Vyhrievací kábel



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Vyhrievací kábel

Odoslaťod Pštros » 21 Sep 2005 14:36 pm

Kupil som akva ( 430 l ) a chcel by som ho zariadit tak, aby som nemusel neskor lutovat svoje kroky.
Preto sa zaujimam o moznosti pouzit vyhrievanie prostrednictvom "podlahoveho vykurovania" :wink: a neviem najst nejake thready, kde by sa to uz preberalo.
Takze:
1. Je to vobec lepsie, ako klasika? (Rataj v knihe tvrdi, ze hej)
2. kolko Watov (byvam v bytovke) a chcem tam mat tak 24-26 °C.
3. kde zohnat, alebo radsej spravit? (v akva shope maju len 50W)
4. ak spravit, ako? (nemate nejaku schemu, navod)?

Vdaka.
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Reklama

Re: Vyhrievací kábel

Odoslaťod joko » 21 Sep 2005 14:52 pm

Uz sa o tom tu pisalo dost, treba pouzit viac rozlicnych slov na vyhladavanie. Inac si myslim, a podla mna prevlada aj taky nazor ze to nieje vobec prirodzene ani pre rybky ale skor nie pre rastliny. Co nieje prirodzene, to nebude dobre fungovat. Rastliny su zvyknute na rozdiel teploty pocas dna, niektore viac, niektore menej. Ale urcite niesu zvyknute na teple korene a ohrev od spodu. Mozno tie iba, ktore rastu pri vulkanoch :-) Takze ja to vobec neodporucam.
Ono to bol hit aj pri vykurovani v bytoch a pod. ale upustilo sa od toho. Aj ked sa to este pouziva niekde, nikdy nie na komplet barak, byt, ale len ciastocne. Aj ked je to trochu o inom, ale chcel som naznacit tu neprirodzenost.
Dalej by som ratal aj s inou biokultrou pri dne potom, ine procesy, ine podmienky a mozno ine bakterie, alebo iny pomer bakterii a pod., pri inych teplotach. Vsetko ma svoj ucel, tak ze aj to, ze dno je o nieco chladniesie ako voda. Respektive nema skoro ziadne vykivy oproti vode.
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Vyhrievací kábel

Odoslaťod Pštros » 21 Sep 2005 14:59 pm

ja somár, teraz som jednu tému našiel.
Ozaj som použil nesprávnu kombináciu pri vyhľadávaní...
aj z tej témy to vazerá, že je väčšina ľudí proti.
Ja som to našiel v Ratajovej knihe o rastlinách, kde sa píše, žeto zabezpečí lepší obeh vody v dne (asi je pravda, že ide o nejaké doplnkové kúrenie, pričom voda je vyhrievaná klasicky)...
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: Vyhrievací kábel

Odoslaťod joko » 21 Sep 2005 16:31 pm

Pštros napísal:Ja som to našiel v Ratajovej knihe o rastlinách, kde sa píše, žeto zabezpečí lepší obeh vody v dne (asi je pravda, že ide o nejaké doplnkové kúrenie, pričom voda je vyhrievaná klasicky)...

Myslim ze sa to pise v starsich knihach, treba pozriet prve vidanie kedy vyslo.
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Vyhrievací kábel

Odoslaťod tienik » 22 Sep 2005 09:12 am

Technicky vzaté, nie je tam viac menej žiadny rozdiel. Pri normalnom ohrievači ma dno presne tu istu teplotu ako voda tak 15 cm nad nim. Takze vacsina rastlin ma listi a korene v tej istej teplote. Rozdiel je v tom, ze klasický ohrievač dosahuje na povrchu dosť značnu teplotu ( skušané na suchu) a vyhriecací kábel pri rovnakom výkone má ovela väčší povrch, takže rozloženie výkonu a tým aj teploty je iné. Kábel aj po niekolkých minútach zapnutia na suchu sa dá udržať v rukách.
Pre tu srandu som raz meral ako to je s teplotou v ustalenom stave s ohrievačom a káblom. Takže pri meraní po 24h to bolo s teplotou dna a vody rovnaké v oboch prípadoch. Pravdaže iné to može byť pri nejakých náhlych zmenách teploty, ale v ustálenom stave je to viac menej jedno.
tienik
 
Príspevky: 55
Založený: 12 Máj 2005 09:43 am

Re: Vyhrievací kábel

Odoslaťod Raviolka » 22 Sep 2005 13:57 pm

joko napísal:Inac si myslim, a podla mna prevlada aj taky nazor ze to nieje vobec prirodzene ani pre rybky ale skor nie pre rastliny. Co nieje prirodzene, to nebude dobre fungovat.
Podle mě naopak převládá názor, že do "hi-tech akvária" (taky se nazývá "optimum aquarium" atd. - prostě akvárium, kde nešetříme a chceme dopřát rostlinám i rybám po technické stránce to nej) vytápění v substrátu patří. Já osobně bych si do nového akvária topný kabel dala - ne proto, že jsem přesvědčená o jeho výhodách, ale spíš ze zvědavosti. Určitě bych se ale nebála, že tím rostlinám uškodím.

