Optimalny zdroj mikroprvkov



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod skala » 05 Jan 2006 11:45 am

dzoni, tekute hnojivo je dobre pre svoju rychlu ucinnost a zle pre kratkodoby ucinok.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Reklama

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod Igypop » 05 Jan 2006 12:00 pm

skala napísal:dzoni, tekute hnojivo je dobre pre svoju rychlu ucinnost a zle pre kratkodoby ucinok.


podľa môjho názoru je to takmer jedno, lebo pokiaľ sa jedná o PMDD, tak ak ja ho dáš do akva v práškovej forme, je rozpustené za niekoľko málo minút. Nevýhodou je, že v malom akva to môžeš ľahko prestreliť.

Ale pokiaľ máš na mysli postupné uvoľňovanie živín z hnojiva, tak to hej. Ak chceš vyskúšať niečo také, tak skús hnojivo Osmocote http://www.agrona.sk/index.php?page=detail&id=14435&search=osmocote, alebo http://www.engo.sk/default.php?iddata=184.
Pokusne som ho niekoľko krát použil. Minimálne raz boľa veľmi pozitívna odozva (nebolo kombinované s iným hnojivom).
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod dzoni » 05 Jan 2006 12:23 pm

Ahaa, tak to je problem :) nechce sa ti liat hnojivo do akva kazdy den - tak si kup automaticky davkovac :lol:

Ale vazne - podla mna ak chcem presne vediet aky obsah jednotlivych prvkov mam v akva, s tabletkami s postupnym uvolnovanim to nemam sancu zistit. A okrem toho - ja striham vsetky rastliny kazde dva tyzdne takym sposobom, ze ich vytiahnem aj s korenmi, odstrihnem v polovici a naspat zapichnem iba vrcholceky, takze sa musim spoliehat hlavne na latky obsiahnute vo vodnom stlpci (a nie v substrate)

dzoni
dzoni
 
Príspevky: 97
Obrázky: 30
Založený: 04 Jan 2006 10:22 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod Norman » 05 Jan 2006 12:34 pm

Igypop: Osmocote je NPK + mikroprvky. Ak si niekto miesa vlastne pomery PMDD resp. dava len Tenso tak s nimy nepochodi. Hlavne P byva vo vodovodnej vode dost a z krmnych granulatov sa ho vo vode tiez objavi.

Inak, co sa tyka tabletkovych hnojiv, tak bol som spokojny s tabletami od JBL Ferrotabs, ale len dokym som ich mal za "velmi priaznivu akciovu cenu" za normalnu uz ani moc nie :D
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod Raviolka » 05 Jan 2006 14:18 pm

dzoni napísal:Co sa tyka mojich dovodov pre vyskusanie niecoho noveho - stale mam v akva nejake dva-tri druhy rastlin, ktorym sa nedari a myslim ze vsetko ostatne robim presne podla metody ktora je vraj 100% funkcna, takze mi ostava iba Tenso...
Hmmmm... 100% metoda by tu asi zajímala každého, zkus nám o ní něco prozradit :) A kterým rostlinám se nedaří (a kterým naopak ano)? Dík :wink:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod skala » 05 Jan 2006 15:38 pm

nie dzoni, je to ale aj peniazoch. ked mas dobre hnojivo v dne, mas vystarane pre rastliny aj na 8 rokov. Iste, vela druhom by bodlo aj hnojivo vo vode, ale to sa da zabezpecit aj inak.

a ja pestujem najma rastliny, ktore cerpaju ziviny v dne.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod dzoni » 05 Jan 2006 16:28 pm

skala nieco na tom bude, ale fakt si myslim ze ked kazde dva tyzdne odfaklim rastlinke cely spodok (vratane korenov) tak sa musi spoliehat viac-menej na prijem zivin z vodneho stlpca

Raviolka - jasne ze 100% metoda neexistuje :) - to som prestrelil... ale existuju dve metody, ktore sa povazuju za "standard" - EI (estimative index) a PPS (perpetual preservation system). Ja som vyskusal obidve a ostal som pri EI. V podstate ide o toto:

podla obidvoch metod je optimalny pomer jednotlivych zivin v akva takyto:

CO2 20-30ppm
NO3 5-30ppm
K+ 10-30ppm
PO4 1.0-2.0 ppm
Fe 0.2-0.5ppm a viac
GH 3 stupne a viac

Aby sa clovek vyhol pravidelnemu meraniu tychto hodnot, da sa to robit odhadom (estimative index) - davas do akva pocas tyzdna presne mnoztva jednotlivych zloziek pmdd a na konci tyzdna spravis 50% vymenu vody. Tym ti klesnu vsetky hodnoty na polovicu a takymto sposobom sa vzdy pohybujes v danom rozsahu.

