Fufalka akva



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Fufalka akva

Odoslaťod Fufalka » 04 Jan 2006 23:31 pm

Ahojte,
mam jednu otazocku. Mame 25l DxSxV 40x25x25 AQ uz 4-ty mesiac. Najprv sme chceli chovat len bojovnice, tie nam vsak uhynuli (mali sme samca a 3 samice). Mali sme tam len dve umele rastlinky tak sme mysleli, ze to kuoli tomu, ze nemame zive. Ohrievanie, filtraciu a osvetlenie mame. Potom sme kupili zive rastrilnky resp. jednu rastlinku a jeden mach ale nepomohlo. Uhynuli nam vsak aj dalsie bojovnice ktore sme kupili po tom, co nam tie prve uhynuli. Tentokrat sme sa nazdavali, ze problem moze byt v tom, ze nemame vzduchovaciu sustavu. Tak sme si ju kupili, ale aj dalsie (tentokrat uz nie len bojovnice) rybky nam uhynuli ... Dali sme aj upravovac vody aj vsetko co sme sa docitali, ze je potrebne ale nepomohlo. Rybky sme krmili 2 krat denne - rano a vecer mrazenou potravou.

Teraz sme si kupili nove rybky (mrenka machova 4, neonka cervena 2, fantom cerveny 2, tetra krvava 2, tetra nadherna 2 a gupky 2). Dozvedeli sme sa ze by mohol byt problem aj vo svetle. Tieto rybky co sme teraz kupili vzdy aj idu pri dno ked sa zasvieti osvetlenie. Osvetlenie je Atman DA-35 (foto prilozene). Je osadene kompaktnou ziarivkou 11W biela.

Chcem sa spytat ci moze byt problem v tomto osvetleni, ci netreba dat nejaky iny odtien svetla nie len bielu (je to asi studena biela ked na ziarivke neni nic ine len WHITE) alebo robime nieco moc spatne od zakladov ... Citali sme niekde,ze treba teplu bielu alebo fialovu ...

Dakujem


foto:
http://www.myst.host.sk/foto/foto1.jpg
http://myst.host.sk/foto/foto2.jpg
http://myst.host.sk/foto/foto3.jpg

Nejakym zahadnym sposobom nefunguju fotky ked kliknete na tento odkaz... Prosim skopirujte ten odkaz a dajte do prehliadaca to by malo fungovat...
Naposledy upravil Fufalka dňa 04 Jan 2006 23:52 pm, celkovo upravené 5 krát.
Obrázok používateľa
Fufalka
 
Príspevky: 18
Založený: 04 Jan 2006 22:24 pm
Bydlisko: Zilina

Reklama

Re: Farba osvetlenia

Odoslaťod xitanaf » 04 Jan 2006 23:41 pm

nefunguje odkaz na foto!
Obrázok používateľa
xitanaf
 
Príspevky: 365
Obrázky: 19
Založený: 07 Sep 2005 16:26 pm
Bydlisko: Bratislava - Nové mesto

Re: Farba osvetlenia

Odoslaťod Fufalka » 04 Jan 2006 23:47 pm

vsimla som si ... ;) Prave sa to snazim spravit, ale nejaky problem so serverom. Hned to bude
Obrázok používateľa
Fufalka
 
Príspevky: 18
Založený: 04 Jan 2006 22:24 pm
Bydlisko: Zilina

Re: Farba osvetlenia

Odoslaťod skizuzka » 04 Jan 2006 23:54 pm

zeby bojovnice umierali kvoli svetlu?To sa mi nevidi...
a kvoli vzduchovacej sustave?Ale no,ved ste mali bojovnice,ako Vam dychali?Nechodili sa nadychnut hore na hladinu?
Nemenili ste casto vodu?V tak malom akva sa parametre tazko udrzia.
Obrázok používateľa
skizuzka
 
Príspevky: 251
Obrázky: 36
Založený: 18 Sep 2004 22:11 pm
Bydlisko: levice

Re: Farba osvetlenia

Odoslaťod salik » 04 Jan 2006 23:58 pm

Fufalka, neviem ci existuje odolnejsia rybka ako bojovnica...

