Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Jaky pouzivate substrat? Zamerte se na sve nejzajimavejsi akva.

Pisek/sterk - jeden druh : kupovany
318
43%
Pisek/sterk - ruzna zrnitost (ve vrstvach) : kupovany
117
16%
Pisek/sterk : vlastni sber
123
17%
Hezky zbarveny sterk / neonove barvy atp. :)
9
1%
Lavalit
10
1%
Akadama
13
2%
Neco specialniho (napr. ADA Amazonia, Rio Negro, atp.)
124
17%
Nepouzivam substrat
26
4%
 
Celkový počet hlasov : 740

Substráty :: druhy / porovnanie / alternatívy

Odoslaťod virus31 » 05 Jan 2006 19:04 pm

Zajimaji me vase nazory na pouziti ruznych druhu sterku v akvariich. Hlavne tedy co do souvislosti s pestovanim rostlin. Odpovidejte v ankete, pokud mate nejakou zajimavou zkusenost a muzete porovnat prosim podelte se s ostatnimi.

Moje osobni zkusenost je pomerne chaba ac se zameruju prave na rostlinky v posledni dobe. Pouzivam v soucasne dobe obohaceny ricni sterk (1-2mm zrnitost). Neni to prilis idealni pro rostlinky, ale kdyz clovek nema moc penez, tak to jinak nejde :)
Rad bych presel na nejaky vice zajimavy substrat. Zvolim bud Akadamu -pomerne drahy spas s nejistym vysledkem (filtrace / vireni prachu / urcita obtiznost vsazovani rostlin i s pinzetou). Dalsi moznost volby je lavalit. Otazkou je, v jake zrnitosti se dodava (v malem akvariu velky sterk nevypada vubec dobre :? ). Posledni a nejkrajnejsi moznosti (ikdyz asi nejlakavejsi) je objednani substratu od AquaDesignAmano (Power Sand + Aqua Soil). Bohuzel cesty k nemu jsou spletite a nejiste (pokud by nekdo vedel kde a jak at mi da vedet 8) )
Obrázok používateľa
virus31
 
Príspevky: 392
Obrázky: 19
Založený: 13 Aug 2005 17:30 pm
Bydlisko: CR

Reklama

Re: Substraty :: druhy / porovnani / alternativy

Odoslaťod virus31 » 06 Jan 2006 22:42 pm

To fakt nemate zadny zkusenosti / tipy / triky / rady / atp.?? :|
Obrázok používateľa
virus31
 
Príspevky: 392
Obrázky: 19
Založený: 13 Aug 2005 17:30 pm
Bydlisko: CR

Re: Substraty :: druhy / porovnani / alternativy

Odoslaťod pierro » 07 Jan 2006 01:56 am

tak skúsenosť mám takúto: Ratajovo staré dno je dosť dobrý sajrajt. Ale na vrecku sa píše - neprať.. až som plakal, keď som ho dával do akva. zasypal som ho poriadnou vrstvou nového dna zrnitosti 2-4mm. a keďže staré dno má zrnitosť väčšiu a fyzika nepustí, po pár mesiacoch odkaľovania a nájazdov pancierníčkov bolo staré dno na vrchu. Doteraz pri odkalovaní nasávam tie malé čierne kúsky bohvie čoho.
Vplyv na rastliny neviem posúdiť - nemám s čím porovnať, zatiaľ mám len 1 akva.

Okrem tohto sa chcem spýtať: je tu niekto kto má aqua clayground už nejakých pár mesiacov? počul som, že je to šialene ľahký substrát a že má tendenciu plávať (pancierničky a tak). zmení sa dačo po čase?
Obrázok používateľa
pierro
 
Príspevky: 147
Obrázky: 4
Založený: 08 Aug 2005 17:10 pm
Bydlisko: Zvolen

Re: Substraty :: druhy / porovnani / alternativy

Odoslaťod virus31 » 07 Jan 2006 03:11 am

To vypada ze nejsi prvni kdo ma spatnou zkusenost se starym dnem. Taky jsem ho zkousel, u pritelkyne v akvariu. Ucinek nic moc az na jednu rostlinu (bohuzel nazev si nevybavim), ale je klidne mozny ze ucinek byl tlumenej hodnotami ve vode. Ma dost tvrdou vodu :|

