Čadičový štrk



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Čadičový štrk

Odoslaťod Pštros » 28 Sep 2005 13:41 pm

Chcel by som zistiť, či niekto z vás nemá skúsenosti s týmto materiálom.
Je úplne čierny, ale neviem, či je bezpečný chemicky (v jednom príspevku som tu našiel, že nie je isté, či čadič neuvoľňuje do vody kovy) a tiež, či nemá príliš ostré hrany.
Za ďalšie je dosť drahý, a nechcem investovať neuvážene.
Ďakujem za odpovede.

Uvítal by som nejaké foto, kde je použitý, lebo neviem, či to nebude až prehnane tmavé...
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Reklama

Re: Čadičový štrk

Odoslaťod Raviolka » 28 Sep 2005 15:18 pm

Asi ti moc nepomůžu, protože fotografie nemám a ani s jistotou říct, že čedičová drť neovlivňuje chemismus vody, bych si zdaleka netroufla. Použila jsem tenhle materiál dvakrát. Poprvé hrubší zrnitost (cca 4-8 mm) do velkého akvária s americkými cichlidami a s rostlinami - tam je pořád už asi 5 let a žádné problémy s ním nejsou. Podruhé jsem ho dala do miniakvária, zrnitost cca 3-4 mm, ale velmi brzo jsem ho vyměnila za říční písek - nerada bych, aby se pancéřníčci poranili jen kvůli tomu, že se mi líbí tmavé dno :?
Určitě bych se nebála toho, že bude dno příliš tmavé... čím tmavší, tím lepší (i když to je věc osobního vskusu, píšu svůj pohled na věc :wink: ) Já už bych si čedičovou drť do akvária nedala, má moc negativ a dneska už jsou k sehnání jiné substráty s tmavou barvou. Takže bych volila buď říční písek, nebo bych si připlatila za barvu a vylepšené vlastnosti pro akvaristiku.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Čadičový štrk

Odoslaťod xitanaf » 28 Sep 2005 15:20 pm

A kde to chceš využiť??? Pokial sa nechystáš vytvoriť biotop amazonského kyslého jazera alebo samostatnú nádrž s neonkami velké úplatnenie nevidím
Obrázok používateľa
xitanaf
 
Príspevky: 365
Obrázky: 19
Založený: 07 Sep 2005 16:26 pm
Bydlisko: Bratislava - Nové mesto

Re: Čadičový štrk

Odoslaťod Majdo » 28 Sep 2005 16:10 pm

To Pstros:
viewtopic.php?t=2861

Obrázok
No problem :wink:
Obrázok používateľa
Majdo
 
Príspevky: 92
Obrázky: 15
Založený: 26 Sep 2003 09:01 am
Bydlisko: Nova Dubnica

Re: Čadičový štrk

Odoslaťod Pštros » 28 Sep 2005 20:52 pm

ďakujem za odpovede, zatiaľ to vyzerá skôr negatívne, nakoľko chcem rastlinkové akva a mám aj zopár dnových rybiek, ktorých sa nemôžem zbaviť (žena je na nich zaťažená :D) . Taktiež nechcem, aby bol príliš ťažký, podľa mňa by to mohlo negatívne ovplyvniť podmienky pre rastlinky (ak jeď Majdové akva vyzerá nádherne... )
Ešte doplňujúca otázka. Môj zámer je zatiaľ použiť naspodok štrk, ktorý mám teraz v 130-tke a navrch a ku sklu som chcel dať niečo tmavé. Šlo by to aj napr. so štrkom typu AQUACLAY ground? Jednak je moje dno už zabehnuté a potom...potrebujem cca 60l štrku a kupovať také množstvo tých drahých špeci vecičiek asi nezvládnem.
Ďakujem za každú radu.
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: Čadičový štrk

Odoslaťod XP » 28 Sep 2005 22:26 pm

Na skusku som kupil tu cadicovu drt z toho Zootrade, balik 5kg, a dal som ho do novozalozeneho 60l akvarka, je trochu sivej farby. Predavana zrnitost je trosku vyssia ako deklarovana tipoval by som to na 2-5mm cca, a urcite tento typ strku ziadnemu panciernickovi neublizi. V tom 60l akvarku mam len neonky na predaj a nejake krevetky ,rastlinky som tam nesadil len v kosickoch ich tam mam, ale vyzera to vcelku velmi putavo to dno. Akonahle som nasypal strk a dal ako pozadie tmavomodru foliu, rybky sa ihned vyfarbili a vyzeraju uzasne :) kazdemu prajem pohlad na 140 pravych neoniek v malickom akvarku...uzasne. Oki ale abyx sa nerozkecaval, nafotil som ten strk foto je asi s bleskom cize je svetlejsi na obrazku, v akvarku vyzera naozaj dobre. Doporucujem.
Link na foto: http://www.pmdd.sk/fotorastlin/cadicovy-strk800_600.jpg
Link na predaj: http://www.shop.akva.sk/product_info.ph ... cts_id=275
Obrázok používateľa
XP
 
