Clanok o chovateloch raritnych ryb



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Clanok o chovateloch raritnych ryb

Odoslaťod leopold » 01 Dec 2005 16:38 pm

Ahoj, som novinar a rad by som spravil clanok o rybach a akvaristoch, ktori chovaju nejake raritky - napriklad pirane, nejake obrovske ryby a podobne.

Ak ma niekto tip alebo ochotu pomoct mi pri tomto clanku, budem rad.

Andrej Duricek, Novy cas nedela
leopold
 
Príspevky: 2
Založený: 01 Dec 2005 16:34 pm

Reklama

Re: Clanok o chovateloch raritnych ryb

Odoslaťod skala » 01 Dec 2005 17:04 pm

mily leopold, pirane nie su raritky. iste nie pre akvaristu. osobne, ked pocujem spojenie Novy cas, tak sa mi otvara noz v kabeli. zelam vela uspechov pri rozhodovani pisat pre niekoho ineho. :-))
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Clanok o chovateloch raritnych ryb

Odoslaťod gabriela » 01 Dec 2005 18:45 pm

Skalka neviem co mas proti novemu casu, ale tie "raritky" ma rozosmiali.
Ale zaroven aj chapem, koho by uz v novinkach zaujimala nejaka drobna nevyrazna rybycka, hoci by si ju mal jediny na slovensku. Najlepse sa predava ked je nieco velke farebne a ked uz, tak s pridavkom krvi.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Clanok o chovateloch raritnych ryb

Odoslaťod Silvester Valentin » 02 Dec 2005 00:00 am

skala napísal:zelam vela uspechov pri rozhodovani pisat pre niekoho ineho. :-))


ech a to si sa mohol zviditelnit mozno aj sponzorov zohnat ci sa len poriadne postazovat v najcitanejsom denniku na slovensku :cry:
Obrázok používateľa
Silvester Valentin
 
Príspevky: 302
Obrázky: 13
Založený: 15 Máj 2005 09:56 am
Bydlisko: BA

Re: Clanok o chovateloch raritnych ryb

Odoslaťod drda1 » 02 Dec 2005 08:01 am

Caute borci.
Nezahadzujte tuto prilezitost a skuste sa niekto zainteresovany k tomu slusne a vecne vyjadrit. Ja sa necitim byt kompetentny. :oops:
Kde je napisane, ze kolega novinar si to neda vysvetlit a ze nenapise clanok osvetovy, ktorym pouci aj sirsiu verejnost?
Kto nevyskusa, ten sa vysledok nedozvie.
Drda
drda1
 
Príspevky: 150
Obrázky: 1
Založený: 11 Feb 2003 08:29 am
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Clanok o chovateloch raritnych ryb

Odoslaťod skala » 02 Dec 2005 08:56 am

martin, kde je napisane??? to myslis vazne? keby aj Andrej Duricek napisal nieco slusne, normalne, sefovia mu to nedovolia zverejnit. ja som o tom presvedceny. okrem toho, neviem si dost dobre predstavit medzi tymi raritami, co su v tych novinach uverejnovane, clanok ktory by bol normalny, hanbil by som sa zan.

gabi, myslim ze je normalne pre cloveka ze je priebercivy. a ja si vyberam, ale urcite nie je Novy cas. keby aj neviem akym sposobom garantoval solidny clanok, nestojim o to. ma to pre mna taku zlu povest, ze mi to je ukradnute.
Naposledy upravil skala dňa 02 Dec 2005 08:58 am, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Clanok o chovateloch raritnych ryb

Odoslaťod glevo » 02 Dec 2005 08:57 am

Kde je napisane, ze kolega novinar si to neda vysvetlit a ze nenapise clanok osvetovy, ktorym pouci aj sirsiu verejnost?

nesranduj clovece...ty si asi este necital novy cas...co?
Obrázok používateľa
glevo
 
Príspevky: 106
Obrázky: 11
Založený: 04 Apr 2005 15:42 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Clanok o chovateloch raritnych ryb

Odoslaťod barky » 02 Dec 2005 09:03 am

Tak sa teda skusim k tomu vyjadrit aj ja.

