Sa mi to asi zdá.



Všetko okolo cichlíd z jazier Malawi, Tanganika, Victoria....

Sa mi to asi zdá.

Odoslaťod fefe » 03 Okt 2002 15:08 pm

Už naozaj vymreli chovatelia Achrických cichlíd? Veď sú to tak nádherné ryby.
Obrázok používateľa
fefe
 
Príspevky: 78
Obrázky: 25
Založený: 28 Jún 2002 13:05 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

nevymreli

Odoslaťod marlo » 03 Okt 2002 15:55 pm

:) ahoj chovatelia urcite nevymreli.ale toto forum sa este len rozbieha takze preto tu este nie je az tak ziva diskusia..ale casom bude.

Mne osobne sa cichlidy velmi pacia ale nemozem ich chovat s priestorovych dovodov.....
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Je ich dost

Odoslaťod l_laco » 04 Okt 2002 08:21 am

Nemaj obavy, chovatelia afrik urcite nevymreli, ale ako pisal Marlo, tak cast cichlidy je zriadena velmi kratko a tak este len caka na svojich dopisovatelov. Skor sa mi zda, ze americke cichlidy akosi zmyzli zo sceny. To ma ale nesmierne stve. :evil:
Obrázok používateľa
l_laco
 
Príspevky: 299
Obrázky: 40
Založený: 25 Sep 2002 14:33 pm
Bydlisko: Bojnice

Odoslaťod minky » 04 Okt 2002 13:04 pm

Zdravim. Ani ja si nemyslim ze chovatelia cichlid vymreli, len ich je asi menej kedze su narocnejsie na svoj zivotny priestor (teritorium). Teraz nepatrim k chovatelom cichlid, ale kedysi davno som patril. Choval som Nigrofasciatum a nejaky druh akar (ani neviem medzi aky druh - ci africky alebo americky patria :? ). Dokonca sa mi podarilo odchovat aj mlade. Jedine co ma stvalo bolo, ze su tak teritorialne a neznesu ine vedla seba. Vzdy bola niektora agresivnejsia a zahnala tu druhu, kt. sa musela skryvat. Spoluziak bol vacsi chovatel a on take problemy nemal :evil: A ako som videl po internete tak sa to da dosiahnut. Ale v com som asi robil chybu :?: Po dlhom case co som sa akvaristike nevenoval som znova zacal ale tentoraz s rastlinkami. Ale rad si precitam nieco aj v tejto sekcii. Vela zdaru...
Obrázok používateľa
minky
 
Príspevky: 90
Obrázky: 3
Založený: 08 Júl 2002 10:21 am
Bydlisko: Prievidza

Ahojte

Odoslaťod fefe » 15 Okt 2002 09:04 am

Ahojte znovu a opäť. Chalani, písali ste, že fórum sa len rozbieha ale po čase, keď som sem zasa zabruslil, tak sa mi ani nezdá. Nie je to akosi dlho? Inak stránky musím hodnotiť veľmi kladne. MOžno by trocha pomohlo ak by boli v kolonke na reakcie inou farbou vyznačené nové od predchádzajúceho čítania. Inak Vám držím palce a zatiaľ musím trpezlivo čakať, či sa to naozaj rozbehne. Viem, že to nie je ľahké vzhľadom na to, že už niekoľko stránok a fór sa tejto problematike venuje dlhšie. Držím palce.
Obrázok používateľa
fefe
 
