osvetlenie zabija?



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

osvetlenie zabija?

Odoslaťod Gajduso » 16 Sep 2005 22:31 pm

vcera som si kupil ziarivku v hornbachu peknu modru prisiel som domov s nadsenim som ju namontoval zapal, krasa..... nadherna priezracna modra farba, po desiatich sekundach som spozoroval ze ryby znervozneli . myslel som si ze si priviknu tak som ju nechal svietit aj s normalnou aby to nebol taky sok a dnes rano som zistil ze jedna posla tak som tu neonku radsej vymontoval, je to mozne? moze to byt neonka?
Obrázok používateľa
Gajduso
 
Príspevky: 67
Obrázky: 2
Založený: 21 Feb 2005 12:45 pm
Bydlisko: Trnava

Reklama

Re: osvetlenie zabija?

Odoslaťod votrelec » 16 Sep 2005 22:59 pm

lol, to si nekupil nahodou lampu s UV svetlom? take ako sa napriklad pouziva v horskom slnku na vyhubenie mikroorganizmov
votrelec
 
Príspevky: 109
Obrázky: 31
Založený: 24 Júl 2005 09:48 am
Bydlisko: bratislava

Re: osvetlenie zabija?

Odoslaťod votrelec » 16 Sep 2005 23:00 pm

a preto sa aj velmi neodporuca kupovat ultrafialove ziarivky, lebo skodia zdraviu pri dlhodobom pouzivani
votrelec
 
Príspevky: 109
Obrázky: 31
Založený: 24 Júl 2005 09:48 am
Bydlisko: bratislava

Re: osvetlenie zabija?

Odoslaťod Gajduso » 16 Sep 2005 23:07 pm

nie je to osram L18W/67 to neni UV sak som neni puk je to len modry farba a taka velmi syta
Obrázok používateľa
Gajduso
 
Príspevky: 67
Obrázky: 2
Založený: 21 Feb 2005 12:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: osvetlenie zabija?

Odoslaťod jojkoba » 16 Sep 2005 23:48 pm

Gajduso napísal:nie je to osram L18W/67 to neni UV sak som neni puk je to len modry farba a taka velmi syta


Zhodou okolnosti, aj ja som kupil tu istu ziarivku (stala necelych 300sk) a svietim s nou spolu s cool white, dokopy to ma nuveritelne krasnu farbu v tom kamenolome z bielym pieskom. Ja v tomto akva este nemam ryby, zatial tam iba bezi filtrovanie a vzduchovanie. Ale celkom si ma znepokojil. Ake ryby mas v akva?? Mimochodom videl som uz modre nasvietenia a nebol ziaden problem.
Obrázok používateľa
jojkoba
 
Príspevky: 16
Obrázky: 8
Založený: 15 Aug 2005 19:23 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: osvetlenie zabija?

Odoslaťod Pittler » 17 Sep 2005 07:46 am

Oceanic Blue od Narva v akva potrebách by ťa vyšla na 310 sk.
Obrázok používateľa
Pittler
 
Príspevky: 52
Obrázky: 38
Založený: 07 Feb 2005 14:56 pm
Bydlisko: Martin

Re: osvetlenie zabija?

Odoslaťod jacik » 17 Sep 2005 08:56 am

votrelec napísal:lol, to si nekupil nahodou lampu s UV svetlom? take ako sa napriklad pouziva v horskom slnku na vyhubenie mikroorganizmov

UV ziarenie ktore by ti uskodilo je mimo viditelneho spektra. a to modre svetlo (napr. 15000K) ktore clovek vidi, mu neskodi.

na ziarivkach s napr. UV-C ziarenim je napisane ze su zdraviu skodlive. dalsie informacie su v temach o UV sterilizatorch.

takze pokial si si nekupil vylozene UV ziarivku (tzn. UV-A, UV-B alebo UV-C) tak je zbytocne sa plasit.
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: osvetlenie zabija?

Odoslaťod Gajduso » 17 Sep 2005 10:01 am

to je fak lebo vcera vecer som pobehoval po selijakych strankach osramu a nasiel som : Tak ohľaduplný k životnému prostrediu ako nikdy predtým.
Tak spoľahlivý ako vždy.

no ale co je skutocne pravda to neviem. Dnes som spozoroval ze fakt ked zapnem to svetlo tak sa chudence schovavaju pod sutre a su splasene to predtym nikdy nerobili.

druha moznost je ze mi zacina sibat a ze si namyslam
Obrázok používateľa
Gajduso
 
Príspevky: 67
Obrázky: 2
Založený: 21 Feb 2005 12:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: osvetlenie zabija?

Odoslaťod votrelec » 17 Sep 2005 10:15 am

podla mna je ta ziarivka dosrata a iste spektrum vyzaruje aj v oblasti UV. sak to ze je modra, uz znaci ze svieti na okraji viditelneho spektra a mozno cast ide aj za.
votrelec
 
Príspevky: 109
Obrázky: 31
Založený: 24 Júl 2005 09:48 am
Bydlisko: bratislava

Re: osvetlenie zabija?

Odoslaťod jacik » 17 Sep 2005 12:08 pm

votrelec napísal:podla mna je ta ziarivka dosrata a iste spektrum vyzaruje aj v oblasti UV. sak to ze je modra, uz znaci ze svieti na okraji viditelneho spektra a mozno cast ide aj za.

v prvom rade ta poziadam o slusnejsie vyjadrovanie ...

aj keby ta ziarivka svietila v UV spektre, tak hlbsie nez jednotky cm do vody sa UV ziarenie nedostane. voda ho totiz velmi ucinne potlaca. to je aj dovod preco sa uv sterilizatory robia ako prietokove s tenkou vstvou pretekajucej vody (radovo 5mm) a do akva sa nesvieti priamo. bolo by to neucinne.

ako som uz spominal, aj toto bolo riesene v temach o sterilizatoroch. treba si najprv precitat dostupne zdroje a az potom sa pytat.
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: osvetlenie zabija?

Odoslaťod Gajduso » 17 Sep 2005 12:24 pm

ako som uz spominal, aj toto bolo riesene v temach o sterilizatoroch. treba si najprv precitat dostupne zdroje a az potom sa pytat.[/quote]

nenapadlo ma citat vsetky clanky v ktorych sa pise o UV pretoze som si nekupil UV ale normalnu modru ziarivku ale aj tak ti dakujem takze teraz som si isty ze ziarivka moje rybky nezabija

dakujem
Obrázok používateľa
Gajduso
 
Príspevky: 67
Obrázky: 2
Založený: 21 Feb 2005 12:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: osvetlenie zabija?

Odoslaťod azet » 17 Sep 2005 12:25 pm

gajduso, pokial si pridal alebo vymenil ziarivku, zvysil si aj intenzitu osvetlenia. to moze posobit na ryby stresujuco. nenapisal si, ake ryby tam mas. ale chulostivejsie ryby mozu pri zvysenom strese ochoriet, resp. uhynut. negativne posobia samozrejme aj ostatne faktory, pokial je v akvarku zla kvalita vody, prerybnenost, zla kombinacia ryb, malo rastlin resp. ukrytov, atd. to vsetko rybu stresuje a oslabuje. musis sa postarat o to, aby sa ryby v akvarku citili dobre.
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba


Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.