Pojem raritna ryba je zjavne medzi neakvaristami a akvaristami vnimani inak - pre neakvaristu je to mozno pirana a nejaka obrovska ryba.... Zial pirane su uplne bezne a raritnou rybou sa naozaj nedaju oznacit, a pojem obrovska ryba mi naozaj nic nehovori.

Medzi akvaristami pojem raritna ryba znamena to ze takuto rybu v akvaristickych obchodoch urcite nenajdete, ma ju mozno jeden az dvaja akvaristi na slovensku, je mozno ohrozena v prirode, obtiazne sa rozmnozuje a podobne.

Pre niekoho je raritna ryba napr. Poecilia endleri - velmi drobna a krasne farebna zivorodka, ktora vo svojej vlasti - Venezuele je ohrozena. Pre niekoho su to napriklad este nepopisane panciernicky alebo L-kove sumce, pre vela ludi je napriklad stale raritna morska akvaristika, pre dalsich su raritne a v poslednej dobe modne sladkovodne krevetky, ktorych sa objavuje stale viac a viac atraktivnych druhov, pre mna osobne ako chovatela vystavnych gupiek su raritne niektore formy gupiek, ktore sa na slovensku ani v sirsom okoli nedaju zohnat.

Takze tazko povedat - kazdy akvarista ma nejaku inu, tu svoju raritnu rybu, po ktorej tuzi, alebo ju aj chova a nedari sa mu ju rozmnozit.

Takze je len naozaj na vas, ci chcete pisat clanok o nejakom mafianovi alebo vlastnikovi restauracie ktorym v akvariu plavaju pirane a obrovske ryby, alebo sa ponorite do problematiky naozaj hlbsie a skusite najst nejaku inu " raritnu" rybu alebo ineho vodneho zivociha...
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Clanok o chovateloch raritnych ryb

Odoslaťod e1 » 02 Dec 2005 09:57 am

Musim sa pridať k barkyho názoru. Iba by som ho rozšíril o jednu zaujímavú skupinu - ryby ktoré odvial čas. Ide o ryby, ktore sa ešte pred pár rokmi bežne chovali a dnes ich je problém zohnať.
e1
 
Príspevky: 106
Obrázky: 12
Založený: 23 Jan 2004 11:26 am
Bydlisko: Sered

Re: Clanok o chovateloch raritnych ryb

Odoslaťod leopold » 02 Dec 2005 10:47 am

No, viem, ze NC sa vela ludi boji, necakal som, ze aj akvaristi :-) Asi este nikto z vas necital nedelne vydanie - tam su ja ine clanky (tie pisem).
Takze skusim konkretnejsie. Sam som bol roky akvaristom:
- vtedy ma velmi zaujimali kaprozubky. Chova ich niekto z vas? Aj ikry skladuje v hline? Myslim, ze to by bbola taka raritka :-)
- Tiez morska akvaristika ma svoje casro, i ked je to zlozitejsie

Ak nemate chut alebo odvahu, nevadi. Aj tak vam dakujem za reakcie a prajem pravidelny prisun nitoviek.
leopold
 
Príspevky: 2
Založený: 01 Dec 2005 16:34 pm

Re: Clanok o chovateloch raritnych ryb

Odoslaťod barky » 02 Dec 2005 10:54 am

No mne chut ani odvaha nechyba - ale prvotny impulz musi prist do teba :-)

Kaprozubky osobne nechovam, par ludi ich tu ma, ale nerozmnzouje. Kazdopadne ikry sa po vytreti skladuju v raseline nie v hline.

Ale napadlo ma - co takto napisat clanok napriklad o klube chovatelov zivorodych ryb? Mozno by ludi zaujimalo ako sa napriklad s gupkami, platami, mecunmi sutazi, kde vsade sa usporaduvaju vystavy, ze existuju majstrovstva europy a podobne...
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Clanok o chovateloch raritnych ryb

Odoslaťod skala » 02 Dec 2005 11:02 am

leopolod prid na stretko, uvidis aka bude sranda. staci, ked budes sledovat. ak si dost sikovny, tak si aj tak mohol zistit, ze sa stretavame a prisiel by si. 20.12. Smichovska Perla, od 6 vecer.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Clanok o chovateloch raritnych ryb