Názory jsou protichůdné a pravděpodobně neexistuje důkaz, že je substrátové vyhřívání lepší nebo horší. Pak nezbývá než se opřít o zkušenosti jiných - doporučuju velmi obsáhlý článek (autorem je George Booth, další diskuse a názory jsou přímo na Kribu):
http://aquaticconcepts.thekrib.com/Articles/PAM_Substrate.htm
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Aku Wataž

Odoslaťod divad33 » 10 Dec 2010 09:14 am

Caute :) Chcel by som sa vas opytat aku wataž vyhrievacieho kabla by ste odporucali do 400l akva.Ja sa rozhodujem medzi vykonom 40w alebo 50w.cital som ze ked sa rozhodujete medzi dvoma watazami mali by ste zvolit vzdy tu s mensou watazov cize v mojom pripade 40w.Na tomto fore som vsak zasa cital ze odporucate 60w :shock: .Tak prosim pomozte aku wataz tam mam teda dat :?: :?: :?: Vopred VELKA VDAKA :kiss:
divad33
 
Príspevky: 81
Založený: 07 Jan 2010 21:17 pm

Re: Aku Wataž

Odoslaťod Gogi » 10 Dec 2010 10:11 am

ja som zil v tom ze kolko litrov tolko watovy ohrievac, u vyhrievacieho kabla staci tak malo?
Obrázok používateľa
Gogi
 
Príspevky: 204
Obrázky: 46
Založený: 28 Júl 2009 16:30 pm
Bydlisko: TT

Re: Aku Wataž

Odoslaťod divad33 » 10 Dec 2010 10:17 am

urcite.400w by ti pozabijalo vsetko
divad33
 
Príspevky: 81
Založený: 07 Jan 2010 21:17 pm

Re: Vyhrievací kábel

Odoslaťod divad33 » 10 Dec 2010 21:48 pm

Vyhrievanie dna rastlinam urcite neskodi :!: Iba ak tak pomaha.Ja rozhodne niesom proti vyhrievaniu dna!Samozrejme kazdy hovori nieco ine ako som sa s tym stretol aj na tomto fore.Myslim si ze jednoznacnu odpoved nenajdes nikdy lebo kazdy bude mat odlisny nazor.Toto bol len moj nazor :wink:
divad33
 
Príspevky: 81
Založený: 07 Jan 2010 21:17 pm

Re: Vyhrievací kábel

Odoslaťod Milan666 » 11 Dec 2010 19:03 pm

Myslím, že po takom čase už asi na to prišli, vid dátum
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Vyhrievací kábel

Odoslaťod divad33 » 11 Dec 2010 23:00 pm

AHA :lol: :lol: :D :lol: :mrgreen: Na to som sa nepozeral :mrgreen: :lol: :lol: :mrgreen:
divad33
 
Príspevky: 81
Založený: 07 Jan 2010 21:17 pm

Re: Vyhrievací kábel

Odoslaťod Milan666 » 12 Dec 2010 09:57 am

aspoň sme si zlepšili náladu
Obrázok používateľa
Milan666
 
Príspevky: 7983
Obrázky: 39
Založený: 13 Apr 2007 12:10 pm
Bydlisko: Spišská Nová Ves

Re: Vyhrievací kábel

Odoslaťod divad33 » 12 Dec 2010 11:00 am

To hej :D
divad33
 
Príspevky: 81
Založený: 07 Jan 2010 21:17 pm

Re: Vyhrievací kábel

Odoslaťod pha » 12 Dec 2010 11:06 am

Ahoj divad.
Tak ste si pokecali a teraz ku kablom. Aku znacku kabla mas? Vsetko ok? Kolko ho mas uz v prevadzke?
Diki.
Obrázok používateľa
pha
 
Príspevky: 816
Obrázky: 39
Založený: 17 Aug 2009 21:04 pm


Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.