Priklad davkovania hnojiv pre 200 L akvarium s dobrym osvetlenim (0,75 W na liter a viac) a dostatocnym COckovanim (!) stredne az velmi zarastene:

50% vymena vody 1 x tyzdenne
+/- 2,70g KN03 3x tyzdenne
+/- 0,70g KH2P04 3x a tyzdenne
+/- 0,70g K2S04 3x a tyzdenne
+/- 10ml stopovych prvkov (napr. mix CSM - 16g na 250 ml vody) 3x tyzdenne

Stopove prvky sa davaju v druhe dni ako NPK (kvoli vplyvu fosforu na chelatove vazby).

Ja davam polovicne mnozstva, lebo nemam take silne osvetlenie. Okrem toho dam este kazdy tyzden po vymene vody 5 gramov MgSO4... lebo sa mi zda ze cela tvrdost vody je iba z vapniku.

Na spodku tejto stranky je skvela kalkulacka na vypocet zivin, odporucam kazdemu: http://www.csd.net/~cgadd/aqua/art_plant_aquacalc.htm

Tolko asi v skratke. Co sa tyka rastliniek, ktorym sa u mna nedari - Rotala walichi, Didiplis diandra a posledny mesiac mi nejako chradne Heteranthera a Ludwigia repens. Dari sa vsetkemu ostatnemu - napr. Anubiasy, Echinodorus tennelus, Heteranthera zosterifolia, Hygrophila difformis, Limnophila aromatica, Riccia fluitans atd.

dzoni
dzoni
 
Príspevky: 97
Obrázky: 30
Založený: 04 Jan 2006 10:22 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod skala » 05 Jan 2006 16:35 pm

nuz mne sa dari vsetkemu co mam. Aj didiplis diandra, ktore spominas, aj e. tennelus. Napr. Echinodorus ocelot green mi rastie jeden len z takeho hrubeho uz predtym takmer emerzneho listu a kvetneho slahuna a rastie ako divy, a z odstrihnuteho korena hrubeho asi 2 cm, ktory volne lezal na holom dne asi mesiac - momentlane je uz zastrceny druhou castou do strku a vychadza z neho asi 6 rastliniek. a tam nie je ani davkovane CO2. ziadne komercne hnojenie nepouzivam.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod dzoni » 05 Jan 2006 16:44 pm

sak o to ide Skala - ked nepouzivas CO2 a nemas nad akva 200W svetla tak nepotrebujes ani hnojit a vsetko rastie (teda skoro vsetko), len trochu pomalsie
dzoni
 
Príspevky: 97
Obrázky: 30
Založený: 04 Jan 2006 10:22 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod Kubo » 05 Jan 2006 17:03 pm

xitanaf napísal:Len na zamyslenie...
je tu niekto, komu robí PMDD problém v akvarku?
Má teda zmysel vŕtať do niečoho čo funguje alebo je to snaha dohnať naše rastlinky v akváriách na hranicu svojich vegetačných možností?
Len aby to jedného dňa neskončilo tak, že budeme kupovať v akvaristikách geneticky upravené rastliny nenáročné na svetlo, odolné voči riasam atď.

Mne robi PMDD problem v akvarku jedine co z PMDD pouzivam je Kh2PO4 a sem tam KNO3 z TENSOM a ostatnymi zlozkami som mal problem.
Takze ked XP kupi to CSMko snad ho vyskusam lebo terba vyskusat vsetko si myslim. :roll:
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod Raviolka » 05 Jan 2006 17:25 pm

