doba aplikacie CO2



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

doba aplikacie CO2

Odoslaťod Ejo_KE » 30 Aug 2005 14:21 pm

Mozno hlupa otazka ale radsej sa spytam ako pridem o ryby...
Chystam sa pouzit CO2 z kvasnic ... mam 200l akva...
niekto zastavuje co2 na noc no z kvasnic si to koli tlaku neviem predstavit a zas na druhej strane pustat to do bytu by nebolo moc vonave.... takze ty co kvasite ako to riesite ?

PS: ak ma niekto 200l akva a kvasi prosim nech mi napise svoj pomer prisad...
Diki moc ... EjO...
Obrázok používateľa
Ejo_KE
 
Príspevky: 38
Obrázky: 34
Založený: 24 Dec 2004 16:35 pm
Bydlisko: Kosice KVP

Reklama

Re: doba aplikacie CO2

Odoslaťod xDodox » 30 Aug 2005 14:23 pm

Čo tak si prečítať toto - Co2 - výroba pomocou kvasníc.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: doba aplikacie CO2

Odoslaťod Bobo5 » 30 Aug 2005 15:36 pm

Ja mam 175l akva a CO2 z kvasnic pouzivam nepretrzite.takze ziadne vypinanie na noc.Ale pozor, rastliny v noci dychaju O2.Tak aby si si nezadusil osadenstvo.(Hlavne pri velkom pocte rastlin). Moj "recept": 1,5l PET flasa, 300g cukru a stvrtka kvasnic.Vsetko zmiesat vo vlaznej vode a do hodinky by to malo frcat. Mne to vydrzi 4-5 tyzdnov.
Kazdopadne na tuto temu tu najdes vela prispevkov. :)
Obrázok používateľa
Bobo5
 
Príspevky: 18
Založený: 23 Máj 2005 19:23 pm
Bydlisko: Dubnica nad Vahom

Re: doba aplikacie CO2

Odoslaťod Ejo_KE » 11 Sep 2005 11:24 am

ja viem ze tu najdem vela prispevkov niesom tulpas :) ale nikde som nepostrehol pomer prisad na priblizne 200l akva po dalsie co je to stvrtka kvasnic.... ake kvasnice teda viem ze drozdie ale predava sa vseliake balenie... je susene a ne v tych kockach... a stvrtka je asi kolko cajovich L ? alebo napis kolko gramove balenie myslis .... cize tym padom akk pouzivam CO2 v noci treba dost vzduchovat... myslim ze toto by problem nebol.... diki moc ...EjO...
Obrázok používateľa
Ejo_KE
 
Príspevky: 38
Obrázky: 34
Založený: 24 Dec 2004 16:35 pm
Bydlisko: Kosice KVP

Re: doba aplikacie CO2

Odoslaťod Dragon » 11 Sep 2005 11:53 am

Tym vzduchovanim by si znova CO2 stratil.. Vzduch by ti vyhnal CO2 z akvarka, takze radsej by som CO2 na noc vyberal. Rastlinky ktore prijimaju CO2 cez den a maju dostatok svetla, tak dobre okyslicia vodu, cize ak to na noc vyberes, kyslik by mal byt a neprides zbytocne o CO2 ktory si tam pocas dna "nasadil" A smrad? Daj tu hadicku s kamienkom z akva do inej nadoby - ja pouzivam maly pohar na zavaranie, ktory mam strceny za akvarkom, vecer len prehodim a je to.. Ale nicim ju "nezaskrcuj" ani nic podobne, lebo az potom by si ucitil smrad.. nechaj to volne bublat v noci v tom pohari...

