Rybky hned prvy den v novo zalozenom akvarku



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Rybky hned prvy den v novo zalozenom akvarku

Odoslaťod Dragon » 08 Sep 2005 22:00 pm

Kamarat si vcera zalozil akvarko - komplet nove a hned asi po 6-tich hodinach uz vypustil rybky - krasne gupky od jedneho chovatela (asi 20). Cize vobec nenechal akvarko "zabehnut". Moze tu nastat pri gupkach nejaky vacsi problem, ked to takto spravil? Do vody pridal na 100 litrov 3 kavove lyzicky soli. Dnes som sa bol pozret, a na rastlinkach ma este od tej cerstvej vody bublinky. Hovoril mi, ze vodu pridal uplne studenu z hadice - ale je to klasicka pitna voda z vodovodu a potom ju ohrial ohrievacom na 25 stupnov. Mozu tam rybky zostat? Pytam sa za neho, lebo nechcem aby mu hned vykapali. Z vodovodu nam netecie moc tvrda, ale ani makka voda - taka normal, aj ked viem ze "normal" je siroky pojem. Sme susedia, takze vodu maju tu istu.

Je chloru v studenej vode menej ako vteplej? Alebo je to to iste?
Dajte mi please vediet..
Obrázok používateľa
Dragon
 
Príspevky: 87
Založený: 06 Aug 2005 12:52 pm
Bydlisko: Hlohovec/Bratislava

Reklama

Re: Rybky hned prvy den v novo zalozenom akvarku

Odoslaťod radovvv » 08 Sep 2005 22:13 pm

no ja mam skusenost taku ze gupky su odolne a ked ja nejaka uhynie urcite to bude ojedinele
Obrázok používateľa
radovvv
 
Príspevky: 142
Obrázky: 5
Založený: 03 Júl 2005 14:05 pm
Bydlisko: BRATISLAVA

Re: Rybky hned prvy den v novo zalozenom akvarku

Odoslaťod skala » 09 Sep 2005 08:09 am

gupky v dnesnej dobe urcite odolne nie su!!! urcite nie tie, ktore teraz kupis v obchode, alebo u chovatela, ktory sa nimi zaobera vazne
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Rybky hned prvy den v novo zalozenom akvarku

Odoslaťod hurri » 09 Sep 2005 08:54 am

pre akvaristiku treba zasadne pouzivat vodu studenu a nie teplu, ani ich nemiesat! Aj ta studena by sa mala nechat aspon odstat prip. prevarit, zalezi z akeho zdroja je (vodovod, studna a pod.)
hurri
 
Príspevky: 29
Založený: 11 Aug 2005 22:20 pm
Bydlisko: Bratislava/Nitra

Re: Rybky hned prvy den v novo zalozenom akvarku

Odoslaťod Ceco » 09 Sep 2005 09:16 am

Problemy moze ocakavat pravdepodobne o take 2 tyzdne.
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Re: Rybky hned prvy den v novo zalozenom akvarku

Odoslaťod Dragon » 09 Sep 2005 09:46 am

Ake by to mali byt problemy? To asi bude znamenat od odolnosti tych gupiek. Jedna sa len o ten chlor? alebo aj celkovo o bakterie atd. No a da sa tomu nejako predist? Pevne verim ze vydrzia.. Napisem potom ako sa drzia..

PS: Pomohlo by aspon trosku, keby som mu dal vodu zo zabehnuteho akva (asi 2 mesiace), ze by asi 1/3 vody z tej "novej" odcerpal a potom tam dolial tu moju?
Obrázok používateľa
Dragon
 
Príspevky: 87
Založený: 06 Aug 2005 12:52 pm
Bydlisko: Hlohovec/Bratislava

Re: Rybky hned prvy den v novo zalozenom akvarku

Odoslaťod Kulgan » 09 Sep 2005 10:31 am

Zakladnym problemom u novo zalozenych akva je stupajuca hladina dusikatych latok, ktora kulminuje okolo tretieho tyzdna od zalozenia. Suvisi to s rychlostou osidlovania filtra bakteriami a v podstate to nie je mozne urychlit alebo potlacit. Niektore ryby to "preziju" bez ujmi na zdravy, niektore to nezvladnu.
Ja som napr. menil interny filter za externy a spravil tu chybu (ide totiz o podobny problem), ze som ich nenechal bezat subezne aspon 4 tyzdne. Odnieslo to hejno tetier cervenoplutvych a napr. drobnoustky z toho obdobia mam dodnes.
Naposledy upravil Kulgan dňa 09 Sep 2005 20:51 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
Kulgan
 