Furt koumam ty ADA substraty. Vcera sem hodne do noci googlil a vygooglil jsem tohle:
e-obchod v UK http://www.aquaessentials.co.uk/index.p ... Path=7_158
e-obchod v D http://www.naturaquarium-suhl.de/online ... 02s001.htm

Otazka je jestli vazne neni nejaka nahrazka za ne. Preci jen dat 2talire za substrat je mnoho.
O adaeuro.com nemluvim, pac ty sou nekomunikativni a pres net neposilaj jak mi bylo receno. :|
Obrázok používateľa
virus31
 
Príspevky: 392
Obrázky: 19
Založený: 13 Aug 2005 17:30 pm
Bydlisko: CR

Re: Substraty :: druhy / porovnani / alternativy

Odoslaťod pierro » 07 Jan 2006 12:27 pm

čo to je za substrát?? (sorry, nechcelo sa mi v tom nejak xtra šprtať) každopádne 17 libier za dva litre si môžu dovoliť akurát tak mojsejovci :) .Napriek tomu si myslím, že substrát je až 4-radý. Ak je 1. dosť živín a stopových prvkov vo vode 2. dosť CO2 a 3. dosť kvalitného svetla, rastliny budú rásť aj na pieskovisku :) Akurát ma u klasických substrátov štve, že cez ne tak dobre neprúdi voda = nízka tplota dna.
Obrázok používateľa
pierro
 
Príspevky: 147
Obrázky: 4
Založený: 08 Aug 2005 17:10 pm
Bydlisko: Zvolen

Re: Substraty :: druhy / porovnani / alternativy

Odoslaťod virus31 » 08 Jan 2006 23:27 pm

Tak nejake info k tem ADA substratum:

Aqua Soil Series
A high pH level (alkaline) of the substrate causes difficulties for aquatic plants in consuming nutrients. The Aqua Soil Series decreases the hardness of the water and lowers the PH level to the degree at which most aquatic plants can consume nutrients and comfortably grow. Aqua Soil granules maintain their shape and density for long periods underwater securing good circulation of water and oxygen through the substrate. With Aqua Soil, growing difficult plants such as Tonina sp. becomes easier, and it is ideal for fishes demanding soft water.

SPECIAL FEATURES :

1. Completely new substrate made from specially processed natural material from the earth.
2. Colloid particles capture dirt floating in the water, without any chemical treatment.
3. Gives clarity to the water and creates conditions ideal for healthy growth of aquatic plants.
4. Helps to lower the hardness level of the water.
5. Helps to bring the pH level of the water down to an ideal level for most of the aquatic plants.
6. Composed of granules of size and density ideal for the fast development of healthy plant root systems, rather conventional substrates such as sand.
7. Granules maintain their shape for a long period in water, holding air between them, which is vital for the long time maintenance of a planted aquarium.
8. Used with Power Sand stimulates the fast colonization of bacteria in the substrate and creates perfect conditions for plant root systems.
9. Most desirable pH level for most aquatic plants(ph 5.5 - 6.5) to develop their root systems.
10. Available in 3 types to suit your aquarium layout.


Jsou to opravdu unikaty, ktery svoji kvalitou vyvazujou cenu a bohuzel nedostupnost :|
Obrázok používateľa
virus31
 
Príspevky: 392
Obrázky: 19
Založený: 13 Aug 2005 17:30 pm
Bydlisko: CR

Re: Substraty :: druhy / porovnani / alternativy

Odoslaťod virus31 » 09 Jan 2006 03:48 am

Jeste dodam, ze tenhle substrat je nejoblibenejsi mezi aquascapisty pro svoje vlastnosti.
Sam, bych ho chtel ;)
Obrázok používateľa
virus31
 
Príspevky: 392
Obrázky: 19
Založený: 13 Aug 2005 17:30 pm
Bydlisko: CR

Re: Substraty :: druhy / porovnani / alternativy

Odoslaťod majko » 09 Jan 2006 08:39 am

No vsetky ospevovane vlastnosti ma npr. aj akadama a v mensej miere aj Aquaclay ;-). Staci si urobit maly pokus. Do 7deci pohara das trochu akadamy alebo Aquaclay zalejes vodou a merias parametre....
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Substraty :: druhy / porovnani / alternativy

Odoslaťod virus31 » 09 Jan 2006 13:09 pm

Aquaclay skoro vubec neznam, jen vim ze ho ma treba rataj v nabidce a kamarad v akvariu (prej je dost lehkej a spatne se do nej sazi rostliny). Kdyztak hlubsi popis prosim.

