Odchov krevetiek - Caridina japonica



Sladkovodné krevetky,slimáky,raky,kraby.....

Moderátor: Norman

Odchov krevetiek - Caridina japonica

Odoslaťod Jozef » 22 Aug 2004 10:39 am

Mate niekto skúsenosti s odchovom krevetiek CJ?
Ja som sa pustil pred par mesiacmi do svojho druheho pokusu o odchov tychto krevetiek. Prvy pokus dopadol zle, ked sa mi z cca 500 lariev podarilo odchovať len jedinu dospelu krevetu.
Druhy pokus vyzera ovela slubnejsie. Momentalne mam 5 ks 1cm-ovych krevetiek, asi 10ks 5mm-ovych a mnozstvo malych lariev. Tie vacsie dokazu neuveritelne rychlo plavat a su nadhernou a presnou zmenseninou dospelych.
Najvacsim problemom bolo v Kosiciach pozhanat akvaristicku morsku sol. Touto cestou chcem podakovat Rastovi Stefanikovi, ktory mi ju promptne poslal postou.
Rad by som si vymenil skusenosti s ostatnymi, ktory sa ochovu krevetiek venovali, alebo venuju.
Obrázok používateľa
Jozef
 
Príspevky: 28
Obrázky: 8
Založený: 02 Júl 2003 07:41 am
Bydlisko: Košice

Reklama

Re: Odchov krevetiek - Caridina japonica

Odoslaťod jacik » 22 Aug 2004 11:11 am

Jozef napísal:Rad by som si vymenil skusenosti s ostatnymi, ktory sa ochovu krevetiek venovali, alebo venuju.

jozef tak ty si z kosic a nebol si este na stretku? :twisted: caridina ma zaujima a tiez uvazujem nad odchovom. prides na buduce stretko v ke?
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Odchov krevetiek - Caridina japonica

Odoslaťod azet » 22 Aug 2004 21:44 pm

najlepsi clanok co poznam, typek mal mozno 75% uspesnost:

http://hem.bredband.net/micnor/breeding_yamato.htm

uz som to tu niekde raz spominal, takze mozno link poznas...

ja som sa o odchov kedysi snazil, ale stroskotalo to na tom, ze som nikdy nepouzil morsku vodu. vzdy som namixoval vodu brakicku, neskor som to skusal aj vo vode sladkej. opieral som sa o clanky, ktore som nasiel na nete.

v hore uvedenom linku su presne tieto clanky citovane a vyvratene.

mne larvy prezili maximalne 2 tyzdne. potom zmizli. chcel by som to znovu vyskusat s morskou vodou, lenze uz nemam volne akvarko. musim nieco vymysliet.

ake krmivo si inak pouzival?
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: Odchov krevetiek - Caridina japonica

Odoslaťod edj » 24 Aug 2004 09:31 am

Velmi dobra stranka... na ktorej su skusenosti s chovom z roznych zdrojov....

http://users.skynet.be/caridina-japonica/
Obrázok používateľa
edj
 
Príspevky: 9
Obrázky: 6
Založený: 21 Júl 2004 14:02 pm

Re: Odchov krevetiek - Caridina japonica

Odoslaťod Jozef » 25 Aug 2004 10:32 am

Web stranok o odchove je skutocne vela a roznych. Preto by som chcel vediet ci niekto z nasich akvaristov sa dopracoval k dobremu vysledku. Ja som pri prvom pokuse napr. urobil chybu, ze som stale sol vazil na hodnotu 30 g/l a neuvedomil som si, ze mi sol zvlhla a tym padom som mal mensie davkovanie.
Momentalne davkujem sol 30 - 35 g/l a mam uspesnost odhadom na urovni 50 %.
Tu stranku, ktoru uviedol Azet je skutocne dobra a mozno skusim zvysit obsah soli.
Vodu menim 1x za tyzden cely objem, tak ze krevety jednoducho prelovim do novej nadrze. Novu nadrz pripravim tak ze si rozpustim sol v 1,5 l flasi a po odstati po 24 hod. vodu hadickou precerpam do nadrze tak aby som usadeny nerozpusteny sediment zo soli nerozviril a nenasal. Vodu som pre istotu kupil - 5l Zlata studna samozrejme neperliva :o . Do nadrze potom dam riasy, ktore som zoskrabal a odsal zo skla normalneho akvaria. Tak je nadrz pripravena na prelovenie kreviet.
Potom krevety prikrmujem s krmivom Nobil Fluid Artemia od fy JBL. Prilis velky vyber krmiv nie je.
Len 3 dni po tom co sa samice zbavili ikier uz su znova podvesene s novymi ikrami.
Jacik ak mi bude vyhovovat nejaky termin urcite na stretnutie pridem.
Obrázok používateľa
Jozef
 