Príspevky: 78
Obrázky: 25
Založený: 28 Jún 2002 13:05 pm
Bydlisko: Bratislava

cichlidy

Odoslaťod salik » 15 Okt 2002 11:06 am

:arrow: pozri fefe, tato sekcia o africkych/americkych/ost. cichlidach je urcena hlavne pre "cichlidakov", ja s marlom nemame prakticky ziadne skusenosti z tejto oblasti, sem tam sem mozem prsknut odkaz na zaujimavu stranku alebo obrazok co najdem na internete ale to je z mojej strany asi tak vsetko, a ostatny "cichlidaci" :?: ...bud sem este nezavitali alebo otazky/problemy nemaju, comu ja neverim, totizto vacsina akvaristov u nas len rady/navrhy cita a malokto nieco naspat poradi zo svojej "kuchyne" :!: , maly priklad - diskusia o cichlidach-tercovcoch na discus.cz/emailova konferencia, hadam 1000 prihlasenych a boli mesiace bez jedineho prispevku :!: , a to je podla mna diskus jedna z "najfajnovejsich" chovanych ryb u nas. Takze asi tak.
:arrow: Mensich forumov o problematike chovu americkych a africkych cichlid v sk/cz naozaj par je, ale "klasika" - 10 otazok za dva roky......
Sekciu rusit nebudem, bude tu ci uz sa "rozbehne" alebo nie, ostava to na "cichlidakoch" :idea:

p.s. "Možno by trocha pomohlo ak by boli v kolonke na reakcie inou farbou vyznačené nové od predchádzajúceho čítania." - to som trosku nepochopil ako si to myslel :?:
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Ahojte

Odoslaťod marlo » 15 Okt 2002 14:59 pm

fefe napísal:Ahojte znovu a opäť. Chalani, písali ste, že fórum sa len rozbieha ale po čase, keď som sem zasa zabruslil, tak sa mi ani nezdá. Nie je to akosi dlho...............................

nazdarek "fefe"...neviem ako dlho si tu nebol ale myslim ze forum sa rozbieha ,to ze v sekcii cihclidy moctoho nie je to uz zavisi od samotnych uzivatelov ..zatial mam pocit ze vacsina sa venuje klasike...
treba sa pytat pyta pytat ....... :D

Pozri ved ak mas nejaky dotaz alebo nieco ohladne cichlid tak to sem napis..podla mna urcite niekto odpovie.....
je pravda ze vacsina navstevnikov pride pokuka odide ale neprispeje...
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Chlapi neprskajte.

Odoslaťod fefe » 15 Okt 2002 16:36 pm

Veď o nič nejde. Netreba z toho robiť drámu. Som rád, že táto stránka a forum existuje. Ak ste si nevšimli, tak som ju hlavne pochválil. Zas nebuďme ako malé deti. Škoda len že sa v tejto sekcii málo píše. To je všetko. Ako som už písal vyššie. Som cichlidár, no momentálne nechovám nič a budem zakladať nádrže. A nevravím, že sa so skúsenosťami nepodelím. Akurát nemôžem reagovať na články o chemizme vody, riasach a tak, keď som to nikdy nezažil. V čase keď som choval cichlidy bolo chémie poskromnejšie, kŕmil som planktónom a nitenkami a nemal som nikdy problémy so škodcami a parazitmi. Zrejme aj tie ryby ako aj ostatné druhy živočíchov svojim chovom a šľachtením strácajú na prirodzenej imunite a sú omnoho náchylnejšie ako pred rokmi. :wink:
Obrázok používateľa
fefe
 
Príspevky: 78
Obrázky: 25
Založený: 28 Jún 2002 13:05 pm
Bydlisko: Bratislava

Chlapi neprskajte.

Odoslaťod marlo » 15 Okt 2002 17:13 pm

:D :D fefe pohoda nikto neprska..a bol by som nerad keby tu k takemu niecomu prislo......
A to ze si ju pochvalil je tvoje PLUS :lol:

snad sa to casom zlepsi a pribudne viac prispievatelov ....
nie je to jednoduche dnes niekoho proste iecim zaujat....
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Sa mi to asi zdá.