staci trochu jemneho strku, par nenarocnych zivych rastlin, nemusis vzduchovat/ani filtrovat/ani svietit/ani ohrievat/ziadna chemia, krmit raz denne trochu suchym, raz za mesiac vymenit par litrov vody a vybavene

momentalne to tam mate prerybnene, rano+vecer mrazena a osadka akvaria je do mesiaca "tam"

moja rada, zajst do knihkupectva, kupit hrubu knihu o akvaristike a 3x celu precitat, bohuzial to mal byt bod 1 pred kupou akvaria

p.s. pred 1/2 rokom som znamim s velkou nechutou zariadoval 5l "gulu", trochu strku, rotala rotundifolia + riccia, 2x caridina + 1 bojovnica, "akvarium" sa postavilo za okno na parapetu a doteraz tam je, svetlo cez okno rastlinam staci, o riasu sa staraju krevetky, bojovnica krmena raz za den/dva, ziadny problem
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Farba osvetlenia

Odoslaťod Fufalka » 05 Jan 2006 00:06 am

Skizuzka, menili sme vodu kazdy druhy den, lebo sa nam stale robili riasy ... Potom sme upravili osvetlenie a dali sme cez obed dvojhodinovu prestavku a pomohlo to...
Obrázok používateľa
Fufalka
 
Príspevky: 18
Založený: 04 Jan 2006 22:24 pm
Bydlisko: Zilina

Re: Farba osvetlenia

Odoslaťod Tono Lackovič » 05 Jan 2006 00:13 am

Ha,riasy sa vam robili prave s toho vymienania...nechaj to tak a rasy si nevsimaj!!Oni casom povolia.
Mas tam fakt vela ryb...
Obrázok používateľa
Tono Lackovič
 
Príspevky: 156
Obrázky: 5
Založený: 18 Máj 2005 18:58 pm
Bydlisko: Veľká Lomnica, okes Kežmarok

Re: Farba osvetlenia

Odoslaťod Fufalka » 05 Jan 2006 00:16 am

no... tak tym svetlom to asi nebude ;) Ale aj tak by som rada vedela preco tie rybky co mame teraz, utekaju ku dnu ked sa zapne osvetlenie ...
Obrázok používateľa
Fufalka
 
Príspevky: 18
Založený: 04 Jan 2006 22:24 pm
Bydlisko: Zilina

Re: Farba osvetlenia

Odoslaťod gabriela » 05 Jan 2006 09:49 am

Ak sa mozem opytat, co je pouzite ako dno?
Tych rastlin je trochu malo a svetla pre ne asi tiez. A ryb do 25l akvaria vela.
Hlavne tie mrenky sa mi tam vobec nepacia :(
Neviem odkial si, ale dobre by bolo, ak by ste od nejakeho akvaristu dostali nejaku nenarocnu - na svetlo plavajucu rastlinku.
Rybky by to upokojilo. Podla tvojho popisu sa boja, lebo sa nemaju kam ukryt.
To, ze rybky idu ku dnu, ked sa rozsvieti je asi prirodzene. Keby nas rano budili zapnutim reflektoru do tvare tiez by nas to spociatku stresovalo ;)
Uz prestali hynut?
Skus povedat, ako vyzera bezna starostlivost, mozno ste vela krmili tou mrazenou, z toho mohlo byt potom vela zivin vo vode a nasledne riasa.
Aka riasa sa vam robila? Co je upravovac vody?

Na pravej strane vidim nejaku gulu, je to taka machova gula?
Co je to za kamen? Mozno by vyzeral dobre zarasteny. To okruhle vzadu je filter? Neda sa dat tak aby ho nebolo vidno?
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Farba osvetlenia

Odoslaťod e1 » 05 Jan 2006 10:22 am

Ako sa pozeram na foto1 tak aj vzduchovanie sa mi zda prisilne.
Napis aj nieco o filtri hlavne aky ma prietok? Ono zohnat vhodny fitler prave do takychto malych akvarii je problem.