Príspevky: 218
Obrázky: 34
Založený: 20 Okt 2004 02:01 am
Bydlisko: Kosice

Re: Čadičový štrk

Odoslaťod Pštros » 28 Sep 2005 23:17 pm

ešte jedna maličkosť, na ktorú som zabudol...:cry:
mám akva s pozadím z polystirénu (presne toto):
Obrázok
a v kombinácii s tým pozadím by asi čierny štrk vyzeral trochu neprirodzene...:?
Pozadia sa zatiaľ nechcem vzdať, ale keby to vyzeralo blbo, tak asi pojde von.
Alebo sa dá nejako prefarbiť na tmavší odtieň???

...alebo by možno lepšie k pozadiu pasoval ten aquaclay... neviem, ale chcel by som to poriešiť čo najlepšie...
ďakujem za odpovede 8)
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: Čadičový štrk

Odoslaťod Raviolka » 29 Sep 2005 12:43 pm

XP napísal:kazdemu prajem pohlad na 140 pravych neoniek v malickom akvarku...uzasne
140 neónek v 60 l? Ten pohled by mě asi moc nenadchnul :(

Pštros: máš pravdu, k tomu pozadí by černý štěrk moc nešel... ale zase pokud bude akvárium hodné zarostlé, tak ani dno, ani pozadí nebudou moc vidět :wink: Jestli chceš co nejlepší řešení, tak bych si čedič určitě nevybrala. Nasypat navrch aquaclay by šlo, sice se k němu nedostanou kořeny rostliny, ale bude to lepší než čedič. Aquaclay aspoň zůstane na povrchu, díky tomu že je tak lehký. Možná by stál za zvážení i jiný materiál; ADA, Dennerle a další firmy vyrábějí různé substráty v tmavých barvách, takže by akvárium nemuselo být do červena. Samozřejmě, všechny jsou drahé a u nás je budeš těžko shánět :?
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Čadičový štrk

Odoslaťod gordi » 29 Sep 2005 13:13 pm

Neviem ci to tu patri ale je to velmi zle ak som v novom akva pouzil stare ratajove dno na to jemny strk 2-4mm a na uplne vrchnu najhrubsiu vrstvu 4-10mm riecny strk ? Bude to pre rastliny ok ?
Obrázok používateľa
gordi
 
Príspevky: 36
Obrázky: 18
Založený: 01 Júl 2005 16:50 pm
Bydlisko: Košice

Re: Čadičový štrk

Odoslaťod Pštros » 04 Okt 2005 16:14 pm

Počujte, vie niekto kde je možné zohnať nejaký pekný substrát (okrem čadiča a akadamy) a za aké ceny?
Potreboval by som 20-30 litrov pekného hnedého až čierneho štrku vhodného pre rastlinkové akva, hlavne aby bol chemicky stabilný , nebol príliš ostrý a ťažký?
Dá sa niečo také kúpiť niekde v KE, alebo BA?
Alebo to niekto vie doviezť zo zahraničia?

Lebo nakoniec to vyzerá, e budem odkázaný na Ratajové nové dno...
...som si myslel, že dačo určite zoženiem...
:cry:
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: Čadičový štrk

Odoslaťod Milos Gnida » 04 Okt 2005 19:00 pm

pštros co povies na tento a tento a este detail :o
s tou ostrostou to nieje az take zle , istu dobu som mal v akva aj panciernikov a nebadal som ze by ich to oskieralo , sadi sa do neho perfektne , je stabilny a o jeho krase netreba debatovat :wink: a myslim ze aj cena je prijatelna . Mimochodom malo by sa jednat o obsidian /sopecne sklo/
Milos Gnida
 
Príspevky: 154
Obrázky: 33
Založený: 28 Jan 2005 18:08 pm
Bydlisko: Bánovce nad Bebravou

Re: Čadičový štrk

Odoslaťod jim » 04 Okt 2005 19:09 pm

Milos Gnida napísal:pštros co povies na tento a tento a este detail :o
s tou ostrostou to nieje az take zle , istu dobu som mal v akva aj panciernikov a nebadal som ze by ich to oskieralo , sadi sa do neho perfektne , je stabilny a o jeho krase netreba debatovat :wink: a myslim ze aj cena je prijatelna . Mimochodom malo by sa jednat o obsidian /sopecne sklo/


Miloš, a povedz mi, kde sa dá bežne zohnať obsidian? Hm? Zisťoval som na nete čo to ten obsidian vlastne je, a dočítal som sa že je to polodrahokam a používa sa normálne na výrobu šperkov :oops: Tak neviem či tá cena je za bežných okolností prijatelná...
Obrázok používateľa
jim
 
Príspevky: 207
Obrázky: 33
Založený: 15 Jan 2005 22:35 pm
Bydlisko: Martin (teraz UK)