Odoslaťod Samo » 06 Dec 2002 09:05 am


Zdravim vas .Stazujete sa ze vam nikto nenapise a neporadi ale neni komu poradit lebo sa nikto nepyta a nenačne ziadny problem.
Afrika nevymrela ale myslim si ze niektory chovatelia tieto krasne ryby kazia. :!:
Samo
 

Re: zaciatocnik

Odoslaťod Hosť » 10 Jan 2003 10:13 am

Dobry, ja by som bol rad, keby niekto zo skusenych cichlidarov dal-odovzdal nejake rady ohladne ako zacat s chovom cichlid. Ktore druhy mozu byt spolu a tak. Mam 100 l akvarium a rozmyslam o zacati chovu cichlid, pretoze su naozaj krasne.
Dakujem za akukolvek pozitivnu odpoved. Croupier :shock:
Hosť
 

Re: Sa mi to asi zdá.

Odoslaťod l_laco » 10 Jan 2003 13:07 pm

:wink: Tak vitaj medzi cichlidarmi, nova tvar.
Co ti poradit pri chove cichlid? Nuz, najskor sa musis rozhodnut, ci chces chovat cichlidy z Afriky, alebo ameriky. Do 100 l akvarka sa z Americkych hodia len tie mensie, ako rod Apistogramma a Papiliochromis. Su to male, v celku kludne ryby a velmi pekne vyfarbene. Ich chov si vsak vyzaduje velmi kvalitnu vodu a cistotu, ale da sa to. Z ostatnych Americkych cichlid, tazko. 100 litrove akvarko je male, pretoze vacsina z nich dorasta od 15 do 30 cm. Pokial by si sa rozhodol pre Afriky, tam sa uz da vybrat. Samozrejme, ze naroky na kvalitu vody su tiez dost vysoke, ale tieto ryby dost vydrzia bez vacsej ujmy na zdravi. Zatial by som ti doporucit prestudovat si niaku literaturu, alebo niektore web stranky so zameranim na cichlidy, ci uz take alebo take. potom si vytvoris svoj vlastny nazor na to co sa ti do akvarka zmesti a co nie. :cry: Samozrejme si ale pohladj aj udaje o tom, ake kvality by mala mat voda, aku potravu budes musiet zhanat a tak.
Ak by si chcel vediet nieco konkretnejsie, napis na l_laco@centrum.sk , rad ti poradim, ak budem vediet. Tak vela zdaru.
Obrázok používateľa
l_laco
 
Príspevky: 299
Obrázky: 40
Založený: 25 Sep 2002 14:33 pm
Bydlisko: Bojnice

Re: Sa mi to asi zdá.

Odoslaťod Croupier » 20 Jan 2003 13:48 pm

No a nastali problemy. Ako som uz pisal, zriadil som si 105 l akvarko pre cichlidy (africke), je to osadene iba kamenmi, pieskom. Po tyzdni som, co bola napustena voda som si kupil rybky 11 ks. Islo o pseudotropheusy, lamprologus leleupi a na cistenie ancitrusy. Vsetko bezalo dobre, teda podla mojho nazoru. Potom som si kupil od znameho dalsie rybky 14 ks, islo tiez o pseudotropheusy, placidochromisy ph. a julidochromisy regani. Dal som ich do akvarka (po aklimatizovani a bez vody). Tak som sa vytesoval asi 2 dni a nastala Sodoma. Rybky zacali hynut, beho vikendu mi zdochli vsetky placidochromisy, ancitrusy, z povodnej osadky 2 pseudotropheusy a vsetky pseudotrpheusy z novej. A neviem dovod. V sobotu vecer som vymenil komplet celu vodu, vycistil som filter. Krmim ich vyrobkami fy Sera, Dajana a zivou potravou Cyclopom. Akvarko je nove ma cca 3 tyzdne, voda bola 12 dni nemenena a v sobotu najprv 1/3 som vymenil a potom vsetku. A netusim, ci ja robim nieco zle, alebo kde je chyba. Poradte zufalcovi. :-( croupier
Croupier
 

Re: Sa mi to asi zdá.