Dalej ma zaujima to dno. Z obrazku to vyzera na nejaky farbeny strk.
e1
 
Príspevky: 106
Obrázky: 12
Založený: 23 Jan 2004 11:26 am
Bydlisko: Sered

Re: Farba osvetlenia

Odoslaťod wild » 05 Jan 2006 10:31 am

Ja som si vsimol hlavne ten suter :shock:
neviem ja take v akvarku nemam a ani neviem ci je to nejaky vapenec alebo travertin ci co,ale podla mna to bude obsahovat trosku viac vapnika ako by tie bojovnice potrebovali,ale zas na druhej strane,ked tam mas tetry a este ti ziju......ale otazka je do kedy :?
Obrázok používateľa
wild
 
Príspevky: 145
Obrázky: 1
Založený: 29 Nov 2005 23:58 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Farba osvetlenia

Odoslaťod gabriela » 05 Jan 2006 10:35 am

Pokial je filter to okruhle vpravo, tak ma pridane vzduchovanie naviac za tym kamenom, co sa da lahko upravit.
Pokial tam ma takto malo raastlin, je lepsie nechat aj vykonnejsi filter koli rybam.
Co sa tyka sutra, urcite nerozpusti do vody tolko vapniku naraz, ze by to ryby zabilo. Ale samozrejme mozete ho vyskusat ak vyberiete z akvaria a polejete octom. Ak bude sumiet, tak sa do takehoto akvaria velmi nehodi. Ale ak sa vam paci tak si ho nechajte. Zarasteny javskym machom by vyzeral efektne.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Farba osvetlenia

Odoslaťod Fufalka » 05 Jan 2006 12:35 pm

dakujem, ze reagujete tak rychlo ;)

Tu je foto celeho akvarka, ako to vyzera:
http://myst.host.sk/foto/foto4.jpg

Ten kamen sme kupowali, lebo sa nam pacil. Ani nevieme z coho by to mohlo byt, ale je to take strasne krehke ze ked to clovek chyti silnejsie do ruky tak sa to olupuje ...

CO sa tyka tych rastliniek, tak mali sme taku co plavala na povrchu, ale to nam tam stale behalo po hladine kuoli filtru a vzduchovacu. Ale ta kvetinka nam hned zacala hnednut a rozpadavala sa, az na koniec z nej nic neostalo. Tam an fotke vidiet este ta jedna uplne na lavo tak tu sme kupili zaroven s tou co plavala, a ako vidite tak aj tej sme uz osekali vela listov a je z nej takyto pahyl:( Proste strasne hnednu tie listu na tyc kvetinkach. Dali sme tam aj take hnojivo od tatrapet FLORIL 2000 ale jedine komu sa darilo boli riasy ... :(

Mali sme teraz taku dlhsiu akvarijnu prestavku, lebo sme boli dlho u rodicou na sviatky, no a po tom ako nam uhynuli tie rybky (este pred sviatkami) tak sme to cele akvarko vycistili a dali do policky. Tieto rybky co su tam teraz sme kupili pred tyzdnom a 4 nam uhynuli uz. Ale to je asi tym, ze ked sme doniesli tak tie 2 neonky mali krupicu tak ich teraz liecime (preto aj tak silno pusteny vzduch). Tie neonky nam ale uz uhynuli (asi kuoli vysokej teplote - 28 stupnov kuoli FMC) a aj 2 mrenky uhynuli. Ostatne sa zatial drzia dobre a vyzeraju v poriadku.

Tak teraz maly popis aq: filter je tam Hagen Elite A-140 zhruba na 16l aq, ma aj aktivne uhlie..., ohrievac je Sera 25W...
Na upravu vody sme pouzivali Sera Aquatan ale ten sa minul tak sme kupili tatrapet Sanil 2000.

Predtym, ked nam hynuli tie rybky, tak sme mali nacasovane osvetlenie od 9-12h a 14-22h. Jest dostavali rano o 9:30 a vecer o 21:00 pravidelne... Ine krmivo ako mrazene nam nechceli bojovnice jest ... Skusali sme nitenky aj patentky... Teraz rybyckam davame vlocky
Obrázok používateľa
Fufalka
 
Príspevky: 18
Založený: 04 Jan 2006 22:24 pm
Bydlisko: Zilina

Re: Farba osvetlenia

Odoslaťod Fufalka » 05 Jan 2006 12:48 pm

Ten filter je dost velky (rozmerovo) no a nevieme ako ho schovat ... Mozno by ste nam mohli poradit ako to akvarium nejak zutulnit pre tie rybky ;)
Obrázok používateľa
Fufalka
 
Príspevky: 18
Založený: 04 Jan 2006 22:24 pm
Bydlisko: Zilina

Re: Farba osvetlenia

Odoslaťod Fufalka » 05 Jan 2006 12:51 pm

gabriela, a kde by sme zohnali ten javsky mach? Ako to vyzera a ako sa o to starat aby nam to nezhnedlo?
Obrázok používateľa
Fufalka
 