Príspevky: 101
Obrázky: 10
Založený: 19 Júl 2004 15:33 pm
Bydlisko: Senec

Re: Rybky hned prvy den v novo zalozenom akvarku

Odoslaťod Dragon » 09 Sep 2005 11:56 am

Hmm, dusikate latky - a co takto castejsie vymienat cast vody? Aspon ten prvy mesiac? Nenarobilo by to v tom novom akva viac zla ako dobreho? Alebo kupit nejake tie plavajuce rastlinky, ktore dokazu rychlo "pohlcovat" NO2?

A asi menej krmit, nie? A dostatocne okyslicovat vodu kvoli bakteriam..
Obrázok používateľa
Dragon
 
Príspevky: 87
Založený: 06 Aug 2005 12:52 pm
Bydlisko: Hlohovec/Bratislava

Re: Rybky hned prvy den v novo zalozenom akvarku

Odoslaťod Kulgan » 09 Sep 2005 21:20 pm

Dragon napísal:Hmm, dusikate latky - a co takto castejsie vymienat cast vody? Aspon ten prvy mesiac? Nenarobilo by to v tom novom akva viac zla ako dobreho? Alebo kupit nejake tie plavajuce rastlinky, ktore dokazu rychlo "pohlcovat" NO2?
A asi menej krmit, nie? A dostatocne okyslicovat vodu kvoli bakteriam..
Tazka rada, v tomto sa nazory roznia. Najcastejsie sa odporuca v novozalozenom akva nemenit vodu asi 5-6 tyzdnov. Ciastocna vymena vody moze pomoct, ale zmeraj si zdrojovu vodu s dorazom na NO2.
Oddporucam Ti precitat si dva velmi dobre clanky na discus.cz

http://www.discus.cz/web/index.php?page=technika&clanek=29
http://www.discus.cz/web/index.php?page=technika&clanek=28
Obrázok používateľa
Kulgan
 
Príspevky: 101
Obrázky: 10
Založený: 19 Júl 2004 15:33 pm
Bydlisko: Senec

Re: Rybky hned prvy den v novo zalozenom akvarku

Odoslaťod Dragon » 14 Sep 2005 22:20 pm

No, gupky su v akvarku asi tyzden a zatial vyzeraju perfektne.. Ani jedna si nestazuje.. Lenze ako ste uz spominali, tak dusikate latky sa zacnu najviac hromadit 2-3 tyzden..
Spolocne sme spravili nasledovnu vec (dufam ze pomoze co najviac) - takmer cela hladina je osidlena plavajucimi rastlinkami PISTIA a SALVINIA, nakolko som cital, ze tie dokonale odcerpavaju dusikate latky z vody.. V nadrzi dost rychlo rastie jedna rastlinka, lenze este som na pochybach aka to presne je - bud Limnophila sessiliflora alebo Ceratophyllum demersum.. Za posledny tyzden narastla skoro o viac nez polovicu, uz ma kopec novych stoniek.. Takto rychlo som este nic rast nevidel.. Krmi ich co najmenej - jeden krat denne uplne malinkym mnozstvom krmiva, ktore skonzumuju tak do 30 sekund. Filter samozrejme bezi non-stop.

No a otazka je ci pri takychto podmienkach bude niekedy teraz po tom tyzdni vhodne vymenit cast vody - kvoli tym dusicnanom, alebo radsej nechat tak, nech sa co najskor vytvoria bakterie... Samozrejme aby rybky prezili s co najmensou ujmou na zdravi... Ved aj tie plavajuce rastlinky by mali zohrad dost velku ulohu, nie?
Ako by sa popripade prejavovali neziaduce nasledky na rybach?