Odoslaťod Dexter » 02 Dec 2005 13:44 pm

Tiez si myslim, ze najlepsie by bolo, keby si urobil predstvau na stretku. Ale Novy Cas? To je ako spravy TV JOJ v pisanej podobe. Vela obrazkov, malo textu - cisty bulvar pre unavenych ludi, ktori od svitu do mrku pracuju za nizky plat v podnikoch, ktore ich zdieraju, potom uz ani nemaju ani chut a ani cas citat mienkotvorne denniky, resp. clanky dlhsie ako 250 slov.

to barky: nejake velke ryby su v akvaristike napr.: Arapaima obrovska. V akvaristickych nadrziach sa chovaju iba mlade pretoze vo svojej domovine - amazonke dorastaju az 4,5 m !!! To je myslim aj pre leopolda zaujimave...
Obrázok používateľa
Dexter
 
Príspevky: 439
Obrázky: 15
Založený: 23 Aug 2005 10:47 am
Bydlisko: Nitra

Re: Clanok o chovateloch raritnych ryb

Odoslaťod Atilla » 02 Dec 2005 16:12 pm

skala idem ta podporit !apage satanas novy cas!
volas na stretko ten platok ? blaznis ? odfotia ta na wecku a hodia na titulku
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Clanok o chovateloch raritnych ryb

Odoslaťod skala » 02 Dec 2005 16:16 pm

atilla, myslel som na to. na nieco podobne ako hovoris. som na to pripraveny. nebudem viac prezradzat
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Clanok o chovateloch raritnych ryb

Odoslaťod barky » 02 Dec 2005 16:21 pm

Skala pride na stretko v tmavom obleku, s tmavou kravatou, bude mat so sebou diplomatku, bude sa tvarit strasne vazne a kazdy napoj bude pit so zdvihnutym malickom :-)
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Clanok o chovateloch raritnych ryb

Odoslaťod skala » 02 Dec 2005 16:24 pm

:-))))
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Clanok o chovateloch raritnych ryb

Odoslaťod viridis » 02 Dec 2005 21:38 pm

barky napísal:Skala pride na stretko v tmavom obleku, s tmavou kravatou, bude mat so sebou diplomatku, bude sa tvarit strasne vazne a kazdy napoj bude pit so zdvihnutym malickom :-)


... prostrednikom ? ;)

Novy Cas mozno je bulvarny platok.
Ale cita ho vela ludi a snahu napisat clanok o akvaristike vitam.
Skoro o kazdej rybe sa daju vypichnut nejake zaujimave "pikosky".

- Mrenky siamske spia na listoch alebo na dne.
- Panciernicky sa chodia 'napit' vzduchu.
- Labyrintky pri zakrytej hladine sa mozu udusit.
- Rozne dojimave pripady starostlivosti o mladata ...
- Aj z gonopodia u zivorodiek sa da vyrobit paralela na ludsky penis a hned to bude komercne zaujimavejsie ;) ;) ...

To su podla mna zaujimave veci aj pre neakvaristov.
Podla mna netreba podcenovat ani citatelov noveho casu.
viridis
 
Príspevky: 274
Obrázky: 13
Založený: 08 Nov 2002 10:26 am
Bydlisko: ZV

Re: Clanok o chovateloch raritnych ryb

Odoslaťod jacik » 03 Dec 2005 00:09 am

pan novinar sa vyjadril jasne uz v prvom prispevku - chce raritku.
uplne inac by samozrejme vyznela poziadavka o pomoc s clankom o akvaristike so zameranim napriklad na vyznam akvaristiky pri vychove deti.
lenze poziadavka je clanok o raritkach, a preto si myslim, ze dalsia debata o duchaplnom akvaristickom clanku v Novom Case je zbytocna.

ps, tak ci onak, clanok si zo zvedavosti rad precitam a dufam ze moj skepticky predpoklad nebude splneny :)
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Clanok o chovateloch raritnych ryb