Príspevky: 18
Založený: 04 Jan 2006 22:24 pm
Bydlisko: Zilina

Re: Farba osvetlenia

Odoslaťod bulino1 » 05 Jan 2006 13:01 pm

Podla toho ako sa tvoje rybky chovali pri zasvieteni, by som povedal ze mas malo ukrytov.Takisto prilis svetle dno moze byt pricinou. Mal som taky isty problem,nasadil som viac rastli,pridal koren a uz je vsetko ok.
Obrázok používateľa
bulino1
 
Príspevky: 9
Obrázky: 1
Založený: 29 Okt 2005 10:31 am

Re: Farba osvetlenia

Odoslaťod bulino1 » 05 Jan 2006 13:02 pm

Podla toho ako sa tvoje rybky chovali pri zasvieteni, by som povedal ze mas malo ukrytov.Takisto prilis svetle dno moze byt pricinou. Mal som taky isty problem,nasadil som viac rastli,pridal koren a uz je vsetko ok.Podla toho ako sa tvoje rybky chovali pri zasvieteni, by som povedal ze mas malo ukrytov.Takisto prilis svetle dno moze byt pricinou. Mal som taky isty problem,nasadil som viac rastli,pridal koren a uz je vsetko ok.
Obrázok používateľa
bulino1
 
Príspevky: 9
Obrázky: 1
Založený: 29 Okt 2005 10:31 am

Re: Farba osvetlenia

Odoslaťod jacik » 05 Jan 2006 13:02 pm

Fufalka, na tvojom akva by som upravil nasledovne veci:
-cerveny strk vymenil za klasicky prirodny (farba stresuje ryby)
-modre pozadie odlepil - akva bude vyzerat vacsie
-ak ti teplota doma neklesa pod 20C tak by som vybral von ohrievac - usetris miesto v akva = viac vody
-kamen von - je tam zbytocny a na jeho miesto mozes nasadit rastliny a viac vody
-z filtra by som vybral aktivne uhlie von a nastavil ho na najmensi prietok aby si v akva nemala virivku - pripadne vyber filter von uplne ale potom musis davat pozor na kvalitu vody = pravidelne vymeny vody
-do dna by som nasadil co najviac rastlin: kryptokoriny, mini valisnerie, echinodory
-na hladinu by som nasadil lemnu minor - velmi sa mi osvedcila,
-dobu osvetlenia nastavil na 12h bez prestavky
-chemiu by som uz nepouzival a vsetky chore ryby ihned vyhodil
-z chemie by som pouzival iba hnojivove gulicky alebo tablety do dna
-vodu doplnil co najvyssie (0,5-1cm pod krycie sklo) = viac vody
-dalsie ryby by som minimalne mesiac dva nekupoval
-a uz len cakal (mesiac-dva) ako akva zareaguje :)
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Farba osvetlenia

Odoslaťod wild » 05 Jan 2006 13:03 pm

jedine co mozes okamzite urobit je dat ten filter na bocnu stenu....aspon to nebude az tak rusive....
mozes napisat presny typ toho filtra?chcel by som si pozriet akym sposobom je tam riesene nasavanie vody do filtra...
javsky mach zozenies asi v kazdej akvaristike...je to uplna burina este som nikdy nepocul,ze by niekomu ta rastlina skapala.Rastie pomaly a ak chces aby bola nadherne zelena tak musis mat cistu vodu,inak sa ten mach zaserie a potom vyzera ako spongia z filtra :?
Obrázok používateľa
wild
 
Príspevky: 145
Obrázky: 1
Založený: 29 Nov 2005 23:58 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Farba osvetlenia

Odoslaťod gabriela » 05 Jan 2006 13:40 pm

jacik napísal:-cerveny strk vymenil za klasicky prirodny (farba stresuje ryby)
(mesiac-dva) ako akva zareaguje :)


Jacik, cerveny strk asi ryby stresovat nebude. Horsie by to bolo s bielym ;)

Prosim. prezrad nam co to mate pouzite ako dno. Vymenila by som to len v pripade, ak je to umelo farbene.
Ostatne vsetko co napisal Jacim mozete urobit, ale rozhodnutie je na tebe.
Rastlinky je najlepsie zadovazit si od nejakeho akvaristu v tvojom okoli, lebo tie v obchodoch maju dost casto problem prisposobit sa hlavne v cerstvych nadrziach s nedostatocnym svietenim a hnojenim.
Mozes si do profilu dopisat miesto bydliska ;)

wild napísal:jedine co mozes okamzite urobit je dat ten filter na bocnu stenu....aspon to nebude az tak rusive....