Re: Čadičový štrk

Odoslaťod Pštros » 04 Okt 2005 19:26 pm

Milos Gnida napísal:pštros co povies na tento a tento a este detail :o
s tou ostrostou to nieje az take zle , istu dobu som mal v akva aj panciernikov a nebadal som ze by ich to oskieralo , sadi sa do neho perfektne , je stabilny a o jeho krase netreba debatovat :wink: a myslim ze aj cena je prijatelna . Mimochodom malo by sa jednat o obsidian /sopecne sklo/


v akva to vyzerá super.
aká je to zrnitosť a kde a za koľko by sa to dalo zohnať?
Obrázok používateľa
Pštros
 
Príspevky: 845
Obrázky: 23
Založený: 08 Mar 2004 09:37 am
Bydlisko: Kežmarok

Re: Čadičový štrk

Odoslaťod Milos Gnida » 04 Okt 2005 22:35 pm

pštros -jim
kulko tam pise "substrát som kúpil v KN v predajni Royaldog. 5kg balenie 100,- sk. obchodník to vozí z maďarska...
ten moj ma frakciu 2-3 mm , polodrahokam to moze byt ale zrejme na sperky sa pouziva mozno neaka ina sorta ako je tato drt alebo ze by som mal v akva hotovy poklad a predajca netusi co predava :?: :lol:
Milos Gnida
 
Príspevky: 154
Obrázky: 33
Založený: 28 Jan 2005 18:08 pm
Bydlisko: Bánovce nad Bebravou

Re: Čadičový štrk

Odoslaťod gangboy » 17 Aug 2010 19:53 pm

cierny strk mi pripada taky umely a tak som sa rozhodol pre cadic, ibaze tak to vyzera, ze momentalne je nedostatkovym tovarom v slovenskych akvashopoch. Neviete este odkial by sa dal zohnat??
Obrázok používateľa
gangboy
 
Príspevky: 29
Obrázky: 10
Založený: 10 Jún 2010 10:07 am
Bydlisko: Poprad

Re: Čadičový štrk

Odoslaťod ASUSKO » 18 Aug 2010 16:55 pm

xitanaf napísal:A kde to chceš využiť??? Pokial sa nechystáš vytvoriť biotop amazonského kyslého jazera alebo samostatnú nádrž s neonkami velké úplatnenie nevidím



mam na teba otazku ja sa snazim zalozit biotop amazons a tvoj nazor na substrat ma zaujal .. ty vravis ze tento strk je pre nu vhodny :?: a ako vizneje potom tento substrat pre biotop Amazoons pridam i prilohu neni to sice čadič ale
Akvaristický štrk GRANIT
Prílohy
granit_strk.jpg
granit_strk.jpg (25.37 KiB) Zobrazená 15311 krát
Obrázok používateľa
ASUSKO
 
Príspevky: 705
Obrázky: 12
Založený: 27 Mar 2010 00:50 am

Re: Čadičový štrk

Odoslaťod sandman » 15 Jan 2013 12:05 pm

mám v pláne si do akvária kúpiť čadičový štrk - konkrétne asi tento :
http://akvaland.sk/substraty-a-dekoraci ... 8-7kg.html

máte s ním nejaké skúsenosti ? pozitívne - negatívne ?
primárne ma zaujíma ako na to reagujú rastlinky a dnové ryby, prípadne či neovplyvňuje chémiu vody. Bolo to spomínané síce už aj v tejto téme, ale k tej chémii sa nikto nevyjadril a skúseností rastliny/ryby nikdy nieje dosť :)

samozrejme mám v pláne pod tento štrk nasypať aj nejaký výživný substrát.
Obrázok používateľa
sandman
 
Príspevky: 17
Založený: 02 Jan 2013 15:45 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Čadičový štrk

Odoslaťod Snoopy » 15 Jan 2013 12:22 pm

pre "dnové ryby" nieje vraj vhodný, kvoli ostrejším hranám (poranenie rybiek)
Obrázok používateľa
Snoopy
 
Príspevky: 1091
Obrázky: 6
Založený: 25 Okt 2011 11:16 am
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Čadičový štrk

Odoslaťod Giftzahn » 15 Jan 2013 12:43 pm

njn, cadicovy strk je dost ostry ... a je uplne nevhodny pre benticke rybky = dnove rybky = napr. panciernicky .... si fuziky na nom "odrapu" a chytia tak akurat plesen a potom :dead: .... cize pokial chces panciernickov tak by si sa mal poobhliadnut po "jemnom" substratne... ak chces cierny/tmavy napr. Dennerle Nano Kies - cierny ...alebo fajnovy substrat ADA Amazoniu, BorneoWild, Shirakura ... celkom fajn je tiez strk RiverSand od Rataja .... ten najjemnejsi ...tento je vsak skor smerom do "sediva" ... tieto su napr. aj pre panciernicky "bezpecne" .... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Čadičový štrk

Odoslaťod martin_s » 15 Jan 2013 13:45 pm

Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am


Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.