Uhyn diskusov



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Uhyn diskusov

Odoslaťod Bob » 17 Okt 2005 10:49 am

V sobotu som do akvaobchodu odniesol 15ks cca. 7cm velkych diskusov Pigeon blood. O dve hodiny mi volali aby som prisiel, ze pat ryb uhynulo :shock: Dost ma to zaskocilo, pretoze ryby boli zdrave, cule a nikdy neboli chore! Predajna je na tej istej ulici kde byvam, takze vodu mame tu istu. Vzal som este pre istotu merak na vodivost a zmeral som vodu v akva, kde boli ryby zo sacka vypustene. V sacku bola vodivost 220 mikrosiemensov a v akva 1300. Oni do akvarii preventivne davaju sol a ta vodivost zvysuje. Mohlo to byt sposobene osmotickym sokom? Ten sa stane, ked je ryba premiestnena z vody s vysokou vodivostou do vody s nizkou. Moze to byt aj opacne? Iny dovod v tom nevidim. V akva boli este tri ine tercovce, takze nejaka otrava by to nemala byt. Dnes rano mi volali, ze "odisli" dalsie sest pricom ryby u mna doma su vsetke v pohode. Co sa tyka vyrovnania tak v ramci dobrych vztahov som im polovicu penazi za tie pat uhynute vratil. Dnes mi volali, ze oni nebudu znasat dosledky, ze nech so pridem "vyrovnat" aj za tie sest. Ja sa snazim s kazdym vychadzat dobre, ale na druhej strane ja som im predal zdrave ryby, ktore som choval skoro pol roka a naklady na takyto chov nie su zanedbatelne.
Naposledy upravil Bob dňa 17 Okt 2005 11:12 am, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
Bob
 
Príspevky: 123
Obrázky: 128
Založený: 06 Apr 2004 10:51 am
Bydlisko: Michalovce

Reklama

Re: Uhyn diskusov

Odoslaťod majko » 17 Okt 2005 10:55 am

Len by ma zaujimalo ci ked od nich niekto nieco kupi a odide ci sa tiez vyrovnaju...
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Uhyn diskusov

Odoslaťod skala » 17 Okt 2005 11:27 am

Bob, to je velky skok. Ja by som im dal peniaze spat, ale dohovoril by som im do duse.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Uhyn diskusov

Odoslaťod milop » 17 Okt 2005 12:44 pm

Maslim, že si vyšiel v ustrety - 1/2 škody je od teba seriozna ponuka,
keď ty odideš z obchodu a na druhý deň sa vrátiš s mrtvými rybami asi ti nevratia ani tu 1/2 - aobchodné podmienky by mali byť pre obe strany vyvážené- rovnaké

oni mmohli byť stresované aj inač,
a čo teplota
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Uhyn diskusov

Odoslaťod Bob » 17 Okt 2005 12:51 pm

milop napísal: oni mmohli byť stresované aj inač,
a čo teplota

teplota je ok. Ja som ich drzal pri 29-30 oni tam mali 29 °C
Obrázok používateľa
Bob
 
Príspevky: 123
Obrázky: 128
Založený: 06 Apr 2004 10:51 am
Bydlisko: Michalovce

Re: Uhyn diskusov

Odoslaťod Ivans » 17 Okt 2005 13:53 pm

Bob napísal:O dve hodiny mi volali aby som prisiel, ze pat ryb uhynulo


bratu, nic by som im neplatil.....
ak ja kupujem ryby najprv si zmeram vodu v akej su a potok kam ich idem dat... PH, Teplota, Vodivost, NH3. ak voda nesedi treba ju upravit.
TY si doniesol zdrave ryby, oni si mali premerat ci ich voda koresponduje s Tvojou a potom ich tam mohli supnut. Ak maju vo vode 1300 simensov. tak sa cudujem ze tam nieco este plava..
TO nebaola tvoja chyba!!!!!!!!
Obrázok používateľa
Ivans
 
Príspevky: 110
Obrázky: 18
Založený: 26 Jan 2004 14:41 pm
Bydlisko: ZVOLEN

Re: Uhyn diskusov

Odoslaťod maxim » 17 Okt 2005 19:33 pm

6-nasobne zvysenie vodivosti by polozilo asi aj vola.Chyba je jednoznacne na strane obchodnika.Urcite by som im peniaze nevracal.Aj ked je to na tvojom zvazeni,ci si budes kazit dobre vztahy pre peniaze.
Obrázok používateľa
maxim
 