dzoni, předpokládám, že používáš vodu z RO? Protože jak koukám, jsi z Bratislavy a tudíž by byla každá snaha o dosažení nějakých "přibližně přesných" koncentrací při tak velkých výměnách vody marná. Nemluvě o odhadu množství CO2... nene, prostě musíš používat RO :roll: A nebo je ještě jedna možnost - máš kompletní rozbor vodovodní vody? Já ne, ale selskými počty zjišťuju, že v bratislavské vodě je hodně bůhvíčeho :lol:
Nechci zpochybňovat tvůj přístup, ale zdá se mi, že trochu moc spoléháš na přesná čísla, která stejně nejsi schopný zajistit. Dáváš poloviční množství - pro zrovna poloviční a ne třetinová, dvoutřetinová... testuješ nějak, co to s vodou dělá? Nemáš moc druhů rostlin, abys mohl dělat širší závěry. Na tvém místě bych se na to vykašlala a nemořila se s 50% výměnou vody a se vším tím okolo... ale je fajn, že máš na to chuť a něco pro nás líné a pohodlné vyzkoumáš :-)
Hmm a stejně se mi ta "optimální" čísla nelíbí. To ale nechci polemizovat s tebou, vím, že ty jsi je nevymyslel :wink: Bylo by fajn, kdyby ses ještě víc rozepsal - nemyslím o té metodě, to si můžeme přečíst jinde, ale spíš o tvých zkušenostech a konkrétních číslech.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod Norman » 05 Jan 2006 17:35 pm

Mne je v podstate jedno kto cim hnoji a ako, ja ostavam pri svojom slove. Zoberem do 1/2 libry toho sajrajtu :) Pri sucasnom davkovani Tensa mi vydrzi este tak na 3, max. 4 mesiace, takze je este cas na vymeny nazorov :wink:
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod dzoni » 05 Jan 2006 18:04 pm

Raviolka, praveze nepouzivam presne cisla - vysvetlim ti to na NO3:

vodovodnu vodu som viac krat testoval, obsah NO3 mam okolo 5 ppm. Optimalny rozsah pre rastliny je 5-30 ppm. Ja v priebehu tyzdna dam 10 ppm - cize v pripade zeby rastliny nic nespotrebovali:
5(z vodovodu) + 10(vo forme KNO3) = 15 ppm

Po vymene polovice vody 15 : 2 + 2,5(vodovod) = 10 ppm

Pocas tyzdna sa zvysi hodnota 10 + 10 = 20 ppm

Po vymene polovice vody 20 : 2 + 2,5(vodovod) = 12,5 ppm

Pocas tyzdna sa zvysi hodnota 12,5 + 10 = 22,5 ppm

Atd. mozes si to pocitat dalej - stale sa pohybujem v rozmedzi 5-30 ppm NO3

A co sa tyka tych "optimalnych" cisiel, tiez sa mi zo zaciatku zdali strasne vysoke, ale tato teoria je zalozena na tom ze ked maju rastliny mierny nadbytok vsetkych zivin, vytlacia nizsie druhy - cize riasy. Samozrejme prvorady je nadbytok zakladnej stavebnej zlozky - CO2...

dzoni
dzoni
 
Príspevky: 97
Obrázky: 30
Založený: 04 Jan 2006 10:22 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod Raviolka » 05 Jan 2006 20:40 pm

Asi jsem se špatně vyjádřila - těmi přesnými čísly jsem myslela koncentrace prvků ve vodovodní vodě. Ty právě můžeš jen odhadovat a v bratislavské vodě to je hodně velká loterie :x
Ale koukám, že máš možná úplně jinou vodu... dusičnany jen 5 mg/l? To můžu jen závidět (30 mg/l). Taky bych měla pár dalších otázek:
1) jakou máš tvrdost?
2) proč myslíš, že je tvořená jen vápníkem?
3) jaké je pH a alkalita odstáté vody (bez přidávání CO2)?
4) jak dlouho už takhle akvárium provozuješ a jak jsi spokojený?
Vzhledem k tomu, že moje voda obsahuje desítky mg neurčených aniontů, tak se prostě jen pousměju nad snahou docílit nějakého "optima" (tím myslím nad mojí snahou, ne nad tvojí :D). Protože to nejsou uhličitany ani fosforečnany, můžou to být sírany, křemičitany, boritany atd. To já nevím a taky nevím, jestli to nepochází třeba z K2SO4 - třeba :roll: Jak se potom vyrovnat s tím draslíkem, který neměřím? Ty ho měříš? Asi máš jinou vodu, ale stejně je tam dost velká neznámá, proto bych tuhle metodu skoro chápala s použitím RO.
To, že můžeš udržovat třeba dusičnany v rozsahu 5-30 mg/l jsem nezpochybňovala, to je mi jasné. Ale daleko hůř si s touhle metodou můžeš určit poměr živin... ty "optimální" čísla ti dovolují poměr K:N 3:1, ale taky 1:6..... hm? :roll: A to jsem ještě zapomnělana fosfor, který tam taky smí být v různém množství (dvojnásobek - to je dost rozdíl). Myslím, že je celkem pochopitelné, proč některé druhy rostlin prostě neporostou, navzdory optimálním číslům :wink: Možná pro nitrofilní Hygrophila difformis je voda úplně parádní, ale Didiplis prostě chybí draslík!
Ještě bych dokázala pochopit snahu namíchat vodu s optimálními parametry (pro jeden každý druh?!), ale ten "optimální rozsah" je hoooodně široký. Já prostě radši kopíruju přirodu, což je diametrálně odlišný přístup :) Ale nezavrhuju tu tvojí metodu, doufám, žeti moje otázky nepřipadají moc investigativní :lol:. Vidím, že to máš promyšlené, tak mě tahle debata začíná bavit.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod lum » 06 Jan 2006 09:41 am