Odoslaťod l_laco » 20 Jan 2003 15:36 pm

:cry: Tazko poradit, co sa stalo a ci si nieco spravil zle. Ale, v prvom rade, zmiesal si ryby z Malawi a z Tandanyiky. To nie je dobre riesenie. Ryby z malawi maju ine naroky ako tie z Tangi. Jedna sa hlavne o pH. Nebudem to tu rozpisovat, ale pozri si stranku www.cichlid.szm.sk, tak v kapitole Biotopy, najdes potrebne info. Potom, Pseudotropheusi sa zivia prevazne riasami, respektive planktonom, ktory je v nich zachyteny a Julidochromisky, Placidochromisi a este neviem, ake si tam mal pisane sa zivia skor potravou zivocisneho povodu. netvrdim, ze nie je mozne tieto ryby chovat v jednom akvarku, ale je to o dost tazsie. Dalsia vec, je ze ryby z tangi su viac haklive na obsach skodlivych latok vo vode, kdez to ryby z Malawi znesu aj horsie podmienky.
A preco ti ryby zdochli???? Neviem, pises, ze v akvarku je len piesok a kamene. Skus pohladat chybu tam. Aky je to piesok? Z kade ho mas, je kupeny, alebo si ho niekde nabral z rieky? Premyval si ho vobec? Prevaril si ho a aj kamene? Nevylucuju tie kamene a piesok niake skodlive latky? No, otazok by sa dalo napisat este vela. Ale pokial si dodrzal vsetky bezne zasady, ako je teplota okolo 24 - 26 stupnov, pH tak okolo 7,0 - 8,5 a akvarko bolo novo zalozene a pockal si par dni, kym sa voda odstoji, tak jediny problem bol v tom, co v tom akvarku okrem vody a ryb bolo. Skus napisat nieco viac. A kup si testy na stanovenie kvality vody. Z toho by sa uz dalo co to usudit. Inak to mnozstvo ryb, ktore si popisal, 11 a 14 ks je na 105 l akvarko dost. Sice neviem ake su velke, ale casom im to bude male. To urcite. A mas tam dostatocnu filtraciu a okyslicovanie vody????Caff.
Obrázok používateľa
l_laco
 
Príspevky: 299
Obrázky: 40
Založený: 25 Sep 2002 14:33 pm
Bydlisko: Bojnice

Re: Sa mi to asi zdá.

Odoslaťod Hosť » 20 Jan 2003 15:59 pm

Dik za odpoved. K veci. Piesok je kupeny v CityZoo a mohol byt priamo k pouzitiu (cize neprevaral som ho), ostatne kamene (tuf a bridlica) boli prevarane. Teplota vody, co som meral je 25-26 C, pH vody je 8,5, ostatne skodlive latky som nemeral. Rybky zacali hynut az po tej druhej davke ryb, co som si kupil od chovatela. Mam pocit, ci tam nevznikol nejaky problem! Pretoze dovtedy vsetko fungovalo v pohode a az potom to zacalo. Inak je pravda, ze som tie rybky zmiesal a to som si mohol odpustit, prevladlo moje nadsenie a dobra cena. Vsetky rybky su mlade cca 4 cm.
Nemas nejaky zaruceny navod ako na to a vyvarovat sa podobnych chyb?
Rozhodol som sa pre Malawi. :idea: croupier
Hosť
 

Re: Sa mi to asi zdá.

Odoslaťod salik » 20 Jan 2003 21:51 pm

problem by som hladal u novej "varky" dokupenych ryb, pri kupe novych ryb sa odporuca az mesacna karantena v samostatnej nadrzy (ja ich tam mam priblizne desat dni), skontaktuj sa s tym chovatelom a popis mu svoj problem-mozno ti da "nahradu"
- kupeny piesok prevarat nemusis ale treba ho aspon premyt od "bordelu"
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Sa mi to asi zdá.