Príspevky: 36
Obrázky: 4
Založený: 08 Júl 2005 20:22 pm
Bydlisko: Zvolen

Re: Uhyn diskusov

Odoslaťod Bob » 18 Okt 2005 08:05 am

Kaslem na dobre vztahy :!: Ja som chybu neurobil. Tak ako pise Ivans. Ked si kupujem ryby teplota vody nie je jediny parameter, ktory treba premerat. Ja rybam preventivne nedavam nic. Ak su ryby dobre krmene v akva s dobrou filtraciou a pravidelnou (dennou) vymenou vody nemaju byt co chore. Chlapik prevadzkuje akvaristiku viac ako pat rokov a o vodivosti pocul po prvy krat. Hlavne ze ma v obchode kopec knih o chove ryb, ale bohuzial ho zaujima iba to, ze kolko na nich "trhne" Co sa tyka penazi tak som mu ich predal za smiesnych 80sk/ks, co ledva pokryje naklady na ich chov. Hlavny dovod preco ich chovam a odchovavam je ten, ze ma to bavi a nie aby som na tom iba "ryzoval" Ak sa staram o ryby pol roka a su v pohode a niekto ich znici za dve hodiny a este pi......, ze co su to za ryby tak mam dost!
Obrázok používateľa
Bob
 
Príspevky: 123
Obrázky: 128
Založený: 06 Apr 2004 10:51 am
Bydlisko: Michalovce

Re: Uhyn diskusov

Odoslaťod Silvester Valentin » 18 Okt 2005 21:19 pm

Bob napísal:Kaslem na dobre vztahy :!: Ja som chybu neurobil. Tak ako pise Ivans. Ked si kupujem ryby teplota vody nie je jediny parameter, ktory treba premerat. Ja rybam preventivne nedavam nic. Ak su ryby dobre krmene v akva s dobrou filtraciou a pravidelnou (dennou) vymenou vody nemaju byt co chore. Chlapik prevadzkuje akvaristiku viac ako pat rokov a o vodivosti pocul po prvy krat. Hlavne ze ma v obchode kopec knih o chove ryb, ale bohuzial ho zaujima iba to, ze kolko na nich "trhne" Co sa tyka penazi tak som mu ich predal za smiesnych 80sk/ks, co ledva pokryje naklady na ich chov. Hlavny dovod preco ich chovam a odchovavam je ten, ze ma to bavi a nie aby som na tom iba "ryzoval" Ak sa staram o ryby pol roka a su v pohode a niekto ich znici za dve hodiny a este pi......, ze co su to za ryby tak mam dost!


nehnevaj sa ale budem ti oponovat.ked sa v tom vyznas viac ako on mal si sa tiez opytat na parametre jeho vody.kedze si tak neurobil tak mas vinu z polovice ty. ja upravujem vodu tiez ale to neva.ak idem do obchodu dat rybky tak sa najprv dopredu opytam na vodu a az potom aklimatizujem moje na tie parametre. teplota vody je to posledne ta sa da velmi rychlo a jednoducho upravit. (z penazi by som mu dal len polovicu)
Obrázok používateľa
Silvester Valentin
 
Príspevky: 302
Obrázky: 13
Založený: 15 Máj 2005 09:56 am
Bydlisko: BA

Re: Uhyn diskusov

Odoslaťod maxim » 19 Okt 2005 09:41 am

Tak teraz oponujem ja.Prevzatim ryb preberas aj zodpovednost za ne.Ked si kupis ryby a odfajcis ich,pojdes si pytat peniaze spät?Ved to je uplne absurdne.Takemu biznismanovi len nasrat do ruk a nepustit tyzden k vode.
Obrázok používateľa
maxim
 
Príspevky: 36
Obrázky: 4
Založený: 08 Júl 2005 20:22 pm
Bydlisko: Zvolen

Re: Uhyn diskusov

Odoslaťod Silvester Valentin » 19 Okt 2005 19:00 pm

maxim napísal:Ked si kupis ryby a odfajcis ich,pojdes si pytat peniaze spät?Ved to je uplne absurdne.Takemu biznismanovi len nasrat do ruk a nepustit tyzden k vode.

heh to by bolo zaujimave a zaujimavejsia by bola aj 2 rocna zaruka. :idea:
pozri toto je dlha diskusia a sto ludi sto nazorov. poucil sa do buducnosti (na svoj ukor,samozrejme rybky si to odniesli tiez) a da si pozor. nikto z neba uceny nespadol,ale blbcov ako keby zhadzovali.tato tema je dobra aspon sa poucime vsetci
Obrázok používateľa
Silvester Valentin
 