Co se tyka akadamy, tak ta je taky velmi lehka a je to vlastne predchudce toho co pouziva T.Amano ted. Akadama je i pomerne draha na druhou stranu asi nejdostupnejsi ze vsech tech 'lepsich' substratu.

Jeste k tem ADA substratum - vyrabi/sbira se ze surovin nasbiranych primo v lokalite kterou maji napsanou na obalu (RioNegro, Amazonia, Malaya, Nile, ..) tzn ze budou mit v sobe jeste neco navic. Dalsi vyhodou je to ze jsou k dostani ve vice zrnitostech. Ja je nepovazuju za to absolutni spicku, ktera by nesla nahradit, nezkousel jsem je, ale neco na nich bude.
Obrázok používateľa
virus31
 
Príspevky: 392
Obrázky: 19
Založený: 13 Aug 2005 17:30 pm
Bydlisko: CR

Re: Substraty :: druhy / porovnani / alternativy

Odoslaťod xDodox » 09 Jan 2006 13:14 pm

Ja používam štrk Filtus Floran.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Substraty :: druhy / porovnani / alternativy

Odoslaťod Raviolka » 09 Jan 2006 14:45 pm

virus, vyzkoušej si v miniakváriu na pár měsíců aquaclay nebo akadamu a pak budeš vědět, jestli stojí za to investovat do ADA hračiček :wink:

P.S. Nebyla bych si jistá, že je Aqua Soil nejoblíbenější u aquascapistů... nepřehlídl jsi flourite?
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Substraty :: druhy / porovnani / alternativy

Odoslaťod virus31 » 09 Jan 2006 16:14 pm

Flourite neznam bohuzel. Vypada taky dobre, kazdopadne u nas asi nesehnatelny ze? (V UK se cenove pohybuje podobne jako ADA)
S vyzkousenim akadamy si pohravam uz docela dlouho.

Ad ta oblibenost: Co jsem procital jedno pomerne velke diskuzni forum, ktereho se ucastni lidi ze Singapuru a i jinych asijskych mist, hodne prevazuji ADA substraty (nejvic Amazonia, pripadne v kombinaci s Power Sand)
Obrázok používateľa
virus31
 
Príspevky: 392
Obrázky: 19
Založený: 13 Aug 2005 17:30 pm
Bydlisko: CR

Re: Substraty :: druhy / porovnani / alternativy

Odoslaťod Dexter » 09 Jan 2006 16:43 pm

Davam prednost klasickemu dobre prepratemu strku s jemnou zrnitostou... Prave som kupil 4 kg do maleho akvaria. Zrnitost 1-3 mm, zajtra ho idem nasadit... Potom napisem, ako sa v nom dari rastlinam, ci sa trebars lepsie nerozrastaju... A samozrejme aj ako sa v nom ryje planovanym c. panda :wink:
Obrázok používateľa
Dexter
 
Príspevky: 439
Obrázky: 15
Založený: 23 Aug 2005 10:47 am
Bydlisko: Nitra

Re: Substraty :: druhy / porovnani / alternativy

Odoslaťod marek48 » 09 Jan 2006 17:59 pm

Ja mám tiež štrk,švagor robí na štrkopieskoch tak ho mám zadarmo
marek48
 
Príspevky: 121
Obrázky: 12
Založený: 03 Jan 2006 23:15 pm
Bydlisko: Pusté Ulany

Re: Substraty :: druhy / porovnani / alternativy

Odoslaťod zvejk » 10 Jan 2006 23:17 pm

No ja mam v akva AquaClay i Akadamu. V porovnani je AC mnohem lehci nez akadama, kdyz jsem lovil pavo ocko a to se v uhybnem manevru v rychlostiprohnalo u dna, tak to za nim hodilo gejzir. Nedovedu si predstavit pancernicky a spol. co by vyrobili. I po mesici mi stalr nekolik desitek zrnek plave na hladine. Nevypada to zle, ale ADA vypada lip :)
Akadama je tezsi a tolik se neviri ikdyz do akva k pancernickum by asi take nebyla. Mam v tom akva krevetky a mam pocit, ze to svym prehrabovanim neustale trosku drobi. (Raviolka bud eurcite protestovat).
Co se tyce parametru vody, tak se nijak moc nezmenili, snad se trosku snizilo ph a klesla tvrdost, ale nic extra. Tak ci tak to vypada mnohem lip nez sterk.
A jeste jedna nezanedbatelna vec. Po vymene 20L sterku za AC jsem dolival 10L vody. Coz je take docela dobre, kazdy litr dobry :)
Obrázok používateľa
zvejk
 
