Slachtenie ryb a ich mala odolnost voci chorobam!



Všetko okolo akvarijných rýb

Slachtenie ryb a ich mala odolnost voci chorobam!

Odoslaťod wild » 04 Dec 2005 14:44 pm

Skoro vsade sa bud docitate,ze pre zaciatocnika su vhodne zivorodky skalare a ine zname rybky...
Uz par zacinajucim akvaristom som pomahal so zariadovanim akvaria...nakupili si gupky platy atd.no proste rybky ktore im predavac doporucil pre ich lahky chov,lenze v dnesnej dobe vyslachtencov gupiek sa neda povedat,ze su to rybky vhodne pre zaciatocnikov,pretoze gupka spred 20 rokov bola odolnejsia omnoho viac ako tie nove formy co vidime v akvaristikach,preto si myslim,ze mnoho zacinajucich akvaristov ma hlavu v smutku ked sa im ani gupky nedari chovat.
Takisto to plati u inych zivorodiek,skalarov so zavojmi atd.
Jednemu akvaristovi som zariadil akvarium rybkami,ktore v knizkach su oznacovane ako narocne na chov....ale tomu chalanovi doteraz ani jedna rybka neskapala a verim,ze keby som mu tam teraz napustil gupky,ze do tyzdna nebude mat ani jednu...
tymto som chcel len odkazat zacinajucim akvaristom....vykaslite sa na gupky ktore maju nadherne farby,ale kupte si klasicku gupku (domodra telo a cerveny chvost)ktoru poznali uz prvy akvaristi,nekupujte rybky ktore maju slachtene zavojove plutvy(skalare,dania,mrenky,atd.)ale kupujte si rybky,ktore sa co najvernejsie podobaju tym co ziju vo volnej prirode 8)
a ja osobne ked vidim skalara zavojovej formy tak mi je az zle :(
Obrázok používateľa
wild
 
Príspevky: 145
Obrázky: 1
Založený: 29 Nov 2005 23:58 pm
Bydlisko: Žilina

Reklama

Re: Slachtenie ryb a ich mala odolnost voci chorobam!

Odoslaťod pierro » 04 Dec 2005 16:58 pm

Chcem podporiť old-schoolové tendencie Wilda. Som veľký fanúšik skalárov amazonských a pri pohľade na závojovú formu musím plakať. na druhej strane si uvedomujem, že každý má svoj vkus a šľachtenie takéhoto druhu určite dalo dosť námahy a výsledok potešil. ..ale nie v mojom akva! 8)
Obrázok používateľa
pierro
 
Príspevky: 147
Obrázky: 4
Založený: 08 Aug 2005 17:10 pm
Bydlisko: Zvolen

Re: Slachtenie ryb a ich mala odolnost voci chorobam!

Odoslaťod Tono Lackovič » 07 Dec 2005 21:52 pm

ano,so skalarmi suhlasim,takisto mi je zle,ked vidim panciernicka s dlhymi plutvami,paci sa mi klasicky skalar a suhlasim s tebou wild
Obrázok používateľa
Tono Lackovič
 
Príspevky: 156
Obrázky: 5
Založený: 18 Máj 2005 18:58 pm
Bydlisko: Veľká Lomnica, okes Kežmarok

Re: Slachtenie ryb a ich mala odolnost voci chorobam!

Odoslaťod barky » 08 Dec 2005 10:44 am

Kedze som sam chovatelom vysokoslachtenych gupiek, tak by som sa rad vyjadril k tejto teme:

Momentalne sa v obchodoch predavaju hlavne gupky z importu, ktore su odchovavane uplne v inych podmienkach, casto pod holym nebom niekde v singapure, alebo pod clonou antibiotik aby neochoreli a prave toto su ryby, ktore po zakupeni kapu vacsinou kazdemu ci uz zaciatocnikovi alebo aj skusenemu chovatelovi.

