 am

Ano YTONG, porobeton a ine "prevratne" stavebne materialy neznesu vlhkost a saju ju ako pijak :-) Potom plesneju a drolia sa. Slo by to spravit tak, ze urobis vacsi otvor a ten nasledne "obetonujes". Ale aj tak by to potom chcelo spravit nutene vetranie akva nejakym aspom malym ventilatorcekom.
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: akvarko vsadene do steny.

Odoslaťod jojko » 08 Sep 2005 20:30 pm

vlhnutia sa nemusis bat su hydroizoalcie ktorymi to bez problemov zaizolujes. ja mam velke akva prechadzajuce stenmou pomaly dva roky a nevlhne nic no stena je sice z tehly. jedno som robil kamosivi 163x 80 bol otvor akva bolo 160x60 vystuzil som to U profilom a zo zadnej steny bol stojan z nozickami. tak ze v jednej miestnosti bolo akva a v druhej iba predna stena...
Obrázok používateľa
jojko
 
Príspevky: 272
Obrázky: 72
Založený: 08 Apr 2003 21:24 pm
Bydlisko: Martin


Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.