Pseudotropheus - odchov mladych



Všetko okolo cichlíd z jazier Malawi, Tanganika, Victoria....

Pseudotropheus - odchov mladych

Odoslaťod osnica » 28 Sep 2005 23:02 pm

Ahojte vsetci,

Nepovazujem sa za skuseneho akvaristu, kedze popri praci sa nestiham akvaristike venovat tolko kolko by som sa chcel, ale ked sme doma naposledy cez vikend cistili velke akvarium s malawi cichlidami, vsimol som si ze jedna samica, myslim ze je to pseudotropheus zebra (vyzera takto: http://www.akvariumas.lt/uzsklandos/2002_12/pseudotropheus_zebra_800x600.jpg), nosi v ustach mlade. :)

Tak som jeden vecer studoval tunajsie fora, a nakoniec som sa rozhodol ze by stalo za pokus ich odchovat aj ked neviem ci mam velke sance. Odchytili sme samicu do asi 25l akvaria, pokusil som sa to riesit tak ako som sa tu docital ze sme ryby nechali spat a potom ked boli ospale ju ulovit, ale ako som rychlo zistil v akvavriu s dekoraciou somm nemal sancu. Ryby z urkytov skratka nevyliezli. Nakoniec sme ju vylovili az po odstraneni najvacsich ukrytov.

Momentalne je asi druhy den v tom 25l akvariu, ale mam pocit ze je stale dost vystresovana, cez den tak normalne plava po akvariu, ale rano a vecer ked zbada pohyb v miestnosti tak sa dost strhne. V povodnom akvariu bola myslim kludnejsia.

Ukludni sa casom, alebo potrebuje skor nejaku skrysu? Momentalne v akvariu je len dno z jemneho krem. strku a malicky vnutorny filter, ktory ale robi pomerne silny prud - aspon sa mi zda. V noci si v rohu akvaria vyhlbila dokonca jamku az po dno (je tam len tenka vrstva toho strku).

Bohuzial netusim ako dlho ich uz ma, tak ani neviem kedy cakat ich vypustenie, ale dufam ze sa aspon nieco podari. Musim na to stale mysliet = som nervozny este aj ked som v praci. :)

Tak dakujem vopred za akekolvek info + rady, a drzte tej rybke palce.

rado
Obrázok používateľa
osnica
 
Príspevky: 91
Obrázky: 9
Založený: 31 Máj 2004 00:12 am
Bydlisko: Dolný Kubín

Reklama

Re: Pseudotropheus - odchov mladych

Odoslaťod skala » 29 Sep 2005 08:36 am

nuz nieco na ukludnenie potrebuju. uz len preto, aby "chranila" mlade, potomstvo. Staci jej kokos, ak nemas, nejaky kamen. Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Pseudotropheus - odchov mladych

Odoslaťod osnica » 29 Sep 2005 08:38 am

Ahoj Skala, diky za odpoved aj za fotky, skusim dnes nieco zohnat, potom sa pripadne ozvem ako sa to vyvija.
Obrázok používateľa
osnica
 
Príspevky: 91
Obrázky: 9
Založený: 31 Máj 2004 00:12 am
Bydlisko: Dolný Kubín

Re: Pseudotropheus - odchov mladych

Odoslaťod osnica » 01 Okt 2005 12:43 pm

Predvcerom (vo stvrtok 29.9.) som jej tam "nainstaloval" kusok dreva ktory vytvara taky obluk, vyzera byt stale dost placha ale myslim ze jej to dost pomohlo, vacsinu casu travi tam a nesnazi sa uz uniknut z akvaria.

Este sa opytam - nebude prudenie z vnutorneho filtra prilis silne - neodnesie/nevtiahne mlade ked ich pripadne (ak to vsetko vyjde) vypusti? Je to najmensi atman f300 (2.5W / do 30l).

Diky este raz!
rado
Obrázok používateľa
osnica
 
Príspevky: 91
Obrázky: 9
Založený: 31 Máj 2004 00:12 am
Bydlisko: Dolný Kubín

Re: Pseudotropheus - odchov mladych

Odoslaťod osnica » 01 Okt 2005 17:36 pm

Dnes som jej na chvilku vypol filter a doobeda som si cez plece vsimol ze na chvilku vzdy vypusti a znovu chyti jednu malicku rybku. Neskor poobede uz som videl 2 male rybky schovane v sparach kuska dreva ktory maju v akvariu, takze sa k nim ani nedostala.

Nakoniec vecer uz jedno mlada plavalo popri dne, chvilami sadlo na dno a oddychovalo, a ked sa ho pokusala znovu chytit samicka tak odplavalo ako raketa o par centimetrov dalej (je to normalne chovanie?)

Tie male rybky (ta jedna ktora plavala mala asi 8mm-1cm) su ako maly zazrak, dufam ze vydrzia. :) :) :)
Obrázok používateľa
osnica
 
Príspevky: 91
Obrázky: 9
Založený: 31 Máj 2004 00:12 am
Bydlisko: Dolný Kubín

Re: Pseudotropheus - odchov mladych

Odoslaťod skala » 03 Okt 2005 10:20 am

filter ryby zvladnu. ze mlade unikaju mame je casom normalne. ked ich bude vonku - volne v akvariu viac, samicku daj naspat k dospelym a mlade zacni krmit
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Pseudotropheus - odchov mladych

Odoslaťod osnica » 03 Okt 2005 21:32 pm

Ahoj Skala este raz dik za rady, tie mlade su nakoniec 3 kusy, uz aj plavaju a krmia sa (skusal som drvene granule a mrazeny cyklop). Skusil som ich dnes odfotit, nie je to bohvieco bolo to cez lupu a na ISO 800 ale prikladam.