Odoslaťod l_laco » 21 Jan 2003 07:45 am

Nuz, neviem, ci by som do akvarka dal neprevareny piesok, aj keby bol kupeny. To, ze je mozno na sacku, alebo v com to bolo napisane, ze je to vhodne k okamzitemu pouzitiu je sice pekne, ale je to aj pravda???? Ja som zatial piesok nekupoval, ale vzdy som ho poriadne pramyl a aspon vo velkom hrnci zohrial na taku teplotu, ze voda zacala trochu bublat. Kamene , pokial si ich ocistil a prevaril by mali byt OK.
S tou karantenou je to pravda, ryby by sa mali dat do karanteny, ale tiez som to nikdy nerobil a nemal som taky problem, ze by mi prepukla choroba. Snad par krat krupicka, ale to sa da pomerne jednoducho zvladnut. Skus sa ale aj tak skontaktovat s tym co ti tie ryby predal a pohovor si s nim. Mozno nieco vybavis a mozno nie. Vies, velmi rychlo ti moze povedat, ze jemu ryby nepokapali a tak si asi spravil chybu ty. Je to dost tazke niako dokazat, ze ryby boli chore, alebo ze bola proste chyba v nich.
Inak, nechcel som ta odradit od toho, aby si choval ryby z Tanganyiky, ale urcite by si ich nemal davat spolu s rybami z Malawi. Maju skutocne rozdielne naroky. Mozno by si si mohol zriadit este jedno akvarko pre mensie druhy z Tangi, alebo vacsie pre tie z Malawi.
Na ten uhyn ti poradit neviem. Je to smutne, ale su to zive tvory a ked im nezabezpecis to co potrebuju, proste uhynu. Tak ze ti asi neostava nic ine, len kupit novu osadku a zacat znova. Ale najskor by som ti doporucoval nechat v akvarku len to co ti zostalo, aspon niaky ten mesiac az dva a potom skusit dokupit nieco nove. Aby sa ti cela situacia nezopakovala. Mozno, ze ten cas prides na to, co sa stalo a chybu napravis. Vies, ako sa hovori, "Cas ukaze". Vela uspechov. :lol:
Obrázok používateľa
l_laco
 
Príspevky: 299
Obrázky: 40
Založený: 25 Sep 2002 14:33 pm
Bydlisko: Bojnice

Re: Sa mi to asi zdá.

Odoslaťod Hosť » 21 Jan 2003 16:06 pm

Tak vdaka za rady, asi mi nic ine nezostava iba pozbierat svoje nastrbene nadsenie a zacat odznovu. Skusim zachranit rybky co mi zostali a dam na Vas a pockam mesiac a potom kupim nejaku novu osadku Malawi cichlid.
Malawi som si vybral najma preto, ze mi vzhladom na moje akvarko (105 l) vyhovuju viac ako Tanganyika, su farebnejsie, mali by byt odolnejsie a tak. Samozrejme, ze casom by som chcel dalsie akvarko a iny druh rybiek a mozno prave Tanganyika.
Este by som sa rad popytal, ze kde by ste mi odporucili kupit nove cichlidy? Na zaklade Vasich skusenosti. A ake druhy ?
A tiez by ma zaujimalo ci mate skusenosti s filtrom Fluval 3plus ?
Inak som rad, ze som nasiel toto Forum. :shock: Croupier
Hosť
 

Re: Sa mi to asi zdá.

