filter na 700l AQ



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

filter na 700l AQ

Odoslaťod Gajduso » 01 Jan 2006 23:27 pm

ahojte kolko budem potrebovat na 700l AQ filtracneho materialu :?: , alebo inak. Aky velky vnutorny filter mam spravit na 700l AQ ked chcem chovat tropheusov s poctom asi 50ks. A aky silne cerpadlo mi bude stacit. Kdesi som cital ze filter by mal za hodinu precerpat niekolko krat obejm AQ :) ale zasa ze biofilter by nemal mat velky prietok aby sa tam udrzali bakterie :? , tak teraz sa nejako neviem rozhodnut , ako filtracny material by som chcel pouzit keramiku a modry biomolitan len neviem kolko coho tak aby to nebolo malo a aby som zbytocne nepustal perie :roll:
dakujem za odpovede
Obrázok používateľa
Gajduso
 
Príspevky: 67
Obrázky: 2
Založený: 21 Feb 2005 12:45 pm
Bydlisko: Trnava

Reklama

Re: filter na 700l AQ

Odoslaťod Attila Szabó » 02 Jan 2006 07:41 am

Ahoj znova :)

Nuž, dám ti zopár pomoných myšlienok.
Ako vidím z príspevku, chceš si filter sám vyrobiť. Pre ten prípad ti odporúčam pozrieť si stránku Roberta Tomana (canart) www.aquaworld.szm.sk. On tam má popis výroby filtra pre nádrž s Tropheusmi.
Ja používam absolútnu špičku :) , EHEIM 2260. Tento filter má prietok 1900 l/hod., čo je presne to, čo potrebuješ pre tropheusy (2-3x objem akva za hod.) Objem filtračných hmôt je 19 litrov. Ja tam mám: na spodku hrubé vlákna od SERy, cca. v 5 cm výške, potom asi 10-12litrov keramických valčekov (ideálny je Siporax od SERy, ale tam pustíš perie :o ), potom nasledujú 2 vrstvy biomolitanu hrubšieho v celkovej výške cca. 10cm, potom 5cm výška jemného biomolitanu a na konci filtračná vata, aby sa filter zaplnil, tej už nie je veľa. Ten biomolitan je narezaný na mieru podľa priemeru filtra (on je ako vedro), kúpil som ho práve od Fuljera. Filtračný materiál od SERy ti viem zohnať lacno za veľkoobchodné ceny, ja to tiež tak kupujem od kamaráta.
Je možná aj iná skladba filtračných materiálov, nakoniec na canartovej stránke to uvidíš. Aj ja asi v budúcnosti urobím výmenu, jednu vrstvu molitanu zamením za keramické valčeky, pretože molitan samozrejme svojou malou priepustnosťou škrtí prietok filtra. Takže tých 1900l/hod máš s prázdnym filtrom :) . Tropheusy potrebujú silnú filtráciu a privádzanie vzduchu do vody, takže je dobré, keď vyústenie z filtra do akva čerí hladinu, aj preto potrebuješ silný prietok. Môžeš použiť vzduchovanie, ale to je dosť hlučné.
V každom prípade predtým, ako sa rozhodneš pre výrobu alebo použitie filtra, tak ptreba toho dosť prečítať a naštudovať a pozbierať skúsenosti iných, lepšie je učiť sa z chýb iných, ako z vlastných :)
Attila Szabó
 
Príspevky: 244
Obrázky: 49
Založený: 04 Jan 2004 17:25 pm
Bydlisko: Nové Zámky

Re: filter na 700l AQ

Odoslaťod Gajduso » 02 Jan 2006 11:41 am

dakujem za odpoved , cital som toho vela a studoval som aj tu stranku ktoru ty pises ale nikde som sa nedozvedel podrobnosti(nejaku tabulku alebo co) site na 700l akva , ale vidim ze ty mas 680 a to je skoro 700 takze tych 20l filtracnej hmoty a prietok 1900l/h + dobre prevzdusnenie mi bude urcite stacit . A ako casto peres filtre niekde som pocul ze ked mas dobre zabehnute aqa tak aj raz za pol roka
Obrázok používateľa
Gajduso
 
Príspevky: 67
Obrázky: 2
Založený: 21 Feb 2005 12:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: filter na 700l AQ

Odoslaťod Attila Szabó » 02 Jan 2006 12:15 pm

Čistenie filtra je premenlivé. Kým máš ryby mladé, menšie, nežerú toľko, tak ti toľko ani nešpinia. Rok staré ryby - a 54 ks/680l - už vyrobia toľko exkrementov, že potrebujem čistiť filter raz do mesiaca!
Inak sa to dá zistiť podľa prietoku filtra - pri čiastočnej výmene vody prívod čistej vody z filtra z vrchnej časti pozadia sa dostane nad hladinu vody a jednoducho vidíš či len ciká alebo voda normálne prúdi. Keď má slabší prietok, to znamená že je zanesený a treba ho vyčistiť.
Dovoľ ešte jednu poznámku: zo skúsenosti ti radím, ak budeš vo filtri používať molitanové vrstvy, radšej si daj narezať viac kusov tenších ako jeden hrubý, lebo budeš mať problémy pri čistení. Hrubé kusy sa veľmi ťažko dajú mačkať, tvrá to dlho a som z toho vždy death :twisted:
Attila Szabó
 
Príspevky: 244
Obrázky: 49
Založený: 04 Jan 2004 17:25 pm
Bydlisko: Nové Zámky

Re: filter na 700l AQ

Odoslaťod Gajduso » 02 Jan 2006 16:58 pm

dnes som bol u kamosa a on mi povedal ze musim na 700l aqa mat minimum 10% filtracie cize 70l neni to moc ? a ty mas 19l tak co mam spravit kazdy hovori nieco ine ! uz ma stve neviem koho mam ocuvat, nei ze by som chcel niekoho spochybnovat.
Obrázok používateľa
Gajduso
 
Príspevky: 67
Obrázky: 2
Založený: 21 Feb 2005 12:45 pm
Bydlisko: Trnava

Re: filter na 700l AQ

Odoslaťod Attila Szabó » 02 Jan 2006 17:36 pm

on má určite prepadový filter, ako canart na stránke www.aquaworld.szm.sk. Aj tam sa používa 40l filter na 225l akva. Ale ten pracuje ináč, ako kanistrový filter uzavretý. Tie väčšie prepadové filtre sú viac biologické, preto majú väčší objem filtračných hmôt a predpokladám, že menší prietok. Uzavretý kanistrový filter má väčší prietok, pracuje rýchlejšie. Je s ním viac roboty, lebo sa rýchlejšie zanesie.

Obidva sú dobré, odskúšané, videl som na vlastné oči najväčší chov Tropheusov v Budapešti, chlapík používal jedine kanistrové filtre zn. EHEIM. Sú najlepšie, najspoľahlivejšie a najdrahšie :). Ale zas môžeš kľudne spávať alebo odísť na dovolenku, určite sa ti nezastavia, jedine v prípade výpadku elektriky.
Na budúci rok budem prerábať 225l akva na tropheusy a tri veci viem isto: pozadie a ryby budú od Fuljera a filter od Eheimu :) Všetko ostatné je ešte otvorené.
Attila Szabó
 
Príspevky: 244
Obrázky: 49
Založený: 04 Jan 2004 17:25 pm
Bydlisko: Nové Zámky


Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.