Pomer kvasnic a cukru si myslim, ze skoro kazdy ma iny.. Jeden pouziva tak, druhy tak. Kvasnicami sa mysli to male balenie, ktore dostanes hocikde kupit za 1-3 Sk. Jedna tretina alebo stvrtina vies co je a cukru tam mozes dat tak ako napisal Bobo5. Das viac cukru - malo by to dlhsie bublat, das menej, bude to bublat kratsie. Je to uplne jedno a casom sam zistis ako ti to vyhovuje najviac. Aj ja som tu prezeral cele forum kvoli CO2 (a dost som sa o tom dozvedel), no nakoniec som sam zistil spravny pomer.
Obrázok používateľa
Dragon
 
Príspevky: 87
Založený: 06 Aug 2005 12:52 pm
Bydlisko: Hlohovec/Bratislava

Re: doba aplikacie CO2

Odoslaťod pierro » 11 Sep 2005 21:52 pm

Pomer si zistíš časom sám. ide o to aby si dosiahol to, že za celý deň bublania ti PH neklesne pod (dajme tomu) 6,5 a balenie ti vydrží cca 4 dni. ja pri 63l. akva to mam takto: pollitrova flasa, 1/2 drozdia, 3/4 hrnčeka (cca 3decového) kryš. cukru a asi do polovice flaše teplej vody. 1. deň začnem okolo obeda (1. deň je reakcia najsilnejšia tak aj rýchlo klesá PH), 2.deň nechám celý a na 3. deň ráno dolejem trochu teplej vody aby som to trochu reštartoval. 4 deň okolo obeda začínam odznova.
Na noc to normálne vyberám von a žiaden smrad som nepostrehol.
Obrázok používateľa
pierro
 
Príspevky: 147
Obrázky: 4
Založený: 08 Aug 2005 17:10 pm
Bydlisko: Zvolen

Re: doba aplikacie CO2

Odoslaťod Bobo5 » 11 Sep 2005 22:06 pm

Kvasnice som myslel presne tie, ako napisal Dragon.Kocka cca za 3-4Sk. Moj postreh je taky, ze cim menej kvasnic, tym pomalsia a teda aj dlhsia reakcia. Kvasi vlastne cukor,t.z. viac cukru, dlhsia doba kvasenia. Kvasnice su v podstate "spustac" reakcie :)
Obrázok používateľa
Bobo5
 
Príspevky: 18
Založený: 23 Máj 2005 19:23 pm
Bydlisko: Dubnica nad Vahom

Re: doba aplikacie CO2

Odoslaťod Dexter » 12 Sep 2005 07:03 am

pierro napísal:Pomer si zistíš časom sám. ide o to aby si dosiahol to, že za celý deň bublania ti PH neklesne pod (dajme tomu) 6,5 a balenie ti vydrží cca 4 dni. ja pri 63l. akva to mam takto: pollitrova flasa, 1/2 drozdia, 3/4 hrnčeka (cca 3decového) kryš. cukru a asi do polovice flaše teplej vody. 1. deň začnem okolo obeda (1. deň je reakcia najsilnejšia tak aj rýchlo klesá PH), 2.deň nechám celý a na 3. deň ráno dolejem trochu teplej vody aby som to trochu reštartoval. 4 deň okolo obeda začínam odznova.
Na noc to normálne vyberám von a žiaden smrad som nepostrehol.

Hm... zaujimave. Mam akvarko podobneho rozmeru, tak to vyskusam. Ale nie je to trocha unavne, kazde styri dni robit novu "zmes"? Inak mne predavacka v obchode hovorila, ze taketo nieco staci aplikovat raz za 2 tyzdne, ze to nemusi ist stale. Co je na tom pravdy?
Obrázok používateľa
Dexter
 
Príspevky: 439
Obrázky: 15
Založený: 23 Aug 2005 10:47 am
Bydlisko: Nitra

Re: doba aplikacie CO2

Odoslaťod jacik » 12 Sep 2005 09:31 am

pierro, vydrz 4 dni je prilis malo. mne osobne co2 vydrzalo bez problemov vzdy 2-3 tyzdne.

cele tajomstvo tkvie v spravnom pomere cukru a kvasnic a v dostatocnom mnozstve vody. prestuduj si http://www.akva.sk/viewtopic.php?p=20188
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: doba aplikacie CO2

Odoslaťod jocai » 12 Sep 2005 18:35 pm

CO2 púšťam do akva stále, deň-noc. Mám 480 l akva a používam 1,5 l fľašu, cca. 1 kávovú lyžičku kvasníc a 2 dcl cukru. A na radu jedného akvaristu som do konca hadičky, čo je ponerená v akva napchal cigaretový filter a už cca. 2 týždeň mi idú jemnučké bublinky. Je to lepšie ako prevzdušňovací kamienok.
Obrázok používateľa
jocai
 