Aj mne to napadlo, len ci sa tam zmesti?
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Farba osvetlenia

Odoslaťod Fufalka » 05 Jan 2006 14:36 pm

wild: tam hore som pisala, mozno si si o nevsimol v tom velikom prispevku:) Filter je Hagen A-140 Elite stingray 5 (http://www.hagen.com/uk/aquatic/product ... 1400030401)

To dno resp. strk sme kupili v akvaristike. Ani nevim co to je ale pravdepodobne to je umelo farbene, lebo niektore tie kamienky vidoet ze su original biele. Ked sme to kupovali sme sa pytali ci to nebude vadit a pustat farbu, chlapik povedal ze nie. No farbu to nepusta ale ci to vadi to naozaj neviem posudit ...

Jacik dakujem za poradenie :) Asi niektore tvoje rady zrealizujeme. Mozno co sa tyka toho pozadia a nasadenia vela rastliniek. A hovoris ze nemame pouzivat ziadne upravovace vody? A co s rastlinkami? Ako ich tam nasadit? Teraz ich mame v tom malom kelimku ako ich predavaju v akvaristike, len zahrabane do piesku ... Treba to spravit tak ako vsade pisu? Ze tam dat viacej vrstiev podlazia aj s raselinou? A ta hladinova kvetina ti tam nebehala v prude filtra ?

No a ten filter by sme mohli dat na bok, len sa bojim aby bol ohriavac dobre obtekany vodou ... Alebo dat obe tie srandy na bok a zakryt to rastlinkami?:)
Obrázok používateľa
Fufalka
 
Príspevky: 18
Založený: 04 Jan 2006 22:24 pm
Bydlisko: Zilina

Re: Farba osvetlenia

Odoslaťod Fufalka » 05 Jan 2006 15:03 pm

Inak, wild az teraz som si vsimla,z e si zo Ziliny :) Nemas nahodov nejake rastlinky?:)
Obrázok používateľa
Fufalka
 
Príspevky: 18
Založený: 04 Jan 2006 22:24 pm
Bydlisko: Zilina

Re: Farba osvetlenia

Odoslaťod e1 » 05 Jan 2006 15:05 pm

Este k tomu strku. Ked je umelo farbeny nada sa ocakavat ze by poskytol rastlinkam ziviny. takze mas dve moznosti - tak ako radi Jacik vymenit strk za klasicky. tu by som odporucil kupit si stare dno (obsahuje ziviny potrebne pre rast rastlin) a nove dno sluziace ako dekoracna vrstva. Na spodok nadrze daj aspon 2cm stareho dna a na vrch nove dno.
V pripade ze sa nechces vzdat toho farebneho strku mohla bi si spravit kompromis = na spodok dat stare dno a na vrch tento povodny strk.

Ale to je uz na tebe.
e1
 
Príspevky: 106
Obrázky: 12
Založený: 23 Jan 2004 11:26 am
Bydlisko: Sered

Re: Farba osvetlenia

Odoslaťod e1 » 05 Jan 2006 15:22 pm

Fufalka napísal:No a ten filter by sme mohli dat na bok, len sa bojim aby bol ohriavac dobre obtekany vodou ... Alebo dat obe tie srandy na bok a zakryt to rastlinkami?:)


Toho sa nemusis obavat. O to aby sa neznicil sa postara sam. A ako tu uz niekto pisal, v pripade, ze ti teplota neklesa pod 20°C tak ho teoreticky mozes vypnut.
Navyse prudenie vody v nadrzi po istej dobe teploty vyrovna. Ono to tvoje akvarium nie ja az take velke, ze by sa tam mohli vyrazne prejavit teplotne rozdiely.

Takze to v pohode vsetko presun na bocnu stenu a zakry rastlinkami.

Zelam vela uspechov :)
e1
 
Príspevky: 106
Obrázky: 12
Založený: 23 Jan 2004 11:26 am
Bydlisko: Sered

Ďalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.