Za odpoved velka vdaka :wink: Pekny den...
Obrázok používateľa
Dragon
 
Príspevky: 87
Založený: 06 Aug 2005 12:52 pm
Bydlisko: Hlohovec/Bratislava

Re: Rybky hned prvy den v novo zalozenom akvarku

Odoslaťod Kulgan » 14 Sep 2005 22:45 pm

Dragon napísal:Ani jedna si nestazuje...
Poslali fax :?: :o No ale vazne.
Tie rastliny samozrejme dost pomozu. Neda mi nebyt rypacny, ale myslim si, ze Limnophila a Ceratophyllum sa lisia dost vyraznym sposobom na to, aby sa dali urcit :wink:
Co sa krmenia tyk a ked si nastazuju, ale trochu by som pridal.
Co sa tyka vhodnosti vymeny vody, tak kym nepoznas parametre vody v akva a zdrojovej, je to tazka rada, priam nemozna. Osobne by som ju asi zatial nemenil, ale sledoval stav ryb. Vplyv dusicnanov na ryby najdes tu
http://www.aquar.cz/Dusik.htm
S ciastocnou vymenou vody by som zacal tak v 5-6 tyzdni, ale ako som uz pisal je to dost zavisle od parametrov vody.

PS: Vo fore si tykame.
Obrázok používateľa
Kulgan
 
Príspevky: 101
Obrázky: 10
Založený: 19 Júl 2004 15:33 pm
Bydlisko: Senec

Re: Rybky hned prvy den v novo zalozenom akvarku

Odoslaťod Dragon » 14 Sep 2005 23:07 pm

PS: je to Limnophila... urcite... To bola moja zbrklost...

Noo, mas pravdu, ze parametre vody neviem.. Ale ak si dobre pamatam, tak sused raz maval gupky a kazdy druhy den komplet cistil akvarko - mal take male asi 20 - 30 litrove, vzdy prepieral strk :oops: , filter pod tecucou vodou atd. Proste nezniesol co i len trosku spiny.. A gupky sa mu veselo mnozili.. A to ich krmil asi 5 x denne :shock: a nemal tam ziadne rastliny.. Takze z toho neviem ci by sa dalo vycitat, ci je voda vzhladom na dusicnany dobra alebo nie, ale podla mna nebude obsahovat dusicnany.. No ale to uz su len take nezmyselne teorie... Fakt by bolo najlepsie zmerat... no nechce teraz zase kupovat aj podla mna prilis drahe testy na NO2/NO3,... Aj keby to urcite pomohlo vela..
Ale este asi uvidim ako sa budu "tvarit" gupky a keby nieco potom sa vymeni cast vody..
Obrázok používateľa
Dragon
 
Príspevky: 87
Založený: 06 Aug 2005 12:52 pm
Bydlisko: Hlohovec/Bratislava

Re: Rybky hned prvy den v novo zalozenom akvarku

Odoslaťod Kulgan » 15 Sep 2005 18:24 pm

No s tym susedom to muselo byt zabavne, na co tam vobec mal ten filter nechapem, v takom pripade to bola uplne zbytocna investicia :lol: :lol: :lol:
To co si popisoval je diametralne ina situacia, nez na aku si sa povodne pytal. Ano tie testy nie su prave najlacnejsie.

Drzim palce nech sa nic nestane.
Obrázok používateľa
Kulgan
 
Príspevky: 101
Obrázky: 10
Založený: 19 Júl 2004 15:33 pm
Bydlisko: Senec

Re: Rybky hned prvy den v novo zalozenom akvarku

Odoslaťod jacik » 15 Sep 2005 19:11 pm

hurri napísal:pre akvaristiku treba zasadne pouzivat vodu studenu a nie teplu, ani ich nemiesat! Aj ta studena by sa mala nechat aspon odstat prip. prevarit, zalezi z akeho zdroja je (vodovod, studna a pod.)

hurri, skus vysvetlit svoje tvrdenie.

ja osobne do vsetkych svojich akva davam vodu miesanu (ako inac nastavim z vodovodu 25°C vodu?) a neprevaranu. robim to takto uz vyse 3 roky :)
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Rybky hned prvy den v novo zalozenom akvarku

Odoslaťod jacik » 15 Sep 2005 19:17 pm

Dragon napísal:Ale ak si dobre pamatam, tak sused raz maval gupky a kazdy druhy den komplet cistil akvarko - mal take male asi 20 - 30 litrove, vzdy prepieral strk :oops: , filter pod tecucou vodou atd. Proste nezniesol co i len trosku spiny.. A gupky sa mu veselo mnozili.. A to ich krmil asi 5 x denne :shock: a nemal tam ziadne rastliny.. Takze z toho neviem ci by sa dalo vycitat, ci je voda vzhladom na dusicnany dobra alebo nie, ale podla mna nebude obsahovat dusicnany..

po uplnej vymene vody su parametre vody v akva rovnake ako parametre vstupnej vody (z kohutika). no a kedze vodu kazde dva dni menil a akva cistil tak si myslim ze parametre vody v akva sa oproti vstupnej vode z kohutika velmi nemenili (krmivo sa nezacalo este ani poriadne rozkladat a uz menil vodu :) ).

ale takto sa to urcite nerobi, ryby ale aj akvarista z toho maju zbytocny stres.
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Rybky hned prvy den v novo zalozenom akvarku

Odoslaťod emkac » 15 Sep 2005 19:25 pm

Dragon napísal: Fakt by bolo najlepsie zmerat... no nechce teraz zase kupovat aj podla mna prilis drahe testy na NO2/NO3,... Aj keby to urcite pomohlo vela..