Odoslaťod l_laco » 22 Jan 2003 07:51 am

S tym filtrom skusenosti nemam, tak ti neporadim, ale ta znacka je vraj dobra, neviem.
S tymi rybami je tazko radit, co si mas kupit. Ryby z Malawi sa delia na Mbuny a Non-mbuny.
Mbuny sa zivia skor planktonom a riasami a tie druhe su zase dravce, ktore potrebuju masitejsiu potravu. V tom je asi najhlavnejsi rozdiel. A este by sa dalo povedat, ze Mbuny ziju prevazne v skalnatych oblastiach a preto potrebuju aj v akvarku vytvorit dostatok moznosti na ukryt. To je vybudovat im vela jaskyn aby si samci mohli vytvorit vlastne teritoria. Doporucuje sa, ale zalezi to od konkretneho druhy, chovat jedneho samca a asi 3-4 samice. Samce vacsinou byvaju dost agresivne. Non-mbuny ziju zase prevazne v oblastiach, kde je piescite dno a menej ukrytovych moznosti, ale tiez niektore druhy potrebuju mat svoju vlastnu jaskynu. To je asi vo vseovecnosti take zakladne rozdelenie Malawi cichlid. Ale blizsie informacie najdes na webe na mnohych strankach. Staci len hladat. Zadaj si do vyhladavaca slovo Malawi, alebo napriklad latinsky nazov ryby a zobrazi sa ti mnozstvo stranok. No a potom uz len cas a ochotu hrabat sa v neprebernom mnozstve dobrych a horsich stranok.
Ak ti mozem este poradit, skor, ako si kupis akykolvek druh rybiek do akvarka poriadne sa oboznam s tym, ake naroky ma na potravu, vodu a podobne. Urcite sa tym vyhnes tomu, ze ti ryba zdochne, alebo bude len zivorit. A samozrejme aj tomu, ze ti za rok narastie do takej velkosti, ze sa ti nezmesti do akvarka. :lol:
Tak, vela zdaru.
Obrázok používateľa
l_laco
 
Príspevky: 299
Obrázky: 40
Založený: 25 Sep 2002 14:33 pm
Bydlisko: Bojnice

Re: Sa mi to asi zdá.

Odoslaťod Peter » 06 Feb 2003 05:59 am

Nuz ja neviem. Ja chovam v 100l akvariu 6ks N.leleupi a je tam tych ryb viac nez dost. Neviem si predstavit, ako sa tam moze zmestit taky pocet ryb tusim 25, aj keby neslo o cichlidky. Vladne tam jeden dominantny samec a ostatne rybky su poschovavane, jeden samec dokonca zije schovany za filtrom a ma hnusnu bledohnedu farbu. Je zaujimave, ze sa akotak na chvilu znasaju len pri krmeni, ale samec narobi poriadky raz dva. Jedneho samca dokonca vystval tak, ze vyskocil z akvaria cez malinku medzierku na krmenie. Dal som ho sice rychlo spet, zije ale vlastne stale ocakavam, ze nejake zahynu, ze budu ustvane ostatnymi. Nehovoriac o tom, ze ich vzajomne boje, ked si roztvorenymi papulkami pustaju do seba vyzeraju tiez dost nebezpecne. Leleupi su velmi zive rybky, potrebuju priestor na plavanie...A tie jamy co usilovne stavaju, no hroza...su to uzasne rybky. ROZHODNE nesmie byt tolko ryb v jednom akvariu. nemozu mat vytvorene podmienky pre zivot. Az na dalsich miestach by som riesil problemy so strkom atd.... :?
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: Sa mi to asi zdá.

Odoslaťod l_laco » 06 Feb 2003 09:37 am

No, tak to vidis sam, ze aj 6 ks ryb v 100 l akvarku moze byt vela. Inak spravil si chybu, ze ich tam mas sest. Maximalne tak pockaj, kym sa vyberie par, ktory sa bude mnozit, ten si nechaj a statne predaj. Tieto ryby su velmi agresivne a teritorialne a tak potrebuju vela miesta. Vacsinou su vsak neznasanlive iba k svojmu druhu a tak tam kludne mozes dokupit ine ryby, aby si to nemal uplne prazdne. Caf.
Obrázok používateľa
l_laco
 
Príspevky: 299
Obrázky: 40
Založený: 25 Sep 2002 14:33 pm
Bydlisko: Bojnice

Re: Sa mi to asi zdá.