Príspevky: 302
Obrázky: 13
Založený: 15 Máj 2005 09:56 am
Bydlisko: BA

Re: Uhyn diskusov

Odoslaťod jojkoba » 19 Okt 2005 19:39 pm

Uplne suhlasim z Maximom.
Obrázok používateľa
jojkoba
 
Príspevky: 16
Obrázky: 8
Založený: 15 Aug 2005 19:23 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Uhyn diskusov

Odoslaťod lum » 20 Okt 2005 09:37 am

Bobe, nic mu nedavej, alespon si da priste pozor a zacne parametry vody sledovat. Za chyby se plati, a neni duvod abys za jeho chybu platil ty. Na dobre vztahy se vykasli, urcite to neni jedina akvaristika v Michalovcich, ne?
Obrázok používateľa
lum
 
Príspevky: 34
Obrázky: 6
Založený: 04 Mar 2005 13:16 pm
Bydlisko: Olomouc

Re: Uhyn diskusov

Odoslaťod Silvester Valentin » 20 Okt 2005 21:26 pm

K tejto veci uz len jeden napad : nemali by obchodnici okrem latinskeho nazvu napisaneho fixkou na aqarku uvadzat aj parametre vody v ich obchode? Mozno by sa tak vyhnuli neskorsim nadavkam od menej skusenych akvaristov a popotahovani na webe. Ved nie je voda ako voda a ak si kupim rybky v inom meste nemusi byt rovnaka ako ju mam ja.
Obrázok používateľa
Silvester Valentin
 
Príspevky: 302
Obrázky: 13
Založený: 15 Máj 2005 09:56 am
Bydlisko: BA

Re: Uhyn diskusov

Odoslaťod Bob » 21 Okt 2005 09:13 am

Ano Silvester Valentin, mas pravdu! Nie je voda ako voda a o to tu ide. Ryby treba na inu vodu privyknut postupne. Hoci su parametre vody ine (nie extremne) ryby to zvladnu, ale treba to robit pomaly, aby sa na to ryby adaptovali a nie ich sokovat. V kazdej prirucke pre akvaristov zaciatocnikov je uvedene ako sa maju kupene ryby davat do akvaria. Vyrovnat teplotu a postune dolievat aj vodu, aby si ryby na novu vodu privykli a az potom vypustit. Ci nie?

Regulácia osmotického tlaku - udržiavanie rovnováhy solí stresovaných rýb

Regulácia hladiny solí je základom života. Štruktúra a funkcia bunky úzko súvisí s vodou a látok v nej rozpustených. Ryba používa značnú energiu na kontrolu zloženia vnútrobunkových a mimobunkových tekutín. U rýb táto osmoregulácia spotrebuje asi 25 - 50% celkového metabolického výdaja, čo je pravdepodobne najviac spomedzi živočíchov. Mechanizmus, ktorý ryby využívajú na udržiavanie rovnováhy solí je veľmi komplikovaný a extémne závislý na energii. Pretože účinnosť anaeróbneho energetického metabolizmu je iba na úrovni 1/10 energetického metabolizmu v prostredí bohatom na kyslík, energetická potreba pre osmoreguláciu tkanív nie je možná iba anaeróbnym energetickým metabolizmom. Rýchly pokles hladiny ATP v bunke spôsobuje spomalenie až zastavenie funkcie bunkových iónových púmp, ktoré regulujú pohyb solí cez bunkovú membránu. Prerušenie činnosti iónovej pumpy spôsobuje stratu rovnováhy iónov v bunke a dochádza k riziku smrti bunky a ryby.