Chtel bych se zeptat, jelikoz nevim o chemii nic moc : Kdyz denne pridavate do akvarka urcite mnozstvi PMDD, ktere obsahuje Cu, kde se potom to Cu koncentruje? Vaze se do dna, nebo odchazi spolu s vymenou vody??? Nebo co?
Díky Lum
Obrázok používateľa
lum
 
Príspevky: 34
Obrázky: 6
Založený: 04 Mar 2005 13:16 pm
Bydlisko: Olomouc

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod dzoni » 06 Jan 2006 13:57 pm

Lum - urcite mnozstvo Cu spotrebuvaju rastliny, len ho nesmie byt prilis vela...

Raviolka, idem na to v tvojom poradi :)

Este raz opakujem ze neviem presne koncentracie jednotlivych prvkov, iba tie co ma zaujimaju - NO3, PO4 a Fe - ostatne proste nesledujem.
1) KH 15, GH 22
2) ako iste vies GH je tvorene iba vapnikom a horcikom - nechcelo sa mi vrazit prachy este aj do testu Ca (pomocou ktoreho by som vyratal aj obsah Mg), tak som predpokladal ze pri takom vysokom GH bude vo vode aj nejake Mg. Cital som vsak o par pripadoch s podobne tvrdou vodou, ktora bola tvorena len Ca, tak som skusil pouzit MgSO4 (ktore som do vtedy nedaval) a zda sa mi ze to niektore rastliny nakoplo.
3) na pH proti vsetkym zasadam kaslem - kupil som uz dva testy (Sera, Dupla) a na obidvoch som videl zakazdym "nieco od 6 do 7,5". Rozmyslal som nad digitalnym meracom pH, ale nakoniec som to vyriesil inak - davam max CO2 co to da a difuzer s CO2 mam umiestneny pod vypustou s filtra, co sposobuje ze po celom akva plava obrovske mnozstvo mikrobubliniek CO2 v ktorom sa rastliny doslova "kupu" a maju tym lepsi prijem CO2 ako pri najvyssej moznej koncentracii (dosiahnutej napr. reaktorom)
4) EI pouzivam asi pol roka a este stale nie som 100% spokojny ale je to neporovnatelne lepsie oproti minulosti ked som bojoval s jednou riasou za druhou

Co sa tyka K2SO4 - siranov mozes mat velmi vysoke koncentracie bez toho aby sposobovali nejake problemy, takze tie vobec nesledujem. Draslik nemeriam tak ako ani nic ine - viem presne kolko ho dam do vody pocas tyzdna a ked vymenim polovicu vody viem v akom rozsahu sa pohybujem.

Pomer je diskutabilna otazka - podla mojej teorie ma pomer zivin vobec nezaujima - ked mam napr. dusicnany na spodnej hranici rozsahu a P a K na hornej, viem ze rastliny maju este stale dostatok N a nadbytok P a K im vobec neskodi (!), inymi slovami - vsetky prvky musia byt aspon na spodnej hranici ale horna hranica je este stale v pohode a "zresetovanim" hodnot vymenou vody ich nikdy neprekrocim.