Príspevky: 96
Obrázky: 9
Založený: 13 Jún 2005 18:07 pm
Bydlisko: Ša?a

Re: doba aplikacie CO2

Odoslaťod pierro » 24 Sep 2005 12:03 pm

jacik napísal:pierro, vydrz 4 dni je prilis malo. mne osobne co2 vydrzalo bez problemov vzdy 2-3 tyzdne.


jacik máš pravdu. trochu som porozmýšlal a prišiel som na toto:
1. treba hadičku dávať na noc do vody - 2l fľaša je ok. (čítal som to niekde, že ak nie je cez noc vo vode, veľmi rýchlo to uniká)
2. niekto tu písal, že na koniec hadičky dáva namiesto vzduch. kameňa cigaretový filter - je to vážne 100%né!!! úplný "prach" :!:

takto som si predĺžil dobu bublania z 4 dní na 2 týždne.
Obrázok používateľa
pierro
 
Príspevky: 147
Obrázky: 4
Založený: 08 Aug 2005 17:10 pm
Bydlisko: Zvolen

Re: doba aplikacie CO2

Odoslaťod Dragon » 24 Sep 2005 12:26 pm

jocai napísal:A na radu jedného akvaristu som do konca hadičky, čo je ponerená v akva napchal cigaretový filter a už cca. 2 týždeň mi idú jemnučké bublinky.


Cigaretovy filter je jednoznacne super, ja som ho tiez napchal do hadicky, len som ho tam nedal cely, lebo to tam bolo az prilis napchate, a tak ako tam bol, tak ten koniec hadicky aj s tym filtrom je dobre odstrihnut, nech tam zostane len asi 0.5 cm filtra.
Vysledok je 100%. Najmensie bublinky ake som doteraz videl :)
Obrázok používateľa
Dragon
 
Príspevky: 87
Založený: 06 Aug 2005 12:52 pm
Bydlisko: Hlohovec/Bratislava

Re: doba aplikacie CO2

Odoslaťod johhhny » 27 Sep 2005 17:56 pm

Ja pridavam CO2 z bomby cely den a pH sa mi este pod 6,5 nedostalo ani rano. Akva ma 470 l, husto osadene a pohyb hladiny minimalny. Rastliny rastu pekne a ryby su v pohode.
Obrázok používateľa
johhhny
 
Príspevky: 250
Obrázky: 18
Založený: 07 Nov 2003 00:18 am
Bydlisko: Myjava, prechodne BA

Re: doba aplikacie CO2

Odoslaťod xitanaf » 06 Okt 2005 18:52 pm

Ja pridávam CO2 s tlakovej flaše a ako reaktor používam zariadenie s čerpadlom. Reaktor bol pripojený na tie isté hodiny ako osvetlenie a pri vypnutí sa zastavil prietok vody a co2 proste okamžite vybublalo cez komoru čerpadla na hladinu. Ale!!! všimol som si, že to nebol dobrý nápad pretože cez noc sa všetok CO2 z vody vytratil a pH sa z večerných 6.7 vyšplhalo do rána na 7.4. Reaktoru tak trvalo zase celý den aby túto stratu dohnal. Teraz pridávam CO2 nepretržite, akurát som znížil dávkovanie. Ráno sú hodnoty pH 6,6 naobed 6,8 a večer 6,7. A ešte jedna vec, mám kH 9 a podľa tabulky by som nemal mať pH nižšie ako 7 ale doteraz som nespozoroval ani náznak otravy CO2!
Obrázok používateľa
xitanaf
 
Príspevky: 365
Obrázky: 19
Založený: 07 Sep 2005 16:26 pm
Bydlisko: Bratislava - Nové mesto