Príspevky: 28
Obrázky: 8
Založený: 02 Júl 2003 07:41 am
Bydlisko: Košice

Re: Odchov krevetiek - Caridina japonica

Odoslaťod jacik » 25 Aug 2004 11:29 am

Jozef napísal:Ja som pri prvom pokuse napr. urobil chybu, ze som stale sol vazil na hodnotu 30 g/l a neuvedomil som si, ze mi sol zvlhla a tym padom som mal mensie davkovanie.
Momentalne davkujem sol 30 - 35 g/l a mam uspesnost odhadom na urovni 50 %.

preco nepouzivas hustomer?
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Odchov krevetiek - Caridina japonica

Odoslaťod Jozef » 26 Aug 2004 08:08 am

preco nepouzivas hustomer?

Nechcel som z toho robit vedu. To by som musel stale upravovat slanost po preloveni lariev zo sladkej do slanej vody. Zatial vsak iba experimentujem.
Ak budu krevety take citlive na kolisanie slanosti, tak sa nato vykaslem.
Zatial to vyzera dobre aj bez hustomera.
Obrázok používateľa
Jozef
 
Príspevky: 28
Obrázky: 8
Založený: 02 Júl 2003 07:41 am
Bydlisko: Košice

Re: Odchov krevetiek - Caridina japonica

Odoslaťod jacik » 26 Aug 2004 14:18 pm

Jozef napísal:Ak budu krevety take citlive na kolisanie slanosti, tak sa nato vykaslem

nastavit slanost s hustomerom je uplne lahke. a nevadi ak je sol vlhka. ak chces tak ti hustomer poziciam.
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Odchov krevetiek - Caridina japonica

Odoslaťod basi » 13 Sep 2005 16:02 pm

ako rozoznať CJ samca a samicu?
basi
 
Príspevky: 208
Obrázky: 65
Založený: 23 Jan 2004 16:06 pm
Bydlisko: BA

Re: Odchov krevetiek - Caridina japonica

Odoslaťod Raviolka » 13 Sep 2005 16:06 pm

Klikni na odkaz, který sem dal azet - hned první dvojice fotografií je dost názorná... mimochodem odkazů na články o odchovu CJ je tu dost, zachytila jsem, že nemůžeš nic najít, ale asi jsi nehledal dost dobře :wink:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Odchov krevetiek - Caridina japonica

Odoslaťod basi » 13 Sep 2005 16:24 pm

Raviolka napísal:Klikni na odkaz, který sem dal azet - hned první dvojice fotografií je dost názorná... mimochodem odkazů na články o odchovu CJ je tu dost, zachytila jsem, že nemůžeš nic najít, ale asi jsi nehledal dost dobře :wink:

???...čo nemôžem nič nájsť?...som sa len pýtal jednoduchú otázku....raviolka neštvi ma...:-)

ináč pozeral som tie dva obrázky, ale asi ked s tým nemám skúsenosti tak som nezistil žiadne rozdiely...
raviolka ak chceš pomôcť tak mi popíš rozdiely, ak nemáš záujem pomôcť tak škoda klepať do klávesnice...:-)
basi
 