Sladkovodné aj morské ryby trvalo čelia nutnosti iónovej a osmotickej regulácie. Sladkovodné ryby, ktorých koncentrácia iónov v tkanivách je omnoho vyššia ako vo vode, musia regulovať príjem a stratu vody cez priepustné epiteliálne tkanivá a močom. Tieto ryby produkujú veľké množstvo moču, ktorého denné množstvo tvorí 20% hmotnosti tela. Obličky rýb sú vysoko účinné v odstraňovaní vody z tela a sú takisto účinné aj v zadržiavaní solí v tele. Zatiaľ čo veľmi malé množstvo soli preniká do moču, väčšina osmoregulačných dejov sa zabezpečuje žiabrami. Sodík je hlavný ión tkanív. Transport sodíka cez bunkovú membránu je vysoko závislý na energii a umožňuje ho enzým Na/K-ATP-áza. Tento enzým sa nachádza v bunkovej membráne a využíva energiu, ktorú dodáva ATP na prenos sodíka jedným smerom cez bunkovú membránu. Draslík sa pohybuje opačným smerom. Tento proces umožňuje svalovú kontrakciu, poskytuje elektrochemický gradient potrebný na činnosť srdca a umožňuje prenos všetkých signálov v mozgu a nervoch. Väčšina osmoregulácie u rýb sa deje v žiabrach a funguje nasledovne: Čpavok sa tvorí ako odpadový produkt metabolizmu rýb. Keď sú ryby v pohybe, tvoria väčšie množstvo čpavku a ten sa musí vylúčiť z krvi. Na rozdiel od vyšších živočíchov, ryby nevylučujú čpavok močom. Čpavok a väčšina dusíkatých odpadných látok prestupuje cez membránu žiabier (asi 80 - 90%). Čpavok sa vymieňa pri prechode cez membránu žiabier za sodík. Takto sa znižuje množstvo čpavku v krvi a zvyšuje sa jeho koncentrácia v bunkách žiabier. Naopak, sodík prechádza z buniek žiabier do krvi. Aby sa nahradil sodík v bunkách žiabier a obnovila sa rovnováha solí, bunky žiabier vylúčia čpavok do vody a vymenia ho za sodík z vody. Podobným spôsobom sa vymieňajú chloridové ióny za bikarbonát. Pri dýchaní je vedľajší produkt CO2 a voda. Bikarbonát sa tvorí, keď CO2 z bunkového dýchania reaguje s vodou v bunke. Ryby nemôžu, na rozdiel od suchozemských živočíchov, vydýchnuť CO2 a miesto toho sa zlučuje s vodou a tvorí sa bikarbonátový ión. Chloridové ióny sa dostávajú do bunky a bikarbonát von z bunky do vody. Týmto spôsobom sa zamieňa vodík za sodík, čím sa napomáha kontrole pH krvi.

Tieto dva mechanizmy výmeny iónov sa nazývajú absorpcia a sekrécia a vyskytujú sa v dvoch typoch buniek žiabier, respiračných a chloridových. Chloridové bunky vylučujú soli, sú väčšie a vyvinutejšie u morských druhov rýb. Respiračné bunky, ktoré sú potrebné pre výmenu plynov, odstraňovanie dusíkatých odpadných produktov a udržiavanie acidobázickej rovnováhy, sú vyvinutejšie u sladkovodných rýb. Sú zásobované arteriálnou krvou a zabezpečujú výmenu sodíka a chloridov za čpavok a bikarbonát. Tieto procesy sú opäť vysoko závislé na prístupnosti energie. Ak nie je dostatok energie na fungovanie iónovej pumpy, nemôže dochádzať k ich výmene a voda "zaplaví" bunky difúziou a to spôsobí smrť rýb.
Obrázok používateľa
Bob
 
Príspevky: 123
Obrázky: 128
Založený: 06 Apr 2004 10:51 am
Bydlisko: Michalovce

Re: Uhyn diskusov

Odoslaťod milop » 21 Okt 2005 09:42 am

Bob : myslim, že by si mu to mal vytlačiť a pridať tu poznámku
"V kazdej prirucke pre akvaristov zaciatocnikov je uvedene ako sa maju kupene ryby davat do akvaria. Vyrovnat teplotu a postune dolievat aj vodu, aby si ryby na novu vodu privykli a az potom vypustit. Ci nie? "
a koniec debat o vracaní penez
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Uhyn diskusov

Odoslaťod Silvester Valentin » 21 Okt 2005 18:58 pm

Bob napísal: V kazdej prirucke pre akvaristov zaciatocnikov je uvedene ako sa maju kupene ryby davat do akvaria. Vyrovnat teplotu a postune dolievat aj vodu, aby si ryby na novu vodu privykli a az potom vypustit. Ci nie?

No a v mojej je pisane citujem:
Casto sa odporuca zmiesat trochu vody z nadrze s vodou vo vrecku aby si ryby postupne zvykli na zmenu chemizmu vody. Je to vsak povera pretoze ryba potrebuje niekolko dni kym sa celkom prisposobi takymto zmenam.
nechcem nikoho nabadat ze prechod z 13dgh na 17 ma trvat 3 dni ale v tvojom pripade to zmiesanie a nasledne vypusteni ryb hodinu po tom (ak to vobec chlapik spravil) bolo rovnako ucinne ako aspirin na mrtvicu.
Obrázok používateľa
Silvester Valentin
 
Príspevky: 302
Obrázky: 13
Založený: 15 Máj 2005 09:56 am
Bydlisko: BA


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.