Viem ze stale nieco nerobim dobre a preto stale experimentujem dalej. Ked vycerpam vsetky moznosti tejto metody a nebudem spokojny, skusim nieco ine - napr. tu tvoju... proste som otvoreny, neodsudzujem ani ine postupy.

Dalsie otazky? :) :)
dzoni
 
Príspevky: 97
Obrázky: 30
Založený: 04 Jan 2006 10:22 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod sepak » 06 Jan 2006 19:49 pm

damy a pani, vopred sa ospravedlnujem, ze vstupujem do temy s trochu inou zalezitostou ale vidim, ze su tu nejaki chemici odbornici tak sa chcem spytat na jednu vec...mam nejake zvysne praskove hnojivo, povodne urcene na bonsaje s nasledovnym zlozenim:
dusik (ako N) ... 6%
fosfor (ako P2O5) ... 19%
draslik (ako K2O) ... 19%

myslite zeby sa to dalo pouzit aj do akva? aky je vas nazor?
sepak
 
Príspevky: 27
Obrázky: 10
Založený: 25 Júl 2005 22:57 pm
Bydlisko: Bardejov

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod majko » 07 Jan 2006 13:50 pm

NIE :!: :!: :!: :!: :!: :!:
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod Raviolka » 09 Jan 2006 14:28 pm

Ale ovšem, že mám další otázky :lol:
Respektive spíš připomínky k tomu, cos napsal...
dzoni napísal:Este raz opakujem ze neviem presne koncentracie jednotlivych prvkov, iba tie co ma zaujimaju - NO3, PO4 a Fe - ostatne proste nesledujem.
Hmm a draslík tě nezajímá? Neměříš ani CO2 :!: Předkládáš nám tady nějakou metodu, s kterou nejsi úplně spokojený - není to třeba tím, že prostě nejsi schopný dodržet koncentrace, které ti předpisuje? (I tak si myslím, že zakopaný pes je v metodě samotné :roll: )
dzoni napísal:2) ako iste vies GH je tvorene iba vapnikom a horcikom - nechcelo sa mi vrazit prachy este aj do testu Ca (pomocou ktoreho by som vyratal aj obsah Mg), tak som predpokladal ze pri takom vysokom GH bude vo vode aj nejake Mg. Cital som vsak o par pripadoch s podobne tvrdou vodou, ktora bola tvorena len Ca, tak som skusil pouzit MgSO4 (ktore som do vtedy nedaval) a zda sa mi ze to niektore rastliny nakoplo.
Vápník naprosto převládá tam, kde je výrazné vápencové podloží. V běžných podmínkách je hořčíku dost a tady kus nad Bratislavou je dokonce spousta dolomitů, takže hořčíku bude ve vodě určitě habaděj.
dzoni napísal:3) na pH proti vsetkym zasadam kaslem
Takže nemáš ani tušení, kolik CO2 máš v akváriu :| Máš tam nějaké živočichy?
dzoni napísal:Co sa tyka K2SO4 - siranov mozes mat velmi vysoke koncentracie bez toho aby sposobovali nejake problemy
Hmmm a to říká kdo? Kromě faktu, že v přírodě všechno souvisí se vším a o příjmu prvků to platí svojnásob... vodivost tě nezajímá?
dzoni napísal:Pomer je diskutabilna otazka - podla mojej teorie ma pomer zivin vobec nezaujima - ked mam napr. dusicnany na spodnej hranici rozsahu a P a K na hornej, viem ze rastliny maju este stale dostatok N a nadbytok P a K im vobec neskodi (!)
Na poměru není nic diskutabilního - při nadbytku dusíku stoupá potřeba draslíku nebo fosforu a naopak, nadbytek jednoho prvku může blokovat příjem jiného atd. Podobných závislostí příjmu makro- i mikroprvků je popsána celá spousta. Samozřejmě, některé rostliny se adaptovaly na prostředí, kde je třeba dlouhodobě nadbytek dusíku, ale pěstovat dohromady nitrofilní a nitrofóbní rostliny dost dobře nejde - ne dlouhodobě. To je prostě fakt - poměr K:N 3:1 až 1:6 je tak obrovsky rozdílný, že mi celá tahle metoda připadá dost nedomyšlená :| Jistě, je dost složité připravit podmínky, které budou vyhovovat většině akvarijních rostlin - jde to udělat nejspíš tak, že bude množství dusíku držené v minimálních mezích - tím nitrofilní druhy nebudou tak moc prosperovat, ale i tak porostou (pomaleji) a nebudou aspoň utlačovat ostatní. Jenomže tahle metoda ti předpisuje čísla, podle kterých je všechno v naprostém pořádku a stejně se divíš, že prostě některé rostliny nerostou.