Opytam sa este na teplotu, momentalne maju asi 26 - 26.5 stupna je to OK alebo ma byt vyssia/nizsia?

Fotky:
Obrázok Obrázok
Obrázok používateľa
osnica
 
Príspevky: 91
Obrázky: 9
Založený: 31 Máj 2004 00:12 am
Bydlisko: Dolný Kubín

Re: Pseudotropheus - odchov mladych

Odoslaťod skala » 04 Okt 2005 10:28 am

teplota moze ostat kludne. ak mas termostat je to fajn, ale nemusi byt. kazdopadne nenechavaj dlho vetrat izbu studenym vzduchom. nemusis si s tym robit starosti. malym je cyklop fajn, tak mesiac nebudu az tak zrat, ale potom sa rozplavaju viac a budu zivsie.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Pseudotropheus - odchov mladych

Odoslaťod osnica » 04 Okt 2005 20:27 pm

Je to ohrievac s termostatom takze by to malo byt OK, a v tejto miestnosti velmi nevetrame lebo sa nam tu cochvila uplne rozpadnu okna - uz potrebuju vymenu.

Horsie je ze dnes vecer nam jedna uhynula takze mame uz len dve. A voec netusim co mohlo byt pricinou. Nasiel som ju len nehybne lezat na dne bez nejakych vonkajsich znamok problemov.

Ach ach.
Obrázok používateľa
osnica
 
Príspevky: 91
Obrázky: 9
Založený: 31 Máj 2004 00:12 am
Bydlisko: Dolný Kubín

Re: Pseudotropheus - odchov mladych

Odoslaťod osnica » 04 Okt 2005 22:49 pm

Teraz vecer uz po zhasnuti svetla som si vsimol ze aj dalsia plava divne - plava akoby lezala na boku a chvilu zase normalne, a obcas dosadne na dno a oddychuje. Tak neviem ci to do rana zvladne. Skusil som vypnut filter nech nemusi plavat proti prudu, no neviem. :(
Obrázok používateľa
osnica
 
Príspevky: 91
Obrázky: 9
Založený: 31 Máj 2004 00:12 am
Bydlisko: Dolný Kubín

Re: Pseudotropheus - odchov mladych

Odoslaťod skala » 05 Okt 2005 09:46 am

osnica, to sa da zvladat. filtrom to ale asi nebude. nemozu byt hladne? kludne tam mozes mat iba vzduchovaci kamen, alebo hadicku na motorcek zapichnutu, filter tam netreba.
neklesaj na duchu
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Pseudotropheus - odchov mladych

Odoslaťod osnica » 18 Okt 2005 22:23 pm

skala napísal:neklesaj na duchu


No, tak teraz "2 tyzdne po" som uz doklesal na duchu, a mozem zreferovat, ze vsetky 3 male rybky to uz maju za sebou. Druhy den totiz neprezili ani zvysne dve, a mal som z toho tyzden poriadnu depku, takze sa mi o tom ani nechcelo pisat. :cry:

Hladne by vtedy hadam nemali byt, snazil som sa ich krmit 3x denne, aj ked neviem to povedat na isto, kedze som predtym mlade rybky nikdy neskusal odchovat.

Skor mam obavu ze to bolo asi sposobene nejakou zmenou chemie vody, alebo niecim podobnym. Kedze som predtym nadrz na odchov nemal tak som urychlene zakladal male akvarium, snazil som sa dodrzat rady z for na akva.sk aj inych stranok (voda bola z povodneho akvaria, molitan vo filtry ciastocne tiez, atd). Predpokladam ale ze to muselo byt nieco taketo.

Po case (uz po uhyne) sa na hladine totiz spravil suvisly biely povlak - ked som ho odstranoval tak sa cast z neho dostala do vody ako malilinke chumaciky, ale ten co som dostal von bol cisto biely. Nejaky zapach som necitil, ale pravda je ze mam uz 3 dni poriadnu nadchu. Este som si vsimol aj to, ze na plastovych castiach ohrievaca (hlavica a povrch prisaviek) bol asi pol milimetra hruby zlty povlak.

Mam skusit niecim premerat tu vodu? Nadrz by som asi mal nechat tak aj s vodou, aby v pripade ze bude znova prilezitost som ju mohol pouzit uz ako zabehnutu na pripadny odchov?

Este raz dakujem za vsetku podporu aj ked mi to tentokrat nevyslo...

rado
Obrázok používateľa
osnica
 
Príspevky: 91
Obrázky: 9
Založený: 31 Máj 2004 00:12 am
Bydlisko: Dolný Kubín

Re: Pseudotropheus - odchov mladych

Odoslaťod skala » 19 Okt 2005 08:45 am

osnica, po 1. to ze to akvarko bolo uplne nove je jeden faktor
2. tych rybiciek bolo malo, co samo o sebe im neprospelo, a hovori nieco o tom, ze pravdepodobne neboli na svet tak dobre pripravene.

nechaj si v akvarku stale vodu, a ked budes mat kotnu samicu, supnes si ju tam, a uvidis ze ti tam vrhne drobizg a ti tam neskor aj podrastie
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava


Naspäť na Africké cichlidy

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.