Odoslaťod Peter » 07 Feb 2003 15:15 pm

Dovolil by som si namietat, oni su sice znasanlive k inym rybam, ale su tak hyperaktivne, ze svojim spravanim ine ryby obtazuju. Dokazu robit take prudke pohyby, ze sa niekedy cudujem, ako zabrzdia. Isty cas tam boli gupky, povodne mali byt potravou. Je fakt, ze im neublizovali ale fakt je aj to, ze nemali kde zit, iba tesne pri hladine vody....lebo sa plietli do drahy nahanajucich sa leleup. Taku skusenost mam aj ked dve leleupi boli este v spolocenskom 240l akvariu. Neublizovali, ale ostatne ryby nemali pokoja. A to este nehovorim o vecnom prenasani kamienkov a budovanim jaskyn....Mozno vsak s inymi cichlidkami. Zaujimalo by ma ci su samce verne, ked pises vybrat par. Mam taky dojem, ze sa natriasaju vsetci so vsetkymi a pred vsetkymi. Trosku ma myli aj to, ze natriasanie, je podla vsetkeho aj prejavom "pokory", lebo dominator nechava aj natriasajuce sa samce v podstate na pokoji.
Peter
 
Príspevky: 470
Obrázky: 23
Založený: 29 Nov 2002 23:37 pm

Re: Sa mi to asi zdá.

Odoslaťod l_laco » 07 Feb 2003 15:34 pm

Urcite ze su hyperaktivne, ale je to sposobene mozno aj tym, ze maju malo ukrytovych moznosti a aj to, ze medzi nimi prevlada rivalita. To, ze utlacaju ine ryby je sposobene aj tym, ked uz to porovnavas s gupkami, tak to hodim na ne, ze pavie ocka sa nedokazu branit pred rybami, ktore na ne utocia aj ked im neublizia. ver tomu, ze keby si k nim dal ryby, ktorych agresivita a culost je porovnatelna, tak by sklapli aj tie leleupi. poviem ti to inak. Nie je to tak davno, co som mal doma dva A.ocellatus, boli asi 25 cm velke a z casu na cas som im daval zive rybky. Raz som im hodil tri tetry cierne, velke asi 5 cm a spolu s nimi aj jednu Cichlasomu cervenooku. Bola vadna, mala prehnuty chrbat a tak bola skareda. Dal mi ju kamos. Na moje pocudovanie ocellaty zozrali len tetry a pritom velkostou boli rovnake s tou cichlidou. Ta cichlida tam zila este asi tyzden a ked jej nic nespravili, tak som ju surovo splachol. Pocas toho "krmenia" som sledoval ako lovia tie tetry, nebolo to hned a vsimol som si jednu zavaznu vec. Ocelaty, ked sa priblizili k tej cichlide vobec nezautocili. Preco? Osobne si myslim ze to bolo z jedineho dovodu. Ta mala cichlidka im dala najavo, ze aj ona je cichlida a zrejme dokazu medzi sebou komunikovat, mozno telom, ja neviem, ale pravda je to, ze jej nepsravili nic. tetry, tie mali snahu ujst a tak bolo po nich za mozno minutku. Vies, z toho vsetkeho my ostava len to, ze ked das k leleupom ryby, ktore s nimi nedokazu komunikovat a boja sa ich, tak su utlacane, ale skus tam dat Julidochromisky, alebo ine Neolamprologusi. Myslim,, ze sa situacia zmeni. Samozrejme primeranej velkosti, zase nie ze tam das 1cm mladata. :arrow: Je to len moj nazor, vyskusane to nemam, ale stale plati ravidlo, ze by sa mali k sebe davat ryby, ktore maju podobne naroky ale aj POVAHU. Mozno prave pre tento dovod, aby jeden druh neutlacal ten druhy. Vela uspechov.
Obrázok používateľa
l_laco
 
Príspevky: 299
Obrázky: 40
Založený: 25 Sep 2002 14:33 pm
Bydlisko: Bojnice


Naspäť na Africké cichlidy

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.