Príspevky: 509
Obrázky: 38
Založený: 09 Jan 2006 21:52 pm
Bydlisko: Praha - CZ

Re: Substraty :: druhy / porovnani / alternativy

Odoslaťod Radius » 11 Jan 2006 08:21 am

Nechapem preco vsetci hovorite o starom dne ako o shite. Je pravda ze voda bude trocha kalna po napusteni :) , ale filter mi to za dva dni vseko pososal....ale neviem posudit aky je v tom rozdiel bo mam akva zalozene len 2 tyzdne. :(
Obrázok používateľa
Radius
 
Príspevky: 141
Obrázky: 18
Založený: 12 Apr 2005 20:31 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Substraty :: druhy / porovnani / alternativy

Odoslaťod milop » 11 Jan 2006 10:38 am

Skušal niekto ako substrat Zeolit ?
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Substraty :: druhy / porovnani / alternativy

Odoslaťod Raviolka » 11 Jan 2006 11:45 am

Radius napísal:Nechapem preco vsetci hovorite o starom dne ako o shite.
Jak všetci? Kritika tu zazněla jen od dvou lidí, pokud dobře vidím :wink: Já jsem Staré dno vyzkoušela jen jednou a voda se nezakalila ani trochu, s tím problém nebyl. Rostliny rostou podle mých představ, ale dno je trochu komplikované, z několika vrstev, tak by v tom byl čert aby nerostly :o Takže nemůžu posoudit, jestli je Staré dno k něčemu dobré nebo ne (ale myslím si, že je). Jedna věc mě ale opravdu vadí - ve Starém dně byly desítky věžovek. Ne každý si chce tyhle krtky zavléct do akvária :evil:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Substraty :: druhy / porovnani / alternativy

Odoslaťod zvejk » 11 Jan 2006 11:52 am

milop napísal:Skušal niekto ako substrat Zeolit ?

Nezkousel, ale tak me to napadlo, ne teda akvaristicky, ale ten co se pouziva jako stelivo pro kocky :)
Take me zaujala kocici podestylka Mici (nevim zda se prodava na Slovensku) je to palena křemelinova drt, pisi ze je to 100% prirodni, velice porovita vec. Vypada podobne jako Akadama, ale je o neco svetlejsi. Vlastnosti samozrejme nechci s Akadamou srovnavat.
Zkousel jste to nekdo?
Nebo nevite aspon co je zac "Křemelin"? :)
Obrázok používateľa
zvejk
 
Príspevky: 509
Obrázky: 38
Založený: 09 Jan 2006 21:52 pm
Bydlisko: Praha - CZ

Re: Substraty :: druhy / porovnani / alternativy

Odoslaťod Dexter » 11 Jan 2006 12:21 pm

milop napísal:Skušal niekto ako substrat Zeolit ?


Ja ho pridavam do filtra Najkvalitnejsi zeolit je z vychodu Slovenska. Ale asi sa da aj pouzit ako vrstva substratu... je totiz lahky - lahci ako klasicky strk, stoji par korun a da sa zohnat v roznej zrnitosti... :wink:
Naposledy upravil Dexter dňa 11 Jan 2006 16:00 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
Dexter
 
Príspevky: 439
Obrázky: 15
Založený: 23 Aug 2005 10:47 am
Bydlisko: Nitra

Re: Substraty :: druhy / porovnani / alternativy

Odoslaťod Radius » 11 Jan 2006 15:13 pm

Prepac Rav, ja som to tak nemyslel. Ja som myslel virusa a pierra :) .
Obrázok používateľa
Radius
 
Príspevky: 141
Obrázky: 18
Založený: 12 Apr 2005 20:31 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Substraty :: druhy / porovnani / alternativy