Re: doba aplikacie CO2

Odoslaťod kenny » 06 Okt 2005 19:17 pm

nazdar. ja si zakladam nove 128 l akvarko. budem tam mat uplne nove rastlinky ktore som objednaval cez akvaristiku za nemale peniaze tak by som nebol rad keby mi to uhynulo. tak citam kadejake fora, a rozhodol som sa ze by som skusil tie kvasnice. a tak ma napada... co keby som to v noci nevybral ale iba priskrtil hadicku?? nemal by som s tym take problemy a ani smrad... co myslite????
Obrázok používateľa
kenny
 
Príspevky: 383
Obrázky: 27
Založený: 15 Jan 2005 00:45 am
Bydlisko: NLS 14 B.Bystrica

Re: doba aplikacie CO2

Odoslaťod 18Roddick18 » 06 Okt 2005 19:41 pm

keny len neskusaj zabranit uniku co 2 z flase lebo potom uvidis aku ranu to urobi nahromadi sa ti tam a nastane velky tlak to je co2:-)
18Roddick18
 
Príspevky: 8
Obrázky: 20
Založený: 30 Aug 2005 21:16 pm
Bydlisko: Trebišov

Re: doba aplikacie CO2

Odoslaťod jim » 06 Okt 2005 19:44 pm

kenny napísal:nazdar. ja si zakladam nove 128 l akvarko. budem tam mat uplne nove rastlinky ktore som objednaval cez akvaristiku za nemale peniaze tak by som nebol rad keby mi to uhynulo. tak citam kadejake fora, a rozhodol som sa ze by som skusil tie kvasnice. a tak ma napada... co keby som to v noci nevybral ale iba priskrtil hadicku?? nemal by som s tym take problemy a ani smrad... co myslite????


Ja som tiž nejaké dva dni na noc hadičku len priškrtil...ale nikdy viac!....Ono v tej fľaši vznikol obrovský tlak a mohlo by to kludne aj vybuchnúť. A len potom by bol riadny smrad :D
Stačí keď na noc hadičku iba vyberieš a dáš do nejakej nádoby s vodou (najlepšie do vysokej fľaše) aby sa ti príliš nezmenšil tlak.
Obrázok používateľa
jim
 
Príspevky: 207
Obrázky: 33
Založený: 15 Jan 2005 22:35 pm
Bydlisko: Martin (teraz UK)

Re: doba aplikacie CO2

Odoslaťod kenny » 06 Okt 2005 21:09 pm

to by akoze roztrhlo aj umelohmotnu flasu co vydrzi niekolko atmosfer??? za 8-10 hodin to je realne??? to sa mi nechce verit :shock:
Obrázok používateľa
kenny
 
Príspevky: 383
Obrázky: 27
Založený: 15 Jan 2005 00:45 am
Bydlisko: NLS 14 B.Bystrica

Re: doba aplikacie CO2

Odoslaťod Igypop » 07 Okt 2005 08:07 am

kenny napísal:to by akoze roztrhlo aj umelohmotnu flasu co vydrzi niekolko atmosfer??? za 8-10 hodin to je realne??? to sa mi nechce verit :shock:


Mne zatiaľ iba vyrazilo hadičku z rozdvojky, keď som to na noc zavrel, ale niekomu to už ruplo celé...
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: doba aplikacie CO2

Odoslaťod koki » 07 Okt 2005 09:49 am

Nie je to celkom pravda s tym tlakom. Davkujem CO2 do 180 ml zvona, inak je hadicka z flase priskrtena vzdy, aby to zbytocne neunikalo. Vecer naplnim zvon a zavriem, rano to iste a ked pridem z prace znova... No problem! Netreba to vsak prehanat s koktailom: v 2l flasi mam jedno cele drozdie + 1 lyzicu cukru + 0,5l vody. Ked sa prestava produkovat CO2, dosypem dalsiu lyzicu cukru a fungujem dalej. Podstane je mat dostatocny priestor na hromadenie CO2 - teda zvysnych 1,5 l :idea: Inak to mam tiez urobene cez rozdvojku do vzduchovacieho kamena, aby som ho v pripade potreby rychlejsie doplnil do akva (pre 33l akva mi staci max. 15 min, nikdy nejdem pod 6,5 PH).
Obrázok používateľa
koki
 
Príspevky: 108
Obrázky: 22
Založený: 12 Aug 2005 15:30 pm
Bydlisko: Košice //::Pavol:://