P.S. Měkkou vodu si nezkoušel? I ta umí s rostlinamy zázraky... jen málo jich roste v přírodě ve vodě, která by byla tak tvrdá jako naše :? Ta tvoje metoda doporučuje GH > 3° bez horního omezení?
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod dzoni » 10 Jan 2006 17:56 pm

Presne Raviolka – ty nemas otazky ale pripomienky :(

1. ty po mne citas asi kazde druhe slovo (to som si vsimol aj pred tym)– draslik neviem presne otestovat lebo nie su na Slovensku dostupne lacne testy (a som presvedceny ze ho netestujes ani ty), ale viem ze ked scitam maximalne pripustne mnozstvo draslika v pitnej vode u nas s tym co pridam do akvaria za tyzden, nepresiahnem nijako moju hornu hranicu
2. tuto teoriu som tu „predlozil“ na tvoju prosbu – absolutne nepotrebujem aby jej niekto veril alebo ju pouzival (nedajboze dokonca ty). V sucasnosti ju pouziva s uspechom obrovske mnozstvo ludi v zahranici a vsetci su spokojni.
3. ty si uplne spokojna so svojimi „prirodnymi metodami“??? Mam 22 druhov rastlin, z toho 3 sa nedari – nie som spokojny lebo chcem doviest svoje akva k dokonalosti. Kludne by som mohol tie 3 rastliny vyhodit a kochat sa ako vsetko funguje...
4. s tym horcikom si ma fakt rozosmiala – zakladat jeho obsah vo vode ktora je ktovie od kial na zaklade toho ze „kdesi nad Bratislavou je spousta dolomitu“... to asi nemyslis vazne
5. co sa tyka CO2 – tato metoda na nom zaklada ako na hlavnom faktore - viem vsak ze ho mam dost vzhladom na sposob distribucie a viem ze ho nemam privela – kym ryby nelapaju po vzduchu, CO2 im nevadi (!), tak isto im nevadia vykyvy pH (napriek vseobecnemu nazoru). Okrem toho mam magneticky ventil, takze v noci neceockujem
6. pomer – ty stale pises o extremnostiach ku ktorym na zaklade mojej logiky v akvariu nemoze dojst – vzhladom na to ze pridavam jednotlive prvky stale v rovnakom pomere, nemoze sa takym extremnym sposobom samovolne zmenit. Takisto blokovanie prijmu jedneho prvku sposobene vysokou koncentraciou ineho je len pri takych mnozstvach, ku ktorym sa ja ani nemozem priblizit
7. makku vodu nemam, nemam ju kde ziskat a do RO urcite neplanujem investovat. Samozrejme by som bol radsej kebyze mam makku vodu – ale musim pouzivat to co mam. Co sa tyka EI metody – kazdy kto ju pouziva a uverejnil svoje paramentre ma GH do 8–10, takze horna hranica nebola velmi podstatna. Aj tak mam stale podozrenie ze tvrdost vody je hlavnou pricinou, preco sa niektorym rastlinam nedari – prave tieto su oznacovane ako rastliny ktore potrebuju makku vodu

Myslim ze nema vyznam sa tu s tebou dalej natahovat, pretoze sa iba snazis vyvratit vsetko co napisem, takze sa vzdavam a koncim – od teraz suhlasim so vsetkym co napises a odpovedam len na prispevky tykajuce sa objednavky CSM.