Nie vsetky testy su drahe. Myslim ze v Biotope maju NO2 a NO3 testy od firmy Aquar, pricom jeden stoji do 100SKK.
A to nie je zla investicia....

emkac
emkac
 
Príspevky: 212
Obrázky: 26
Založený: 11 Jan 2005 13:43 pm

Re: Rybky hned prvy den v novo zalozenom akvarku

Odoslaťod gordi » 15 Sep 2005 20:59 pm

Inak niekde som videl nejake pripravky co odstranuju dusitany ci dusicnany...zevraj vodu neviem jak dlho netreba menit, ma to niekto?
Obrázok používateľa
gordi
 
Príspevky: 36
Obrázky: 18
Založený: 01 Júl 2005 16:50 pm
Bydlisko: Košice

Re: Rybky hned prvy den v novo zalozenom akvarku

Odoslaťod Dragon » 15 Sep 2005 21:32 pm

Heh, ten sused co sa tak "hrajkal" s tym akvarkom uz rybky nema.. Asi ho to potom omrzelo.. :/ Ja viem ze to je ine, ale robil to takto asi pol roka (mozno rok) a rybky zili a mnozili sa... Preto som len z toho "vycital" ze nasa voda z vodovodu by mohla byt celkom OK.. Teda nemala by podla mna s velkou pravdepodobnostou obsahovat dusitany.. Ale nemusi to tak byt.. Asi skusim zavolat do vodarne a opytat sa na parametre..

Dnes je presne tyzden co su rybky v akva.. Zatial som ziadne nezvycajne spravanie nespozoroval.. Dokonca asi 7 gupiek je kotnych a uz som v akva videl asi 5 mladych.. Ja len pevne dufam, ze tie Pistie a Salvynie co sme dali na hladinu "odpracuju" kopec roboty a akva sa zabehne bez ujmy na zdravi..

Len stale som na pochybach, ci netreba vymenit aspon trochu vody - nechcem aby potom bolo neskoro.. Alebo by to stacilo spravit az ked by som zbadal ze ryby sa inak chovaju ako sa maju..
Obrázok používateľa
Dragon
 
Príspevky: 87
Založený: 06 Aug 2005 12:52 pm
Bydlisko: Hlohovec/Bratislava

Re: Rybky hned prvy den v novo zalozenom akvarku

Odoslaťod skala » 16 Sep 2005 08:32 am

jacik, tepla voda nepatri do akvarii, suhlasim s hurrim. Urcite nie, kde nie je bojler, cize vec kontrolovatelna, kde "vidis", ako sa voda zohrieva. Do teplej vody sa pridava nieco, co nie je dobre ani ako pitna voda pre ludi, nieto este pre ryby. OK?

A jacik, musim ti povedat, ze keby si si dal hladat, urcite by si nasiel na to odpoved aj tu, uz sme to tu preberali. Barky napr. tiez dava teplu a "pohoda".

Ja osobne v PY teplu davam, ale mam bojler. V BA mi tecie tepla z kohutika - t.j, davam zasadne studenu
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Rybky hned prvy den v novo zalozenom akvarku

Odoslaťod Ceco » 16 Sep 2005 09:05 am

Suhlasim so skalom, ale zas na druhej strane si myslim, ze ak sa to miesa "rozumne" (na 25 stupnov tej teplej vela netreba) tak si myslim, ze sa niet coho obavat.
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Re: Rybky hned prvy den v novo zalozenom akvarku