Re: doba aplikacie CO2

Odoslaťod Raviolka » 12 Okt 2005 16:17 pm

xitanaf napísal:A ešte jedna vec, mám kH 9 a podľa tabulky by som nemal mať pH nižšie ako 7 ale doteraz som nespozoroval ani náznak otravy CO2!
Zkusil jsi změřit pK a KH u vstupní vody (dobře odstáté)? Pokud ti výsledek ukazuje, že máš víc CO2 než asi 5 mg/l, tak se na tabulku nemůžeš spolehnout - KH totiž měří kromě hydrogenuhličitanů i další látky. Bohužel dost častý jev, třeba pro Bratislavu platí, že Tillmanova tabulka je nepoužitelná :x
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: doba aplikacie CO2

Odoslaťod Dexter » 12 Okt 2005 16:27 pm

Raviolka napísal:
xitanaf napísal:A ešte jedna vec, mám kH 9 a podľa tabulky by som nemal mať pH nižšie ako 7 ale doteraz som nespozoroval ani náznak otravy CO2!
Zkusil jsi změřit pK a KH u vstupní vody (dobře odstáté)? Pokud ti výsledek ukazuje, že máš víc CO2 než asi 5 mg/l, tak se na tabulku nemůžeš spolehnout - KH totiž měří kromě hydrogenuhličitanů i další látky. Bohužel dost častý jev, třeba pro Bratislavu platí, že Tillmanova tabulka je nepoužitelná :x


U dlhodobych CO2 testov (trebars od SERY) je to ale ine nie? Na tie sa da spolahnut?
Obrázok používateľa
Dexter
 
Príspevky: 439
Obrázky: 15
Založený: 23 Aug 2005 10:47 am
Bydlisko: Nitra

Re: doba aplikacie CO2

Odoslaťod danielt » 12 Okt 2005 18:44 pm

xitanaf napísal:Ja pridávam CO2 s tlakovej flaše a ako reaktor používam zariadenie s čerpadlom. Reaktor bol pripojený na tie isté hodiny ako osvetlenie a pri vypnutí sa zastavil prietok vody a co2 proste okamžite vybublalo cez komoru čerpadla na hladinu. Ale!!! všimol som si, že to nebol dobrý nápad pretože cez noc sa všetok CO2 z vody vytratil a pH sa z večerných 6.7 vyšplhalo do rána na 7.4. Reaktoru tak trvalo zase celý den aby túto stratu dohnal. Teraz pridávam CO2 nepretržite, akurát som znížil dávkovanie. Ráno sú hodnoty pH 6,6 naobed 6,8 a večer 6,7. A ešte jedna vec, mám kH 9 a podľa tabulky by som nemal mať pH nižšie ako 7 ale doteraz som nespozoroval ani náznak otravy CO2!


Tento stav ktorý popisuješ mám aj ja. Pokiaľ som pridával CO2 cez prevzdušňovací kamienok, Ph sa pohybovalo okolo 7.0. Asi týždeň používam reaktor - čerpadlo zn. Ferplast http://www.ferplast.it/en/pagina_4459.html V noci CO2 a reaktor vypínam cez spínacie hodiny. Dnes keď som meral Ph skoro som sa zhrozil. Podľa Ratajovho testu som mal 7.4, podľa Sery skoro 8.0. Mám otázku. Aký typ reaktoru používaš a koľko bubliniek CO2 púšťaš do spomínaného zariadenia? Máš k tomu buble counter? Uhličitanová tvrdosť bola aj je stabilne 7 až 8 st.
Obrázok používateľa
danielt
 
Príspevky: 84
Obrázky: 27
Založený: 27 Máj 2005 19:11 pm
Bydlisko: Prešov, Trenčín

Re: doba aplikacie CO2

Odoslaťod Raviolka » 13 Okt 2005 12:09 pm

Dexter napísal:U dlhodobych CO2 testov (trebars od SERY) je to ale ine nie? Na tie sa da spolahnut?
Ne, to je pořád to samé. Jediným řešením jsou testy měřící přímo CO2 (ne ty dlouhodobé).
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Ďalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.