Mozem povedat, ze ryby, gupky nevynimajuc zo slovenskych chovov, taketo problemy nemaju. Takze casto sa staci v obchode spytat na povod ryb a az potom podla uvazenia nakupit.
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Slachtenie ryb a ich mala odolnost voci chorobam!

Odoslaťod lukáš » 08 Dec 2005 15:56 pm

Barky, v tom čo píšeš máš síce pravdu (importy nekvalitných rýb), bez debaty však treba súhlasiť s faktom, že čím prešľachtenejšia forma, tým nižšia somatická odolnosť (nevynímajúc ani najnenáročnejšie ryby ako gupky, či karasy).
Obrázok používateľa
lukáš
 
Príspevky: 218
Obrázky: 1
Založený: 07 Okt 2005 17:09 pm
Bydlisko: SC

Re: Slachtenie ryb a ich mala odolnost voci chorobam!

Odoslaťod Drobec » 09 Dec 2005 19:36 pm

Ahojte!Pani neviem kto z vas kolko ryb už odchoval,ale z vlasnej skusenosti musim oponovať z gupkami z dovozu je to važne tak,jednoducho su odchovane v inych podmienkach,ktoré sa tu malokomu podarí napodobniť,tak odchadzaju.Gupky ktoré su už z vlastneho chovu su už odolnejšie a neaký čas trva prispôsobenie sa našim podmienkam,ale už nemam žiadny problem a ustalilo sa to.Teraz ich odchovavam na 100-ky kusov mesačne.Tým som chcel len povedať že sa netreba vzdať po par neuspechoch,každy časom príde na kusok niečoho čo mu ulahči chov.
Obrázok používateľa
Drobec
 
Príspevky: 229
Obrázky: 13
Založený: 29 Sep 2004 19:59 pm
Bydlisko: Nove Zamky

Re: Slachtenie ryb a ich mala odolnost voci chorobam!

Odoslaťod barky » 12 Dec 2005 10:14 am

Drobec napísal:Teraz ich odchovavam na 100-ky kusov mesačne.


Mozes napisat ake formy chovas ?
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Slachtenie ryb a ich mala odolnost voci chorobam!

Odoslaťod SoRex » 12 Dec 2005 11:23 am

Drobec napísal:...Gupky ktoré su už z vlastneho chovu su už odolnejšie a neaký čas trva prispôsobenie sa našim podmienkam...

To je typické pro všechny živorodky. Dospělé kusy v jiné vodě (u jiného chovatele) nikdy nedosahují kvality svých potomků, kteří se už narodili v nových podmínkách. Chovatelé si proto pořizují raději velmi mladé ryby, nebo naopak vysoce gravidní samice.
To je obecný problém, který se nevztahuje jen na gupky z dovozu. I tady v Praze máme chovatele, kteří svoje špičkové výstavní ryby nemohou prodávat do akvaristik, protože změna vody je pro ně naprosto fatální.
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: Slachtenie ryb a ich mala odolnost voci chorobam!

Odoslaťod saki » 03 Mar 2006 15:19 pm

Mna uz viac krat napadlo, ze ked si niekto kupi rybky naraz tak su to asi surodenci. A ak sa mu mnozia v pribuzenskom pareni, mlade daruje, alebo preda a tak dalej - to musi kvalita potomkov degradovat ??????????
Obrázok používateľa
saki
 
Príspevky: 74
Obrázky: 3
Založený: 20 Dec 2005 18:53 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Slachtenie ryb a ich mala odolnost voci chorobam!

Odoslaťod MIMI » 03 Mar 2006 15:34 pm

saki napísal:Mna uz viac krat napadlo, ze ked si niekto kupi rybky naraz tak su to asi surodenci. A ak sa mu mnozia v pribuzenskom pareni, mlade daruje, alebo preda a tak dalej - to musi kvalita potomkov degradovat ??????????


