Optimalny zdroj mikroprvkov



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod dzoni » 04 Jan 2006 10:31 am

Caute vsetci,

potreboval by som zohnat niekoho, kto sa chce zlozit na kvalitne hnojivo namiesto Tenso coctailu:

pouzivam modifikovane PMDD uz vyse roka a stale mi vrtalo v hlave ci je jeho mikroprvkova zlozka - Tenso coctail dostatocna nahrada za original z "americkeho receptu". Na zapade sa povazuju za najlepsie zdroje mikroprvkov: TMG (Tropica Master Grow), Flourish a Plantex CSM. Prve dva su v tekutej forme a su dost drahe, Plantex CSM je vo forme prasku a je najlacnejsi.

Vsetky tieto tri druhy hnojiv boli vyvinute na zaklade sledovania rastlin v akvariach so stredne velkym poctom ryb - cize co najviac "na mieru" akvaristom. Tenso coctail je terestrialne hnojivo predavane "na polia" a pouziva sa tu len preto lebo nemame nic lepsie. Pre porovnanie:

CSM:
Fe 6.53%
B 1.18%
Mn 1.87%
Mo 0.05%
Zn 0.37%
Cu 0.09%
Mg 1.4%

Tenso:
Fe 3.84%
B 0.52%
Mn 2.57%
Mo 0.13%
Zn 0.53%
Cu 0.53%
Ca 2.57%

Odhliadnuc od zbytocne vysokeho obsahu vapniku (kedze mame v BA taku tvrdu vodu) hlavnym problemom Tensa je dost vysoky obsah medi, ktory moze sposobovat pri velkych davkach problemy rybam aj rastlinam.

Aj obsah ostatnych mikroprvkov sa odlisuje - preto chcem vyskusat objednat Plantex CSM. Najlacnejsi je na stranke www.gregwatson.com , s postovnym vychadza 1 libra (0,4536 kg) na 24$ (okolo 780 Sk). Toto mnozstvo by som zobral s niekym napoli, alebo ak sa mi ohlasia aspon traja ludia, mozme zobrat 2 libry a bude to iba o 9 dolarov viac (postovne je 15$ na hociake mnozstvo).

Tieto ceny si lahko preverite na danej stranke a rozvazit to mozme spolu u mna doma. Vzhladom na to ze som strasne lenivy, nechce sa mi to nikomu posielat, takze iba pre BA.

V buducnosti chcem tiez objednat KNO3, K2SO4 a KH2PO4 - konkretne v slovenskej firme www.slovanet.sk/slavus . Vsetko su to kilove balenia do 1000,- takze keby sme sa zlozili styria tak ma kazdy za "tisicku" celozivotne zasoby PMDD (ktore nestarnu).

dzoni
dzoni
 
Príspevky: 97
Obrázky: 30
Založený: 04 Jan 2006 10:22 am
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod Norman » 04 Jan 2006 10:46 am

Vcelku ma to zaujalo. Mozes dat nejaky link na viac informacii ohladne CSM vs. akvaria ? Momentalne davam 10 ml 1% roztoku Tenso Coctailu denne na 250 l a zatial to staci. Davkovanie nechcem zdvihnut kvoli krevetkam med = kaputo :(

Ked sa na to necham ukecat urcite nezoberiem viac ako 1/2 libry (aj to bude na peknych par rokov). Skus oslovit miesacov PMDD, ci by do toho nesli.
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod Igypop » 04 Jan 2006 11:25 am

Vyzerá to zaujímavo, takže sa pridám. Určite mi stačí oveľa menej ako 1/2 libry :roll:
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod dzoni » 04 Jan 2006 11:48 am

Bohuzial viem iba o anglickych strankach - http://www.plantedtank.net/forums/forum ... 3f49f&f=11

http://www.aquaticplantcentral.com/foru ... y.php?f=15

obidve su fora, takze sa tam treba trochu poprehrabavat - skus dat do searchu "plantex csm"

toto su podla mna dve najlepsie anglicke stranky - pisu tam brutalni manici a celkom ochotne reaguju aj na "stupidne otazky"

inak - nechce sa mi oslovovat nikoho osobne - uz sme traja, ak by sa nikto iny neozval, rozdelime si to na tretiny ak do toho pojdete... chcel by som pockat do konca tyzdna a potom zadam objednavku
dzoni
 
Príspevky: 97
Obrázky: 30
Založený: 04 Jan 2006 10:22 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod Norman » 04 Jan 2006 13:22 pm

No, traja je este malo, skus pockat aspom tyzden. Ked sa objednaju 2 libry vyde to podstatne lacnejsie.