Odoslaťod wild » 11 Jan 2006 15:39 pm

co takto skusit oddelit vrstvu stareho a noveho dna nejakou hrubsou sietkou proti hmyzu ako to mam ja....
na sadenie rastlin mi uplne postacuje 3-4cm vrstva noveho dna.
Pri sadeni stare dno vobec nenarusim a takisto pri presadzani a pretrhavani...jedinu nevyhodu to ma len taku ze novozasadenim rastlinam sa zacne darit az ked korene prerastu do stareho dna,co je 1 az dva tyzdne.
Ja som tu sietku pouzil hlavne kvoli tomu,ze mi casto prisavniky vyhrabali rastliny a takto sa mi to uz nestava.
Obrázok používateľa
wild
 
Príspevky: 145
Obrázky: 1
Založený: 29 Nov 2005 23:58 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Substraty :: druhy / porovnani / alternativy

Odoslaťod roger » 11 Jan 2006 16:28 pm

virus31 napísal:Jeste k tem ADA substratum - vyrabi/sbira se ze surovin nasbiranych primo v lokalite kterou maji napsanou na obalu (RioNegro, Amazonia, Malaya, Nile, ..) tzn ze budou mit v sobe jeste neco navic. Dalsi vyhodou je to ze jsou k dostani ve vice zrnitostech. Ja je nepovazuju za to absolutni spicku, ktera by nesla nahradit, nezkousel jsem je, ale neco na nich bude.

ja osobne povazujem vyrobky od ADA za absolutnu a momentalne neohrozitelnu spicku,nielen v substratoch.testoval som aj akadamu a v ziadnom z parametrov sa to neda zrovnavat.... Pouzivam Aqua soil amazonia,jemnejsi tzv.Pulver typ. Nic lepsie som v akvarkach nemal :roll:
za kvalitu sa plati :(
Obrázok používateľa
roger
 
Príspevky: 200
Obrázky: 40
Založený: 31 Júl 2004 15:35 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Substraty :: druhy / porovnani / alternativy

Odoslaťod xitanaf » 11 Jan 2006 16:48 pm

Ja mám odskúšané 2druhy substrátu. Piesok zrnitosti 1-2mm a štrk zrnitosti 2-3mm.
Dnes používam už iba piesok a dôvod hned objasním.

Pri použití štrku akvarko rýchlejšie nabehne do rovnováhy, vdaka lepšiemu prudeniu vody vo vrstve substrátu ale časom sa "bordel" dostáva hlbšie do vrstiev substrátu kde podlieha rozkladu a hladina NO3 je aj napriek velkému počtu rastlín ustálena na dosť vysokej úrovni cca. 15-30mg/L. Po 5r. je v substráte už tolko svinstva, že ho treba vymeniť alebo preprať.
Výhody: lepšia cirkulácia vody v substráte, lepšie uchytenie sa rastlín využívajucich hlavne koreň. systém a v neposlednom rade jediná možnosť pri použití pôdneho filtra.
Nevýhody: Postupné zanášanie, hnilobný proces, výmena po cca. 5r.

Pri použití piesku je ťažšie stavať nejaké terasy, nastolenie rovnováhy trvá dlhšie ale svinsto ostáva stále na povrchu a nie je ho problém odkaliť. Ani po 6r. nie je dno ulahnuté, žiadne hnilobné proces(pri zavŕtaní do dna, žiadne bublinky) a NO3 nulové (denne pridávam 4ml KNO3 do 240L akvarka a mám 3mg/L vo vymieňanej vode. Echidonorus alebo Crypto rastú bez problémov napriek tvrdeniam v odbornej literatúre aj v takomto dne.
Výhody: Estetické?, nezanášanie dna, bez nutnosti výmeny po rokoch, pri velkom počte rastlín takmer nulové NO3 (nutnosť pridávať KNO3).
Nevýhody: Nutnosť raz ročne doplniť cca. 2-3kg ktoré sú postupne odsávané pri odkalovaní, nemožnosť resp. ťažšie tvarovať dno
Obrázok používateľa
xitanaf
 
Príspevky: 365
Obrázky: 19
Založený: 07 Sep 2005 16:26 pm
Bydlisko: Bratislava - Nové mesto

Ďalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.