Odoslaťod Dusana » 03 Dec 2005 20:47 pm

Chcete raritku? A viete o tom, ze podla jedneho mojho kolegu je nasa 12 cm mecunica mala, lebo vo svojom povodnom prostredi dorasta aj 2 - 3 metre? A je to aklimatizovana morska ryba!!!!! To je dost podivuhodne, nemyslite? Sikovna ryba ktora sa dokaze zmenit z morskej na sladkovodnu :lol: Podotykam ze dotycny kolega tiez sam choval kedysi rybicky...... Nepresvedcili ho ani stranky na internete ze mecune su proste sladkovodne ryby... :wink: :roll: Podla mna si take rybky clanok urcite zasluzia. O Novom Case sa nevyjadrujem, ja proste tak skaredo nehovorim aby som sa mohla vyjadrit :wink:
Obrázok používateľa
Dusana
 
Príspevky: 113
Obrázky: 6
Založený: 10 Jan 2005 16:15 pm
Bydlisko: Martin

Re: Clanok o chovateloch raritnych ryb

Odoslaťod Silvester Valentin » 04 Dec 2005 02:09 am

Leopold tak to mas uz jasne- raritky sme my a na stretko prid. Chodi tam dost skusenych chovatelov len tak pokecat. V najhorsom pripade prides o notes,pamatovu kartu do fotaku,diktafon a na pamiatku si odnesies binokularny hematom :-) .Ale hadam to tak zle nebude. Trapia nas ine veci tak pocuvaj a pripadne podpor inac zakazem zene NC kupovat.....Inac raritky su aj pestovatelia rastlin. Lebo sa o nich sa pise velmi malo. Akvaristika nie je len o rybkach
Obrázok používateľa
Silvester Valentin
 
Príspevky: 302
Obrázky: 13
Založený: 15 Máj 2005 09:56 am
Bydlisko: BA

Re: Clanok o chovateloch raritnych ryb

Odoslaťod Peter » 04 Dec 2005 14:12 pm

Nahodou mne sa paci, ze navstivil toto forum, paci sa mi ze uviedol meno aj noviny, pozdava sa mi nieco urobit take co by akvaristiku trochu spopularizovalo. On len naznacil, je na nas (vas) aby ste ho presvedicli co by mal napisat (vid prispevok barkyho - super). Volakedy som NC cital, teraz uz nie, ale fakt ho cita asi najviac ludi na Slovensku, mozno by sa to dalo v prospech akvaristiky zneuzit (napr. napravit kopec naivnych zaciatocnikov). Ako inak spopularizovat akvaristiku ako raritkami? Ludi, ktori sa akvaristike nevenuju, predsa nezaujimaju nase problemy s riasami, krmivom, rozdielmi medzi samcami a samickami a tehotnymi gupkami. Odborne casopisy citame len my a nas nie je az tak vela. Napokon na infcie o piranach v nasich riekach sme aj my vyuzili NC.
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: Clanok o chovateloch raritnych ryb

Odoslaťod emkac » 10 Dec 2005 00:10 am

Pripada mi to divne.
Nevidim ziaden dovod, preco by niekto skuseny nemohol danemu novinarovi pomoct.
Zhovadit cely NC je zvlastne. No a co ze je to bulvar.

Nahodou by ten clanok mohol byt pekny. Rozdelit ho do viacerych tem:
rybky drahe - tie v cene par tisic korun (napr. Hypancistrusov zebra, alebo ine L xyz)
rybky krasne - zopar ... - nieco farebne, mile, chutne :)
rybky ohrozene - napr. endlerky
rybky morske
A podobne.

Nahodou by to pre niekho mohla byt celkom pekna prezentacia.

Hm.

Najlepsie je nieco hned dopredu odsudit. Uz niekto z Vas cital nedelny NC a v nom clanok o akvaristike? Ze dopredu sudi.

emkac
emkac
 
Príspevky: 212
Obrázky: 26
Založený: 11 Jan 2005 13:43 pm

Re: Clanok o chovateloch raritnych ryb

Odoslaťod wild » 14 Dec 2005 09:13 am

zivorodky su fakt zvlastne ryby...si predstavte ze jedneho krasneho rana sa zo zeny stane chlap so vsetkym a vsade :? :shock:
cize tieto rybky dokazu menit svoje pohlavie :P cheli ste bulvar tak tu ho mate :roll: uz vidim tie palcove titulky...."narastol jej ......" :lol:
Obrázok používateľa
wild
 
Príspevky: 145
Obrázky: 1
Založený: 29 Nov 2005 23:58 pm
Bydlisko: Žilina

Ďalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.