Kukal som tie fora a toto ma zaujalo:

Here in Ukraine we have the only perfect source for a PMDD. It's calld "MIKOM-helat zseheleza" made by "REAKOM" (Dnepropetrovsk). It is a liquid. Recipe by mail.

Len ziskat zlozenie :)
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod dzoni » 04 Jan 2006 13:42 pm

tuto temu som zakladal akurat ja, ked som chcel zistit ci je Tenso dostatocne a ten ukrajincan mi ponukal ze mi posle recept, ale co sa tyka stopovych prvkov, urcite tam dava nejake konktretne hnojivo co u nas tiez nebude... :(
dzoni
 
Príspevky: 97
Obrázky: 30
Založený: 04 Jan 2006 10:22 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod Norman » 04 Jan 2006 13:48 pm

Pre mna je dostupnost niecoho z ukrajiny omnoho lepsia ako z USA :-) Mam kolegu ukrainca a chodi tam par krat do roka. Akkurat ze je to tekute nie je moc vyhoda. Ak ti posle zlozenie hod ho sem :wink:
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod dzoni » 04 Jan 2006 14:32 pm

oki :)
dzoni
 
Príspevky: 97
Obrázky: 30
Založený: 04 Jan 2006 10:22 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod XP » 04 Jan 2006 14:45 pm

Tu najdete zlozenie tekutiny a prasku REAKOM: http://www.reacom.dp.ua/info_chapter/chapter_4.html
podla popisu to ale vyzera na brutalne mnozstvo Cu, aj ked zas pomer Fe je este vyssi ako u Amikov :)

Inak by ma zaujimalo mozno tiez ta vasa objednavka... dve libry pre mna , nech to para stlaci..vyskusame co vymysleli sudruzi v USA :o
Obrázok používateľa
XP
 
Príspevky: 218
Obrázky: 34
Založený: 20 Okt 2004 02:01 am
Bydlisko: Kosice

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod Norman » 04 Jan 2006 14:57 pm

Tak to je ina rec 2 libry XP a libru si my traja rozdelime. Do toho by som isiel.
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod Peterka » 04 Jan 2006 15:03 pm

Aj ja by som libru zobral.. Odkial to pride, ked je cena v USD? Ak nie z EU, bude otrava z colnicou, clom a DPH..
Peterka
 
Príspevky: 60
Obrázky: 1
Založený: 04 Dec 2005 20:50 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod viridis » 04 Jan 2006 15:06 pm

Vyborny napad.
Treba vyskusat aj ine alternativy ako Tenso Coctail.
viridis
 
Príspevky: 274
Obrázky: 13
Založený: 08 Nov 2002 10:26 am
Bydlisko: ZV

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod XP » 04 Jan 2006 15:12 pm

Pisal som SS zakladatelovi temy zeby sme to mohli objednat na mna na firmu, aby som zaplatil clo a DPH, jedine coho sa obavam su certifikaty...ci to nepodlieha nejakej hnusnej brutalnej certifikacii pri prepusteni do volneho obehu..trebalo by to s Amikmi vykorespondovat ci daju nato nejaky certificat...
Obrázok používateľa
XP
 
Príspevky: 218
Obrázky: 34
Založený: 20 Okt 2004 02:01 am
Bydlisko: Kosice

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod dzoni » 04 Jan 2006 15:24 pm

XP, uz som ti odpisal, len som zabudol - to clo som sa uz pokusal zistit na colnici ale maju tam taky chaos, ze si ma prehodili aspon 5 ludia a nakoniec ma odkazali na stranku colneho uradu (kde som nic nezistil)
dzoni
 
Príspevky: 97
Obrázky: 30
Založený: 04 Jan 2006 10:22 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod Norman » 04 Jan 2006 16:08 pm

Pani nechcem byt blby ale uz som "preclil" X balikov bez cla :wink: Takze ak toho nebude kvantum, je lepsie zobrat to na sukromnu osobu a povedat amikom, nech tam daju proforma fakturu na cenu do 22 USD a je to bez cla.

Pri brani na firmu a preclievani mozu nejake atesty alebo ktovieake hluposti pytat.