Odoslaťod Raviolka » 16 Sep 2005 10:53 am

Zpátky k tématu: tu vodu částečně měň, je to pojistka, že se ti množství NH3 nebo NO2- nevymkne z rukou a nenastanou problémy. Ve vodovodní vodě dusitany nejsou (ne v takové koncentraci, aby je odhalil akvaristický test), pokud je voda podle normy :wink: Podle některých pokusů částečné výměny vody nezpomalují proces "zabíhání" akvária, takže není důvod vodu neměnit.
Salvinia a Pistia jsou vynikající pomocníci, ale v téhle fázi na ně nespoléhej - odstraňují z vody dusičnany, nikoliv dusitany. Teď ti pomůžou buď baktérie, které tě zbaví NO2-, nebo pravé vodní rostliny, které tě zbaví NH3/NH4+.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Rybky hned prvy den v novo zalozenom akvarku

Odoslaťod Dragon » 20 Sep 2005 23:15 pm

Dakujem Raviolka..
Voda je z casti vymenena - z 90 litroveho akvarka sme s kamosom vymenili 30 litrov ( z toho bolo 15 litrov odstatej vody - asi den stala). Ostatna voda normal z vodovodu. Menili sme to asi pred 3-oma dnami. Kedy je dobre vymenit znovu? Viem ze to moze byt rozne, ale vzhladom na zabehnutie akvarka, no neviem, ci je lepsie castejsie (tym myslim raz za take 3 dni - samozrejme kvoli dusitanom), alebo radsej menej casto.
Chovanie gupiek je zatial OK (zeru, spokojne plavaju,...), jedna ako keby bola tak castejsie pri bocnom skle a plava obcas hore-dolu, ale nie stale, raz za cas ju tam vidim, ale iba ta jedna. Neviem ci by to mohlo nejako suvisiet s netypickym spravanim. Ale inak sa sprava v poriadku.
Este taka otazocka, je vhodne do tohto akvarka ktore funguje zhruba 2 tyzdne pustat CO2? (burčiak).
Dik za obpovede :wink:
Obrázok používateľa
Dragon
 
Príspevky: 87
Založený: 06 Aug 2005 12:52 pm
Bydlisko: Hlohovec/Bratislava

Re: Rybky hned prvy den v novo zalozenom akvarku

Odoslaťod Drobec » 21 Sep 2005 18:29 pm

Ahoj!Urcite nevadi ze su hned vpustene do cerstvo napustenej vody,aj ked by mala byt odstata aspon 48 hodin,ale da sa to v pohode redukovat tym castejsim menenim vody.Ak aj neaka nahodou odide je to v pohode slabsie kusy odchadzaju.Ja bezne cistim gupkam kazdy 2-3 den a su v pohode.Gupky su odolne dovolim si tvrdit:preco:ja mam bezne gupky na zahrade tak asi v 200 litrtovych jamach,mam tam rastliny akvaristicke,mam tam lekno,vyhodou je ze je to na takom mieste kde je vela komarov.Takze ich nemusim krmit,maju prirodzenu potravu.Rastu lepsie ako v akva.Nasadil som 20 samic a 5 samcov a teraz som ich vylovil okolo 1000.Len ich treba dat do akva s tou vodou z jazierka a postupne ich navykat na vodovod.
Obrázok používateľa
Drobec
 
Príspevky: 229
Obrázky: 13
Založený: 29 Sep 2004 19:59 pm
Bydlisko: Nove Zamky

Re: Rybky hned prvy den v novo zalozenom akvarku

Odoslaťod ozzmozis » 21 Sep 2005 19:40 pm

Drobec napísal:Ahoj!Urcite nevadi ze su hned vpustene do cerstvo napustenej vody,aj ked by mala byt odstata aspon 48 hodin,ale da sa to v pohode redukovat tym castejsim menenim vody.Ak aj neaka nahodou odide je to v pohode slabsie kusy odchadzaju.Ja bezne cistim gupkam kazdy 2-3 den a su v pohode.Gupky su odolne dovolim si tvrdit:preco:ja mam bezne gupky na zahrade tak asi v 200 litrtovych jamach,mam tam rastliny akvaristicke,mam tam lekno,vyhodou je ze je to na takom mieste kde je vela komarov.Takze ich nemusim krmit,maju prirodzenu potravu.Rastu lepsie ako v akva.Nasadil som 20 samic a 5 samcov a teraz som ich vylovil okolo 1000.Len ich treba dat do akva s tou vodou z jazierka a postupne ich navykat na vodovod.



hmmm...to je zaujimave...ale funguje to asi len v lete :)
ozzmozis
 
Príspevky: 66
Obrázky: 3
Založený: 17 Máj 2005 19:42 pm
Bydlisko: BB

Ďalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.