Ked sa budes nudit, napis tomuto tipkovi – je to jediny clovek ktoreho poznam s vedomostami a vysledkami na urovni Takashiho Amana a zaroven tvorca metody EI:

http://www.barrreport.com/forums/showthread.php?t=1

Bude asi dost sklamany, ked mu vyvratis jeho celozivotne dielo :)

dzoni
dzoni
 
Príspevky: 97
Obrázky: 30
Založený: 04 Jan 2006 10:22 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod majko » 10 Jan 2006 19:17 pm

dzoni napísal: na pH proti vsetkym zasadam kaslem

pH je dost zasadny faktor aj pre rast rastlin. A hlavne to moze byt dost vazny problem pri tych mnozstvach vody ktore tyzdenne vymienas. Kedze voda z vodovodu bude mat u Teba zasadne ine parametre ako voda v akvariu, mozes akvariu takto sposobovat dost vazne soky. Skus si nieco najst aj o osmotickom soku.
dzoni napísal:ale nakoniec som to vyriesil inak - davam max CO2 co to da a difuzer s CO2 mam umiestneny pod vypustou s filtra, co sposobuje ze po celom akva plava obrovske mnozstvo mikrobubliniek CO2 v ktorom sa rastliny doslova "kupu" a maju tym lepsi prijem CO2 ako pri najvyssej moznej koncentracii (dosiahnutej napr. reaktorom)

Tvojim sposobom nikdy nedosiahnes vyssiu koncentraciu CO2 ako reaktorom. A ak je pravda co hovoris ze cele akva je plne malich bubliniek CO2 tak tym ublizujes rybam, ktorym tieto bublinky velmi skodia.

Skoda, ze nechces pochopit co Ti Raviolku pise, vzhaldom na to kde pracuje asi bude vediet o com pise. Skus si precitat aj je stranky http://sweb.cz/maniakva/odkazy.htm .
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod Raviolka » 10 Jan 2006 20:31 pm

Promiň dzoni, nech to plavat :) Neměla jsem v úmyslu vyvracet někomu celoživotní dílo, ani sny o 100% metodě. Asi jsem špatně odhadla účel diskusního fóra, když jsem si dovolila vyjádřit svůj názor, nedejbože i nesouhlasné připomínky. Možná to zkusím na fórech, kde se pohybuješ - třeba budou mít se mnou víc trpělivosti, když odpovídají ochotně i na stupidní otázky :wink: Ale děkuju i tak, snažil ses myslím až dost. Máš pravdu - nepotřebuješ vědět, co si o té metodě myslí ostatní. Omlouvám se ještě jednou, už nechám tvoje téma na pokoji :oops:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod Kulgan » 10 Jan 2006 23:02 pm

Keď to tu tak čítam, asi to dám prečítať môjmu rodinnému okoliu, ktoré ma z hľadiska akvaristiky považuje za blázna.
Mám iba jednu otázočku na dzoni-ho. Keď každé dva týždne musíš vytrhávať akva a v podstate ho nanovo osadiť rastlinami skrátenými na polovicu, je to akva v poriadku? Netreba trochu ubrať v tej rýchlosti za dokonalosťou?
Tiež som raz za dva týždne vyhadzoval za kýbel rastlín. Nie, že by ma to už nebavilo, ale tá honda ma už našťastie opustila a začínam sa učiť trpezlivosti.
Obrázok používateľa
Kulgan
 
Príspevky: 101
Obrázky: 10
Založený: 19 Júl 2004 15:33 pm
Bydlisko: Senec

Re: Optimalny zdroj mikroprvkov

Odoslaťod dzoni » 11 Jan 2006 10:30 am

Majko - s tym pH som sa zle vyjadril a kazdy sa tu toho chyta :) nekaslem na pH ale na jeho meranie, pretoze predpokladam v akych medziach sa pohybuje. Tiez som nepisal ze dosiahnem vyssiu koncentraciu CO2 ako s reaktorom, iba ze jeho prijem rastlinami pri styku s bublinkami je vyssi.

Mozes mi poslat nejaky zdroj, z ktoreho si vycital ze bublinky CO2 skodia rybam? Robim to uz dost dlho a rybicky sa tesia dobremu zdraviu, nejavia ziadne znamky chorob, ale ak ma presvedcis budem uvazovat o zmene.

Kulgan - je velmi pravdepodobne ze mna to prestane bavit tiez, ale zatial si na tom celkom ficim :) Vzhladom na jeho podstatu, akvarium ma s prirodnym biotopom malo spolocne (neonove osvetlenie, filtrovanie, krmenie...) - ide len o to do akej miery sa chces k tomu priblizit. Ja chcem mat teraz proste "high-tech umelinu" :) a mozno ma to za rok prejde...
dzoni
 
Príspevky: 97
Obrázky: 30
Založený: 04 Jan 2006 10:22 am
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.