Tak toto ma nenapadlo. Asi na tom nieco bude. Treba sa spytat odbornikov :D .
Obrázok používateľa
MIMI
 
Príspevky: 23
Obrázky: 3
Založený: 19 Jan 2006 17:52 pm
Bydlisko: PIESTANY

Re: Slachtenie ryb a ich mala odolnost voci chorobam!

Odoslaťod Drobec » 04 Mar 2006 21:02 pm

Ahojte!Tak na tom množeni sa madzi surodemcami,hm neviem,ale až tak strašne to neni.Vždy sa objavi par kuskov zhrbenych,ale to bude vada sposobena nie geneticky,ale napr.počtom mladat...ak sa mylim neva moj nazor ja s tym nemam neak obzvlašť problem zo 100 ks je možno jedna zdegenerovana a samozrejme sa može stať že budu mať ine sfarbenie,čiže sa prekrižia a možu byť menej odolne voči chorobam,ale nemusia.Na to musi prisť každy sam,preto je dobre svoje ryby poznať,sledovať a občas dokupiť novu krv ak chov čo je je nevyhovujuci,abo malo produktyvny....
Obrázok používateľa
Drobec
 
Príspevky: 229
Obrázky: 13
Založený: 29 Sep 2004 19:59 pm
Bydlisko: Nove Zamky

Re: Slachtenie ryb a ich mala odolnost voci chorobam!

Odoslaťod Michal Gnip » 04 Mar 2006 21:57 pm

Ja som tiez priaznivcom ako aj chovatelom gupiek.Nepohybujem sa v tom dlho.Gupky su veda sama o sebe a to mi date za pravdu,hlavne ty skuseni.Je mnoho variant a sfarbeni,je ich velmi vela.Co sa tyka krizenie medzi surodencami je to tak ako napisal Drobec.Zalezi aj na tom cim je samica pred porodom krmena.Ak ma dobru kondiciu je vacsia pravdepodobnost ze sa vam narodia zdrave rybycky.Preto odporucam vysokobielkovinove krmiva.
Obrázok používateľa
Michal Gnip
 
Príspevky: 197
Obrázky: 5
Založený: 27 Feb 2006 23:25 pm
Bydlisko: Osloboditelov 13, Humenne 06601

Re: Slachtenie ryb a ich mala odolnost voci chorobam!

Odoslaťod lukáš » 05 Mar 2006 01:27 am

Príbuzenské kríženie sa nemusí prejaviť len navonok odlišnou morfológiou alebo sfarbením. Rovnako sa môže podpísať aj na znížení odolnosti takýchto potomkov. Na šľachtenie sa využíva práve príbuzenské kríženie, aby sa požadované znaky udržali v štandardnej norme, takže to sčasti súvisí s nižšou vitalitou prešľachtených foriem. U rýb sa však negatívne vplyvy imbreedingu prejavia až po viacerých generáciách a aj to len v miernejšej forme. Naproti tomu u človeka stačia niekedy len 2- 3 generácie prevádzania nelegálnych sexuálnych praktík a už sa rodia deti s mentálnou retardáciou, hluchotou a pod.
Obrázok používateľa
lukáš
 
Príspevky: 218
Obrázky: 1
Založený: 07 Okt 2005 17:09 pm
Bydlisko: SC

Re: Slachtenie ryb a ich mala odolnost voci chorob

Odoslaťod SoRex » 05 Mar 2006 13:21 pm

Michal Gnip napísal:...Zalezi aj na tom cim je samica pred porodom krmena.Ak ma dobru kondiciu je vacsia pravdepodobnost ze sa vam narodia zdrave rybycky...

Nezáleží. Poecilidy jsou ovoviviparní, takže kvalita potomstva je dána v okamžiku oplození vajíčka. Důležitá je tedy kondice samice v období ovogeneze - tvorby vajíček. Velký, řekl bych rozhodující vliv na kvalitu potomstva má ovšem genetický základ jedinců.
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha


Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.