Príspevky: 208
Obrázky: 65
Založený: 23 Jan 2004 16:06 pm
Bydlisko: BA

Re: Odchov krevetiek - Caridina japonica

Odoslaťod Raviolka » 13 Sep 2005 16:52 pm

basi napísal:???...čo nemôžem nič nájsť?...som sa len pýtal jednoduchú otázku....raviolka neštvi ma...:-)
Jaaaaaj tak prepáč... na IRC jsi psal, že nemůžeš najít žádný návod na odchov... nebo ne?! :wink:

basi napísal:ináč pozeral som tie dva obrázky, ale asi ked s tým nemám skúsenosti tak som nezistil žiadne rozdiely...
raviolka ak chceš pomôcť tak mi popíš rozdiely, ak nemáš záujem pomôcť tak škoda klepať do klávesnice...:-)
OK tak ty rozdíly (jsou popsané na té stránce, myslela jsem, že odkaz bude stačit): Samice je oproti samci velká a zavalitá - ale platí to spíš pro ty, co už vajíčka nosily. Každopádně se musíš dívat na 2. řadu teček na bocích - u samice to ve skutečnosti nejsou tečky, ale podlouhlé čárky, které se skoro spojují do jedné dlouhé přerušované linky (zase je to mnohem markantnější u samic, které už nosily vajíčka... ale vidět je to i u těch mladších). U samce jsou tečky ve všech třech řadách skutečně tečky, praidelně rozmístěné. Je to dobře poznat, jakmile si srovnáš pár jedinců, určitě to uvidíš.

P.S. A promiň, myslela jsem to dobře :-)
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Odchov krevetiek - Caridina japonica

Odoslaťod basi » 13 Sep 2005 20:34 pm

jéj raviolka ty si poklad...o takéto info mám záujem vždy ked sa na niečo pýtam...ved nikto sme z neba múdri nespadli..no nie?...ešte raz ti dakujem... :-)

ak som tomu dobre pochopil, CJ ak nie sú v slanej vode tak vajička mať nebudú?
basi
 
Príspevky: 208
Obrázky: 65
Založený: 23 Jan 2004 16:06 pm
Bydlisko: BA

Re: Odchov krevetiek - Caridina japonica

Odoslaťod Igypop » 14 Sep 2005 07:56 am

Neviem čo všetko si o odchove našiel, ale v slanej vode majú byt iba mladé. Pre dospelé krevetky to nieje mooooc dobré :?
Ja som sa to dozvedel, tiež až potom čo som ich dobre nasolil, nuž a niektoré to nerozchodili :oops:

Vajíčka mali ešte v sladkej vode, po preložení do slanej vody sa aj rýchlo vyliahli (mlaď žila asi 1 deň).
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Odchov krevetiek - Caridina japonica

Odoslaťod basi » 14 Sep 2005 08:56 am

[ja som mal 4 CJ v spoločnej nadrži asi 2-3 mesiace a kontroloval som či nemajú vajíčka, ale nikdy nemali...neviem dôvod...žeby boli 4 dospele málo?
basi
 
Príspevky: 208
Obrázky: 65
Založený: 23 Jan 2004 16:06 pm
Bydlisko: BA

Re: Odchov krevetiek - Caridina japonica

Odoslaťod Igypop » 14 Sep 2005 09:06 am

Ja som sa tomu nejak nevenoval, ale spomenul som si, že mladé sa mi vyliahli aj v sladkej vode, na druhý deň som tam však videl iba jedno a potom už nič.
Najprv som mal iba jednu krevetku, ked som videl, že má vajíčka, tak som je dokupil ďalšie dve, potom boli stále spolu. Ale odkedy sa vyliahli mladé tak samička zmenila správanie. Dlhú dobu bola stále skrútená a stále sa iba čistila , teraz sa zdá byť opať v pohode 8) .
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Odchov krevetiek - Caridina japonica

Odoslaťod basi » 14 Sep 2005 09:15 am

myslíš že moje ešte neboli dospelé jedince ked nemali vajíčka?...pravdu povediac som vtedy nevedel rozoznať či sú medzi nimi aj samice, ale pri 4-och kusoch si myslím že aspon jedna samica bola....nevieš o niečom čo by zvýšilo šancu aby mala aspon jedna vajíčka?...mám objednaných 7ks mali by prísť budúci týžden...rád by som to s tým odchovom vyskúšal...asi mám velké oči, ale za skúšku nič nedám, asi len prachy do morskej soli..:-)
basi
 
Príspevky: 208
Obrázky: 65
Založený: 23 Jan 2004 16:06 pm
Bydlisko: BA

Re: Odchov krevetiek - Caridina japonica

Odoslaťod Igypop » 14 Sep 2005 09:21 am

Naozaj ti neporadím. Trochu som o tom čítal a nadobudol som pocit, že ochov nieje vôbec jednoduchý, čomu pravdepodobne aj zodpovedá cena týchto krevetiek. Iné rybky som nedokázal ochovať, nieto krevetky v slanej vode. :oops:

Ale môžeš skúsiť chovať neocaridnie, tie sa mi v pohode množia... a myslím, že riasy chrúmajú tiež :roll:
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Odchov krevetiek - Caridina japonica

Odoslaťod basi » 14 Sep 2005 09:23 am

myslíš neocaridnie tie čo napr. dostať v Biotope za facku?..:-)
aj tie sa musia odchovávať v slanej vode? alebo sa dokážu množiť aj v spoločnej nádrži?
basi
 
Príspevky: 208
Obrázky: 65
Založený: 23 Jan 2004 16:06 pm
Bydlisko: BA

Re: Odchov krevetiek - Caridina japonica

Odoslaťod Igypop » 14 Sep 2005 09:28 am

basi napísal:myslíš neocaridnie tie čo napr. dostať v Biotope za facku?..:-) aj tie sa musia odchovávať v slanej vode? alebo sa dokážu množiť aj v spoločnej nádrži?

Hej tie, resp. Raviolka možno ešte má iné neocardinie.
Odchcov je velice "easy". Šupneš ich do zariaseného akva, ideálne bez predátorov, a za cca 1-2mesiace na teba bude čučať niekoľko párov očí z každej rastliny :o
Netreba žiadnu starostlivosť, iba tie "správne" riasy, nežerú totiž všetky, ale niečo si vždy nájdu.
:wink:
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Odchov krevetiek - Caridina japonica

Odoslaťod Raviolka » 14 Sep 2005 13:38 pm

basi napísal:myslíš že moje ešte neboli dospelé jedince ked nemali vajíčka?...pravdu povediac som vtedy nevedel rozoznať či sú medzi nimi aj samice, ale pri 4-och kusoch si myslím že aspon jedna samica bola....nevieš o niečom čo by zvýšilo šancu aby mala aspon jedna vajíčka?...
basi je docela dobře možné, že to byly všechno buď samci, nebo samice. Normálně se samice zaplňují vajíčky pořád, jediné co k tomu potřebují je dost krmení (tj. aspoň občas třeba nějaké ty zbytky po rybách). 2-3 měsíce není moc dlouhá doba na to, aby stihly vyprodukovat vajíčka a spářit se... ale pokud to byly samice, měl bys už aspoň vidět, jak se ukládají vajíčka uvnitř těla.
http://sweb.cz/maniakva/japonica.htm
P.S. Se slanou vodou opatrně, prý se v ní z vajíček larvy nevylíhnou. Patří tam až larvy, ne samice s vajíčky.
P.P.S. Správný název je Neocaridina :wink: a odchov by měl být podobně "jednoduchý" (oproti CJ) už všech druhů.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Odchov krevetiek - Caridina japonica

Odoslaťod salik » 09 Apr 2006 11:42 am

Obrázok

..Stupeň vývoje vajíček je patrný při bližším pohledu, před vylíhnutím bývají patrné oči budoucích larev (miniaturní černé tečky - naopak celkové zbarvení vajíček je světlejší než na počátku)
http://sweb.cz/maniakva/japonica.htm

25 Mar
Obrázok
31 Mar
Obrázok
09 Apr
Obrázok
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Odchov krevetiek - Caridina japonica

Odoslaťod thomas111 » 09 Apr 2006 14:32 pm

Salik, podarilo sa ti ich uz odchovat? Ak ano (co predpokladam), tak s akou uspesnostou a v akej vode (myslim tym kolko soli na liter).
Obrázok používateľa
thomas111
 
Príspevky: 626
Obrázky: 27
Založený: 17 Jan 2006 01:35 am
Bydlisko: Stropkov, Presov

Re: Odchov krevetiek - Caridina japonica

Odoslaťod salik » 09 Apr 2006 20:34 pm

thomas111 napísal:Salik, podarilo sa ti ich uz odchovat? Ak ano (co predpokladam), tak s akou uspesnostou a v akej vode (myslim tym kolko soli na liter).

nie nie, cj mam len kratko a toto je moja prva mamina, zatial len dokumentujem
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Ďalšia

Naspäť na Bezstavovce

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.