PS: dufam, ze to nie je biely prasok :D :wink: aby to neslo na expertizu do BB :D
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod johhhny » 04 Jan 2006 17:41 pm

Nooooooooo,
ak sa vam podari to dostat az na SK, tak na jednu libru by som sa ulakomil aj ja. Dufam, ze to bude stat za tie prachy.
Hlasim sa aj na ostatne ingrediencie.
Obrázok používateľa
johhhny
 
Príspevky: 250
Obrázky: 18
Založený: 07 Nov 2003 00:18 am
Bydlisko: Myjava, prechodne BA

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod jim » 04 Jan 2006 20:23 pm

ja si kúpim až keď to bude XP predávať cez akvashop :wink: , nech to mám už pekne namiešané a "osvedčené" :P :roll:
Obrázok používateľa
jim
 
Príspevky: 207
Obrázky: 33
Založený: 15 Jan 2005 22:35 pm
Bydlisko: Martin (teraz UK)

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod Tono Lackovič » 04 Jan 2006 23:12 pm

jim napísal:ja si kúpim až keď to bude XP predávať cez akvashop :wink: , nech to mám už pekne namiešané a "osvedčené" :P :roll:

XP predava cez shop.akva.sk,cez Akvashop predava Heri :!:
Obrázok používateľa
Tono Lackovič
 
Príspevky: 156
Obrázky: 5
Založený: 18 Máj 2005 18:58 pm
Bydlisko: Veľká Lomnica, okes Kežmarok

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod xitanaf » 04 Jan 2006 23:58 pm

Len na zamyslenie...
je tu niekto, komu robí PMDD problém v akvarku?
Má teda zmysel vŕtať do niečoho čo funguje alebo je to snaha dohnať naše rastlinky v akváriách na hranicu svojich vegetačných možností?
Len aby to jedného dňa neskončilo tak, že budeme kupovať v akvaristikách geneticky upravené rastliny nenáročné na svetlo, odolné voči riasam atď.
Obrázok používateľa
xitanaf
 
Príspevky: 365
Obrázky: 19
Založený: 07 Sep 2005 16:26 pm
Bydlisko: Bratislava - Nové mesto

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod Tono Lackovič » 05 Jan 2006 00:07 am

Raz to tak skonci...mne problem nerobi,ale zase niekomu mozno nefunguje,takze sa na to pozri tak...ludia sa nebrania novym veciam
Obrázok používateľa
Tono Lackovič
 
Príspevky: 156
Obrázky: 5
Založený: 18 Máj 2005 18:58 pm
Bydlisko: Veľká Lomnica, okes Kežmarok

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod skala » 05 Jan 2006 09:02 am

xitanaf, PMDD ma jednu velku nevyhodu - je tekute.

Samozrejme, niekedy sa tato vlastnost vyslovene hodi, ale ja to beriem skor ako nevyhodu.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod gabriela » 05 Jan 2006 10:06 am

xitanaf napísal:Len na zamyslenie...

Má teda zmysel vŕtať do niečoho čo funguje alebo je to snaha dohnať naše rastlinky v akváriách na hranicu svojich vegetačných možností?
Len aby to jedného dňa neskončilo tak, že budeme kupovať v akvaristikách geneticky upravené rastliny nenáročné na svetlo, odolné voči riasam atď.


Luda su vymyselnici a nikdy sa neuspokoja s jednym riesenim. Tak nech skusaju a vymyslaju nove veci. Niekedy sa to zopsuje, niekedy sa zas nieco vydari.
Ale neboj, tak, ako pri rybyckach sa najdu ludia, ktori sa budu vracat k prirode: http://www.akva.sk/gallery/image_page.php?&image_id=6300, tak aj medzi rastlinkarmi budu taki, co budu zhanat povodne druhy rastlin ;)

My ludia sme raz taki, najprv musime nieco upravovat, aby sme prisli na to ze povodne bolo aj tak najlepsie.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod Norman » 05 Jan 2006 10:40 am

No, mne Tenso Coctail robi minimalne obavy "ze co ked" je tam tej medi naozaj privela. Nerad by som prisiel o par mojich najmilejsich tvorov. Preto davkujem "umiernene" a pridavam "drahe znackove" mikroprvkove hnojivo. Mat nahradu za Tenso po preratani na obsah Fe v podstate lacnejsiu a teda nemuset pridavat uz nic ine beriem ako vyhodu.
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod dzoni » 05 Jan 2006 10:58 am

Skala, neviem preco povazujes tekutost PMDD za nevyhodu, predpokladam ze kvoli starnutiu. Inak - pohybujem sa dost na zahranicnych forach a je tam vela ludi, co dava jednotlive zlozky PMDD priamo do akvaria v suchom stave.

Co sa tyka mojich dovodov pre vyskusanie niecoho noveho - stale mam v akva nejake dva-tri druhy rastlin, ktorym sa nedari a myslim ze vsetko ostatne robim presne podla metody ktora je vraj 100% funkcna, takze mi ostava iba Tenso...
dzoni
 
Príspevky: 97
Obrázky: 30
Založený: 04 Jan 2006 10:22 am
Bydlisko: Bratislava

Ďalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.